Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

@anestis1975, θα χαρώ να τις δω.......σημασία έχει να καταλάβουμε ότι σε μια τέτοια περίπτωση το καλό Balance, μεταξύ μοντέλου και φωτογράφου, είναι αυτό που έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες για ένα καλό αποτέλεσμα........και όπως πολύ σωστά είπες, αυτή δεν είναι δουλειά για να περνάνε πολύ περίεργοι από δίπλα .......και μόνο που κοιτάζουν έτσι καρφωμένοι επάνω στο μοντέλο ( λες και δεν έχουν ξαναδεί γυναίκα), αυτό από μόνο του είναι ικανό να χαλάσει την πόζα.....σπυράκια βγάζω με αυτούς.

Δεν είναι τυχαίο που τέτοιου είδους φωτογραφήσεις γίνονται μέσα σε studio's......όχι μόνο γιατί ο φωτογράφος έχει όλο του τον εξοπλισμό από δίπλα( συνήθως φωτισμό κ.λ.π.), αλλά και διότι μπορεί να απομονώσει το μοντέλο από όλους αυτούς τους περίεργους( δεν λείπουν ποτέ, και φυτρώνουν σαν τους μαϊντανούς εκεί που δεν πρέπει ).....στην ουσία προστατεύει την δουλειά του, αλλά και το μοντέλο το ίδιο.

Γι αυτό χρειάζεται σενάριο ( στόχος), προετοιμασία, (προσυζητηση με το μοντέλο), και εξερεύνηση του τόπου, πιθανά στησίματα, και πιθανές γωνίες λήψης, ο φυσικός φωτισμός και οι γωνίες του, πρόβλεψη για μαϊντανούς, προετοιμασία σε εργαλεία , κάμερες φακοί, ανακλαστήρες κ.λ.π........

Αλλά το πιότερο είναι η άνεση του μοντέλου!!!

Και αυτό πετυχαίνει όταν μιλάμε , κατά την ώρα της φωτογράφισης στο μοντέλο, με εύηχα κοντά μηνύματα, που μεταφέρουν στο μοντέλο το αίσθημα της ασφάλειας και της κάλυψης.....γι αυτό και η προσυζητηση, για να τονωθεί η αυτοπεποίθηση στο μοντέλο , και έτσι να μας βγάλει ωραίο ύφος.

Όπως επίσης , κάθε τόσο χρειάζεται να πλησιάσουμε το μοντέλο, και να το αφήσουμε να δει κάποιες από τις φωτό στην οθόνη της κάμερας,( την αφήνουμε να συμμετέχει ενεργά έτσι), συζητώντας και κάποιες πιθανές αλλαγές στο ποζάρισμα.

Η φωτογένεια όταν δεν υπάρχει....τότε  την τονίζουμε.

θα βάλω μια ενδεικτικά για να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους αν και νομίζω οτι ολες αυτές οι πληροφορίες ειναι πολυ χρήσιμες ... εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα αυτα που λες αλλα  αυτη την στιγμή ηταν δύσκολο να μπορέσω να κανω κάτι περισσότερο ... ποιο πολύ πάω σε τέτοιες εξορμήσεις για να μπώ στο κλήμα να δω πως λειτουργεί όλο αυτο να βγάλω καποιες φωτογραφίες να δω τι δεν ειναι καλο και τι δεν πρέπει να κανω ξανα .... μαζεύω εμπειρίες ας πουμε με μικρό κόστος και οταν θελήσω  να κάνω κάτι ποιο συγκεκριμένο θα έχω  κάποιες εικόνες και μια εμπειρία .Βέβαια το αντίτιμο που ''πληρώνω ''ας πουμε ειναι οτι μαζι με εμένα ειναι και κάποιοι αλλοι 

ANE_4695.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Γαλήνη και ηρεμία .......... 

..όσο για αυτό...  το κύμα έσκαζε στην στεριά...  η φωτ/φία είναι μέσα από αυτοκίνητο βέβαια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες το φεγγάρι για να δω πόσο καλά φαίνεται με την δυνατότητα μεγέθυνσης που μου δίνει η Panasonic Lumix TZ80. Εδώ κάποια στιγμιότυπα καθώς ενώ ήθελα να τραβήξω μια φώτο είχα επιλεγμένη κάποια ρύθμιση και μου τράβαγε βίντεο σε 4k 1-2 δευτερολέπτων αφήνοντας να επιλέξω εγώ ποια θα είναι η βέλτιστη λήψη. Νομίζω άμα ψαχτώ και βελτιώσω ρυθμίσεις να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες.

ISO 1600, F 3.3 30, χωρίς μεγέθυνση

2.jpg.040a430d0a292402929d17cc4a5f6fe2.jpg

ISO 1600, F 6.4 800, μεγέθυνση γύρω στα 25x

3.jpg.20969c500c5d93e02827f27e1b985978.jpg

ISO 1600, F 6.4 100, μεγέθυνση 40x

1.jpg.5de3f5691974b8f79967fc33d8f2312a.jpg

 

4.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δοκίμασα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες το φεγγάρι για να δω πόσο καλά φαίνεται με την δυνατότητα μεγέθυνσης που μου δίνει η Panasonic Lumix TZ80. Εδώ κάποια στιγμιότυπα καθώς ενώ ήθελα να τραβήξω μια φώτο είχα επιλεγμένη κάποια ρύθμιση και μου τράβαγε βίντεο σε 4k 1-2 δευτερολέπτων αφήνοντας να επιλέξω εγώ ποια θα είναι η βέλτιστη λήψη. Νομίζω άμα ψαχτώ και βελτιώσω ρυθμίσεις να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες.

ISO 1600, F 3.3 30, χωρίς μεγέθυνση

2.jpg.040a430d0a292402929d17cc4a5f6fe2.jpg

ISO 1600, F 6.4 800, μεγέθυνση γύρω στα 25x

3.jpg.20969c500c5d93e02827f27e1b985978.jpg

ISO 1600, F 6.4 100, μεγέθυνση 40x

1.jpg.5de3f5691974b8f79967fc33d8f2312a.jpg

 

4.jpg

Νομίζω έχεις πολύ μεγάλο ISO .

Δες εδώ

Χτες είχαμε την Πανσέληνο του Χιονιού.

Οι φώτο είναι προχτεσινές με dmc-fz300 :

Με οπτικό ζουμ στα 600mm

P1200483.jpg

Με οπτικό και ψηφιακό ζουμ στα 1250mm

P1200414.jpg

Με οπτικό και ψηφιακό ζουμ στα 2340mm, όπου πέφτει αρκετά η ποιότητα

P1200433.jpg

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Νομίζω έχεις πολύ μεγάλο ISO .

Δες εδώ

Χτες είχαμε την Πανσέληνο του Χιονιού.

Οι φώτο είναι προχτεσινές με dmc-fz300 :

Με οπτικό ζουμ στα 600mm

P1200483.jpg

Με οπτικό και ψηφιακό ζουμ στα 1250mm

P1200414.jpg

Με οπτικό και ψηφιακό ζουμ στα 2340mm, όπου πέφτει αρκετά η ποιότητα

P1200433.jpg

Ναι θα το ψάξω, βρήκα στο google ότι το ιδανικό ISO είναι το 100. Ακόμα δεν έχω μάθει όλες τις ρυθμίσεις της μηχανής, έχει τόσο πολλές ρυθμίσεις menu και επιλογές που χάνεσαι πραγματικά. Οι δυνατότητες που δίνουν σήμερα μια μέτρια ψηφιακή φωτογραφική είναι πάρα πολλές, όσο μάλλον για ακριβότερα μοντέλα και επαγγελματίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι θα το ψάξω, βρήκα στο google ότι το ιδανικό ISO είναι το 100. Ακόμα δεν έχω μάθει όλες τις ρυθμίσεις της μηχανής, έχει τόσο πολλές ρυθμίσεις menu και επιλογές που χάνεσαι πραγματικά. Οι δυνατότητες που δίνουν σήμερα μια μέτρια ψηφιακή φωτογραφική είναι πάρα πολλές, όσο μάλλον για ακριβότερα μοντέλα και επαγγελματίες. 

Η Panasonic Lumix TZ80 έχει διπλάσιο οπτικό ζουμ από την dmc-fz300 που έχω.

Ίσως πρέπει να αλλάξεις την ταχύτητα κλείστρου.

Υπάρχει το Panasonic Image App αν χρησιμοποιείς τρίποδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Η Panasonic Lumix TZ80 έχει διπλάσιο οπτικό ζουμ από την dmc-fz300 που έχω.

Ίσως πρέπει να αλλάξεις την ταχύτητα κλείστρου.

Υπάρχει το Panasonic Image App αν χρησιμοποιείς τρίποδα .

Η αλλαγή της ταχύτητας θα δώσει πιο καθαρή εικόνα; Πρέπει να είναι το shutter speed, θα το ψάξω κι αυτό. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...