Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/1/2023 στις 6:50 ΜΜ, Iliemp είπε

428B9CC7-64B6-48FF-AD1C-4104B8AE07EE.jpeg

Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και πίνακας ζωγραφικής!!Τέλοια φωτογραφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, anestis1975 είπε

ANE_4407.jpg

ANE_4305.jpg

ANE_4405.jpg

Πολύ ωραία η προσπάθεια, και μπράβο.........αλλά .....βλέπω , δεν έχετε( σαν φωτογράφοι) βοηθήσει αρκετά (support)  το μοντέλο σε πόζα.....γι αυτό βγαίνει τόσο flat το ύφος.......το πιο ισορροπημένο ( κατ εμένα ) είναι ο άνδρας μοντέλο στο 2ο πλάνο.

Αν χρειάζεσαι περισσότερες λεπτομέρειες , ρώτησε με στο chat-box!


Και πάλι Μπράβο....συνεχίστε....έχει δρόμο ακόμα. 👍
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Πολύ ωραία η προσπάθεια, και μπράβο.........αλλά .....βλέπω , δεν έχετε( σαν φωτογράφοι) βοηθήσει αρκετά (support)  το μοντέλο σε πόζα.....γι αυτό βγαίνει τόσο flat το ύφος.......το πιο ισορροπημένο ( κατ εμένα ) είναι ο άνδρας μοντέλο στο 2ο πλάνο.

Αν χρειάζεσαι περισσότερες λεπτομέρειες , ρώτησε με στο chat-box!


Και πάλι Μπράβο....συνεχίστε....έχει δρόμο ακόμα. 👍
 

Επίσης πολύ θετικό θα ήταν , να επισημάνει κάποιος οτιδήποτε σχετικό με την χρησιμότητα της παρουσίας ενός μοντέλου σε τέτοιου είδους φωτογράφιση , η οποία φυσικά δεν είναι επαγγελματική παρουσίαση .

Αν χρειάζεται , πότε χρειάζεται , τους λόγους και ότι άλλο κριθεί απαραίτητο .

Επιβάλλεται πχ για να συνηθίζουν οι χρήστες την παρουσία ανθρώπου σε ένα κάδρο ? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Επίσης πολύ θετικό θα ήταν , να επισημάνει κάποιος οτιδήποτε σχετικό με την χρησιμότητα της παρουσίας ενός μοντέλου σε τέτοιου είδους φωτογράφιση , η οποία φυσικά δεν είναι επαγγελματική παρουσίαση .

Αν χρειάζεται , πότε χρειάζεται , τους λόγους και ότι άλλο κριθεί απαραίτητο .

Επιβάλλεται πχ για να συνηθίζουν οι χρήστες την παρουσία ανθρώπου σε ένα κάδρο ? 

θα απαντήσω το βράδυ....τώρα φεύγω για δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, babisskg είπε

Επίσης πολύ θετικό θα ήταν , να επισημάνει κάποιος οτιδήποτε σχετικό με την χρησιμότητα της παρουσίας ενός μοντέλου σε τέτοιου είδους φωτογράφιση , η οποία φυσικά δεν είναι επαγγελματική παρουσίαση .

Αν χρειάζεται , πότε χρειάζεται , τους λόγους και ότι άλλο κριθεί απαραίτητο .

Επιβάλλεται πχ για να συνηθίζουν οι χρήστες την παρουσία ανθρώπου σε ένα κάδρο ? 

Το θέμα δεν είναι το να συνηθίσουν την φυσική ανθρώπινη παρουσία στο κάδρο.....αλλά στο πως να την διαχειριστούν.
Για το Posing, έχουν γραφτεί βιβλία γι αυτό....όπως υπάρχουν και σπουδές....δεν νομίζω ότι είναι και τόσο εύκολο..... αλλά ακόμα και ο ερασιτέχνης φωτογράφος και μοντέλο, έχουν αρκετή βιβλιογραφία για να το σπουδάσουν.

Μιλάμε για την κατάσταση του amateur photographer + amateur model......που ακόμα και αν έχουν διαβάσει αρκετά δεν έχουν αρκετή εμπειρία,με μοντέλα τόσο στο στούντιο, όσο και σε εξωτερικό χώρο( ακόμα δυσκολότερο).

Ειδικά για τον/την ερασιτέχνη μοντέλο, όσο και αν έχει προετοιμαστεί(ψυχολογικά), όταν βρεθεί μπροστά στον φακό, και ιδιαίτερα σε φωτοκλαμπ, με αρκετούς φωτογράφους απέναντι, ....οι ισορροπίες αλλάζουν , η ανασφάλεια πρωτοστατεί, όσο και να νομίζει το μοντέλο ότι κανένας δεν μπορεί να διαβάσει τις σκέψεις μου(σωστό αυτό)...μπορεί όμως να διαβάσει το ύφος σου( κι αυτό σωστό)και την στάση του σώματος... και αυτό το ύφος είναι που κάνει την διαφορά στην φωτογράφιση μοντέλου.

Το μοντέλο είναι σοφό να νοιώθει άνετα κατά την φωτογράφιση, και όχι άβολα.......και αυτό είναι ευθύνη του φωτογράφου, να το κάνει να νοιώθει αναπαυτικά / άνετα...... γι αυτό και η παρέμβαση μου....γι αυτό είπα και για  support.

Επικεντρωνόμαστε στο κλικ , και χάνουμε το posing...... και το κουφό είναι ότι δίχως καλό posing,  δεν βγαίνει καλό κλικ.

Και επιτυχές κλικ σε μοντέλο, είναι όταν μπορεί ο φωτογράφος να πιάσει συναίσθημα στην πόζα.....αλλιώς βγαίνει Flat.

Δεν γίνεται να κάθεται το μοντέλο στην ράγα , με αυτό το τεράστιο γαλάζιο κασκόλ( σαν πάπλωμα), και να έχει πάρει αυτή την άχαρη καμπύλη( το κασκόλ) , μπροστά στο στομάχι της λες και είναι έγκυος + το απλανές ύφος.......και να περιμένουμε καλό αποτέλεσμα.......και το κουφό ,....είναι ευθύνη του φωτογράφου να το δει αυτό και να το διορθώσει....το μοντέλο δεν μπορεί να δει τον εαυτό του εκείνη την στιγμή( εμπιστεύεται τον φωτογράφο)......

Λείπει το σενάριο(στόχος), λείπει το ύφος, λείπει η άνεση, λείπει η έκφραση ( το πιο βασικό)........όμως είναι εμφανής η όρεξη για δημιουργία, και ομορφιά.....αλλά όχι έτσι στα κουτουρού........
γι αυτό είπα και το λέω ξανά , καλή η προσπάθεια...συνεχίστε....έχει δρόμο ακόμα...... και αν νομίζετε ότι μπορούμε να βοηθήσουμε στείλτε σινιάλο.

Αυτά είναι κάποια από τα πράγματα που είδα το πρωί μόλις κοίταξα τις φωτος.....αν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση --> στο live.

Μπάμπη μην με τσιγκλάς...μου βγαίνουνε σεντόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Πολύ ωραία η προσπάθεια, και μπράβο.........αλλά .....βλέπω , δεν έχετε( σαν φωτογράφοι) βοηθήσει αρκετά (support)  το μοντέλο σε πόζα.....γι αυτό βγαίνει τόσο flat το ύφος.......το πιο ισορροπημένο ( κατ εμένα ) είναι ο άνδρας μοντέλο στο 2ο πλάνο.

Αν χρειάζεσαι περισσότερες λεπτομέρειες , ρώτησε με στο chat-box!


Και πάλι Μπράβο....συνεχίστε....έχει δρόμο ακόμα. 👍
 

Η κοπέλα είναι μπαλαρίνα αλλά όχι μοντέλο δεν έχει μεγάλη εμπειρία αλλά ούτε και εμείς σαν φωτογράφοι .... Και δυσκολεύει το όλο πράγμα γιατί είμαστε πολλοί φωτογραφίζουμε ανά τριάδες και δεν μπορείς να κάνεις εύκολα αυτό που θες .... Όσο για τον άντρα ποιο πίσω δεν είναι μοντέλο είναι ένας από την ομάδα μας και για αυτό διάλεξα μια φωτογραφία που είναι ποιο πίσω και τον έχω ψιλό θολώσει να μην πολύ φαίνεται.... Είναι μια ας πούμε από τις πρώτες προσπάθειες και σίγουρα θέλει πολύ δουλειά και ψάξιμο ακομη .... Σ ευχαριστώ πολύ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

Το θέμα δεν είναι το να συνηθίσουν την φυσική ανθρώπινη παρουσία στο κάδρο.....αλλά στο πως να την διαχειριστούν.
Για το Posing, έχουν γραφτεί βιβλία γι αυτό....όπως υπάρχουν και σπουδές....δεν νομίζω ότι είναι και τόσο εύκολο..... αλλά ακόμα και ο ερασιτέχνης φωτογράφος και μοντέλο, έχουν αρκετή βιβλιογραφία για να το σπουδάσουν.

Μιλάμε για την κατάσταση του amateur photographer + amateur model......που ακόμα και αν έχουν διαβάσει αρκετά δεν έχουν αρκετή εμπειρία,με μοντέλα τόσο στο στούντιο, όσο και σε εξωτερικό χώρο( ακόμα δυσκολότερο).

Ειδικά για τον/την ερασιτέχνη μοντέλο, όσο και αν έχει προετοιμαστεί(ψυχολογικά), όταν βρεθεί μπροστά στον φακό, και ιδιαίτερα σε φωτοκλαμπ, με αρκετούς φωτογράφους απέναντι, ....οι ισορροπίες αλλάζουν , η ανασφάλεια πρωτοστατεί, όσο και να νομίζει το μοντέλο ότι κανένας δεν μπορεί να διαβάσει τις σκέψεις μου(σωστό αυτό)...μπορεί όμως να διαβάσει το ύφος σου( κι αυτό σωστό)και την στάση του σώματος... και αυτό το ύφος είναι που κάνει την διαφορά στην φωτογράφιση μοντέλου.

Το μοντέλο είναι σοφό να νοιώθει άνετα κατά την φωτογράφιση, και όχι άβολα.......και αυτό είναι ευθύνη του φωτογράφου, να το κάνει να νοιώθει αναπαυτικά / άνετα...... γι αυτό και η παρέμβαση μου....γι αυτό είπα και για  support.

Επικεντρωνόμαστε στο κλικ , και χάνουμε το posing...... και το κουφό είναι ότι δίχως καλό posing,  δεν βγαίνει καλό κλικ.

Και επιτυχές κλικ σε μοντέλο, είναι όταν μπορεί ο φωτογράφος να πιάσει συναίσθημα στην πόζα.....αλλιώς βγαίνει Flat.

Δεν γίνεται να κάθεται το μοντέλο στην ράγα , με αυτό το τεράστιο γαλάζιο κασκόλ( σαν πάπλωμα), και να έχει πάρει αυτή την άχαρη καμπύλη( το κασκόλ) , μπροστά στο στομάχι της λες και είναι έγκυος + το απλανές ύφος.......και να περιμένουμε καλό αποτέλεσμα.......και το κουφό ,....είναι ευθύνη του φωτογράφου να το δει αυτό και να το διορθώσει....το μοντέλο δεν μπορεί να δει τον εαυτό του εκείνη την στιγμή( εμπιστεύεται τον φωτογράφο)......

Λείπει το σενάριο(στόχος), λείπει το ύφος, λείπει η άνεση, λείπει η έκφραση ( το πιο βασικό)........όμως είναι εμφανής η όρεξη για δημιουργία, και ομορφιά.....αλλά όχι έτσι στα κουτουρού........
γι αυτό είπα και το λέω ξανά , καλή η προσπάθεια...συνεχίστε....έχει δρόμο ακόμα...... και αν νομίζετε ότι μπορούμε να βοηθήσουμε στείλτε σινιάλο.

Αυτά είναι κάποια από τα πράγματα που είδα το πρωί μόλις κοίταξα τις φωτος.....αν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση --> στο live.

Μπάμπη μην με τσιγκλάς...μου βγαίνουνε σεντόνια.

 

47 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Η κοπέλα είναι μπαλαρίνα αλλά όχι μοντέλο δεν έχει μεγάλη εμπειρία αλλά ούτε και εμείς σαν φωτογράφοι .... Και δυσκολεύει το όλο πράγμα γιατί είμαστε πολλοί φωτογραφίζουμε ανά τριάδες και δεν μπορείς να κάνεις εύκολα αυτό που θες .... Όσο για τον άντρα ποιο πίσω δεν είναι μοντέλο είναι ένας από την ομάδα μας και για αυτό διάλεξα μια φωτογραφία που είναι ποιο πίσω και τον έχω ψιλό θολώσει να μην πολύ φαίνεται.... Είναι μια ας πούμε από τις πρώτες προσπάθειες και σίγουρα θέλει πολύ δουλειά και ψάξιμο ακομη .... Σ ευχαριστώ πολύ 

 

30 λεπτά πριν, highpriest είπε

Είναι πολύ δύσκολο "μη - μοντέλο"  να πάρει φυσικές πόζες

   Πολύ ευχάριστες οι σημειωσεις όλων , σαφώς υπήρχε σκοπιμότητα πίσω από τις ερωτησεις μου , ώστε να πηγαίνουμε λίγο πιο πέρα από τα προφανή , ενώ δεν εμποδίζεται κανείς να το ανοίξει ως καινούργιο νήμα . 

   Ο σκοπός των ερωτήσεων ήταν να έχουν όλοι μία ξεκάθαρη εικόνα λέγοντας ΝΑΙ , όντως χρειάζεται η παρουσία μοντέλου κι' έτσι δικαιολογείται η δαπάνη η οποία φυσικά σε ερασιτεχνικό επίπεδο έχει την σημασία της και πρέπει να δικαιολογηθεί . 

   Όταν χρειαστούμε λοιπόν την παρουσία μοντέλου , τι πρέπει να γνωρίζουμε ώστε να καθορίσουμε από πρίν ένα πλάνο κινήσεων και στάσεων μέσα στο καδρο , ώστε να κερδίζουμε χρόνο . Μιά μορφή καθοδήγησης δλδ , την όποια ίσως ήταν καλό να την αναλάβει κάποιος που δεν θα φωτογραφίζει .

  Αν δεχθούμε την ανάγκη ενός πλάνου , από πρίν σχεδιασμένου ( τοποθεσία , ημέρα , ώρα , ένδυση κλπ ) ίσως πρέπει να συμπεριλάβουμε και τεχνικά στοιχεία , όπως αν χρειαστεί τρίποδας η όχι , φλας , τον τύπο του αρχείου ( raw , jpeg ) , αν πρέπει να συμπεριλάβουμε και μία βιντεολήψη που θα χρησιμεύσει αργότερα για ανάλυση και συμπεράσματα .

   Επίσης δεν γνωρίζω , ποιά θα είναι η γκάμα φακών που πρέπει να χρησιμοποιηθεί , ένας η περισσότεροι .

   Κλείνω εδώ προς στιγμήν τον κατάλογο αποριών , ίσως κάποιες φανούν χρήσιμες , ίσως υπερβολικές η οτιδήποτε άλλο . Άλλος μπορεί να το εκλάβει ως τσίγκλισμα ...... γιατί όχι .

  Η ουσία βρίσκεται στο να μαθαίνουμε περισσότερα μήπως ( λέω μήπως ) και γίνουμε καλύτεροι .

  Ο Peter Lindbergh ήταν γνωστός για την άνεση που δημιουργουσε στα μοντέλα ( διασημότητες ) πριν φωτογραφίσει , ένα βαθμό οικειότητας και άνεσης με τρόπο που το μοντέλο αισθανόταν άνετα και ποζάριζε ανεπιτήδευτα . 

  P.S. ....... στο τσίγκλισμα δεν έχω ταίρι ........ 🤣🤣🤣 ....... 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, highpriest είπε

Είναι πολύ δύσκολο "μη - μοντέλο"  να πάρει φυσικές πόζες

Και όχι μόνο αυτό παίζουν και άλλα ρόλο όπως ότι το σημείο ήταν άγνωστο ... Δεν είχαμε μιλήσει από πριν .   Σκέψου από πίσω μου ήταν καμιά 20 άρια άτομα που την φωτογραφίζουν 🤣🤣🤣χαμός και ο καθένας την μιλάει μια τρέλα ... @Snorky.GR εγώ προσπαθώ να μαζεύω εμπειρία ξέρω ότι έχει λαθη αλλά αν δεν κάνω λάθος πως να μάθω και σίγουρα χρειάζεται να μου πει κάποιος που γνωρίζει ποια είναι για να τα διορθώσω και σ ευχαριστώ... Στην ομάδα υπάρχει ένας επαγγελματίας φωτογράφος αλλά δεν μας ακολούθησε αν ήταν πιστεύω ότι θα βοηθούσε στιλιστικά και σε θέματα στησίματος 

Επεξ/σία από anestis1975
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Και όχι μόνο αυτό παίζουν και άλλα ρόλο όπως ότι το σημείο ήταν άγνωστο ... Δεν είχαμε μιλήσει από πριν .   Σκέψου από πίσω μου ήταν καμιά 20 άρια άτομα που την φωτογραφίζουν 🤣🤣🤣χαμός και ο καθένας την μιλάει μια τρέλα ... @Snorky.GR εγώ προσπαθώ να μαζεύω εμπειρία ξέρω ότι έχει λαθη αλλά αν δεν κάνω λάθος πως να μάθω και σίγουρα χρειάζεται να μου πει κάποιος που γνωρίζει πια είναι για να τα διορθώσω και σ ευχαριστώ... Στην ομάδα υπάρχει ένας επαγγελματίας φωτογράφος αλλά δεν μας ακολούθησε αν ήταν πιστεύω ότι θα βοηθούσε στιλιστικά και σε θέματα στησίματος 

20 άνθρωποι δεν μπορούν να συντονίσουν ούτε κανονικό έμπειρο μοντέλο. Πόοσ μάλλον κάποια ερασιτέχνη

Θα πω πως θα το προσέγγιζα εγώ, ακόμη και μέσα απο ένα φωτογραφικό κλαμπ.

Πρώτα απο όλα θα είχα έναν συντονιστή που θα καθοδηγούσε και το μοντέλο, αλλά και τους φωτογραφους. Να ξέρει το μοντέλο σε κάθε λήψη ποιο είναι το ζητούμενο και πως πρέπει να το προσεγγίσει, αλλά να ξέρουν και οι φωτογράφοι τι πρέπει να κυνηγήσουν σε κάθε λήψη. 

Υπάρχουν και άλλα τεχνικά θέματα, αλλά αυτό είναι το σημείο Α.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Και όχι μόνο αυτό παίζουν και άλλα ρόλο όπως ότι το σημείο ήταν άγνωστο ... Δεν είχαμε μιλήσει από πριν .   Σκέψου από πίσω μου ήταν καμιά 20 άρια άτομα που την φωτογραφίζουν 🤣🤣🤣χαμός και ο καθένας την μιλάει μια τρέλα ... @Snorky.GR εγώ προσπαθώ να μαζεύω εμπειρία ξέρω ότι έχει λαθη αλλά αν δεν κάνω λάθος πως να μάθω και σίγουρα χρειάζεται να μου πει κάποιος που γνωρίζει ποια είναι για να τα διορθώσω και σ ευχαριστώ... Στην ομάδα υπάρχει ένας επαγγελματίας φωτογράφος αλλά δεν μας ακολούθησε αν ήταν πιστεύω ότι θα βοηθούσε στιλιστικά και σε θέματα στησίματος 

Κι εγώ να σε ευχαριστήσω με την σειρά μου, που πόσταρες τις συγκεκριμένες φωτός, και έτσι μας έδωσες το ερέθισμα για εποικοδομητικό διάλογο.......

Και ναι όντως από τα λάθη μας μαθαίνουμε , και όχι από τα σωστά μας...συμφωνώ !

Έχω ήδη φανταστεί την σκηνή , με το μοντέλο να το βομβαρδίζουν 20 διαφορετικές μηχανές, και με τους φωτογράφους, με 5-6 διαφορετικές γνώμες ο καθένας ....και να ακούει όλα αυτά τα κλικ-κλακ , και να μην έχει κάποια θετική καθοδήγηση( support)...δεν νομίζω ότι μέσα της θα ένιωθε και πολύ άνετα(λογικότατο).

Δεν ξέρω αν αυτά που έγραψα σε βοήθησαν καθόλου.......εύχομαι να τα είδες θετικά.......διότι ο σκοπός μου δεν ήταν να κάνω αρνητική κριτική, αλλά να δείξω τις παραλείψεις που επηρεάζουν το αποτέλεσμα......

Είμαι σίγουρος ότι αν πάρεις το ίδιο μοντέλο οι δυο σας , και το στήσεις στο ίδιο σημείο , η και σε άλλο , και το καθοδηγείς μεθοδικά και χωρίς τον βομβαρδισμό του όχλου.......θα εκπλαγείς από την διαφορά στην ποιότητα που θα πάρεις.
Κανε το πείραμα.....

Έχω πάρει επιτυχημένες λήψεις από μοντέλα, γυναικεία/ανδρικά, ακριβώς διότι τους πέταξα ένα κομπλιμέντο, και φυσικά ήμουν έτοιμος με τα settings , και το κλικ.....ούτε και εγώ ο ίδιος το πίστευα, τι μπορεί να κάνει μια φράση κλειδί, ακριβώς στην κατάλληλη στιγμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Κι εγώ να σε ευχαριστήσω με την σειρά μου, που πόσταρες τις συγκεκριμένες φωτός, και έτσι μας έδωσες το ερέθισμα για εποικοδομητικό διάλογο.......

Και ναι όντως από τα λάθη μας μαθαίνουμε , και όχι από τα σωστά μας...συμφωνώ !

Έχω ήδη φανταστεί την σκηνή , με το μοντέλο να το βομβαρδίζουν 20 διαφορετικές μηχανές, και με τους φωτογράφους, με 5-6 διαφορετικές γνώμες ο καθένας ....και να ακούει όλα αυτά τα κλικ-κλακ , και να μην έχει κάποια θετική καθοδήγηση( support)...δεν νομίζω ότι μέσα της θα ένιωθε και πολύ άνετα(λογικότατο).

Δεν ξέρω αν αυτά που έγραψα σε βοήθησαν καθόλου.......εύχομαι να τα είδες θετικά.......διότι ο σκοπός μου δεν ήταν να κάνω αρνητική κριτική, αλλά να δείξω τις παραλείψεις που επηρεάζουν το αποτέλεσμα......

Είμαι σίγουρος ότι αν πάρεις το ίδιο μοντέλο οι δυο σας , και το στήσεις στο ίδιο σημείο , η και σε άλλο , και το καθοδηγείς μεθοδικά και χωρίς τον βομβαρδισμό του όχλου.......θα εκπλαγείς από την διαφορά στην ποιότητα που θα πάρεις.
Κανε το πείραμα.....

Έχω πάρει επιτυχημένες λήψεις από μοντέλα, γυναικεία/ανδρικά, ακριβώς διότι τους πέταξα ένα κομπλιμέντο, και φυσικά ήμουν έτοιμος με τα settings , και το κλικ.....ούτε και εγώ ο ίδιος το πίστευα, τι μπορεί να κάνει μια φράση κλειδί, ακριβώς στην κατάλληλη στιγμή.

Αυτο που λες το έκανα οταν φεύγαμε απο το ένα μερος να παμε σε καποιο αλλο την τράβηξα απο τον όχλο και της ζήτησα να κάνει αυτο που ξερει, δηλαδή την μπαλαρίνα ... χαλάρωσε αρκετά και ένιωσε οικία .. την έβαλα να περπατήσει πανω σε μια ράγα και να κανει πως ισοροπεί πως χορεύει ... ενταξει το αποτέλεσμα ηταν καλύτερο αλλα έχει διάφορους απο δίπλα που περνάν και χαλάνε τις φωτογραφίες αλλα μπορώ να ανεβάσω καποια να ακούσω την γνώμη σας 

 

Επεξ/σία από anestis1975
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, anestis1975 είπε

Αυτο που λες το έκανα οταν φεύγαμε απο το ένα μερος να παμε σε καποιο αλλο την τράβηξα απο τον όχλο και της ζήτησα να κάνει αυτο που ξερει, δηλαδή την μπαλαρίνα ... χαλάρωσε αρκετά και ένιωσε οικία .. την έβαλα να περπατήσει πανω σε μια ράγα και να κανει πως ισοροπεί πως χορεύει ... ενταξει το αποτέλεσμα ηταν καλύτερο αλλα έχει διάφορους απο δίπλα που περνάν και χαλάνε τις φωτογραφίες αλλα μπορώ να ανεβάσω καποια να ακούσω την γνώμη σας 

 

   Τροφή για σκέψη σε συνδυασμό με τα παραπάνω αλλά και τις φωτογραφίες που ανέβηκαν πιο μπροστά με το μοντέλο / μοντέλα , τις ράγες κλπ . 

  Ποιό ήταν το θέμα της φωτογράφισης ? Τραβώντας τον περιβάλλοντα χώρο με ότι περιέχει μέσα του , σαν ταινία που τρέχει , δημιουργώντας μεγάλο αριθμό εικόνων έτσι απλά , αυτό δεν θα μας οδηγήσει πουθενά . Το ανθρώπινο μάτι βλέποντας έναν αριθμό εικόνων , φεύγει γρήγορα , τις προσπερνάει , δεν στέκεται πουθενά . Πόσο γρήγορα λοιπόν προσπέρασε κάποιος τις εικονες που ανέβηκαν , αυτές δλδ με την κοπέλα μόνη της η με τον κύριο μαζί κλπ . Αυτό θα το σκεφτεί ο καθένας με την ησυχία του και θα αποφασίσει . 

   Ήταν το θέμα μας οι ράγες , το γυναικείο μοντέλο , το τοπίο , μήπως ήταν το φώς το ίδιο εκείνη την ώρα της ημέρας .......... 

  Δείτε τις φωτογραφίες και σκεφτείτε αν φαίνεται ξεκάθαρα ποιό ήταν το θέμα , αν αναδειχθηκε όπως έπρεπε , αν οι εικονες η κάποια από αυτές κράτησε το μάτι του θεατή η το άφησε να τις προσπεράσει . 

  Απλό παράδειγμα , αν είχαμε αποφασίσει πως έπρεπε να είναι οι ράγες το κυρίαρχο στοιχείο μέσα στις εικόνες , υπάρχει κάποια φωτογραφία που να τις αναδεικνύει και να κρατήσει το μάτι σε κάποια από αυτές ? 

  Αν λοιπόν στην περίπτωση μας ήταν ξεκάθαρο πως το μοντέλο ήταν το θέμα μας , μένει να σκεφτούμε αν το αναδείξαμε όπως έπρεπε , αν πήγαμε τόσο κοντά όσο έπρεπε , αν το τοποθετήσαμε μέσα στο κάδρο όπως έπρεπε , αν το φώς έπεφτε επάνω του με τον τρόπο που θέλαμε , αν υπήρχαν εναλλακτικές λήψεις κλπ . 

  Σε όλα τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητο να δοθούν απαντήσεις και εξηγήσεις . Αν ήταν γνωστά έχει καλώς . Κι' αν όχι , πάλι έχει καλώς .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anestis1975 είπε

Αυτο που λες το έκανα οταν φεύγαμε απο το ένα μερος να παμε σε καποιο αλλο την τράβηξα απο τον όχλο και της ζήτησα να κάνει αυτο που ξερει, δηλαδή την μπαλαρίνα ... χαλάρωσε αρκετά και ένιωσε οικία .. την έβαλα να περπατήσει πανω σε μια ράγα και να κανει πως ισοροπεί πως χορεύει ... ενταξει το αποτέλεσμα ηταν καλύτερο αλλα έχει διάφορους απο δίπλα που περνάν και χαλάνε τις φωτογραφίες αλλα μπορώ να ανεβάσω καποια να ακούσω την γνώμη σας 

 

@anestis1975, θα χαρώ να τις δω.......σημασία έχει να καταλάβουμε ότι σε μια τέτοια περίπτωση το καλό Balance, μεταξύ μοντέλου και φωτογράφου, είναι αυτό που έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες για ένα καλό αποτέλεσμα........και όπως πολύ σωστά είπες, αυτή δεν είναι δουλειά για να περνάνε πολύ περίεργοι από δίπλα .......και μόνο που κοιτάζουν έτσι καρφωμένοι επάνω στο μοντέλο ( λες και δεν έχουν ξαναδεί γυναίκα), αυτό από μόνο του είναι ικανό να χαλάσει την πόζα.....σπυράκια βγάζω με αυτούς.

Δεν είναι τυχαίο που τέτοιου είδους φωτογραφήσεις γίνονται μέσα σε studio's......όχι μόνο γιατί ο φωτογράφος έχει όλο του τον εξοπλισμό από δίπλα( συνήθως φωτισμό κ.λ.π.), αλλά και διότι μπορεί να απομονώσει το μοντέλο από όλους αυτούς τους περίεργους( δεν λείπουν ποτέ, και φυτρώνουν σαν τους μαϊντανούς εκεί που δεν πρέπει ).....στην ουσία προστατεύει την δουλειά του, αλλά και το μοντέλο το ίδιο.

Γι αυτό χρειάζεται σενάριο ( στόχος), προετοιμασία, (προσυζητηση με το μοντέλο), και εξερεύνηση του τόπου, πιθανά στησίματα, και πιθανές γωνίες λήψης, ο φυσικός φωτισμός και οι γωνίες του, πρόβλεψη για μαϊντανούς, προετοιμασία σε εργαλεία , κάμερες φακοί, ανακλαστήρες κ.λ.π........

Αλλά το πιότερο είναι η άνεση του μοντέλου!!!

Και αυτό πετυχαίνει όταν μιλάμε , κατά την ώρα της φωτογράφισης στο μοντέλο, με εύηχα κοντά μηνύματα, που μεταφέρουν στο μοντέλο το αίσθημα της ασφάλειας και της κάλυψης.....γι αυτό και η προσυζητηση, για να τονωθεί η αυτοπεποίθηση στο μοντέλο , και έτσι να μας βγάλει ωραίο ύφος.

Όπως επίσης , κάθε τόσο χρειάζεται να πλησιάσουμε το μοντέλο, και να το αφήσουμε να δει κάποιες από τις φωτό στην οθόνη της κάμερας,( την αφήνουμε να συμμετέχει ενεργά έτσι), συζητώντας και κάποιες πιθανές αλλαγές στο ποζάρισμα.

Η φωτογένεια όταν δεν υπάρχει....τότε  την τονίζουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...