Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Iliemp είπε

Δοκιμάζω διαφορά τελευταία είναι η αλήθεια. Το κάνω μόνο σε φωτό που δεν μου αρέσουν πολύ γενικά αλλά έχουν ένα στοιχείο που με τραβάει.

Το αποτέλεσμα είναι με το «Motion blur” του photoshop :) 

Με έχει πιάσει τώρα, δεν θα κρατήσει πολύ χαχα !!! 
 

 

Καλά κάνεις και το αποτέλεσμα εμένα μου άρεσε πολύ. Απλά ήθελα να δω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς να χρειάζεται photoshop 

Βέβαια στην παραπάνω λήψη θα έπρεπε να πετάει προς τα πάνω ή να πέφτει προς τα κάτω :P η κοπέλα που ειναι ''καθαρή'' για να γίνει γιιαυτό και μου έκανε εντύπωση και ήθελα να μάθω μήπως και μου διαφέυγει κάτι και γίνεται κατά τη λήψη το εφφέ αυτό..

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Καλά κάνεις και το αποτέλεσμα εμένα μου άρεσε πολύ. Απλά ήθελα να δω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς να χρειάζεται photoshop 

Βέβαια στην παραπάνω λήψη θα έπρεπε να πετάει προς τα πάνω ή να πέφτει προς τα κάτω :P η κοπέλα που ειναι ''καθαρή'' για να γίνει γιιαυτό και μου έκανε εντύπωση και ήθελα να μάθω μήπως και μου διαφέυγει κάτι και γίνεται κατά τη λήψη το εφφέ αυτό..

Καλημέρα!!

Μπορεί να γίνει το αποτέλεσμα αυτό με double exposure και μετά να τις ενώσεις στο Photoshop (ναι και πάλι αυτό δεν ο γλυτωνεις χαχα).

Βγάζεις δυο φωτογραφίες, μια σταθερή και μια με icm και μετά κρατάς όσα σταθερά στοιχεία θέλεις και αφήνεις από πίσω να φαίνεται το εφέ.

Δεν ξέρω αν τα εξηγώ σωστά γιατί τώρα πίνω καφέ 😋

Ας βάλω και μια φωτό για καλημέρα από το άλσος Συγγρού.

 

2BD9ED3E-7E8A-4CA2-8A92-30A7C1B0E2A2.jpeg

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Iliemp είπε

Δοκιμάζω διαφορά τελευταία είναι η αλήθεια. Το κάνω μόνο σε φωτό που δεν μου αρέσουν πολύ γενικά αλλά έχουν ένα στοιχείο που με τραβάει.

Το αποτέλεσμα είναι με το «Motion blur” του photoshop :) 

Με έχει πιάσει τώρα, δεν θα κρατήσει πολύ χαχα !!! 
 

 

Άστο να σε κρατήσει λίγο πάρα πάνω plz!!!......😊

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζω τον παρακάτω σύνδεσμο αφενός γιατί περιέχει αρκετές φοβερές εικόνες (για μένα αυτή με τους ελέφαντες ξεχωρίζει περισσότερο) και αφετέρου γιατί εμφανίζονται δύο Έλληνες φωτογράφοι στις εικόνες 9 και 10 που είναι επίσης καταπληκτικές για εμένα τόσο σε σύνθεση όσο και επεξεργασία, χρώματα κλπ κλπ. 

https://www.dpreview.com/news/2547530022/slideshow-winners-and-finalists-of-the-2022-travel-photographer-of-the-year-competition

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...