Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δύο με υψηλά iso . Έχω ξαναγράψει ότι θεωρώ υπερβολική κάθε κουβέντα και παράπονο για σύγχρονα σώματα , σχετικά με θόρυβο σε υψηλά iso . Η πρώτη είναι με iso 1600 , υπεραρκετό για την πλατεία νύχτα . Η δεύτερη είναι σε μαύρα σκοτάδια, με iso 25.000 . Στα  σκοτάδια, δεν υπάρχει θέμα θορύβου . Βγήκε με program , στα 70mm , που το πιο φωτεινό του φακού είναι f/6.3 για αυτό και τέτοιο iso . 

 

 

 

 

Από σώμα μόνο, ή το έχεις περάσει από anti-noise λογισμικό;
Επίσης τι σώμα;
Μάλλον σύγχρονο που λες είναι νεότερο πενταετίας.  
Η 5d mk2 που έχω στα 1600 αρχίζει και πέφτει και πέρα των 6400 δείχνει σαν στοιχειωμένο...
Ακόμη και με το denoise στο strong που προσφέρει ως επιλογή η κάμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, LongTom είπε

Από σώμα μόνο, ή το έχεις περάσει από anti-noise λογισμικό;
Επίσης τι σώμα;

Οι παραπάνω φωτογραφίες που έβαλα είναι με eos rp . Με nr . Αφού όλα τα προγράμματα έχουν.

Με 5D MKII βλέπω φωτογραφίες με iso>1600 και δεν είναι άσχημες. Αν είναι χάλια σε αυτή , σε μικρότερους αισθητήρες τι θα γίνεται ;; Ψάξε δείγματα , εκεί να δεις θόρυβο.

Δείγματα από 5D MKII που βλέπω στο flickr , με iso 5000

Happy New Year! 🎇

και με iso 2500

Streets of Rijeka

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Οι παραπάνω φωτογραφίες που έβαλα είναι με eos rp . Με nr . Αφού όλα τα προγράμματα έχουν.

Με 5D MKII βλέπω φωτογραφίες με iso>1600 και δεν είναι άσχημες. Αν είναι χάλια σε αυτή , σε μικρότερους αισθητήρες τι θα γίνεται ;; Ψάξε δείγματα , εκεί να δεις θόρυβο.

Δείγματα από 5D MKII που βλέπω στο flickr , με iso 5000

Happy New Year! 🎇

και με iso 2500

Streets of Rijeka

 

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. 
Η σειρά R είναι μάλλον το επόμενο λογικό βήμα.

Δεν διαφωνώ ότι σε μικρότερους αισθητήρες είναι πραγματικά απελπισία, και όντως μέχρι τα 1600 είναι πολύ ικανοποιητικά τα πράγματα στην 5D II, αλλά πάνω από 5Κ αρχίζει η πτώση και δυστυχώς δεν είναι πρόβλημα που οφείλεται στην αγαρμποσύνη μου. 
Ειλικρινά δεν ξέρω τι post processing πέρασαν οι συγκεκριμένοι τις φωτο τους, αλλά αυτό που είδα προσωπικά είναι αυτό που ανέφεραν οι reviewers της εποχής (2009-10) για το ISO. Πέρα των 6400 είναι κακή η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω τι post processing πέρασαν οι συγκεκριμένοι τις φωτο τους, αλλά αυτό που είδα προσωπικά είναι αυτό που ανέφεραν οι reviewers της εποχής (2009-10) για το ISO. Πέρα των 6400 είναι κακή η κατάσταση.

Πιθανόν το καλύτερο είναι της dxo .Δοκίμασέ το . Όταν λες R, ποιά R ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πιθανόν το καλύτερο είναι της dxo .Δοκίμασέ το . Όταν λες R, ποιά R ;

Αγορά λογισμικού για noise reduction είναι στα σχέδια, αλλά είναι σχετικά χαμηλά.
Εφόσον μιλάμε για χόμπι και όχι δουλειά. Ίσως μακροχρόνια "δοκιμή" από το ίντερνετ, αλλά τίποτα σοβαρό στο άμεσο μέλλον.

Εννοώ κάποιο σώμα σαν την EOS R (με EF-RF). 
Βέβαια αυτό είναι πολύ αβέβαιο ακόμη και πρέπει να κάνω σοβαρό ψάξιμο για να δω τι ταιριάζει με αυτό που θέλω να κάνω και τι θα είναι πραγματική αναβάθμιση από την 5D mk II + magic lantern (την οποία γενικά λατρεύω, πέραν φυσικά του ISO, AFocus και LCD). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, LongTom είπε

Αγορά λογισμικού για noise reduction είναι στα σχέδια, αλλά είναι σχετικά χαμηλά.
Εφόσον μιλάμε για χόμπι και όχι δουλειά. Ίσως μακροχρόνια "δοκιμή" από το ίντερνετ, αλλά τίποτα σοβαρό στο άμεσο μέλλον.

Εννοώ κάποιο σώμα σαν την EOS R (με EF-RF). 
Βέβαια αυτό είναι πολύ αβέβαιο ακόμη και πρέπει να κάνω σοβαρό ψάξιμο για να δω τι ταιριάζει με αυτό που θέλω να κάνω και τι θα είναι πραγματική αναβάθμιση από την 5D mk II + magic lantern (την οποία γενικά λατρεύω, πέραν φυσικά του ISO, AFocus και LCD). 

Δοκίμασε το dxo pure raw είναι δωρεάν για ένα μήνα φουλ έκδοση χωρίς πληρωμές ή αυτόματες πληρωμές μετά κλπ. Ούτε κάρτα δε σου ζητάει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ride the lightning! Προχθεσινες φωτο. Τραβηγμενες με τηλεσκοπιο εστιακης περιπου 630mm

υ.γ. Καπου εκει εβγαλα κ τον Δια αλλα εκανε content aware removal στο PS και εξαφανιστηκε...

DSC07827_1.jpg

DSC07827.jpg

DSC07819.jpg

DSC07817.jpg

DSC07794.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, spitonoikokurhs είπε

Ride the lightning! Προχθεσινες φωτο. Τραβηγμενες με τηλεσκοπιο εστιακης περιπου 630mm

υ.γ. Καπου εκει εβγαλα κ τον Δια αλλα εκανε content aware removal στο PS και εξαφανιστηκε...

DSC07827_1.jpg

DSC07827.jpg

DSC07819.jpg

DSC07817.jpg

DSC07794.jpg

    Παρά την ένταση του φωτός ........ εμάς μας αφήνετε στα σκοτάδια , διότι δεν ανοίγετε ένα καινούργιο νήμα με τίς σχετικές τεχνικές , λύσεις κλπ ....... 

   Ασυγχώρητος ........ λίαν επιεικώς ..... 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Παρά την ένταση του φωτός ........ εμάς μας αφήνετε στα σκοτάδια , διότι δεν ανοίγετε ένα καινούργιο νήμα με τίς σχετικές τεχνικές , λύσεις κλπ .......

Ασυγχώρητος ........ λίαν επιεικώς .....

Σχωρα με!
Μεχρι Δευτέρα θα εχω ετοιμασει ενα ωραίο νημα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, spitonoikokurhs είπε

Σχωρα με!
Μεχρι Δευτέρα θα εχω ετοιμασει ενα ωραίο νημα!!!

    Είμαι σε αναμονή ....... οι κυρώσεις σε άλλη περίπτωση θα είναι ιδιαίτερα βαριές ....... μα προσπαθώ εδώ και καιρό να πείσω κόσμο να προσθέσει ....... βάλτε ουσία ......... δώστε ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...