Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοκαίρι 17. Μου αρέσει βέβαια να τις βλέπω και μαζί την εξέλιξη που ήρθε, δίχως μαθήματα, σεμινάρια ακόμα και την ανταλλαγή γνώσεων απόψεων με φίλους και γνωστούς (είμαι λίγο απόμακρος σε αυτά). 

FB_IMG_1669180499911.jpg

FB_IMG_1669180484275.jpg

FB_IMG_1669180475682.jpg

FB_IMG_1669180468344.jpg

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gotthard είπε

Καλοκαίρι 17. Μου αρέσει βέβαια να τις βλέπω και μαζί την εξέλιξη που ήρθε, δίχως μαθήματα, σεμινάρια ακόμα και την ανταλλαγή γνώσεων απόψεων με φίλους και γνωστούς (είμαι λίγο απόμακρος σε αυτά). 

FB_IMG_1669180499911.jpg

 

 

 

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ φωτο! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VxsMrSu.jpg
Αλλη μια λήψη από προχθές👍😉

Σίγουρα μια μηχανή όπως η D300, δεν ενδείκνυται για street photography, χθες με σταμάτησε ένας κύριος και αφού με ρώτησε τι φωτογραφίες βγάζω, με ζήτησε να φωτογραφησω τον αραβωνα της κόρης του😂

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

VxsMrSu.jpg
Αλλη μια λήψη από προχθές👍😉

Σίγουρα μια μηχανή όπως η D300, δεν ενδείκνυται για street photography, χθες με σταμάτησε ένας κύριος και αφού με ρώτησε τι φωτογραφίες βγάζω, με ζήτησε να φωτογραφησω τον αραβωνα της κόρης του😂

       Τα ίδια κι' εγώ ........ 🤣🤣🤣 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

                                                                                 Peace of Pal

DSC_8349shot.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, greekfox1 είπε

VxsMrSu.jpg
Αλλη μια λήψη από προχθές👍😉

Σίγουρα μια μηχανή όπως η D300, δεν ενδείκνυται για street photography, χθες με σταμάτησε ένας κύριος και αφού με ρώτησε τι φωτογραφίες βγάζω, με ζήτησε να φωτογραφησω τον αραβωνα της κόρης του😂

 

18 ώρες πριν, babisskg είπε

       Τα ίδια κι' εγώ ........ 🤣🤣🤣 ...... 

Οπότε οι υπόλοιποι, αν είστε ή θέλετε να γίνετε επαγγελματίες φωτογράφοι γάμων, παίρνετε μια μηχανή και ξεχύνεστε στους δρόμους. Πελάτες υπάρχουν. Τώρα το αν θα μπορέσετε να φέρετε εις πέρας την δουλειά, είναι άλλο θέμα 😄

 

Κι επειδή μου έχει τύχει κι εμένα παρόμοιο σκηνικό, αναρωτιέμαι...υπάρχει τόση έλλειψη για φωτογράφους μυστηρίων;🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, highpriest είπε

 

Οπότε οι υπόλοιποι, αν είστε ή θέλετε να γίνετε επαγγελματίες φωτογράφοι γάμων, παίρνετε μια μηχανή και ξεχύνεστε στους δρόμους. Πελάτες υπάρχουν. Τώρα το αν θα μπορέσετε να φέρετε εις πέρας την δουλειά, είναι άλλο θέμα 😄

 

Κι επειδή μου έχει τύχει κι εμένα παρόμοιο σκηνικό, αναρωτιέμαι...υπάρχει τόση έλλειψη για φωτογράφους μυστηρίων;🤔

    Όχι , απλώς έχουν κόψει ταρίφα 21 κατοστάρικα τουλάχιστον έως και 25 για κάλυψη ........ οπότε αν σκαλώσεις κανέναν ερασιτέχνη της προκοπής ....... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, highpriest είπε

 

Οπότε οι υπόλοιποι, αν είστε ή θέλετε να γίνετε επαγγελματίες φωτογράφοι γάμων, παίρνετε μια μηχανή και ξεχύνεστε στους δρόμους. Πελάτες υπάρχουν. Τώρα το αν θα μπορέσετε να φέρετε εις πέρας την δουλειά, είναι άλλο θέμα 😄

 

Κι επειδή μου έχει τύχει κι εμένα παρόμοιο σκηνικό, αναρωτιέμαι...υπάρχει τόση έλλειψη για φωτογράφους μυστηρίων;🤔

Προσεξε, όχι μια οποία και οποία μηχανή, θέλει μια μηχανή όπως η D300 ή η Canon Eos 5D, αν σε δουν με μια mirrorless, δεν θα σε δώσουν σημασία😂😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Όχι , απλώς έχουν κόψει ταρίφα 21 κατοστάρικα τουλάχιστον έως και 25 για κάλυψη ........ οπότε αν σκαλώσεις κανέναν ερασιτέχνη της προκοπής ....... 

Σωστό!
Βέβαια έχοντας δει το workflow φωτογράφων μυστηρίων απο κοντά, θεωρώ πως τα 2k που ζητάνε, για αυτά που ζητάνε οι πελάτες, είναι ένα ρεαλιστικό ποσό.

Μπορεί ο πελάτης να βρει έναν ερασιτέχνη που θα θεωρήσει πως θα του κάνει δουλειά με 500 ευρώ, αλλά μόλις σκάσει μύτη ο ερασιτέχνης με καμία high-end μεν, κομπακτ δε, με λάθος φακό για εσωτερικό χώρο και ένα φλασάκι κινέζικο πάνω, το αποτέλεσμα θα είναι ψιλοάθλιο. Βοήθησα σε μυστήριο και πραγματικά ο εξοπλισμός παίζει ρόλο.

Μόλις τώρα, greekfox1 είπε

Προσεξε, όχι μια οποία και οποία μηχανή, θέλει μια μηχανή όπως η D300 ή η Canon Eos 5D, αν σε δουν με μια mirrorless, δεν θα σε δώσουν σημασία😂😜

Ναι, θαρρείς και καταλαβαίνουν! 😛

Παιδιά, αυτά με τα mirroless και τους καθρέφτες και τα κροπ και τα compact, τα ξέρουμε μόνο όσοι ασχολούμαστε με μηχανές έστω και ερασιτεχνικά. Οι περισσότεροι μόλις δουν να κρατάς μεγάλη μηχανή θεωρούν πως είσαι επαγγελματίας, ακόμη και αν είναι P1000 Nikon compact. Αν μάλιστα έχεις και τρίποδο; Ω ρε μάνα'μ! 😄

Τέλος, κρίνουν φωτογραφία. Αν είναι ευχαριστημένοι δεν τους νοιάζει με τι την τράβηξες. Και πάλι αυτά νοιάζουν μονο εμάς που ασχολούμαστε. Αν δείξεις μια ωραία φώτο απο κομπακτ σε κάποιον θα πει πως είναι ωραία, το ίδιο θα πει και για μια ωραία φώτο, παρμένη με Hasselblad των 60.000 ευρώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...