Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, pifilos είπε

DSCF6868.jpg.1d3174bd1eebda7c4ffc9e316a7a0134.jpg

 

20664812_DSCF32321.jpg.7026d3ed11e44af13f9c3e771bdf67d9.jpg

      Η δεύτερη είναι πολύ καλή ....... η πρώτη ξεκίνησε σαν μάθημα με τις σκιές , ενώ ο ρυθμός με τον οποίο την ανεβάζουν πλέον σε παγκόσμιο επίπεδο με ξεπερνάει ....... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Panpaiz79 είπε

Δοκιμάζοντας τον m.zuiko 40-150

Adobe_Express_20221120_1123280_1.png

    Κρατάω το δοκιμάζοντας ......... παρόλαυτα είναι πολύ καλή απόπειρα . Άντε με το καλό και στις καλύβες 👏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Κρατάω το δοκιμάζοντας ......... παρόλαυτα είναι πολύ καλή απόπειρα . Άντε με το καλό και στις καλύβες 👏

Ευχαριστώ. Μου άρεσε και νομίζω ότι όντως μου έλειπε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Panpaiz79 είπε

Ευχαριστώ. Μου άρεσε και νομίζω ότι όντως μου έλειπε

    Έβαλες πολλά πράγματα μέσα στο κάδρο ...... αλλά θα βρείς την ισορροπία είμαι βέβαιος . Καλορίζικος και καλές λήψεις , έχεις την οπτική είναι βέβαιο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Έβαλες πολλά πράγματα μέσα στο κάδρο ...... αλλά θα βρείς την ισορροπία είμαι βέβαιος . Καλορίζικος και καλές λήψεις , έχεις την οπτική είναι βέβαιο .

Αλήθεια; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Κατανοώ ότι λόγω της εστιακής απόστασης υπάρχει συμπίεση, αλλά πιστεύω ότι ξεχωρίζουν στο κάδρο η βάρκα κι από πίσω τα μεγάλα καράβια. Εννοώ δεν "μπερδεύονται" μεταξύ τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Panpaiz79 είπε

Αλήθεια; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Κατανοώ ότι λόγω της εστιακής απόστασης υπάρχει συμπίεση, αλλά πιστεύω ότι ξεχωρίζουν στο κάδρο η βάρκα κι από πίσω τα μεγάλα καράβια. Εννοώ δεν "μπερδεύονται" μεταξύ τους

   Τα βουνά δεν χρειάζονται ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Panpaiz79 είπε

Κάτι τέτοιο εννοείς; Ή χωρίς βουνά καθόλου από πίσω;

IMG_20221120_125232.jpg

Είναι θέμα γούστου μάλλον. Εμένα μου αρέσουν τα βουνά γιατί δίνουν περιεχόμενο για την τοποθεσία. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Panpaiz79 είπε

Κάτι τέτοιο εννοείς; Ή χωρίς βουνά καθόλου από πίσω;

IMG_20221120_125232.jpg

    Σωστά , η πολύ μακρινή λήψη με τηλεφακό η οποία περιέχει πολλά πράγματα δεν είναι ακριβώς η χρήση του , χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν πρέπει . Αντίθετα πρέπει να χρησιμοποιείται για πιο κοντινά αντικείμενα , ώστε η συμπίεση να τα αναδυκνείει θολώντας το υπόλοιπο .

  Είναι παραπλανητική η αντίληψη ότι ένας τηλεφακός χρειάζεται επειδή μπορεί να δεί μέχρι την σελήνη . 

  Θα το δείς σε όσους τραβάνε με bridge camera ....... μη γνωρίζοντας τι άλλο μπορούν να κάνουν με έναν τηλεφακό .

  Ενώ φυσικά θα βρείς τον δρόμο σου και για μακριά αλλά και για κοντά δοκιμάζοντας πάντα . 

  Καλή επιτυχία .

  

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Σωστά , η πολύ μακρινή λήψη με τηλεφακό η οποία περιέχει πολλά πράγματα δεν είναι ακριβώς η χρήση του , χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν πρέπει . Αντίθετα πρέπει να χρησιμοποιείται για πιο κοντινά αντικείμενα , ώστε η συμπίεση να τα αναδυκνείει θολώντας το υπόλοιπο .

  Είναι παραπλανητική η αντίληψη ότι ένας τηλεφακός χρειάζεται επειδή μπορεί να δεί μέχρι την σελήνη . 

  Θα το δείς σε όσους τραβάνε με bridge camera ....... μη γνωρίζοντας τι άλλο μπορούν να κάνουν με έναν τηλεφακό .

  Ενώ φυσικά θα βρείς τον δρόμο σου και για μακριά αλλά και για κοντά δοκιμάζοντας πάντα . 

  Καλή επιτυχία .

  

     Λήψη από τα 300mm ενός Zuiko 40 - 150 δλδ στο ανώτερο άκρο του , επάνω στην αγαπημένη Olympus e -  420 , φυσικά σε 4/3 mount .

P3254015.JPG

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Σωστά , η πολύ μακρινή λήψη με τηλεφακό η οποία περιέχει πολλά πράγματα δεν είναι ακριβώς η χρήση του , χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν πρέπει . Αντίθετα πρέπει να χρησιμοποιείται για πιο κοντινά αντικείμενα , ώστε η συμπίεση να τα αναδυκνείει θολώντας το υπόλοιπο .

  Είναι παραπλανητική η αντίληψη ότι ένας τηλεφακός χρειάζεται επειδή μπορεί να δεί μέχρι την σελήνη . 

  Θα το δείς σε όσους τραβάνε με bridge camera ....... μη γνωρίζοντας τι άλλο μπορούν να κάνουν με έναν τηλεφακό .

  Ενώ φυσικά θα βρείς τον δρόμο σου και για μακριά αλλά και για κοντά δοκιμάζοντας πάντα . 

  Καλή επιτυχία .

  

     Λήψη από τα 300mm ενός Zuiko 40 - 150 δλδ στο ανώτερο άκρο του , επάνω στην αγαπημένη Olympus e -  420 , φυσικά σε 4/3 mount .

P3254015.JPG

Βρήκες και την βάρκα με το κατάλληλο όνομα....πάει τον έστειλες 🤣🤣🤣👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Βρήκες και την βάρκα με το κατάλληλο όνομα....πάει τον έστειλες 🤣🤣🤣👍

   Που το είδες το όνομα απορώ ...... ούτε καν το πρόσεξα ...... πάω πίσω να δώ ..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...