Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πήρες 16mp μηχανή @babisskg;

Εσύ δεν έλεγες πως καλές είναι μόνο όσες έχουν mp σε παράγωγα του 3;

 

Ω θεοί! Πέφτουν τα κάστρα ένα ένα! 😄

 

    Τα κάστρα βαστάνε γερά ....... έχουν δώσει άλλωστε δείγματα γραφής και με εικόνες ....... σύντομα πολλοί θα αναζητήσουν προστασία πίσω από τα τείχη τους ....... 🤣🤣🤣 ....... πιο δραματικό δεν γίνεται ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babisskg είπε

Έχεις εσφαλμένη αντίληψη περί της ορθής τεχνικά έκθεσης με την δημιουργική έκθεση . Υπάρχει η ποσοτικά / αριθμητικά ( quantitative ) ορθή έκθεση και ο αντίποδας δλδ η δημιουργική έκθεση.

  Εδώ είμαι και σε περιμένω για τα περαιτέρω ...... 🤣🤣🤣 ....... 

Ιδού η σωστή εκδοχή. Εϊναι σαν τις μεταγραφές έργων κλασικής μουσικής που έκαναν άλλοι συνθέτες επί έργων άλλων ! Τα πολλά λόγια είναι φτώχια !

90890397_ShadowPic_.jpg.3b456c00f94427b027784aabda34f683.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ιδού η σωστή εκδοχή. Εϊναι σαν τις μεταγραφές έργων κλασικής μουσικής που έκαναν άλλοι συνθέτες επί έργων άλλων ! Τα πολλά λόγια είναι φτώχια !

90890397_ShadowPic_.jpg.3b456c00f94427b027784aabda34f683.jpg

     Κάηκε το σύμπαν ......... γι' αυτό έλειπες τόσες ώρες ........ 🤣🤣🤣 ........ ΟΚ , ας δοκιμάσει όποιος θέλει με τις ευχές μου ......... μόνον να θυμάστε ....... η φωτογραφία παρατέθηκε ΟΠΩΣ βγήκε ........... στην κυριολεξία ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

μόνον να θυμάστε ....... η φωτογραφία παρατέθηκε ΟΠΩΣ βγήκε ........... στην κυριολεξία ........ 

Με μεγαλύτερο iso ή χρόνο έκθεσης θα έβγαινε όπως μετά την επεξεργασία ! Αυτό λέμε . Τραβάς 2 στην τελική. Αν είχες iso 100 , f/5.6 , 1/125 , βγάζεις άλλη μία με 1/60 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με μεγαλύτερο iso ή χρόνο έκθεσης θα έβγαινε όπως μετά την επεξεργασία ! Αυτό λέμε . Τραβάς 2 στην τελική. Αν είχες iso 100 , f/5.6 , 1/125 , βγάζεις άλλη μία με 1/60 .

      Είμαστε μακριά σε ότι αφορά το σκεπτικό , παρόλαυτα η τοποθέτηση σου είναι χρησιμότατη διότι μπορεί όποιος θέλει να δώσει μία αιτιολόγηση σχετική με τους λόγους επιλογής στοιχείων της έκθεσης . Μιλάμε για το τεχνικό μέρος και φυσικά μπορεί κανείς να δώσει εξηγήσεις και λεπτομέρειες και για το αισθητικό μέρος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Είμαστε μακριά σε ότι αφορά το σκεπτικό , παρόλαυτα η τοποθέτηση σου είναι χρησιμότατη διότι μπορεί όποιος θέλει να δώσει μία αιτιολόγηση σχετική με τους λόγους επιλογής στοιχείων της έκθεσης . 

Αν εννοείς ότι ήθελες το δέντρο να φαίνεται σκιασμένο , ναι . Φυσικά υπάρχει και αυτή η δυνατότητα και αλλάζει την αισθητική της φωτογραφίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν εννοείς ότι ήθελες το δέντρο να φαίνεται σκιασμένο , ναι . Φυσικά υπάρχει και αυτή η δυνατότητα και αλλάζει την αισθητική της φωτογραφίας. 

    Ωπ ...... νατος ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα για περπάτημα από Πασαλιμάνι μέχρι Πειραϊκή (αγαπημένα μου μέρη) και αν και έχω 3 dslr Nikon, ενεργοποίησα μια παλιά μου compact που είχα να τη χρησιμοποιήσω χρόνια την Panasonic TZ4, γιατί δεν ήθελα κάτι πιο βαρύ, και εδώ μία από τις λήψεις μου στη Μ. Ζέας, πρωινή!

Δύο φίλοι στη Μαρίνα Ζέας.JPG

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...