Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις δοκιμές τις πρώτες μέρες με τον Canon RF 100~400mm IS USM . Στα 100mm και με f/6.3 . Πρέπει να είχα απόσταση κάπου 25 μέτρα από το μπαλκόνι . Πιστεύω ότι οι οικονομικοί φακοί σήμερα , αποδίδουν  ικανοποιητικά και έχει κλείσει αρκετά η ψαλίδα σε σχέση με τους ακριβούς φακούς. Κλείνοντας κι άλλο το διάφραγμα, που στα 100mm ξεκινά από f/5.6 η ποιότητα βελτιώνεται κι άλλο . Όχι βέβαια ότι ο RF 100-500mm f/4.5-7.1L δεν είναι καλύτερος φακός και δεν αξίζει , αλλά με λιγότερο από το 1/4 των 3200€ που κάνει , με τα 700€ του 100-400 έχει κανείς ίσως το 70% με 80% της απόδοσης μέχρι τα 400mm (ο L βέβαια φτάνει  στα 500mm ). 

 

IMG_2752.jpg.9a23ee22aa1a04d467f597bef1b72ab8.jpg

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Από τις δοκιμές τις πρώτες μέρες με τον Canon RF 100~400mm IS USM . Στα 100mm και με f/6.3 . Πρέπει να είχα απόσταση κάπου 25 μέτρα από το μπαλκόνι . Πιστεύω ότι οι οικονομικοί φακοί σήμερα , αποδίδουν  ικανοποιητικά και έχει κλείσει αρκετά η ψαλίδα σε σχέση με τους ακριβούς φακούς. Κλείνοντας κι άλλο το διάφραγμα, που στα 100mm ξεκινά από f/5.6 η ποιότητα βελτιώνεται κι άλλο . Όχι βέβαια ότι ο RF 100-500mm f/4.5-7.1L δεν είναι καλύτερος φακός και δεν αξίζει , αλλά με λιγότερο από το 1/4 των 3200€ που κάνει , με τα 700€ του 100-400 έχει κανείς ίσως το 70% με 80% της απόδοσης μέχρι τα 400mm (ο L βέβαια φτάνει  στα 500mm ). 

 

IMG_2752.jpg.9a23ee22aa1a04d467f597bef1b72ab8.jpg

     Πολύ καλή , το διάφραγμα όμως δεν γίνεται να παίζει πάντα τέτοιο ρόλο .......... κάποτε πρέπει να βάλεις συνειδητά f/11 γιατί έτσι το απαιτεί η περίσταση . Άλλοτε πρέπει να μπεί και f/5.6 ....... αλλιώς θα τραβούσαμε συνέχεια σε f/11 και πέρα ......... η ποιότητα δεν έχει να κάνει μόνο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά ....... 

    Ρίξτε λίγο τον πήχυ στα τεχνικά , δεν έχουν να κάνουν όλα στην φωτογραφία μόνο με την οξύτητα . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μία με τον ίδιο φακό , στα 135mm αυτή και πάλι f/6.3 , το οποίο όμως στα 135mm είναι το πιο ανοιχτό του. Έχω κάνει αρκετό crop σε αυτή , αφαίρεσα τουλάχιστον το 30% του αρχικού κάδρου. 

IMG_2748.jpg.32d555a55ee1ea0285cf8031e5012c17.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Από τις δοκιμές τις πρώτες μέρες με τον Canon RF 100~400mm IS USM . Στα 100mm και με f/6.3 . Πρέπει να είχα απόσταση κάπου 25 μέτρα από το μπαλκόνι . Πιστεύω ότι οι οικονομικοί φακοί σήμερα , αποδίδουν  ικανοποιητικά και έχει κλείσει αρκετά η ψαλίδα σε σχέση με τους ακριβούς φακούς. Κλείνοντας κι άλλο το διάφραγμα, που στα 100mm ξεκινά από f/5.6 η ποιότητα βελτιώνεται κι άλλο . Όχι βέβαια ότι ο RF 100-500mm f/4.5-7.1L δεν είναι καλύτερος φακός και δεν αξίζει , αλλά με λιγότερο από το 1/4 των 3200€ που κάνει , με τα 700€ του 100-400 έχει κανείς ίσως το 70% με 80% της απόδοσης μέχρι τα 400mm (ο L βέβαια φτάνει  στα 500mm ). 

 

IMG_2752.jpg.9a23ee22aa1a04d467f597bef1b72ab8.jpg

Ξεκάθαρα. Προσφάτως απέκτησα έναν φθηνό ζουμ τηλεφακό σκοτεινό γενικά (4.5-6.7) και το μόνο αρνητικό που μπορώ να του προσάψω είναι το πλαστικό mount που με αγχώνει κάπως. Επειδή η χρήση του θα είναι τοπία το διάφραγμα του είναι μια χαρά. Μιας και γενικά δεν έχω θέμα με τον θόρυβο που προκύπτει σε χαμηλότερο φωτισμό θα έλεγα πως είναι και value for money. 

Επίσης επειδή το τελευταίο τρίμηνο χαζεύω αρκετά στο MPB μου έχει εντύπωση το πόσοι weather resistant φακοί ανεξαρτήτως εταιρείας φέρουν την επισήμανση για μικρή ποσότητα υγρασίας στο εσωτερικό τους. Τόσο σταθεροί όσο και ζουμ. Οκ καταλαβαίνω πως δεν είναι πλήρως αδιάβροχοι αλλά μου κάνει εντύπωση. Το λέω επειδή ένας λόγος αγοράς ακριβότερου φακού δεν είναι μόνο το διάφραγμα αλλά η ποιότητα κατασκευής, αντοχή σε σκόνη - υγρασία κλπ. 

 

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Πολύ καλή , το διάφραγμα όμως δεν γίνεται να παίζει πάντα τέτοιο ρόλο .......... κάποτε πρέπει να βάλεις συνειδητά f/11 γιατί έτσι το απαιτεί η περίσταση . Άλλοτε πρέπει να μπεί και f/5.6 ....... αλλιώς θα τραβούσαμε συνέχεια σε f/11 και πέρα ......... η ποιότητα δεν έχει να κάνει μόνο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά ....... 

    Ρίξτε λίγο τον πήχυ στα τεχνικά , δεν έχουν να κάνουν όλα στην φωτογραφία μόνο με την οξύτητα . 

Σωστό και αυτό βεβαίως. Ενίοτε βάζω επίτηδες πιο ανοιχτό διάφραγμα γιατί αυτό το softness που βγαίνει λόγω ατέλειας του φακού δεν μπορώ να το πετύχω αλλιώς στην επεξεργασία μέχρι στιγμής τουλάχιστον. Αποδέχομαι βέβαια πως θυσιάζω κάπως το βάθος πεδίου αλλα μου αρέσει περισσότερο το οπτικό αποτέλεσμα που βγαίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pifilos είπε

Επίσης επειδή το τελευταίο τρίμηνο χαζεύω αρκετά στο MPB μου έχει εντύπωση το πόσοι weather resistant φακοί ανεξαρτήτως εταιρείας φέρουν την επισήμανση για μικρή ποσότητα υγρασίας στο εσωτερικό τους. Τόσο σταθεροί όσο και ζουμ. Οκ καταλαβαίνω πως δεν είναι πλήρως αδιάβροχοι αλλά μου κάνει εντύπωση.

Λάβε υπόψη ότι οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες δεν ζούσαν σε ελληνικό κλίμα. Αν ζούσαμε βόρεια και οι δικοί μας θα είχαν  υγρασία . Ως ερασιτέχνης που πάντα πρόσεχα τον εξοπλισμό μου, ποτέ δεν  τράβαγα ακάλυπτος στη βροχή με το νερό να πέφτει πάνω σε μηχανή και φακό . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Λάβε υπόψη ότι οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες δεν ζούσαν σε ελληνικό κλίμα. Αν ζούσαμε βόρεια και οι δικοί μας θα είχαν  υγρασία . Ως ερασιτέχνης που πάντα πρόσεχα τον εξοπλισμό μου, ποτέ δεν  τράβαγα ακάλυπτος στη βροχή με το νερό να πέφτει πάνω σε μηχανή και φακό . 

Σωστό δεν το είχα σκεφτεί έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pifilos είπε


Επίσης επειδή το τελευταίο τρίμηνο χαζεύω αρκετά στο MPB μου έχει εντύπωση το πόσοι weather resistant φακοί ανεξαρτήτως εταιρείας φέρουν την επισήμανση για μικρή ποσότητα υγρασίας στο εσωτερικό τους. Τόσο σταθεροί όσο και ζουμ. Οκ καταλαβαίνω πως δεν είναι πλήρως αδιάβροχοι αλλά μου κάνει εντύπωση. Το λέω επειδή ένας λόγος αγοράς ακριβότερου φακού δεν είναι μόνο το διάφραγμα αλλά η ποιότητα κατασκευής, αντοχή σε σκόνη - υγρασία κλπ. 

Πάντα όταν βλέπω τεστ αδιαβροχοποιημένων φακών, που οι reviewers ρίχνουν νερά πάνω και παρατάνε τις μηχανές πάνω στα λασπόνερα, αναρωτιέμαι που θα καταλήξουν αυτοί οι φακοί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Δεν φαντάζεσαι πόσο σου πάει η Κ5 !!!

      Ναι , προσθέτει γενικά στην γοητεία μου ....... 🤣🤣🤣 ...... πάντως στα 16.3 effective mp έχει κάποια διαφορά με αντίστοιχες της κατηγορίας . Πείραξα κάποια πράγματα , τώρα θα δώ το ISO όπου το έχω σε όρια 100 - 400 , οπότε θα πάω δοκιμαστικά στα 80 σκέτα και σε ασπρόμαυρο ....... 

    Παρά την παλαιότητα του μοδέλου , η συγκεκριμένη είναι άθικτη με 2.700 κλικ , ενώ η μπαταρία της ούτε κουνήθηκε όπως ήταν αναμενόμενο . Δυστυχώς λείπει η τάπα από κάτω , έκοψα πατρόν για να κάνω άλλο από νεοπρένιο .

   Ούτε καν γυαλάδα στα πλαστικά της .

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Δεν φαντάζεσαι πόσο σου πάει η Κ5 !!!

    Βέβαια , ξέχασες να αναφέρεις για να τα βλέπουν και οι χρήστες άλλων συστημάτων ....... μην λέμε μάρκες .... 🤣🤣🤣 ........ τονίζοντας ιδιαίτερα το AS IS του αποτελέσματος ....... μπας και ανοίξουν τα μάτια τους ...... 🤣🤣🤣 ....... και δουν φώς ...... 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπάμπη , λίγη φωτεινότητα παραπάνω στις σκιές δεν θα έβλαπτε. Είτε μεγαλύτερο χρόνο , είτε πιο ανοιχτό διάφραγμα , είτε iso 800 κι ας έβαλες προσωπικό όριο 400 ! Και 16αρες (mp) 😁 δεν έπαιρνες κάποτε ! 🤣

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη , λίγη φωτεινότητα παραπάνω στις σκιές δεν θα έβλαπτε. Είτε μεγαλύτερο χρόνο , είτε πιο ανοιχτό διάφραγμα , είτε iso 800 κι ας έβαλες προσωπικό όριο 400 ! Και 16αρες (mp) 😁 δεν έπαιρνες κάποτε ! 🤣

 

    Με την κακία σου να μείνεις βρε ....... 🤣🤣🤣 ...... 

    Είσαι επηρεασμένος από τα τεχνικά τα οποία σε οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή ....... 🤣🤣🤣 ..... δεν πάει έτσι το πράμα ...... λες θέλω ISO 100 σαν base crux ....... επόμενο βήμα ...... αν έχεις ISO 100 η ταχύτητα σου θα είναι εκεί γύρω δλδ στο 125 ας πούμε ........ ( πες ότι είχες μέσα 100αρι φίλμ ) ...... επόμενο βήμα ...... βλέπεις αν χρειάζεσαι βάθος πεδίου ........ δλδ f/11 κλπ ....... όπου εδώ δεν χρειάζεσαι ....... άρα το f/5.6 είναι μιά χαρά ....... 

  Εσύ μάλλον ..... λέω μάλλον ...... ήθελες και τα κλαδιά φωτεινά ...... ορμώμενος από τα τεχνικά ..... δεν είναι έτσι όμως .

  Έχεις εσφαλμένη αντίληψη περί της ορθής τεχνικά έκθεσης με την δημιουργική έκθεση . Υπάρχει η ποσοτικά / αριθμητικά ( quantitative ) ορθή έκθεση και ο αντίποδας δλδ η δημιουργική έκθεση.

  Εδώ είμαι και σε περιμένω για τα περαιτέρω ...... 🤣🤣🤣 ....... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...