Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιμνοχώρι , Λίμνη Ζάζαρη, από την επίσκεψή μου πριν μερικές μέρες :

 

IMG-0254.jpg

Από τη σημερινή επίσκεψή μου στη Βεγορίτιδα (Περαία) στο βάθος φαίνεται ο Άγιος Παντελεήμονας:

Spoiler

Ήρθαν με ένα τρακτέρ και μια βάρκα και την κατέβασαν στη Λίμνη,εγώ έβγαζα φώτο πιο πέρα .

Λέει ο έναν στον άλλον, εκεί που ζοριζόταν να κατεβάσουν τη βάρκα :"Πώς λέει η παροιμία , αν είναι να γ@...είς, πάνε σε μάστορα.

 

 

IMG-2856.jpg

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα πήγα μια εκδρομή αυθημερόν στο Παρανέστι Δράμας και στο φράγμα του Θησαυρού !!!!

Υ.Γ. Αν πάτε να μην φύγετε αν δεν φάτε στου Μποζίδη 🤣🤣🤣😎😎

ANE_2088.jpg

ANE_2127.jpg

ANE_2135.jpg

ANE_2149.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Τέτοια ώρα ....... τέτοια κάδρα ....... Pentax K - 100d Super ...... συν Tamron ..... μισό λεπτό να δώ τι γράφει επάνω ο φακός ..... 🤣🤣🤣 ....... αααααα ..... SP Di ii 10 - 24 f/3.5 - 4.5 ..... το Tamron θυμάμαι μόνο ....... 😂😂😂 ....... τα υπόλοιπα ....... σκασίλα μου ...... δε πα να γράφουν ότι θέλουν ....... 

sketch-1667112077936.jpg

54 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Τέτοια ώρα ....... τέτοια κάδρα ....... Pentax K - 100d Super ...... συν Tamron ..... μισό λεπτό να δώ τι γράφει επάνω ο φακός ..... 🤣🤣🤣 ....... αααααα ..... SP Di ii 10 - 24 f/3.5 - 4.5 ..... το Tamron θυμάμαι μόνο ....... 😂😂😂 ....... τα υπόλοιπα ....... σκασίλα μου ...... δε πα να γράφουν ότι θέλουν ....... 

sketch-1667112077936.jpg

     Πάω σε ένα κατάστημα προχθές ........ βάλτε μου παρακαλώ 24 μεγαπίξελ ....... 🤣🤣🤣 ...... θέλετε τύπου κλωβοστοιχείας μου λέει η τύπου αχυρώνα ....... 🤣🤣🤣 ....... αλανιάρικα του λέω ....... μην είναι πολύ παχιά ...... 🤣🤣🤣 ...... για το σπίτι είναι η για δώρο ........ 🤣🤣🤣 ........ 

sketch-1667115591350.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Ταξιδεύοντας για Τήνο...2074951253_DSCF7149(Large).jpg.838025ed412c4349a23013dc001530b2.jpg1230567690_DSCF7163(Large).jpg.e9a9ae93f3641204c64cfb164a97e7f3.jpg

DSCF7310 (Large).jpg

DSCF7182_DxO (Large).jpg

Με τι φακό έβγαλες τον γλάρο, σε τι απόσταση ήταν;

Προσπάθησα προχτές να βγάλω ένα πουλί ,ενώ πετούσε και ούτε το πρόλαβα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Με τι φακό έβγαλες τον γλάρο, σε τι απόσταση ήταν;

Προσπάθησα προχτές να βγάλω ένα πουλί ,ενώ πετούσε και ούτε το πρόλαβα .

Με τον 18-135 στο καράβι επάνω όπου πετάνε δίπλα σου οι γλάροι! Ορίστε και δυο ακόμα:

 

DSCF7165_DxO (Large).jpg

DSCF7172_DxO (Large).jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Με τι φακό έβγαλες τον γλάρο, σε τι απόσταση ήταν;

Προσπάθησα προχτές να βγάλω ένα πουλί ,ενώ πετούσε και ούτε το πρόλαβα .

    Δεν θα πετύχεις το πουλί ...... 🤣🤣🤣 ....... παρά με τον τρόπο που σου έδειξε ο φίλος με τους γλάρους που πλανάρουν δίπλα σε πλοίο ....... και φυσικά επειδή δεν γίνεται να ταξιδεύεις συνεχώς ........ ο επόμενος τρόπος , είναι να υπολογίσεις την απόσταση , εστιάζοντας σε κάποιο παραπλήσιο σημείο η τέλος πάντων κατά προσέγγιση παραπλήσιο . Το επόμενο βήμα είναι να περιμένεις να περάσουν από εκείνο το σημείο , τραβώντας αλύπητα και κάνοντας μικροδιορθώσεις στην απόσταση .

  Εννοείται πως δεν μιλάμε για χελιδόνια , πολύ δύσκολος στόχος , αλλά για πτηνά με σχετικό όγκο και λίγο πιο αργά σε ταχύτητα , βλέπε γλάρους πχ .

  Για τα χελιδόνια , πρέπει να βρείς τις φωλιές τους . Νωρίς το πρωί , αρχίζουν να πηγαινοέρχονται σαν τρελά για να φέρουν τροφή στα μικρά . Εστιάζεις στην φωλιά , εύκολο , μόλις αρχίσει το πανηγύρι βαράς αλύπητα . Είναι βέβαιο πως θα βγάλεις μερικές της προκοπής . Όμως χρειάζεσαι τουλάχιστον έναν 200αρι φακό , ώστε να μην τα ενοχλήσεις και χάσουν την συνήθεια τους , χώρια που μπορεί να σου ορμήξουν . 

  Σε αποβάθρες πλοίων η κοντά στην ακτή , κουβαλάς πάντα μαζί σου ψωμί , οπότε οι γλάροι θα έρθουν όπως και νάχει . Τα μοντέλα πρέπει να πληρωθούν με κάποιο τρόπο .

Screenshot_2022-04-04-16-29-29-032_com.google.android.apps.photos~3.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis1976 είπε

Με τον 18-135 στο καράβι επάνω όπου πετάνε δίπλα σου οι γλάροι! Ορίστε και δυο ακόμα:

 

DSCF7165_DxO (Large).jpg

DSCF7172_DxO (Large).jpg

Μια χαρά είναι οι φώτο,  ο φακός ο USM είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Μία φρέσκια πρωινή , για το καλό του μήνα , παρατίθεται as is διότι δεν είχα χρόνο για ψαξίματα στα σωθικά της K - 5 ........ μετάαααααααα ....... είδα πως το ISO είναι στο αυτόματο με τα όρια του από 100 μέχρι τα ταβάνια ...... διορθώθηκε βέβαια ....... σε συνεργασία με τον Tamron 10 - 24 Gti Sx Lp L4 και turbo ...... 

1667280188425~2.JPG

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

 είδα πως το ISO είναι στο αυτόματο με τα όρια του από 100 μέχρι τα ταβάνια ...... διορθώθηκε βέβαια ....... σε συνεργασία με τον Tamron 10 - 24 

Φαντάζομαι με τον 10-24 , ειδικά στα 10mm και δεδομένης της σταθεροποίησης της pentax, σε στατικά θέματα, δεν θα χρειάζεται να βάζεις ταχύτητα γρηγορότερη από 1/15 οπότε κατά συνέπεια θα κρατά χαμηλό το iso . Το λέω επειδή έχουμε δει να βγάζουν τους κάβους των λιμανιών με 10mm και ταχύτητα 1/32.000 και μετά να κατηγορούν iso , σταθεροποιήσεις κτλ . 

Ώπα και τώρα το σκέφτηκα , εδώ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΕΙΡΑΓΜΑ !!!!

K5 είπες ;; Do you mean Pentax K5 ;;; Αυτή δεν είναι 16mp ;;; Εσύ δεν μας έλεγες ότι αποφεύγεις τα 16mp και πας σε 12mp και 24mp μετά ;;; Στερνή μου γνώση !

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Φαντάζομαι με τον 10-24 , ειδικά στα 10mm και δεδομένης της σταθεροποίησης της pentax, σε στατικά θέματα, δεν θα χρειάζεται να βάζεις ταχύτητα γρηγορότερη από 1/15 οπότε κατά συνέπεια θα κρατά χαμηλό το iso . Το λέω επειδή έχουμε δει να βγάζουν τους κάβους των λιμανιών με 10mm και ταχύτητα 1/32.000 και μετά να κατηγορούν iso , σταθεροποιήσεις κτλ . 

Ώπα και τώρα το σκέφτηκα , εδώ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΕΙΡΑΓΜΑ !!!!

K5 είπες ;; Do you mean Pentax K5 ;;; Αυτή δεν είναι 16mp ;;; Εσύ δεν μας έλεγες ότι αποφεύγεις τα 16mp και πας σε 12mp και 24mp μετά ;;; Στερνή μου γνώση !

       Τελειώνω κάτι δουλειές και επιστρέφω να σε τακτοποιήσω ........ 😂😂😂 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Φαντάζομαι με τον 10-24 , ειδικά στα 10mm και δεδομένης της σταθεροποίησης της pentax, σε στατικά θέματα, δεν θα χρειάζεται να βάζεις ταχύτητα γρηγορότερη από 1/15 οπότε κατά συνέπεια θα κρατά χαμηλό το iso . Το λέω επειδή έχουμε δει να βγάζουν τους κάβους των λιμανιών με 10mm και ταχύτητα 1/32.000 και μετά να κατηγορούν iso , σταθεροποιήσεις κτλ . 

Ώπα και τώρα το σκέφτηκα , εδώ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΕΙΡΑΓΜΑ !!!!

K5 είπες ;; Do you mean Pentax K5 ;;; Αυτή δεν είναι 16mp ;;; Εσύ δεν μας έλεγες ότι αποφεύγεις τα 16mp και πας σε 12mp και 24mp μετά ;;; Στερνή μου γνώση !

       Επέστρεψα .......  🤣🤣🤣 ........ είπα αποφεύγω και όχι αρνούμαι ........ και ΝΑΙ , έχω δοκιμάσει κάποιες στα 16mp , τα οποία στην Omd em10 mark ii ήταν κάπως ....... σου άφηναν την αίσθηση του πουσαρίσματος ....... την οποία ξανά δοκίμασα ως e - pl6 μόνο και μόνο για να διαπιστώσω τα ίδια ....... όσο για την Nikon D7000 ....... ναι μεν , αλλά της έλειπαν αρκετά για να χτυπήσει στα ίσια μία K - 5 ........ φυσικά και η K - 5 είναι ένα πρόχειρο μεταβατικό στάδιο ....... μέχρι την στιγμή που θα ....... 😂😂😂 ..... και μέχρι τότε ........ υγεία πάνω απ' όλα ....... χτίζουμε σε φακούς ....... σώματα υπάρχουν ........ 

      Άσε να παίρνει ο κόσμος mirrorles να πέφτουν αί τιμαί εις τάς DSLR ....... 😎😎😎 ....... RP να πάρετε ...... καλές βγήκαν ........ 🤣🤣🤣 ....... 

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Φαντάζομαι με τον 10-24 , ειδικά στα 10mm και δεδομένης της σταθεροποίησης της pentax, σε στατικά θέματα, δεν θα χρειάζεται να βάζεις ταχύτητα γρηγορότερη από 1/15 οπότε κατά συνέπεια θα κρατά χαμηλό το iso . Το λέω επειδή έχουμε δει να βγάζουν τους κάβους των λιμανιών με 10mm και ταχύτητα 1/32.000 και μετά να κατηγορούν iso , σταθεροποιήσεις κτλ . 

Ώπα και τώρα το σκέφτηκα , εδώ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΕΙΡΑΓΜΑ !!!!

K5 είπες ;; Do you mean Pentax K5 ;;; Αυτή δεν είναι 16mp ;;; Εσύ δεν μας έλεγες ότι αποφεύγεις τα 16mp και πας σε 12mp και 24mp μετά ;;; Στερνή μου γνώση !

      Η ταχύτητα ήταν στο 1/2" ........ η μηχανή στα χέρια και αγνοώ πλήρως ( όμως θα το δώ και θα το πώ υπεύθυνα ) αν ήταν ενεργοποιημένο το image stabilization ........ θεωρητικά το ISO πρέπει να έμεινε στο 100 ...... 🤔🤔🤔 ......... έλα το είδα f/5.6 συνειδητά , 1/1 ταχύτητα , ISO 100 στα 10mm δλδ στο κατώτερο άκρο κι' αυτό ήταν που μας έσωσε δηλαδής ....... ναι , ήταν σε θέση ON το image stabilization ....... 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...