Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Νομίζω ότι αυτά τα έχει καλύψει ο ken rockwell σε άρθρο του ! Γράφει εδώ συγκεκριμένα :

 

Sadly, many people try to test their lenses, but get disappointed and think they have a defective product when all they've found is its limits, or more often, limitations in their own technique. Let me assure you, every product has its limits, and with digital cameras today, anyone can find them.

Only idiots find something's limits, and let themselves get stuck there complaining about it. It's every artist's duty to find his tools' limitations so he can work around them. 

 

Στο post στο dpreview που παραθέτεις, βρήκες έναν τέτοιο . Δεν είναι και σπάνιοι . Το άτομο έβγαλε 2 φωτογραφίες στον ήλιο με f/1.8 . Θες να τον πάρω στα σοβαρά ; Ας πάρει τον 50mm f/1.2 να βγάζει στον ήλιο με f/1.2 . Χειρότερα θα τα κάνει και πάλι θα ψάχνει . Μετά , μπορεί να πάρει τον EF 50mm f/1 και να βγάλει τις ίδιες στον ήλιο με f/1 . Χειρότερα θα τα κάνει . Στην συνέχεια μπορεί να ψάχνει κάποιον f/0.95 και να διαπιστώνει γεμάτος δυστυχία, ότι όταν βγάζει τα χόρτα στους 70 πόντους με f/0.95 και το σπίτι στο βάθος είναι στα 200 μέτρα, δεν είναι όλα εστιασμένα και πεντακάθαρα. 

 

Παρόλα αυτά , κάποιος παρακάτω αν διαβάσεις, χάνει το χρόνο του να του απαντήσει

you may try shooting this at f2.8 and see if it compares more favorably with the 40mm. I think both your issues are f1.8 related.

 

Well about the only thing that should be sharp are the dog's eyes. DOF is very thin at f1.8 on FF. The purple fringe should be taken care of by in camera lens corrections, or your RAW developer. What program are you using?

Στη συνέχεια του γράφει ξεκάθαρα αυτό που έγραψα και παραπάνω , αν και χάνει το χρόνο του προφανώς :

It does look hazy, but f1.8 for a landscape during the day is just never going to work well. You may have some blown out areas due to being at max 1/8000 shutter speed contributing to that look. Looks like you focused on the trees toward the bottom right and nothing else is in sharp focus.

 

Ο συγκεκριμένος , αφού προφανώς ξοδεύει και χρήμα, έπρεπε να έχει iPhone 13 PRO MAX . Κρίμα να πετάει λεφτά σε κάμερες. 

 

    Βρήκα έναν τέτοιο και όπως εξήγησα πρόκειται για νέα σειρά φακών η οποία σύντομα θα βγάλει και τα τεχνικά κουσούρια , όπως και όλες οι προηγούμενες " οικονομικές " σειρές φακών της συγκεκριμένης εταιρείας κι' όποιος θέλει μπορεί να κάνει τις σχετικές αναζητήσεις στο δίκτυο ....... ένα κάρο οδηγούς σε βίντεο έχει για το πως να επισκευάσετε αυτούς τους φακούς τους οποίους αγοράζετε " φθηνά " αρχικά , ενώ τους ξαναγοράζετε κανά δυό φορές ......... τέτοια οικονομία ....... 

    Κανονικά θα έπρεπε να γίνει έρευνα για την συχνότητα εμφάνισης ανά εταιρεία του περιβόητου πλέον " Lens error " κάτι που θα ήταν αποκαλυπτικό για την ποιότητα κατασκευής κάποιων " Οικονομικών " φακών και ποιάς εταιρείας είναι ....... αλλά ....... φεύ κι' άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε ...... 

    Κι' αν δεί κανείς " Lens error " σε πλάτη Pentax να μου γράψει ...... καλά σε σώμα 4/3 ξεχάστε το ...... εδώ δίνανε και στάνταρ troubleshooting οδηγίες ...... ξύστε αυτό ..... κλείστε το άλλο .... πάρτε κάνα Depon μην έχετε πυρετό και δεν βλέπετε καλά ....... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Επιτέλους ........ ορθή χρήση Canon ........ 

χα χα δεν το περίμενα από εσένα Μπάμπη ….

Καλό λόγο για μια από αυτές τις πλαστικές, τις ελαφρές, ……..😄

Με το γυαλί που ελάφρυνε και αυτό στις νέες σειρές …..

Την καλημέρα μου, να σαι  καλά, αν ανέβω προς τα μέρη σου το προσεχές διάστημα θα σου τηλεφωνήσω για απογευματινή βόλτα αυτή τη φορά. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jiakometi είπε

χα χα δεν το περίμενα από εσένα Μπάμπη ….

Καλό λόγο για μια από αυτές τις πλαστικές, τις ελαφρές, ……..😄

Με το γυαλί που ελάφρυνε και αυτό στις νέες σειρές …..

Την καλημέρα μου, να σαι  καλά, αν ανέβω προς τα μέρη σου το προσεχές διάστημα θα σου τηλεφωνήσω για απογευματινή βόλτα αυτή τη φορά. 

 

 

    Είμαι σε αναμονή και φυσικά θα χαρώ να τα πούμε και πάλι ...... 

26 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

χα χα δεν το περίμενα από εσένα Μπάμπη ….

Καλό λόγο για μια από αυτές τις πλαστικές, τις ελαφρές, ……..😄

Με το γυαλί που ελάφρυνε και αυτό στις νέες σειρές …..

Την καλημέρα μου, να σαι  καλά, αν ανέβω προς τα μέρη σου το προσεχές διάστημα θα σου τηλεφωνήσω για απογευματινή βόλτα αυτή τη φορά. 

 

 

   Παρασύρθηκες κι' εσύ από τον τρόπο που πιέζω τον @Dr_73 , με τον οποίο είμαστε γνωστοί ώστε να δικαιολογούμε διάφορα , μέσα και την πίεση που του ρίχνω αφού είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως ........ 🤣🤣🤣 ...... και επιμένει στα δικά του Canonικά ....... δυστυχώς θα πέσω στα νύχια του ...... 🤣🤣🤣 ...... αφού θα χρειαστώ τις γνώσεις του ( ευτυχώς όχι τις φωτογραφικές ) ........ αν δεν μας χώριζε η απόσταση θα με είχε δεί χθές μπροστά του ....... 🤣🤣🤣 ...... 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babisskg είπε

    Βρήκα έναν τέτοιο και όπως εξήγησα πρόκειται για νέα σειρά φακών η οποία σύντομα θα βγάλει και τα τεχνικά κουσούρια , όπως και όλες οι προηγούμενες " οικονομικές " σειρές φακών της συγκεκριμένης εταιρείας κι' όποιος θέλει μπορεί να κάνει τις σχετικές αναζητήσεις στο δίκτυο ....... ένα κάρο οδηγούς σε βίντεο έχει για το πως να επισκευάσετε αυτούς τους φακούς τους οποίους αγοράζετε " φθηνά " αρχικά , ενώ τους ξαναγοράζετε κανά δυό φορές ......... τέτοια οικονομία .......   

Πριν από οποιαδήποτε συζήτηση για "μοντέρνο" εξοπλισμό , θεωρώ δεδομένο , ότι έχουμε αποδεχτεί όλοι , ότι οποιοσδήποτε φακός σχεδιάστηκε από το 2010 , μην πω από το 2000 και μετά, σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να ζήσει όσο τα σιδερα nikon ai-s ή οι rodenstock   μεγάλου φορμάτ της δεκαετίας του 1950 . Αν μου αποδείξεις ότι σε αυτό υπάρχει διαφορά μεταξύ rf mount & z mount ή e-mount ή x mount ή m4/3 , είμαι όλο αγωνία να δω τι έχεις βρει . Το post  που μου έβαλες στο dpreview όμως, δεν μίλαγε για βλάβες. Αυτός που το έγραψε έψαχνε οξύτητα σε φωτογραφία με ντάλα ήλιο που είχε βγάλει με f/1.8 . Και σχολίαζε για μωβ ca, ενώ είχε απενεργοποιήσει την αυτόματη διόρθωση που μπορεί να κάνει η μηχανή . Και δεν είχε κάνει διόρθωση που γίνεται σε οποιοδήποτε πρόγραμμα. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Παρασύρθηκες κι' εσύ από τον τρόπο που πιέζω τον @Dr_73 , με τον οποίο είμαστε γνωστοί ώστε να δικαιολογούμε διάφορα , μέσα και την πίεση που του ρίχνω αφού είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως ........ 🤣🤣🤣 ...... και επιμένει στα δικά του Canonικά ..

Όχι όχι σε πειράζω όπως ξέρω ότι πειράζεις τον @Dr_73 με τις Canon.  (Που καλά κάνει και επιμένει …)
Όλα καλά. 
 

Και εδώ μία φωτογραφία που τραβήχθηκε αξημέρωτα στην Ανατολική Θεσσαλονίκη με «ορθόδοξο» εξοπλισμό (DSLR).

 

 

As7.png

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...