Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω επίσης ότι ως προς την φωτογραφική ματιά η εναέρια λήψη είναι πολύ ενδιαφέρουσα και αρκετές φορές γίνεται και πολύ ιδιαίτερη. Η οπτική γωνία, η απόσταση από το θέμα, η έμφαση στο περιβάλλον, το τεράστιο εύρος είναι στοιχεία που εαν τα εκμεταλευτείς σωστά γίνεται η φωτογράφιση ακόμα ποιό συναρπαστική. 

Εδω ένα δείγμα τέτοιας φωτογράφισης 

52106137809_b62bf41e41_b.jpg

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθινόπωρο.... μια από τις αγαπημένες  μου φωτογραφικές περιόδους.
Θες τα χρώματα, θες το φως, η συγχρονισμένη αυτή αλλαγή στις φόρμες, τα κάστανα,.....
Η μυρωδιά του ξύλου στο τζάκι.....
Μπορώ να γράφω πολλά ακόμα....οι αναμνήσεις χείμαρρος κάθε φθινόπωρο και Πάσχα.
Χάνεσαι εύκολα σε αυτούς τους περιπάτους απολαμβάνοντας μνήμες και οπτικές......
Άσε που συναντάς και τα πιο όμορφα μοντέλα.....κοιτάξτε πόζα το κοράλλι μύκητας!!!

 

padd3_v1.1.jpg.1bff04384c6bc828ea99565395437db0.jpg

Και ετούτα εδώ, φτωχούλια/ταπεινά....αλλά εμένα μου αρέσουν!
padd2_v1.1.jpg.c7fb5938822467b787248b98d920bade.jpg

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Φθινόπωρο.... μια από τις αγαπημένες  μου φωτογραφικές περιόδους.
Θες τα χρώματα, θες το φως, η συγχρονισμένη αυτή αλλαγή στις φόρμες, τα κάστανα,.....
Η μυρωδιά του ξύλου στο τζάκι.....
Μπορώ να γράφω πολλά ακόμα....οι αναμνήσεις χείμαρρος κάθε φθινόπωρο και Πάσχα.
Χάνεσαι εύκολα σε αυτούς τους περιπάτους απολαμβάνοντας μνήμες και οπτικές......
Άσε που συναντάς και τα πιο όμορφα μοντέλα.....κοιτάξτε πόζα το κοράλλι μύκητας!!!

 

padd3_v1.1.jpg.1bff04384c6bc828ea99565395437db0.jpg

Και ετούτα εδώ, φτωχούλια/ταπεινά....αλλά εμένα μου αρέσουν!
padd2_v1.1.jpg.c7fb5938822467b787248b98d920bade.jpg

Πολύ ωραίες! Το Σάββατο θα πάω για μανιτάρια. Ελπίζω να είμαι τυχερός!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Φθινόπωρο.... μια από τις αγαπημένες  μου φωτογραφικές περιόδους.
Θες τα χρώματα, θες το φως, η συγχρονισμένη αυτή αλλαγή στις φόρμες, τα κάστανα,.....
Η μυρωδιά του ξύλου στο τζάκι.....
Μπορώ να γράφω πολλά ακόμα....οι αναμνήσεις χείμαρρος κάθε φθινόπωρο και Πάσχα.
Χάνεσαι εύκολα σε αυτούς τους περιπάτους απολαμβάνοντας μνήμες και οπτικές......
Άσε που συναντάς και τα πιο όμορφα μοντέλα.....κοιτάξτε πόζα το κοράλλι μύκητας!!!

 

padd3_v1.1.jpg.1bff04384c6bc828ea99565395437db0.jpg

Και ετούτα εδώ, φτωχούλια/ταπεινά....αλλά εμένα μου αρέσουν!
padd2_v1.1.jpg.c7fb5938822467b787248b98d920bade.jpg

 

15 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πολύ ωραίες! Το Σάββατο θα πάω για μανιτάρια. Ελπίζω να είμαι τυχερός!

    Μανιτάρια , χαμομήλια , ροφήματα ........ που πήγα και έμπλεξα ........ 😂😂😂 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε ένα "θέμα" που έχω. 

Μου ζητήθηκε να παραδώσω κάποιες εικόνες σε ανάλυση 300 dpi και κατά προτίμηση αν γίνεται σε tif μορφή ..

Εμένα αυτά μου ακούγονται κινέζικα.

Να πω ότι οι εικόνες που έχω είναι σε μορφή jpg. 

Τι μπορώ να κάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Panpaiz79 είπε

Καλημέρα σε όλους!

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε ένα "θέμα" που έχω. 

Μου ζητήθηκε να παραδώσω κάποιες εικόνες σε ανάλυση 300 dpi και κατά προτίμηση αν γίνεται σε tif μορφή ..

Εμένα αυτά μου ακούγονται κινέζικα.

Να πω ότι οι εικόνες που έχω είναι σε μορφή jpg. 

Τι μπορώ να κάνω;

Φεύγω για την δουλειά τώρα....αλλά στα πολύ γρήγορα γίνεται και με το Photoshop και με το GIMP......αφού έχεις κάνει ότι επεξεργασία χρειάζεται, πηγαίνεις file export, και εκεί σε ρωτάει σε τι φορματ θέλεις να κάνεις το export, εκεί επιλέγεις .tif και σε ανάλυση επιλέγεις 300 dpi....αυτός που στα ζήτησε  τα χρειάζεται για να κάνει καλό printing( λογικό).

Αν δεν σε καλύψει και κάποιος άλλος μέχρι το βράδυ, τα λέμε ξανά.....
File --> Export as --> select format (.tif) --> select resolution (300dpi)

success !

Επεξ/σία από Snorky.GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Panpaiz79 είπε

Καλημέρα σε όλους!

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε ένα "θέμα" που έχω. 

Μου ζητήθηκε να παραδώσω κάποιες εικόνες σε ανάλυση 300 dpi και κατά προτίμηση αν γίνεται σε tif μορφή ..

Εμένα αυτά μου ακούγονται κινέζικα.

Να πω ότι οι εικόνες που έχω είναι σε μορφή jpg. 

Τι μπορώ να κάνω;

Δεν ξέρω αν είναι αυτό που θες οπότε ελπίζω να απαντήσει και κάποιος άλλος. Στο πρόγραμμα επεξεργασίας που χρησιμοποιείς λογικά θα έχει κάποιες επιλογές για το export π.χ. στο Capture One που χρησιμοποιώ εγώ βγάζει κάποιες επιλογές πάνω αριστερά και έχω επιλέξει μάλλον αυτό που θες TIFF A3 Print (300dpi). Αν δεν υπάρχει πιθανόν να μπορείς να φτιάξεις την επιλογή ο ίδιος. Αν είσαι σε Lightroom - Photoshop δεν ξέρω πως δουλεύει γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά λογικά παρόμοιο θα είναι. Στην παρακάτω εικόνα το αρχείο μου είναι RAW και θα βγει μετά σαν TIFF. Αν δεν έχεις κρατήσει το επεξεργασμένο αρχείο σε RAW και είναι μόνο σε jpeg πάλι μπορείς να το κάνεις export σαν ΤIFF ωστόσο δεν έχω ιδέα αν αυτό επιδρά κάπως στην ποιότητα του αρχείου (μάλλον όχι ειδικά αν πρόκειται να προβληθεί ή να εκτυπωθεί σε μικρό μέγεθος). 

 

Untitled.jpg.f53a6fdf3415a25077fcf642dc28d811.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοίγεις το Jpeg στον επεξεργαστή της αρεσκείας σου και κάνεις εξαγωγή σε tiff και 300dpi. Τα περισσότερα προγράμματα έχουν την επιλογή. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως θα πάρεις ένα tiff 300dpi όπως αν είχες raw.


Αυτό επειδή τα Jpeg αρχεία είναι συμπιεσμένα για θέαση σε ηλεκτρονικές οθόνες. Οταν έρθει η ώρα να κάνεις rendering ή να τυπώσεις, τότε στο εξαγώμενο αρχείο θα δεις τι περιορισμούς σου επιβάλει το αρχικό αρχείο, το μέγεθος του και η ανάλυση του. Αλλες φορές θα είναι οκ, κι άλλες μπορεί να σου βγει άλλ' αντ' άλλων σε ποιότητα και τονικότητες. Σε γενικές γραμμές αν θέλεις να τυπώσεις σε μικρό μέγεθος θα είσαι οκ και με Jpeg. Αλλά όσο μεγαλώνει το μέγεθος η εικόνα θα καταρρέει.

Αν έχεις σκοπό να παραδίδεις φωτογραφικές δουλειές, τότε τραβάς σε RAW. 

 

Υ.Γ Κάποια στιγμή πρέπει να υιοθετήσουν όλες οι εταιρίες το πρότυπο HEIC/HEIF έναντι του JPG. Φτάνει, 30+ χρόνια πέρασαν. 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνω off topic και ζητώ συγνώμη, αλλά δεν αντέχω.
Γιατί ζητάνε πάντα 300DPI (dots per inch) τους είπε κάποιος ότι ένα ψηφιακό αρχείο έχει μέσα dots ή μήπως εννοούν PPI (pixel per inch), αλλά και αυτό να εννοούν, ποιος τους είπε ότι σε ένα ψηφιακό αρχείο έχει σημασία .Ε
λπίζω τουλάχιστον να μην πιστεύει κάποιος ότι 1dot είναι ίσο σε μέγεθος με 1 pixel.

Συνήθως 300dpi ζητάνε (για εμένα  όχι διαβασμένοι όσοι το κάνουν) όταν θέλουν να εκτυπώσουν.
Το σωστό δεν είναι να ζητήσεις ένα αρχείο ότι να'ναι και να έχει DPI 300.
Το σωστό είναι ανάλογα με το μέγεθος που που θέλεις να εκτυπώσεις να ζητήσεις τις αντίστοιχες διαστάσεις width & height (που είναι και τα μόνα που έχουν σημασία), τώρα εάν το PPI είναι 1 ή 78.000 δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GQPhDFBI είπε

Βγαίνω off topic και ζητώ συγνώμη, αλλά δεν αντέχω.
Γιατί ζητάνε πάντα 300DPI (dots per inch) τους είπε κάποιος ότι ένα ψηφιακό αρχείο έχει μέσα dots ή μήπως εννοούν PPI (pixel per inch), αλλά και αυτό να εννοούν, ποιος τους είπε ότι σε ένα ψηφιακό αρχείο έχει σημασία .Ε
λπίζω τουλάχιστον να μην πιστεύει κάποιος ότι 1dot είναι ίσο σε μέγεθος με 1 pixel.

Συνήθως 300dpi ζητάνε (για εμένα  όχι διαβασμένοι όσοι το κάνουν) όταν θέλουν να εκτυπώσουν.
Το σωστό δεν είναι να ζητήσεις ένα αρχείο ότι να'ναι και να έχει DPI 300.
Το σωστό είναι ανάλογα με το μέγεθος που που θέλεις να εκτυπώσεις να ζητήσεις τις αντίστοιχες διαστάσεις width & height (που είναι και τα μόνα που έχουν σημασία), τώρα εάν το PPI είναι 1 ή 78.000 δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο.

 

    Επειδή γνωρίζω κάποιες λεπτομέρειες , τού φίλου @Panpaiz79 του ζητήθηκε από σελίδα για παρουσίαση των φωτογραφιών του . Δεν γνωρίζω βέβαια ποιά μπορεί να είναι η σελίδα και ποιές οι γνώσεις τους περί pixels per inch κλπ , όμως στην παρούσα φάση ας βοηθηθεί στο αίτημα του και πιστεύω πως και ο ίδιος θα το βρεί χρήσιμο για περαιτέρω διερεύνηση . Εύχομαι να έπεσα μέσα στην εκτίμηση μου και οπωσδήποτε δεν το είπα με διάθεση παρά μόνον για να βοηθηθεί ο ίδιος στο έξωθεν αίτημα . 

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Επειδή γνωρίζω κάποιες λεπτομέρειες , τού φίλου @Panpaiz79 του ζητήθηκε από σελίδα για παρουσίαση των φωτογραφιών του . Δεν γνωρίζω βέβαια ποιά μπορεί να είναι η σελίδα και ποιές οι γνώσεις τους περί pixels per inch κλπ , όμως στην παρούσα φάση ας βοηθηθεί στο αίτημα του και πιστεύω πως και ο ίδιος θα το βρεί χρήσιμο για περαιτέρω διερεύνηση . Εύχομαι να έπεσα μέσα στην εκτίμηση μου και οπωσδήποτε δεν το είπα με διάθεση παρά μόνον για να βοηθηθεί ο ίδιος στο έξωθεν αίτημα . 

   Η εντύπωση και τα mp ανάλυσης είναι ζήτημα που πρέπει να παρουσιάσει κάποιος , εφόσον βρεί τον χρόνο για κάτι τέτοιο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Βγαίνω off topic και ζητώ συγνώμη, αλλά δεν αντέχω.
Γιατί ζητάνε πάντα 300DPI (dots per inch) τους είπε κάποιος ότι ένα ψηφιακό αρχείο έχει μέσα dots ή μήπως εννοούν PPI (pixel per inch), αλλά και αυτό να εννοούν, ποιος τους είπε ότι σε ένα ψηφιακό αρχείο έχει σημασία .Ε
λπίζω τουλάχιστον να μην πιστεύει κάποιος ότι 1dot είναι ίσο σε μέγεθος με 1 pixel.

Συνήθως 300dpi ζητάνε (για εμένα  όχι διαβασμένοι όσοι το κάνουν) όταν θέλουν να εκτυπώσουν.
Το σωστό δεν είναι να ζητήσεις ένα αρχείο ότι να'ναι και να έχει DPI 300.
Το σωστό είναι ανάλογα με το μέγεθος που που θέλεις να εκτυπώσεις να ζητήσεις τις αντίστοιχες διαστάσεις width & height (που είναι και τα μόνα που έχουν σημασία), τώρα εάν το PPI είναι 1 ή 78.000 δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο.

 

χρειάζεται γι αυτόν που θα το εκτυπώσει φανταζομαι.

στα 300dpi δε ξεχωρίζει το ματι τα ξεχωριστα χρώματα του μελανιού αλλά αντιλαμβανεται απόχρωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Επειδή γνωρίζω κάποιες λεπτομέρειες , τού φίλου @Panpaiz79 του ζητήθηκε από σελίδα για παρουσίαση των φωτογραφιών του . Δεν γνωρίζω βέβαια ποιά μπορεί να είναι η σελίδα και ποιές οι γνώσεις τους περί pixels per inch κλπ , όμως στην παρούσα φάση ας βοηθηθεί στο αίτημα του και πιστεύω πως και ο ίδιος θα το βρεί χρήσιμο για περαιτέρω διερεύνηση . Εύχομαι να έπεσα μέσα στην εκτίμηση μου και οπωσδήποτε δεν το είπα με διάθεση παρά μόνον για να βοηθηθεί ο ίδιος στο έξωθεν αίτημα . 

   Η εντύπωση και τα mp ανάλυσης είναι ζήτημα που πρέπει να παρουσιάσει κάποιος , εφόσον βρεί τον χρόνο για κάτι τέτοιο .

     Συν πολλές άλλες μούφες ...... παρερμηνεύσεις , εξιδανικεύσεις , μαγικά κόλπα και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός ..... πχ χειροκίνητη εστίαση ...... δυσκολίες περί αυτής ........ και άλλα μπουρδολογήματα και να με συγχωρείτε για το ύφος ....... 

1 λεπτό πριν, decentintocerberon είπε

χρειάζεται γι αυτόν που θα το εκτυπώσει φανταζομαι.

στα 300dpi δε ξεχωρίζει το ματι τα ξεχωριστα χρώματα του μελανιού αλλά αντιλαμβανεται απόχρωση.

 

    Εμμονές ...... συνήθειες ....... αυτό το πρόγραμμα δουλεύουν ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Συν πολλές άλλες μούφες ...... παρερμηνεύσεις , εξιδανικεύσεις , μαγικά κόλπα και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός ..... πχ χειροκίνητη εστίαση ...... δυσκολίες περί αυτής ........ και άλλα μπουρδολογήματα και να με συγχωρείτε για το ύφος ....... 

    Εμμονές ...... συνήθειες ....... αυτό το πρόγραμμα δουλεύουν ....... 

εμμονές γιατί ; Ο εκτυπωτής τελείες χρωματος εφαρμόζει στο χαρτί όχι Pixels.

Αν πχ ο οδηγός του εκτυπωτή μεταφράζει την εικόνα απο τον υπολογιστή με βαση τα dpi ,εχει πολύ μεγάλη σημασία ο μέσος όρος που θα αναγκαστεί να βγάλει υποθέτωντας . Αν δλδ τυπώνει με 300dpi Και το αρχειο σου είναι 100dpi θα πρεπει να "υποθέσει" αλλα 200dpi ή να τυπώσει στο 1/3 της διάστασης ή να τυπώσει το 1/3 της ποιότητας που περιμένεις. Δε γράφω οδηγούς εκτυπωτών αλλά σε κάποια λογική βασίζονται ολα :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...