Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     Ανεβάζεις πάρα πολύ μία παράμετρο , όχι την φωτεινότητα αλλά μάλλον την αντίθεση . Αν υπάρχει καθυστέρηση στην εφαρμογή της ποσότητας το βλέπεις εκ των υστέρων , οπότε σου διαφεύγει εκείνη την στιγμή .

το πρόσεξα αυτο , οταν ανεβάζω αντίθεση το κάνει χειρότερο ,αν ανεβάσω φωτεινότητα διορθώνει αλλα οχι τερμα ... 

 

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σε πλήρη ανάλυση το κάνει αυτό ;

στο raw οχι ....

η έγχρωμη ειναι η πρώτη φωτογραφια και η δευτερη απλα σε bnw  

_ANE4863-2.jpg

_ANE4863-3.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

το πρόσεξα αυτο , οταν ανεβάζω αντίθεση το κάνει χειρότερο ,αν ανεβάσω φωτεινότητα διορθώνει αλλα οχι τερμα ... 

 

στο raw οχι ....

η έγχρωμη ειναι η πρώτη φωτογραφια και η δευτερη απλα σε bnw  

_ANE4863-2.jpg

_ANE4863-3.jpg

     Το έχω κάνει κι' εγώ , φυσικά μη γνωρίζοντας πολλά γύρω από το κομμάτι της επεξεργασίας , πιστεύω πως την " πατάς " επειδή κάνεις την εφαρμογή στο σύνολο του αρχείου ........ ίσως θα έπρεπε να το δουλέψεις με layers αξιοποιώντας και το ιστορικό αλλαγών μιάς εφαρμογής , όμως ας σου προτείνουν λύσεις αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Το έχω κάνει κι' εγώ , φυσικά μη γνωρίζοντας πολλά γύρω από το κομμάτι της επεξεργασίας , πιστεύω πως την " πατάς " επειδή κάνεις την εφαρμογή στο σύνολο του αρχείου ........ ίσως θα έπρεπε να το δουλέψεις με layers αξιοποιώντας και το ιστορικό αλλαγών μιάς εφαρμογής , όμως ας σου προτείνουν λύσεις αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά .

και εγω δεν πολυ ασχολόυμαι με την επεξεργασία λιγο τα βασικά . Στην αρχή νόμιζα οτι κάτι κανω λάθος αλλα οι  δύο τελευταίες δεν εχουν καμια επεξεργασία ... ευχαριστώ πάντος !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού στο raw, δεν υπάρχει , έχει να κάνει και με συμπίεση και με αντίθεση και με μείωση φωτεινότητας , όλα τα levels κτλ . Με ακραίες τιμές σε όλα αυτά , βγαίνει σε όλες τις φωτογραφίες . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το γνωρίζω στις φωτογραφίες μου ως συμπίεση. 

Μεσα απο το lr στο κινητό εχω την δυνατότητα να αποθηκεύω σε κάποιο ποσοστό συμπίεσης. Εαν εκει συμπίεσω το αρχείο σε τετοια καδρα με καθαρή επιφάνεια, ουρανος σαν εδω , νύχτα κ.α κανει αυτο το πράγμα. 

Με τι πρόγραμμα το κανεις το raw jpeg ; 

Δες στην αποθήκευση , ειναι 100% το αρχείο , ειναι πιο κάτω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αφού στο raw, δεν υπάρχει , έχει να κάνει και με συμπίεση και με αντίθεση και με μείωση φωτεινότητας , όλα τα levels κτλ . Με ακραίες τιμές σε όλα αυτά , βγαίνει σε όλες τις φωτογραφίες . 

Οκ κατάλαβα σ ευχαριστώ!! θα δω πως θα μπορέσω να το λύσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιο και αν είναι το πρόγραμμα , αποθήκευση ως jpeg και ενα ποσοστό, σε αυτα τα σκηνικα κρατά ψηλά, σε ολα τα αλλα κανε συμπίεση για μικρότερα αρχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτά είναι περιορισμοί του 8bit jpeg.

Φαίνονται έντονα σε επιφάνειες με ομαλή διαβάθμιση χρωμάτων (ουρανός).

Ο λόγος που δε φαίνεται σε raw είναι γιατί ακριβώς έχει μεγαλύτερο βάθος το χρώμα (12-14bit) οπότε διαβαθμίζεται με μεγαλύτερη ακρίβεια οπότε και δε φαίνεται κάποια ανωμαλία.

Από την άλλη και η οθόνη σου 8bit είναι οπότε και σε raw θα δεις κάτι ,σίγουρα.

Για μένα σε τέτοιες περιπτώσεις μη συμπιέζεις καθόλου και ας βγει το Jpeg όσο σχεδόν το raw .

 

 

 

Επεξ/σία από decentintocerberon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, anestis1975 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας ... Εχω ενα θέμα και δεν ξερω τι φταίει ....Κάποιες φωτογραφίες σπάνε σαν αυτή  δηλαδή συγκεκριμένα στον ουρανο πανω αριστερά κάνει κάποιες γραμμές σαν κύματα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.  Το πρόγραμμα που τις επεξεργάζομαι ειναι το lightroom . 

_ANE4863.jpg

Tι αρχείο επεξεργάζεσαι; Jpeg ή Raw;

Αν είναι jpeg ξέχνα το! Τα κάνει κάτι τέτοια (banding λέγεται νομίζω στα Αγγλικά αυτό που σου εμφανίζει)  Το jpeg δεν είναι για πολλά πολλά σε επεξεργασία, άντε να πειράξεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ λίγες παραμέτρους ...μετά αρχίζουν τέτοια φαινόμενα.

Αν θες επεξεργασία ...μόνο RAW.

Αν πάλι είναι raw τότε δεν ξέρω τι να σου πω....μόνο αν το παρακανες παρά πολύ σε κάποιο slider

(Δεν είδα όλες τις προηγούμενες απαντήσεις , απάντησα κατευθείαν στην αρχικη σου απορία στην προηγούμενη σελίδα του τοπικ.)

 

4 ώρες πριν, highpriest είπε

2mb αφήνει το φόρουμ να ανεβάσεις απευθείας. Χοντρικά 965 X 724 pixels αν χρησιμοποιούνται 3byte pixels (το σύνηθες)

Μπορείς να τα κάνεις μεγαλύτερα τα αρχεία αν θες σε διαστάσεις. Σε μέγεθος όντως το μέγιστο είναι 2mB.

Είχα ρωτήσει κάποτε σε ένα ξένο φόρουμ για φωτογραφία ...κ μου είχαν πει ότι τα σοσιαλ αν δεν μικρυνεις εσύ μια φωτό και σε διαστάσεις κ σε μέγεθος ίσως αναλάβει να το κάνει μόνο του ...κ την σακατευει τη φωτό συνήθως. Για αυτό κ βλέπεις να ανεβαίνουν φωτογραφίες σε FB/messenger ως πλήρες αρχείο κ φαίνονται χαλια! 

Η πρόταση τους ήταν τότε " όταν εξάγεις φωτό που θες για σοσιαλ, αρχείο σε μέγεθος έως 2mb και κυρίως στις διαστάσεις βάλε μέγιστη μεγάλη πλευρά της φωτό 2048 pixel"

Αυτά μου είπαν ...αυτά κάνω έκτοτε ...τις φωτό που περνάω στο κινητό να υπάρχουν τις κάνω εξαγωγή 2048 x 1362 (αν είναι 3:2 αναλογία η φωτό ...αλλιώς αν την έχω κάνει διαφορετικό κροπ βάζω 2048 τη μεγάλη πλευρά κ αφήνω να υπολογίζει αυτόματα το πρόγραμμα τη μικρή).

Καλώς; Κακώς; Δεν ξέρω...απλά το μεταφέρω ως άποψη κι ο καθένας ας πειραματιστεί. Είναι πάντως για fb πολύ καλύτερες από όταν παλιά ανέβαζα εικόνες jpeg σε πλήρες μέγεθος!!! Άρα μια βάση την έχει. Μάλιστα τοτε, ότι φωτογραφία σε πλήρη ανάλυση ανέβαζα κ είχε μέσα ουρανό μου έκανε πολύ άσχημο banding (αυτό που συζητάτε στο άλλο θέμα)

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, anestis1975 είπε

το πρόσεξα αυτο , οταν ανεβάζω αντίθεση το κάνει χειρότερο ,αν ανεβάσω φωτεινότητα διορθώνει αλλα οχι τερμα ... 

 

στο raw οχι ....

η έγχρωμη ειναι η πρώτη φωτογραφια και η δευτερη απλα σε bnw  

_ANE4863-2.jpg

_ANE4863-3.jpg

Το έχω πάθει μερικές φορές στην επεξεργασία, φεύγει με μία αποθορυβοποίηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εγω το γνωρίζω στις φωτογραφίες μου ως συμπίεση. 

Μεσα απο το lr στο κινητό εχω την δυνατότητα να αποθηκεύω σε κάποιο ποσοστό συμπίεσης. Εαν εκει συμπίεσω το αρχείο σε τετοια καδρα με καθαρή επιφάνεια, ουρανος σαν εδω , νύχτα κ.α κανει αυτο το πράγμα. 

Με τι πρόγραμμα το κανεις το raw jpeg ; 

Δες στην αποθήκευση , ειναι 100% το αρχείο , ειναι πιο κάτω ; 

Με lightroom σε υπολογιστή όχι στο κινητό ... 

3 ώρες πριν, D___G είπε

Το έχω πάθει μερικές φορές στην επεξεργασία, φεύγει με μία αποθορυβοποίηση

Αποθορυβοποιηση όταν λες στο sharpening και στο noise reduction ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...