Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ κάπως έτσι τα έχω ιεραρχημενα στο μυαλό μου, χωρίς εμπειρία από ibis φακού πάντως.

Nα βάλω άλλη μια προσφατη (να είμαι και ον-τοπικ μιας που οι φωτογραφίες μας είναι το θέμα εδώ κι όχι ο εξοπλισμός).

Εδώ (πάλι στα 300mm)  δεν θα ρίσκαρα ταχύτητα 1/20sec. Ήθελα άλλωστε λεπτομερεια στο φεγγάρι που είναι μακρυά κ η παραμικρή κίνηση θα το σακάτευε. Ήθελα επίσης να βγει με 1-2 προσπάθειες πριν φύγει το φεγγάρι έστω κι ελάχιστα από το σημείο που το έβγαλα εδώ. Παρόλα αυτά βγήκε στο 1/60sec (νομίζω ακούμπησα την πλάτη σε τοίχο για λίγο καλύτερη σταθερότητα) και συνοδεύτηκε από ανέβασμα του iso στα 1600 για να πιάσω την ελαχιστη επιθυμητή ταχύτητα.

 

_IMG3393.jpg

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, sakis444 είπε

Κι εγώ κάπως έτσι τα έχω ιεραρχημενα στο μυαλό μου, χωρίς εμπειρία από ibis φακού πάντως.

Nα βάλω άλλη μια προσφατη (να είμαι και ον-τοπικ μιας που οι φωτογραφίες μας είναι το θέμα εδώ κι όχι ο εξοπλισμός).

Εδώ (πάλι στα 300mm)  δεν θα ρίσκαρα ταχύτητα 1/20sec. Ήθελα άλλωστε λεπτομερεια στο φεγγάρι που είναι μακρυά κ η παραμικρή κίνηση θα το σακάτευε. Ήθελα επίσης να βγει με 1-2 προσπάθειες πριν φύγει το φεγγάρι έστω κι ελάχιστα από το σημείο που το έβγαλα εδώ. Παρόλα αυτά βγήκε στο 1/60sec (νομίζω ακούμπησα την πλάτη σε τοίχο για λίγο καλύτερη σταθερότητα) και συνοδεύτηκε από ανέβασμα του iso στα 1600 για να πιάσω την ελαχιστη επιθυμητή ταχύτητα.

 

_IMG3393.jpg

Πάρα πολύ καλή!

Η απόδοση του IBIS της pentax μόνο με σύγκριση με ανάλογους primes που δεν έχουν σταθεροποίηση από άλλες εταιρίες μπορεί να γίνει κατανοητή. Γιατί όταν συγκρίνουμε με 300άρηδες φακούς από άλλες εταιρίες, αυτοί κατά κανόνα έχουν σταθεροποίηση οπότε δε συγκρίνουμε καθαρό IBIS αλλά IBIS vs σταθεροποίηση φακού. Δεδομένου ότι οι φακοί Pentax δεν έχουν σταθεροποίηση η προστιθέμενη αξία έναντι του ανταγωνισμού δε θα είναι στους zoom φακούς αλλά στους φωτεινούς primes.

Είχα την ευκαιρία να πειραματιστώ για λίγο με κάποιες κάμερες του φίλου και Pentax ambassador Γιώργου Ξηρογιάννη (K1, K3 mark3 πρόσφατα) αλλά δε μπόρεσα να καταλάβω και πολλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ!

Αν εννοείς με το "να καταλάβω " ως προς την εργονομία κ τις λειτουργίες τους, σίγουρα ένα αλλο σύστημα θέλει ένα Χ χρόνο εξοικείωσης, ειδικά αν έρχεσαι από άλλο.με διαφορετική φιλοσοφία . Και να στήσεις μετά τη μηχανή όπως σε βολεύει εσένα....σκοπός είναι να μπορείς στον ελάχιστο δυνατο χρόνο να φέρεις τη μηχανή στη ρύθμιση που θες για οποία περίσταση χρειαστεί...και φυσικά να σου δίνει η μηχανή τα "όπλα" για να το πετύχεις αυτό.

ΥΓ Ο Γιώργος είναι καταπληκτικός φωτογράφος

Επεξ/σία από sakis444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

αν μπορείτε να ανεβαζεται 1920x1080 να γεμίζει μια τυπική οθόνη

2mb αφήνει το φόρουμ να ανεβάσεις απευθείας. Χοντρικά 965 X 724 pixels αν χρησιμοποιούνται 3byte pixels (το σύνηθες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας ... Εχω ενα θέμα και δεν ξερω τι φταίει ....Κάποιες φωτογραφίες σπάνε σαν αυτή  δηλαδή συγκεκριμένα στον ουρανο πανω αριστερά κάνει κάποιες γραμμές σαν κύματα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.  Το πρόγραμμα που τις επεξεργάζομαι ειναι το lightroom . 

_ANE4863.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας ... Εχω ενα θέμα και δεν ξερω τι φταίει ....Κάποιες φωτογραφίες σπάνε σαν αυτή  δηλαδή συγκεκριμένα στον ουρανο πανω αριστερά κάνει κάποιες γραμμές σαν κύματα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.  Το πρόγραμμα που τις επεξεργάζομαι ειναι το lightroom . 

_ANE4863.jpg

     Ανεβάζεις πάρα πολύ μία παράμετρο , όχι την φωτεινότητα αλλά μάλλον την αντίθεση . Αν υπάρχει καθυστέρηση στην εφαρμογή της ποσότητας το βλέπεις εκ των υστέρων , οπότε σου διαφεύγει εκείνη την στιγμή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...