Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, babisskg είπε

    Πόσο ISO αν επιτρέπεται ....... στην Ερμού !

Εσύ για να είσαι 5 το πρωί ξύπνιος Κυριακή μέρα, πήγες για φωτογράφιση στανταράκι!😄

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Εσύ για να είσαι 5 το πρωί ξύπνιος Κυριακή μέρα, πήγες για φωτογράφιση στανταράκι!😄

 

     Εγώ είναι γνωστό πως σηκώνομαι στις 5 ...... αφού έτσι κι' αλλιώς δεν κάνω τίποτε πλέον ....... 🤣🤣🤣 ...... εσύ τι κάνεις στις 5 ξύπνιος πες μας ...... 🤣🤣🤣 ....... ορίστε και τα ντοκουμέντα τύπου mft παρακαλώ , με κάποια κακή χρήση του CPL φίλτρου ........ 

sketch-1662878233411.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Εγώ είναι γνωστό πως σηκώνομαι στις 5 ...... αφού έτσι κι' αλλιώς δεν κάνω τίποτε πλέον ....... 🤣🤣🤣 ...... εσύ τι κάνεις στις 5 ξύπνιος πες μας ...... 🤣🤣🤣 ....... ορίστε και τα ντοκουμέντα τύπου mft παρακαλώ , με κάποια κακή χρήση του CPL φίλτρου ........ 

sketch-1662878233411.jpg

10 η ώρα το έγραψα το ποστ. Σιγά μην σηκωθώ απο τις 5. Τι είμαι..... μπάρμπας; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

10 η ώρα το έγραψα το ποστ. Σιγά μην σηκωθώ απο τις 5. Τι είμαι..... μπάρμπας; 😄

    Μπαρμπαριά και τούνεση ..... 🤣🤣🤣 ....... χώρια που θα ψάχνεις για Μπάρμπα από την Κορώνη ........ φυλάξου ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, RaKa είπε

3200 αν θυμάμαι καλά. :) Ξερωο θόρυβος υπερβολικός δε μπόρεσα να το σωσω

     Δεν το γνωρίζω γι' αυτό ρώτησα , οπότε με βάση την απάντηση και το κάδρο θάλεγα πως είναι πολύ καλή εικόνα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Να λοιπόν μία ενδιαφέρουσα προσέγγιση για να ανοίξει η όρεξη ....... πολύς κόσμος χρησιμοποιεί ( άθελά του ) το ίδιο φωτογραφικό σύνολο πχ μία Canon 80D με έναν τυπικό 18 - 55 is κλπ η ονομάστε το όπως θέλετε , ακόμη θα μπορούσαμε να δώσουμε το ίδιο σύνολο προς χρήση σε δύο η περισσότερους ανθρώπους την ίδια μέρα , σε διαφορετικές ....... νομίζω ο συλλογισμός είναι κατανοητός ....... είναι βέβαιο πως θα παίρναμε τελείως διαφορετικά αποτελέσματα σε ότι αφορά το αισθητικό αλλά και το τεχνικό μέρος . 

  Τελικά αυτό που κρατούσαν στα χέρια τους , ήταν αυτό που έπαιξε τον πιο σημαντικό ρόλο , αυτό που τους βοήθησε περισσότερο , αυτό που έκανε την διαφορά . Αξιολογήστε το και σχολιάστε το όπως επιθυμείτε .

  

   

sketch-1663077477247.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Να λοιπόν μία ενδιαφέρουσα προσέγγιση για να ανοίξει η όρεξη ....... πολύς κόσμος χρησιμοποιεί ( άθελά του ) το ίδιο φωτογραφικό σύνολο πχ μία Canon 80D με έναν τυπικό 18 - 55 is κλπ η ονομάστε το όπως θέλετε , ακόμη θα μπορούσαμε να δώσουμε το ίδιο σύνολο προς χρήση σε δύο η περισσότερους ανθρώπους την ίδια μέρα , σε διαφορετικές ....... νομίζω ο συλλογισμός είναι κατανοητός ....... είναι βέβαιο πως θα παίρναμε τελείως διαφορετικά αποτελέσματα σε ότι αφορά το αισθητικό αλλά και το τεχνικό μέρος . 

  Τελικά αυτό που κρατούσαν στα χέρια τους , ήταν αυτό που έπαιξε τον πιο σημαντικό ρόλο , αυτό που τους βοήθησε περισσότερο , αυτό που έκανε την διαφορά . Αξιολογήστε το και σχολιάστε το όπως επιθυμείτε .

  

   

sketch-1663077477247.jpg

Εχω καταλήξει πως μόλις 3 παράγοντες παίζουν ρόλο για να πάρει κάποιος μια καλή φωτογραφία όπως την θέλει.

1. Να έχει αντίληψη του κάδρου του και τι θέλει μέσα και έξω απο αυτό

2. Να γνωρίζει τις βασικές αρχές του τριγώνου έκθεσης σε βαθμό που να του έρχονται οι ρυθμίσεις αυτόματα στο μυαλό

3. Να γνωρίζει τον εξοπλισμό του τέλεια, για να μπορεί να τον χρησιμοποιεί χωρίς σκέψη. Τόσο την μηχανή όσο και τους φακούς του και τα φώτα του.

 

Τα υπόλοιπα παίζουν ελάχιστο ρόλο. Ακόμη και με μια basic μηχανή και κιτ φακό θα πάρει το αποτέλεσμα που θέλει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...