Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Είναι πολύ βαρύ πλέον σαν εφαρμογή το Snapseed και ζητάει αρκετές παραχωρήσεις δικαιωμάτων , φυσικά ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του . 

   Θα τολμήσω να συμπληρώσω πως δεν βλέπω κανέναν λόγο να " παραθέσω " το τι θα έβλεπα εγώ σε μία τέτοια περίπτωση . Αν δλδ το προτιμούσα κάπως αλλιώς , το οποίο φυσικά έχει την λογική του , όμως θα το έβρισκα πιο αποδοτικό να χρησιμοποιούσα την εικόνα σαν έμπνευση για να δημιουργήσω κι' εγώ με την σειρά μου και να παρουσιάσω την άποψη μου .

  Νομίζω πως εκεί βρίσκεται η ουσία , βλέποντας τις δουλειές άλλων σαν πηγή ιδεών , σαν βήμα για να πάω πιο πέρα .  

  Σε καμμία περίπτωση φυσικά δεν θέλω να εκληφθεί σαν απόπειρα " καπελώματος " της άποψης του καθενός .

  Ο καθένας έχει μία μοναδική ματιά , ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη , αυτήν καταθέτει , αν θέλει να την εμπλουτίσει , να την εξελίξει , το κάνει και μέσα από τις απόψεις των άλλων . 

  ΟΚ ....... πιθανόν να βλέπω κι' εγώ πράγματα που θα έλεγα πως θα τα προτιμούσα αλλιώς . Σωστό κι' αν θέλω δεν έχω παρά να τα παρουσιάσω σαν την δική μου άποψη , η οποία φυσικά δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με των υπολοίπων , γιατί απλούστατα παραμένει μοναδική . 

Μπαμπη, κι εγω δεν συνηθιζω να κανω σχολια σε φωτογραφιες, αλλα εδω ηταν μια ειδικη περιπτωση, επειδη εβαλε μια φωτο, την εκανα παραθεση με σχολιο "Εξαιρετικη" (πραγμα που κανω μονο αν καποια φωτο με κρατησει και μου δημιουργει κατι) και στην συνεχεια αλλαξε την φωτο με μια αλλη για την οποια δεν θα εκανα αυτο το σχολιο.

Επειδη ομως παρεμεινε το σχολιο μου αλλα και η πρωτη φωτο στην παραθεση, εδωσα ενα ακομη σχολιο για διευκρινηση ωστε να ειμαι εγω ενταξει με αυτο που εγραψα, και να μην χρειαστει να σβησω το αρχικο μου ποστ.

Αν δεν ειχα κανει το αρχικο σχολιο στην φωτο που οντως μου αρεσε πολυ, δεν θα προχωρουσα καν σε δευτερο σχολιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μπαμπη, κι εγω δεν συνηθιζω να κανω σχολια σε φωτογραφιες, αλλα εδω ηταν μια ειδικη περιπτωση, επειδη εβαλε μια φωτο, την εκανα παραθεση με σχολιο "Εξαιρετικη" (πραγμα που κανω μονο αν καποια φωτο με κρατησει και μου δημιουργει κατι) και στην συνεχεια αλλαξε την φωτο με μια αλλη για την οποια δεν θα εκανα αυτο το σχολιο.

Επειδη ομως παρεμεινε το σχολιο μου αλλα και η πρωτη φωτο στην παραθεση, εδωσα ενα ακομη σχολιο για διευκρινηση ωστε να ειμαι εγω ενταξει με αυτο που εγραψα, και να μην χρειαστει να σβησω το αρχικο μου ποστ.

Αν δεν ειχα κανει το αρχικο σχολιο στην φωτο που οντως μου αρεσε πολυ, δεν θα προχωρουσα καν σε δευτερο σχολιο.

     Δεν αφορούσε κανέναν απολύτως ο σχολιασμός μου , φυσικά ούτε εσένα σε καμία περίπτωση , έδωσα όλες τις απαραίτητες εξηγήσεις , σκέφτηκα φωναχτά κι' αυτό ήταν όλο ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από μία πρόσφατη (Ιούνιος) βόλτα στο κέντρο των Χανίων, με τη Nikkormat EL και FOMA 100άρι.

Κάνουν ανακατασκευή της σκεπαστής αγοράς, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να είναι ξεσκέπαστη και να φαίνεται ο σκελετός της οροφής, που μου άρεσε.

(η πρώτη φωτό είναι από άλλο κτίριο εκεί κοντά που επίσης μου τραβάει το βλέμα κάθε φορά)

DSC_9562.jpg

DSC_9568.jpg

DSC_9573.jpg

DSC_9584.jpg

Επεξ/σία από luhe98922
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, να τα ευλογησουμε τα γένια μας (pentax)! 😎

Πάντως πέρα από μηχανές οπτική του καθενός, συνειδητοποιώ πόσο ρόλο παίζει τελικά το φως στο αποτέλεσμα. Στο συγκεκριμένο μέρος έχω πάει 50 φορές βόλτα...πλην μιας φοράς που έχω πετύχει ωραίες καιρικές συνθήκες ( απαλή ομίχλη) συνήθως πετύχαινα είτε σκληρό ήλιο που δημιουργούσε άσχημα highlights παντού ή πολύ βαριά συννεφιά που όλα έδειχναν flat. 

Εδώ πέτυχα έναν απαλό πρωινό ήλιο που φιλτράρονταν μέσα κι από ορισμένα σύννεφα που βοήθησε νομίζω να φωτίσει ορισμένα σημεία δίνοντας ένα πιο 3D αποτέλεσμα όπως αντανακλούσε σε συγκεκριμένα σημεία.

Εδώ ίσως φαίνεται πιο έντονα ακόμα...

_IMG3489.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Εντάξει, να τα ευλογησουμε τα γένια μας (pentax)! 😎

Πάντως πέρα από μηχανές οπτική του καθενός, συνειδητοποιώ πόσο ρόλο παίζει τελικά το φως στο αποτέλεσμα. Στο συγκεκριμένο μέρος έχω πάει 50 φορές βόλτα...πλην μιας φοράς που έχω πετύχει ωραίες καιρικές συνθήκες ( απαλή ομίχλη) συνήθως πετύχαινα είτε σκληρό ήλιο που δημιουργούσε άσχημα highlights παντού ή πολύ βαριά συννεφιά που όλα έδειχναν flat. 

Εδώ πέτυχα έναν απαλό πρωινό ήλιο που φιλτράρονταν μέσα κι από ορισμένα σύννεφα που βοήθησε νομίζω να φωτίσει ορισμένα σημεία δίνοντας ένα πιο 3D αποτέλεσμα όπως αντανακλούσε σε συγκεκριμένα σημεία.

Εδώ ίσως φαίνεται πιο έντονα ακόμα...

_IMG3489.jpg

     Δεν πειράζει ...... και ο συντελεστής Pentax έχει την σημασία του , να τα λέμε κι' αυτά ώστε να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν και οι CanoNikονεότεροι ................ 🤣🤣🤣 ....... φυσικά το σπουδαιότερο στην περίπτωση μας έχει να κάνει με τον φακό ! 

   Σε περίπτωση αντιρρήσεων , θυμίζω πως διατηρώ και Nikon με CCD αισθητήρα όμως , στις Pentax όχι ακόμη ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Σε περίπτωση αντιρρήσεων , θυμίζω πως διατηρώ και Nikon με CCD αισθητήρα όμως , στις Pentax όχι ακόμη !

Τι εννοείς στις Pentax όχι ακόμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...