Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Εγώ δεν θυμάμαι τι έφαγα χθές , θα θυμάμαι με ποιά μηχανή τραβήχτηκε και με ποιόν φακό ....... πάντως έχει λεκέδες ο αισθητήρας ...... το μόνο βέβαιο ....... ενώ η δεύτερη κάτω με το παμπόρι ....... είναι Pentax ....... 

   

sketch-1662266830289.jpg

sketch-1662267201663.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, madi10 είπε

Όταν ζητάς από περαστικούς να σε βγάλουν φωτογραφία μπροστά από monument :D

image.jpeg.e74926ba979280a9de03110b83425704.jpeg

     Νόμιζα μόνο σε μένα γινόταν ....... 🤣🤣🤣 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

. πάντως έχει λεκέδες ο αισθητήρας ...... το μόνο βέβαιο .......

Με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας σε pc, οι λεκέδες φεύγουν σε 3" . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας σε pc, οι λεκέδες φεύγουν σε 3" . 

    Αφήνω την ευτυχία της επεξεργασίας και την τελειότητα που προκύπτει από την χρήση της , σε όσους την χρειάζονται πραγματικά όμως ..... είμαι raw type κι' ας δουλεύω σε jpeg ...... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε μία αναφορά στον Pentax  DA* 50-135 f2.8 και θυμήθηκα πόσο μου άρεσε το γράψιμο που είχε κάτω από όλες τις συνθήκες, τολμάω να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από τον Canon EF 70-200 f2.8 II.
Τον έχω σε αχρηστία από το 2013 με καμένο sdm μοτέρ.
Παρέα με την K10D, jpeg sooc( ίσως να είχα μαυρίσει τελείως τα δέντρα δεν θυμάμαι καλά, αλλά σίγουρα δεν είχα κάνει κάτι στον ουρανό)

pentax.jpg.c1a0cedb37f585aad42506cc66dab341.jpg

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Έγινε μία αναφορά στον Pentax  DA* 50-135 f2.8 και θυμήθηκα πόσο μου άρεσε το γράψιμο που είχε κάτω από όλες τις συνθήκες, τολμάω να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από τον Canon EF 70-200 f2.8 II.
Τον έχω σε αχρηστία από το 2013 με καμένο sdm μοτέρ.
Παρέα με την K10D, jpeg sooc( ίσως να είχα μαυρίσει τελείως τα δέντρα δεν θυμάμαι καλά, αλλά σίγουρα δεν είχα κάνει κάτι στον ουρανό)

pentax.jpg.c1a0cedb37f585aad42506cc66dab341.jpg

      Όμοιες εντυπώσεις από τον 18 - 105 τον απλό της Nikon , ενώ φαινομενικά το εύρος δείχνει αδιάφορο , το αποτέλεσμα βγαίνει εξαιρετικό . Μάλλον κάτι συμβαίνει με την κατηγορία του εύρους , αλλά θα πρέπει να μας το πουν κι' άλλοι , από άλλες μάρκες κλπ .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Όμοιες εντυπώσεις από τον 18 - 105 τον απλό της Nikon , ενώ φαινομενικά το εύρος δείχνει αδιάφορο , το αποτέλεσμα βγαίνει εξαιρετικό . Μάλλον κάτι συμβαίνει με την κατηγορία του εύρους , αλλά θα πρέπει να μας το πουν κι' άλλοι , από άλλες μάρκες κλπ .

Απλά είναι τα πράγματα νομίζω......όσο πιο κοντό το εύρος από την μια, και όσο πιο κοντά στο Sweet Spot του φακού, τόσο περισσότερο καθαρό το αποτέλεσμα.......σε γενικές γραμμές όλο αυτό.

Οι καλοί φακοί έχουν γενικά κοντό εύρος , ή είναι σταθερού εστιακού μήκους.....μετά από αυτό αρχίζουν τα έξτρα καλούδια.... φιλμ από ειδικά χρώματα μπροστά( φίλτρα), σταθεροποιητές  κ.λ.π.

Η βάση όμως παραμένει η ίδια    "Κοντό εύρος+sweet Spot"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Έγινε μία αναφορά στον Pentax  DA* 50-135 f2.8 και θυμήθηκα πόσο μου άρεσε το γράψιμο που είχε κάτω από όλες τις συνθήκες, τολμάω να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από τον Canon EF 70-200 f2.8 II.
Τον έχω σε αχρηστία από το 2013 με καμένο sdm μοτέρ.
Παρέα με την K10D, jpeg sooc( ίσως να είχα μαυρίσει τελείως τα δέντρα δεν θυμάμαι καλά, αλλά σίγουρα δεν είχα κάνει κάτι στον ουρανό)

pentax.jpg.c1a0cedb37f585aad42506cc66dab341.jpg

Γιατί δεν το μετατρέπεις σε screwdrive το AF του φακού; 

Είναι γνωστό το θέμα που έχει το sdm σύστημα, πολλοί παραδίδουν πνεύμα στο autofocus (κάποιοι λένε ότι συμβαίνει αν ο φακός πέσει σε διάστημα αχρηστιας ...άλλοι ότι αν είσαι τυχερός μπορεί και να επανέλθει αν τον φορέσεις σε μηχανή και κρατήσεις πατημένο το κουμπί εστίασης στη μηχανή για κανένα λεπτό ) ...το σίγουρο πάντως είναι ότι αν έχεις κάποιο παλιό σώμα pentax (οτιδήποτε προ K5 νομιζω...η Κ10 κάνει πάντως σιγουρα) τον μετατρέπεις σε screwdrive AF σχετικά εύκολα με μόνο μειονέκτημα ότι παράγει θόρυβο η εστίαση του, αλλά από τη  άλλη γίνεται πιο γρήγορη από το sdm. Και επανέρχεται ακμαιοτατος στη δράση!

Κρίμα πάντως να τον έχεις να κάθεται αν ακόμα έχεις στην κατοχή σου κάποιο σώμα pentax. Εμένα το μόνο μου "θέμα" είναι ότι στην πορεία βρέθηκα και με τον 55-300 plm και πολύ φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αποφασίσω να κρατήσω έναν από τους δύο. Τρομερή ποιότητα ο 50-135 και πολύ φωτεινός (λογικό αφού είναι της * επαγγελματικές σειράς) All Weather αδισβροχοποίηση κι όχι απλά Weather Resistant ....φοβερα γρήγορο af (περίεργο για pentax)  και μεγάλο εύρος ζουμ ο 55-300 με αξιοπρεπέστατη ποιότητα εικόνας (τουλάχιστον μέχρι τα 270mm) από τη  άλλη. Παραμένω αναποφάσιστος ....

IMG_20220904_223443.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ! Τέλειο σκηνικό που περιμένει κάτι εκεί στην κάτω αντανάκλαση για να εκτοξευθεί ως αποτέλεσμα! Τέτοια σκηνικά είναι που μπορεί να σου δώσουν ιδέες και μετά θέλει τύχη και υπομονή.

Εμένα όταν την είδα , μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό μετακίνηση 1 μέτρο δεξιά ώστε να κεντραριστεί στο μεσαίο παράθυρο ο Σταυρός που αν δεν κάνω λάθος μισοφαίνεται (τρούλος Εκκλησίας μοιάζει να είναι) και μετά να περιμένεις κάτι να περάσει κάτω (κάποιο άτομο άντρας ή γυναίκα με ενδυμασία που παραπέμπει σε Ισλάμ πχ αν είναι Αθήνα που δεν το λες κι απίθανο να συμβει) ή κάτι τέλος πάντων που είτε να ταιριάζει ειτε να κάνει αντίθεση με το Σταυρό.

Είπαμε ..υπομονη κ λίγη τύχη.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...