Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Διάφοροι online experts (ή Fauxtogaphers με blog , κανάλια , άπειρες ώρες βίντεο κτλ) γράφουν ότι η RP , χάνει σε υψηλά iso στις σκιές κτλ . Δεν αμφισβητώ ότι υψηλότερης τιμής canon (και άλλες)  , τα πάνε καλύτερα, λογικό άλλωστε , αλλά θέλησα να δω πόσο χάνει. Οπότε έκανα κάποιες δοκιμές ,βγάζοντας φωτογραφίες. Σε αυτή , με iso 40.000 , έχει φωτισμένο κομμάτι του κάδρου και δίπλα με έντονη σκιά . Οπότε το όποιο πρόβλημα θα είναι έντονο. Φυσικά δεν ήταν απαραίτητο τόσο υψηλό iso , μπορούσα να έχω πολύ μικρότερο ρίχνοντας πχ ταχύτητα (η συγκεκριμένη βγήκε με 1/320 σε 100mm εστιακή απόσταση). Εστίασα στη γλάστρα, οπότε τα πιο μακρινά είναι εκτός εστίασης. Η επεξεργασία έγινε με το πρόγραμμα της canon , το digital photo professional 4 . Με άλλα θα μπορούσε να αφαιρεθεί περισσότερος θόρυβος. 

IMG_2832.jpg.a8d1057841c599e01c32b257c771b8cf.jpg

Τράβα και με πιο λίγο iso πχ 12800 και αν δε βαριέσαι βάλε την μια ως έχει και μια περασμενη από το dxo pure raw. 

Μια χαρά είναι στα iso η κάμερα. Τώρα 40.000 ποιοσ θα βγάλει... 

 

ΥΓ: κάτι που μου έκανε εντυπωση που μου είπε φιλος, καποιες τελευταιεσ καμερεσ βλέπε α7 s mark 3 κλπ από το πχ 1600 iso θα ξεκινάνε σαν από το μηδέν και στο πχ 3200iso θα είναι σαν να εβγαζες στα 800 πχ... Κάτι τέτοιο

Αρκετά ενδιαφέρον.. 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Προς τι η ψύξη;

    Κρατάει φρέσκα τα πίξελ του αισθητήρα ........ αλλιώς μπαγιατεύουν ..... παίρνουν τις αποχρώσεις της Canon ...... 🤣🤣🤣 ....... πούντος να του ρίξω κανένα γκολάκι ακόμη ...... 

   Ανεπεξέργαστη εικόνα από CCD αισθητήρα της Olympus ..... πιθανόν τον έφτιαχνε η ίδια ..... αν και οι αναφορές λένε για αγνώστου ταυτότητος ...... 

sketch-1662058326601.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω κ εγω μερικες απο το λιμάνι των Σπετσών , ειναι με το κινητό τραβηγμένες. Το καμερακι ήταν σπίτι κοιμόταν. 

Αυτο ειναι το xperia 1iii που έχει φακούς ultra wide μετα 24 mm που ειναι ο κύριος κ 70mm και 110 . Μαθημενο το ματι πλεον στα 50mm που αποδίδει η nikon j5 με τον φακο που της εχω δεν χρησιμοποιώ τον main δυνατό φακό, πολύ σπάνια σε κανενα land scape γενικο πλάνο, εχει μια ελεεινή παραμόρφωση στα μάτια μου , για ανθρώπους δεν το συζητώ! 

Συμπιεσμένες και edit απο raw . 

 

 

20220809_123448.jpg

20220812_193412.jpg

20220819_175018.jpg

20220815_110955.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Να βαλω κ εγω μερικες απο το λιμάνι των Σπετσών , ειναι με το κινητό τραβηγμένες. Το καμερακι ήταν σπίτι κοιμόταν. 

Αυτο ειναι το xperia 1iii που έχει φακούς ultra wide μετα 24 mm που ειναι ο κύριος κ 70mm και 110 . Μαθημενο το ματι πλεον στα 50mm που αποδίδει η nikon j5 με τον φακο που της εχω δεν χρησιμοποιώ τον main δυνατό φακό, πολύ σπάνια σε κανενα land scape γενικο πλάνο, εχει μια ελεεινή παραμόρφωση στα μάτια μου , για ανθρώπους δεν το συζητώ! 

Συμπιεσμένες και edit απο raw . 

 

 

20220809_123448.jpg

20220812_193412.jpg

20220819_175018.jpg

20220815_110955.jpg

  Εξαιρετικές όλες , ειδικά η πρώτη , σε smartphone τα Sony διαπρέπουν σε απόδοση γενικά . Ο αισθητήρας τους είναι πιθανόν σε άλλη κατηγορία από τα υπόλοιπα . 

    Προς τέρψιν και αγαλλίασην των Canonistas , μία από Canon EOS M10 ....... με τον Helios 44m - 4 , οπότε η κλασσική χρωματική απόδοση των Canon πήγε περίπατο ....... 

sketch-1662188678174.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. 

Μπα ! Δεν ειναι καλυτερα απο τον ανταγωνισμό , το ζητούμενο ειναι να πετάξεις την JPEG . 

Σε καθε κινητό εκει ειναι το ζουμί, τουλάχιστον για τους ανθρώπους σε αυτο το νήμα. 

Αλλου μπορει να τις λεγανε "θολες" .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Και μία κλασσική από ..... Nikon μπα ..... Olympus με τίποτα .... Sony ξεχάστε το ...... Pentax γειά χαρά ..... Fujifilm αστείο ποσόν ...... μα τι άλλο ..... παρά το κλασσικό μπλέ μιάς ....... Hasselblad ....... 🤣🤣🤣 ....... Canon ? ...... τι είναι αυτό ......... 🤣🤣🤣 ....... καλά , λίγο Nikon θα έπαιζε ....... 

sketch-1662189782668.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, babisskg είπε

  Εξαιρετικές όλες , ειδικά η πρώτη , σε smartphone τα Sony διαπρέπουν σε απόδοση γενικά . Ο αισθητήρας τους είναι πιθανόν σε άλλη κατηγορία από τα υπόλοιπα . 

    Προς τέρψιν και αγαλλίασην των Canonistas , μία από Canon EOS M10 ....... με τον Helios 44m - 4 , οπότε η κλασσική χρωματική απόδοση των Canon πήγε περίπατο ....... 

sketch-1662188678174.jpg

Ο Helios στις EOS-M βγάζει μια κίτρινη vintagiλα

Το έχω παρατηρήσει κι εγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ο Helios στις EOS-M βγάζει μια κίτρινη vintagiλα

Το έχω παρατηρήσει κι εγω

   Οι περισσότεροι από τους εκεί γύρω , περισσότερο σε πιο μοντέρνους αισθητήρες με υψηλή ανάλυση . Σε μία Lumix g2 που πέρασε πριν λίγο καιρό , όπως και στην e - pl1 , είναι λιγότερο έντονο , πιο άτονο θα έλεγα . 

   Zuiko Digital ....... 

sketch-1662192498638.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Οι περισσότεροι από τους εκεί γύρω , περισσότερο σε πιο μοντέρνους αισθητήρες με υψηλή ανάλυση . Σε μία Lumix g2 που πέρασε πριν λίγο καιρό , όπως και στην e - pl1 , είναι λιγότερο έντονο , πιο άτονο θα έλεγα . 

Μπάμπη .ειλικρινά τώρα , συζητάς το αν η κίτρινη απόχρωση , ΜΕ ΠΑΛΙΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ , οφείλεται στους  ψηφιακούς αισθητήρες ;  Αν ο 40χρονος φακός δίνει κίτρινη απόχρωση σε ψηφιακές φωτογραφίες , πιστεύεις ότι αν τον βάλεις στη φιλμάτη για την οποία ήταν φτιαγμένος και βγάλεις φωτογραφία με φιλμ , δεν θα δώσει πάλι κίτρινη απόχρωση ;

 

https://www.diyphotography.net/use-this-simple-method-to-remove-yellow-tint-from-vintage-lenses/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη .ειλικρινά τώρα , συζητάς το αν η κίτρινη απόχρωση , ΜΕ ΠΑΛΙΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ , οφείλεται στους  ψηφιακούς αισθητήρες ;  Αν ο 40χρονος φακός δίνει κίτρινη απόχρωση σε ψηφιακές φωτογραφίες , πιστεύεις ότι αν τον βάλεις στη φιλμάτη για την οποία ήταν φτιαγμένος και βγάλεις φωτογραφία με φιλμ , δεν θα δώσει πάλι κίτρινη απόχρωση ;

 

https://www.diyphotography.net/use-this-simple-method-to-remove-yellow-tint-from-vintage-lenses/

 

 

 

     Όπου κι' αν τους έβαλα και τους έβαλα σε διάφορες μηχανές , αλλά και διάφορους φακούς , όπως ένας Porst 135  , βγαίνει όντως μία θερμότητα ( κιτρινίλα ) ας πούμε .

      

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

     Όπου κι' αν τους έβαλα και τους έβαλα σε διάφορες μηχανές , αλλά και διάφορους φακούς , όπως ένας Porst 135  , βγαίνει όντως μία θερμότητα ( κιτρινίλα ) ας πούμε .

Είναι αναμφισβήτητο το ότι έχει πάρει απόχρωση ο φακός λόγω παλαιότητας. Αν θες να σου φύγει τελείως οποιαδήποτε αμφιβολία που κακώς υπάρχει , βγάλε με φιλμ , να το δεις και εκεί . Το ότι κάποιες ψηφιακές, ειδικά σε jpg, το διορθώνουν , είναι άσχετο . Η κιτρινίλα αφαιρείται με τις μεθόδους που αναφέρονται σε εκατοντάδες άρθρα . Για χρήση με μαυρόασπρα φιλμ , ίσως είναι και χρήσιμη, μπορεί να αντικαταστήσει (σε κάποιο βαθμό) το βιδωτό κίτρινο φίλτρο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...