Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί Vero και κάθε vero. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε ερασιτέχνες και απλά δείχνουμε ο ένας στον άλλο τι μπορούμε να κάνουμε, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις μέσω διαλόγου υπάρχει και ομαδική βελτίωση. Αν θέλω όμως να πουλήσω είτε μια φώτο, είτε να πουλήσω την δουλειά μου, το vero και τα περισσότερα ίδια site που υπάρχουν τι κάνουν; Ο ένας φωτογράφος απλά δείχνει τις φώτο του σε άλλους φωτογράφους. Μηδεν στο πηλίκο δλδ. Πάλι το Facebook, Instagram είναι μπροστά γιατί σου δίνουν το ευκαιρία να σε δει υποψήφιος πελάτης. Οπότε θεωρώ πως όπως το Flickr, 500px και άλλα σαιτ διαγωνισμών που υπαρχουν μόνο για να μας αρμεγουν, το vero έρχεται να προστεθεί εκεί. Κάπου βρήκαν άκρη με youtubers και κάνουν αντεπίθεση μπας και πιάσουν. 

FB_IMG_1661921924204.jpg

Επεξ/σία από gotthard
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gotthard είπε

Περί Vero και κάθε vero. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε ερασιτέχνες και απλά δείχνουμε ο ένας στον άλλο τι μπορούμε να κάνουμε, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις μέσω διαλόγου υπάρχει και ομαδική βελτίωση. Αν θέλω όμως να πουλήσω είτε μια φώτο, είτε να πουλήσω την δουλειά μου, το vero και τα περισσότερα ίδια site που υπάρχουν τι κάνουν; Ο ένας φωτογράφος απλά δείχνει τις φώτο του σε άλλους φωτογράφους. Μηδεν στο πηλίκο δλδ. Πάλι το Facebook, Instagram είναι μπροστά γιατί σου δίνουν το ευκαιρία να σε δει υποψήφιος πελάτης. Οπότε θεωρώ πως όπως το Flickr, 500px και άλλα σαιτ διαγωνισμών που υπαρχουν μόνο για να μας αρμεγουν, το vero έρχεται να προστεθεί εκεί. Κάπου βρήκαν άκρη με youtubers και κάνουν αντεπίθεση μπας και πιάσουν. 

FB_IMG_1661921924204.jpg

     Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η προοπτική πώλησης φωτογραφιών μου , οι οποίες σίγουρα δεν έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο αρτιότητας ώστε να προσελκύσουν σχετικό ενδιαφέρον . Πιθανόν και να μην φτάσουν ποτέ .

    Ούτε και οι τυχόν διαγωνισμοί των Flickr , 500px ( το οποίο άφησα ) και άλλων όπως το Gurushots κλπ .

    Οι πιο εξειδικευμένες σελίδες ασχολούνται με τα τεχνικά ( καλά κάνουν ) έχοντας σε δεύτερη μοίρα την παρουσίαση φωτογραφιών των μελών τους και κάποιες έχουν διογκωθεί μοιραία , ενώ άλλες έχουν μετασχηματιστεί σε ένα πολύ κλειστό γκρουπ αλληλοχειροκροτητών , σε τοπικό η γεωγραφικό επίπεδο . 

   Αυτό που ΘΑ ήθελα , ένα " μέρος " όπου τον πρώτο λόγο θα έχει η φωτογραφία , όχι ως ξερή παρουσίαση για αλληλεπίδραση με την μορφή Likes , αλλά την παρουσίαση και συζήτηση , ανάπτυξη , κριτική και εν τέλει εκμάθηση και βελτίωση . Δεν θα με ενδιέφερε να μείνει ένα κλειστό μέρος , όπου λίγοι γνωστοί θα χειροκροτούν ο ένας τον άλλο .

  Εύχομαι το συγκεκριμένο νήμα εδώ μέσα να κατορθώσει να φτάσει σε ένα τέτοιο σημείο . 

  Όσο για το Vero , βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο , για την ώρα μαζεύτηκαν αυτοί που βγάζουν φωτογραφίες , δεν φάνηκαν " άλλοι " τύπου influencer , απαλλοτριωτές φωτογραφιών κλπ .

  Λειτουργεί μέχρι του σημείου που κάποιος μπορεί εύκολα να βλέπει δουλειές άλλων , για να αναπτύξει ας πούμε την αισθητική του , χωρίς να σημαίνει πως είναι το μοναδικό μέρος για κάτι τέτοιο . Τώρα το αν στο μέλλον μπουν περιορισμοί για ανέβασμα φωτογραφιών , συνδρομές τύπου Pro κλπ θα φανεί σύντομα .

  Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες για οτιδήποτε δημιουργικό εδώ μέσα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gotthard είπε

Περί Vero και κάθε vero. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε ερασιτέχνες και απλά δείχνουμε ο ένας στον άλλο τι μπορούμε να κάνουμε, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις μέσω διαλόγου υπάρχει και ομαδική βελτίωση. Αν θέλω όμως να πουλήσω είτε μια φώτο, είτε να πουλήσω την δουλειά μου, το vero και τα περισσότερα ίδια site που υπάρχουν τι κάνουν; Ο ένας φωτογράφος απλά δείχνει τις φώτο του σε άλλους φωτογράφους. Μηδεν στο πηλίκο δλδ. Πάλι το Facebook, Instagram είναι μπροστά γιατί σου δίνουν το ευκαιρία να σε δει υποψήφιος πελάτης. Οπότε θεωρώ πως όπως το Flickr, 500px και άλλα σαιτ διαγωνισμών που υπαρχουν μόνο για να μας αρμεγουν, το vero έρχεται να προστεθεί εκεί. Κάπου βρήκαν άκρη με youtubers και κάνουν αντεπίθεση μπας και πιάσουν. 

FB_IMG_1661921924204.jpg

Κι εγω θεωρώ πως δεν υπάρχει και πολύ νόημα σε site τέτοιου είδους, πέρα απο την αναγνώριση μεταξυ μελών της ενασχόλησης. Είτε επαγγελματιών, είτε ερασιτεχνών.

Νομίζω πως για να δει κάποιος την φωτογραφία επαγγελματικά ή έστω να πουλήσει, πρέπει να ακολουθήσει άλλη οδό. Ή να φτιάξει προσωπικό site/portfolio για να δίνει την διεύθυνση σε πιθανούς πελάτες ή να ανεβάσει σε stock site και ότι πουληθεί. Εκεί μάλιστα δεν χρειάζεται να είναι καν ψαγμένος ή και καλός φωτογράφος. Πουλιούνται φωτογραφίες εντελώς άκυρες, σχεδον απο ότι μπορεί να φανταστεί κανείς. Έχω πουλήσει φωτογραφία του κάδου την στιγμή που ένα απορριματοφόρο κάνει αποκομιδή ή την φωτογραφία ενός παλιού σκουριασμένου σφυριού, ενώ φωτογραφιάρες (κατα την δική μου άποψη) του στυλ σαν και αυτή που έβαλες, έχουν μείνει απούλητες. Και δεν μιλάμε για λεφτά σε αυτή την περίπτωση. Με 5 και 10 cent την φώτο δεν βγαίνει ούτε το κορδόνι που κρατάει την μηχανή. Οι πληρωμένες δουλειές που δίνουν χρήματα είναι αναθέσεις προτζεκτ και μόνο. Κι εκει προσλαμβάνουν ανθρώπους που ξέρουν έστω καλά ερασιτεχνικά την δουλειά και έχουν και εξοπλισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το flickr μου άρεσε πολύ , αν δεν έβαζε τα όρια ανά γκρουπ και όρια φωτογραφιών . Η pro συνδρομή, νομίζω αυτή τη στιγμή είναι κάπου 55€/έτος. Για μέλη από τον υπόλοιπο κόσμο , δεν είναι τόσο πολλά . Η Ελλάδα, είναι ειδική περίπτωση , ειδικά στην παρούσα φάση . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Battle damage ....... 🤣🤣🤣 ..... ηθικόν δίδαγμα ....... βγάζουμε την μηχανή από τον τρίποδα όσο ο τρίποδας είναι απλωμένος ..... και ουχί κρατώντας στην μασχάλη η με οποιονδήποτε άλλο τρόπο ...... θηρίο το μηχάνημα ...... σκορπίστηκε εις τα εξ ων συνετέθη ..... παραλίγο δλδ ...... και λειτουργεί μιά χαρά ...... βλέπε Olympus ...... 

sketch-1661943565955.jpg

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Battle damage ....... 🤣🤣🤣 ..... ηθικόν δίδαγμα ....... βγάζουμε την μηχανή από τον τρίποδα όσο ο τρίποδας είναι απλωμένος ..... και ουχί κρατώντας στην μασχάλη η με οποιονδήποτε άλλο τρόπο ...... θηρίο το μηχάνημα ...... σκορπίστηκε εις τα εξ ων συνετέθη ..... παραλίγο δλδ ...... και λειτουργεί μιά χαρά ...... βλέπε Olympus ...... 

sketch-1661943565955.jpg

Πολεμικο το εργαλειο! 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξερω ρε παιδια τι κάνετε εσείς... ;! :P

αυτή η 330 πόσα megapixel είναι αν είναι πιο παλιά, 0,5;;

Φυσικά με όλα τα παραπανω αστειευομαι, μην προσβληθεί και κανείς.. 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Πέφτεις έξω Μπάμπη. Καμία φωτογραφία από όσες έχω ανεβάσει , δεν έχει χρωματική ρύθμιση όπως είναι από τη φωτογραφική . Σε όλες έχω πειράξει , όλα τα χρώματα. Τα μπλε, τα ανεβάζω πάντα, πάρα πολύ, για να είναι οι ουρανοί πιο μπλε/γαλάζιοι όπως και τα νερά της θάλασσας. Και στη nikon το έκανα αυτό και βέβαια το κάνω και στην canon . Μιλάμε για πείραγμα και σε saturation και σε luminance , σε όλα τα χρώματα και στο μπλε , πολύ συχνά είναι +20 και -10 αντίστοιχα (σε κάποιες μπορεί να είναι +50 -60 ) . Τα κίτρινα αντίστοιχα τα μειώνω οπότε αντίστροφα, μειώνω saturation και αυξάνω luminance. 

Ακόμη βάζω και πακέτα φίλτρων όπως το dxo clear view plus, που πειράζει ταυτόχρονα αντίθεση και άλλες παραμέτρους dehaze , vibrance κτλ .

Τις φιλμάτες ας τις αφήσουμε, γιατί μας διαβάζουν και νέοι !

Θαύμαζα τις φωτογραφίες σου. Είναι εντυπωσιακές. Θα μπορούσες πάντως να περιορίσεις την μπλεδίλα στις σκιές. Αν μπορούσες να τις κάνεις περισσότερο ουδέτερες, ίσως και ζεστές, θα ήταν τέλειες. Μερικά πολωτικά (CPL) το καταφέρνουν αυτό, διαφορετικά στο Photoshop.

Μπράβο πάντως! Είναι πολύ καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, highpriest είπε

Νομίζω πως για να δει κάποιος την φωτογραφία επαγγελματικά ή έστω να πουλήσει, πρέπει να ακολουθήσει άλλη οδό. Ή να φτιάξει προσωπικό site/portfolio για να δίνει την διεύθυνση σε πιθανούς πελάτες ή να ανεβάσει σε stock site και ότι πουληθεί.

Κάτι που είναι άγνωστο στο ευρύ κοινό,(όταν αναφερόμαστε στο όρο "επαγγελματία φωτογράφο" το μυαλό μας πάει κατευθείαν στο φωτογράφο μυστηρίων που βλέπουμε άπειρες διαφημίσεις στα social media) είναι ότι  μπορείς να δουλέψεις αποκλειστικά με ατζέντη.

 

Μιας και έχω πέσει με τα μούτρα στη δουλειά και δεν έχω προλάβει να φωτογραφίσω κάτι αξιόλογο....
Μια εν ώρα εργασίας τραβηγμένη με Pentax για τον @babisskg
363463.jpg.a052acff95f70691e1629f7ba615de16.jpg

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

αυτή η 330 πόσα megapixel είναι αν είναι πιο παλιά, 0,5;;

Το φιλμ 220 , δίνει πολλά megapixel , αν σκαναριστεί σωστά !

120Film-300x188-1.jpg

H1061-L196539952.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Το φιλμ 220 , δίνει πολλά megapixel , αν σκαναριστεί σωστά !

120Film-300x188-1.jpg

H1061-L196539952.jpg

      Αν θυμάμαι σωστά , κοντά στην ανάλυση του ανθρώπινου ματιού δλδ 495 mp . 

3 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Κάτι που είναι άγνωστο στο ευρύ κοινό,(όταν αναφερόμαστε στο όρο "επαγγελματία φωτογράφο" το μυαλό μας πάει κατευθείαν στο φωτογράφο μυστηρίων που βλέπουμε άπειρες διαφημίσεις στα social media) είναι ότι  μπορείς να δουλέψεις αποκλειστικά με ατζέντη.

 

Μιας και έχω πέσει με τα μούτρα στη δουλειά και δεν έχω προλάβει να φωτογραφίσω κάτι αξιόλογο....
Μια εν ώρα εργασίας τραβηγμένη με Pentax για τον @babisskg
363463.jpg.a052acff95f70691e1629f7ba615de16.jpg

    Μεγάλο ευχαριστώ 🙋

4 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ξέχασες ένα προ μπροστά... :P

 

    Δυστυχώς η υπηρεσία δεν μου επιτρέπει άλλα reactions για σήμερα ??? ☹️☹️☹️

4 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ξέχασες ένα προ μπροστά... :P

 

     Από την προπολεμική Olympus Camedia C - 770wz σε landscape mode ...... αυτό πάλι να μην μπορείς να επισημάνεις περισσότερα ...... σήμερα προέκυψε ? 

sketch-1661960141959.jpg

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Πολεμικο το εργαλειο! 😄

    Είναι από τα κρυφά φωτογραφικά συστήματα της Olympus ...... δεν το γνωρίζουν πολλοί ...... από τα πρώτα evf στην αγορά παρακαλώ !!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Αφρός το μηχάνημα και made in Japan παρακαλώ !!! 

    Προσέξτε και το ενσωματωμένο καπάκι του φακού , με κορδόνι πιασμένο επάνω στο σώμα , ώστε σε περίπτωση πτώσης να μην το χάσετε . Η σημασία στην λεπτομέρεια είναι που μετράει .

   Το σκέφτομαι να αναβαθμιστώ κι' εγώ κάποια στιγμή , αλλά μήπως είναι νωρίς ακόμη μωρέ !

sketch-1662002575041.jpg

sketch-1662004917288.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...