Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Και καλά το Instagram έχει γίνει πιο πολύ για influencers και οι φωτογράφοι ερασιτέχνες και επαγγελματίες ξενέρωσαν γιατί δεν τους βοηθάει πλέον  το σύστημα εκεί να αναδείξουν τη δουλειά τους με τον τρόπο που δουλεύει πλέον και πάνε στο Vero που έχει πάνω κάτω την ίδια λογική (hashtags κλπ) και πιο «αγνό» , δεν έχει διαφημίσεις και αλλα διαφορά. 
 

Δεν είμαι και πολύ συγκεκριμένος γιατί και εγώ δεν το έχω καταλάβει ακριβώς. 


https://medium.com/@jeffhaywardwriting/should-photographers-switch-from-instagram-to-vero-63f99a97b169

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Τι είναι αυτό το Vero ρε παιδιά; Για μοιραστείτε πληροφορίες!

    Υπήρχε , δεν ήταν τόσο δημοφιλές κι' ούτε είναι ακόμη . Είναι σε beta μορφή σαν standalone android app οπότε κάποιες ατέλειες υφίστανται .

   Αυτή την στιγμή η εγγραφή που γίνεται θα εξασφαλίσει σε όσους πως δεν θα πληρώσουν αργότερα !!! 

  Τώρα για την ουσία , είναι εναλλακτική πρόταση στην διόγκωση των άλλων μέσων ( βλέπε Instagram κυρίως ) αφού οι φωτογράφοι ψάχνουν από καιρό μία άλλη πλατφόρμα που θα φιλοξενήσει τις δουλειές τους , χωρίς τα παρελκόμενα που απέκτησαν τα άλλα μέσα , άσχετοι με το θέμα κλπ ....... 

   Μέχρι στιγμής λειτουργεί στο ότι μαζεύει καθαρά φωτογράφους και σε όποιο επίπεδο .

   Φαίνεται κατά την άποψη μου πως θα περπατήσει , τουλάχιστον από την απήχηση που έχει μέχρι σήμερα .

  Δεν βλέπω βέβαια πως θα αποκτήσει την μορφή πολύ εξειδικευμένης φωτογραφικής σελίδας , όπως ας πούμε το pentaxforums.com η το uglyhedgehog.com όμως αν καταφέρει να μην μαζευτούν παρά φωτογράφοι θα είναι κάτι καλό .

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Υπήρχε , δεν ήταν τόσο δημοφιλές κι' ούτε είναι ακόμη . Είναι σε beta μορφή σαν standalone android app οπότε κάποιες ατέλειες υφίστανται .

   Αυτή την στιγμή η εγγραφή που γίνεται θα εξασφαλίσει σε όσους πως δεν θα πληρώσουν αργότερα !!! 

  Τώρα για την ουσία , είναι εναλλακτική πρόταση στην διόγκωση των άλλων μέσων ( βλέπε Instagram κυρίως ) αφού οι φωτογράφοι ψάχνουν από καιρό μία άλλη πλατφόρμα που θα φιλοξενήσει τις δουλειές τους , χωρίς τα παρελκόμενα που απέκτησαν τα άλλα μέσα , άσχετοι με το θέμα κλπ ....... 

   Μέχρι στιγμής λειτουργεί στο ότι μαζεύει καθαρά φωτογράφους και σε όποιο επίπεδο .

   Φαίνεται κατά την άποψη μου πως θα περπατήσει , τουλάχιστον από την απήχηση που έχει μέχρι σήμερα .

  Δεν βλέπω βέβαια πως θα αποκτήσει την μορφή πολύ εξειδικευμένης φωτογραφικής σελίδας , όπως ας πούμε το pentaxforums.com η το uglyhedgehog.com όμως αν καταφέρει να μην μαζευτούν παρά φωτογράφοι θα είναι κάτι καλό .

 

 

 

 

 

 

 

Γραφτηκα κι εγώ. Σε πρώτη ευκαιρία θα το εξερευνησω

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Και καλά το Instagram έχει γίνει πιο πολύ για influencers και οι φωτογράφοι ερασιτέχνες και επαγγελματίες ξενέρωσαν γιατί δεν τους βοηθάει πλέον  το σύστημα εκεί να αναδείξουν τη δουλειά τους με τον τρόπο που δουλεύει πλέον και πάνε στο Vero που έχει πάνω κάτω την ίδια λογική (hashtags κλπ) και πιο «αγνό» , δεν έχει διαφημίσεις και αλλα διαφορά. 
 

Δεν είμαι και πολύ συγκεκριμένος γιατί και εγώ δεν το έχω καταλάβει ακριβώς. 

      Μην φοβάσαι , πες πως στο Instagram έχει μαζευτεί η σάρα η μάρα κι' όλο το κακό συναπάντημα !

     Χώρια που έπρεπε να έχεις τρείς και πέντε το νου σου για υποπτους που ψάχνουν να φτιάξουν άλμπουμ με τις φωτογραφίες σου !!! 

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Γρεφτηκα κι εγώ. Σε πρώτη ευκαιρία θα το εξερευνησω

    Να μας προτιμήσετε ....... 🤣🤣🤣 ...... και τον @stratigos24 ...... 

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

     Καλά αυτή η αναγούλα που ακούει στο χαρακτηριστικό " Influencer " ........ ας μην επεκταθώ ...... σε λίγο θα μας προκύψει κανένας μερακλής / μερακλού  ...... με phd σε influencing studies ...... δλδ ΟΚ ..... 

    Ο Industar 50 - 2  50 f/3.5 επάνω στην Pentax K - 10d ....... 

sketch-1661882367803.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαχνα να βρω τι ψάρια πιάνει η σταθεροποίηση . Παλιά στον Nikon 16-35mm f/4 AF-S VR G ED IF N , μπορεί να την είχα και μόνιμα off. Την ενεργοποίησα στον κιτ Canon RF 24-105MM F4-7.1 IS STM . Στα 35mm με 1/8 ( & f/4.5 , iso 200) . Φυσικά οι άνθρωποι φαίνονται κουνημένοι με 1/8 . 

 

IMG_2663.jpg.4efb7b4911d7c0ab55c38b5db354cb1c.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Έψαχνα να βρω τι ψάρια πιάνει η σταθεροποίηση . Παλιά στον Nikon 16-35mm f/4 AF-S VR G ED IF N , μπορεί να την είχα και μόνιμα off. Την ενεργοποίησα στον κιτ Canon RF 24-105MM F4-7.1 IS STM . Στα 35mm με 1/8 ( & f/4.5 , iso 200) . Φυσικά οι άνθρωποι φαίνονται κουνημένοι με 1/8 . 

 

IMG_2663.jpg.4efb7b4911d7c0ab55c38b5db354cb1c.jpg

   Τυπική Canon στα χρώματα ...... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Τυπική Canon στα χρώματα ...... 

Λίγο βιαστικό το σχόλιο ! Τα κτίρια στη συγκεκριμένη τοποθεσία , έχουν έντονα χρώματα , "ισπανικού" χαρακτήρα. Και είναι σούρουπο . Αν σου βάλω φωτογραφίες με nikon στο ίδιο σημείο , δεν τις ξεχωρίζεις στα τυφλά με τίποτε. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Λίγο βιαστικό το σχόλιο . Τα κτίρια στη συγκεκριμένη τοποθεσία , έχουν έντονα χρώματα , "ισπανικού" χαρακτήρα. Και είναι σούρουπο . Αν σου βάλω φωτογραφίες με nikon στο ίδιο σημείο , δεν τις ξεχωρίζεις στα τυφλά με τίποτε. 

     Καλά , δεν είπα κακή , τυπική είπα ....... έτσι είναι συνήθως η απόδοση στα χρώματα της Canon ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

 έτσι είναι συνήθως η απόδοση στα χρώματα της Canon ....... 

Σε ποιά canon ; Φιλμάτη FD ; Φιλμάτη EOS ; DSLR 5D MKI του 2005 ; 5D MKIII του 2013 ; Οι κατασκευαστές φωτογραφικών εξελίσσονται . Σταθεροί παραμένουν στα έντονα κόκκινα άλλοι , από την εποχή της πρώτης trinitron  !

origin.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σε ποιά canon ; Φιλμάτη FD ; Φιλμάτη EOS ; DSLR 5D MKI του 2005 ; 5D MKIII του 2013 ; Οι κατασκευαστές φωτογραφικών εξελίσσονται . Σταθεροί παραμένουν στα έντονα κόκκινα άλλοι , από την εποχή της πρώτης trinitron  !

origin.jpg

     Στις φιλμάτες εποχές η χρωματική απόδοση είχε να κάνει με το φίλμ σε όποια μηχανή κι' αν το έβαζες κι' όπως κι' αν λεγόταν σαν μάρκα η μοντέλο .

     Στην ψηφιακή εποχή αυτό έχει να κάνει με τον τύπο του αισθητήρα , τον επεξεργαστή του σώματος και τις προτιμήσεις που επιβάλλει σε επίπεδο ρυθμίσεων και χρωματικής απόδοσης ο κατασκευαστής . Εννοείται πως πρέπει να ληφθεί υπόψιν πώς ο μεγαλύτερος κατασκευαστής αισθητήρων σήμερα παραμένει η Sony κι' από εκεί και πέρα ο εργοστάσιος ( αδόκιμος ο όρος ) θα κάνει τα γινάτια του , βλέπε Μπλε της Canon που κάνει μπαμ από χιλιόμετρα . Εξαιρώ την περίπτωση όπου ο τελικός χρήστης έχει επέμβει στις χρωματικές ρυθμίσεις ( κομμάτι σπάνιο ) και έχει αλλάξει αυτή την χρωματική απόδοση σύμφωνα με τις προτιμήσεις του .

    Χρήσιμη η επέμβαση σου , μακάρι να ανοίξει σχετική θεματολογία γύρω από το ζήτημα , αφού βέβαια δεν ξαναπείς για χρωματική απόδοση σε φιλμάτες μηχανές , κάτι το οποίο δεν έχει να κάνει με τις μηχανές και επιπρόσθετα μας δώσεις λεπτομέρειες αν έχεις κάνει επέμβαση ( tweaking ) στις ρυθμίσεις του αισθητήρα της Canon RP που έχεις ...... αν δεν έκανες , τότε καλά βλέπω .

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέφτεις έξω Μπάμπη. Καμία φωτογραφία από όσες έχω ανεβάσει , δεν έχει χρωματική ρύθμιση όπως είναι από τη φωτογραφική . Σε όλες έχω πειράξει , όλα τα χρώματα. Τα μπλε, τα ανεβάζω πάντα, πάρα πολύ, για να είναι οι ουρανοί πιο μπλε/γαλάζιοι όπως και τα νερά της θάλασσας. Και στη nikon το έκανα αυτό και βέβαια το κάνω και στην canon . Μιλάμε για πείραγμα και σε saturation και σε luminance , σε όλα τα χρώματα και στο μπλε , πολύ συχνά είναι +20 και -10 αντίστοιχα (σε κάποιες μπορεί να είναι +50 -60 ) . Τα κίτρινα αντίστοιχα τα μειώνω οπότε αντίστροφα, μειώνω saturation και αυξάνω luminance. 

Ακόμη βάζω και πακέτα φίλτρων όπως το dxo clear view plus, που πειράζει ταυτόχρονα αντίθεση και άλλες παραμέτρους dehaze , vibrance κτλ .

Τις φιλμάτες ας τις αφήσουμε, γιατί μας διαβάζουν και νέοι !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πέφτεις έξω Μπάμπη. Καμία φωτογραφία από όσες έχω ανεβάσει , δεν έχει χρωματική ρύθμιση όπως είναι από τη φωτογραφική . Σε όλες έχω πειράξει , όλα τα χρώματα. Τα μπλε, τα ανεβάζω πάντα, πάρα πολύ, για να είναι οι ουρανοί πιο μπλε/γαλάζιοι όπως και τα νερά της θάλασσας. Και στη nikon το έκανα αυτό και βέβαια το κάνω και στην canon . Μιλάμε για πείραγμα και σε saturation και σε luminance , σε όλα τα χρώματα και στο μπλε , πολύ συχνά είναι +20 και -10 αντίστοιχα (σε κάποιες μπορεί να είναι +50 -60 ) . Τα κίτρινα αντίστοιχα τα μειώνω οπότε αντίστροφα, μειώνω saturation και αυξάνω luminance. 

Ακόμη βάζω και πακέτα φίλτρων όπως το dxo clear view plus, που πειράζει ταυτόχρονα αντίθεση και άλλες παραμέτρους dehaze , vibrance κτλ .

Τις φιλμάτες ας τις αφήσουμε, γιατί μας διαβάζουν και νέοι !

     Μα δεν έπεσα έξω , σε ρώτησα αν έχεις κάνει επέμβαση . Αφού λες ότι έκανες εγώ εξακολουθώ παρόλαυτα να βλέπω τις τυπικές αποχρώσεις της Canon .

    Δεν βλέπω ας πούμε την ατονία των Sony για την οποία παραπονιούνται αρκετοί χωρίς να μπαίνουν στην διαδικασία να επέμβουν . 

  Ούτε τις πιο θερμές αποχρώσεις , πιο πάλ θα το έλεγα , πιο παστέλ των Fuji .

  Δεν θα περνούσε κανείς αυτά τα χρώματα για Fujifilm , ούτε για Nikon . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...