Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί σας πειράζει αν ο άλλος κάνει επεξεργασία ή όχι;;
Ότι θέλει κάνει κάποιος με το υλικό του. Από εκεί και πέρα, δε σου αρέσει τον προσπερνάς και δεν ασχολείσαι. Αμα από την άλλη έχει κάνει επεξεργασία που δεν κατάλαβες ή ότι πρόσθεσε ή αφαίρεσε κάτι, τότε απλά έπεσες στην ''παγίδα'' του. Και τί έγινε? :P Τί να κάνουμε..

Προσωπικά με ενοχλεί η πολύ και υπερβολική επεξεργασία (όταν φαίνεται... υπάρχουν τεχνήτες που την κάνουν αλλά δεν φαίνεται) και προσπαθώ να μην κάνω τέτοια αλλά και θα αφαιρέσω πράγματα (πχ μια μύτη μιας βάρκας αν μπαίνει μέσα στο κάδρο μου και δεν την θέλω... μπορεί να την έχω δει και εξαρχής και να σκεφτώ θα την αφαιρέσω στο edit γιατί έτσι θέλω να καδράρω εδώ αλλίως δε θα μου αρέσει η φωτό πχ κλπ) και θα παίξω με αντίθεση, χρώματα κλπ.

Στην παρακάτω φωτό του Fan Ho η μεγάλη σκιά στον τοίχο προστέθηκε μετά, στον σκοτεινό θάλαμο.... (καταλαβαίνετε τί θα ήταν η φωτό χωρίς αυτή τη σκιά έτσι;;)

c5a0e63c-63a8-4abd-826b-b2b83d0b726f_570.webp.7a051eae23d35c53bb91d0a691e0314b.webp

 

Και το μοντέλο είναι η ξαδέρφη του....

...Την Καλημέρα μου...

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Τί σας πειράζει αν ο άλλος κάνει επεξεργασία ή όχι;;
Ότι θέλει κάνει κάποιος με το υλικό του. Από εκεί και πέρα, δε σου αρέσει τον προσπερνάς και δεν ασχολείσαι. Αμα από την άλλη έχει κάνει επεξεργασία που δεν κατάλαβες ή ότι πρόσθεσε ή αφαίρεσε κάτι, τότε απλά έπεσες στην ''παγίδα'' του. Και τί έγινε? :P Τί να κάνουμε..

Προσωπικά με ενοχλεί η πολύ και υπερβολική επεξεργασία (όταν φαίνεται... υπάρχουν τεχνήτες που την κάνουν αλλά δεν φαίνεται) και προσπαθώ να μην κάνω τέτοια αλλά και θα αφαιρέσω πράγματα (πχ μια μύτη μιας βάρκας αν μπαίνει μέσα στο κάδρο μου και δεν την θέλω... μπορεί να την έχω δει και εξαρχής και να σκεφτώ θα την αφαιρέσω στο edit γιατί έτσι θέλω να καδράρω εδώ αλλίως δε θα μου αρέσει η φωτό πχ κλπ) και θα παίξω με αντίθεση, χρώματα κλπ.

Στην παρακάτω φωτό του Fan Ho η μεγάλη σκιά στον τοίχο προστέθηκε μετά, στον σκοτεινό θάλαμο.... (καταλαβαίνετε τί θα ήταν η φωτό χωρίς αυτή τη σκιά έτσι;;)

c5a0e63c-63a8-4abd-826b-b2b83d0b726f_570.webp.7a051eae23d35c53bb91d0a691e0314b.webp

 

Και το μοντέλο είναι η ξαδέρφη του....

...Την Καλημέρα μου...

    Επεξεργασία εικόνας για πιο λόγο κανεις? Διορθώνεις το καδράρισμα, αφαιρείς πράγματα που δεν τα θελεις μέσα στην εικόνα, θαμπώνεις περιοχές, διορθώνεις 1 2 στοπ πάνω ή κάτω?, εκτυπώνεις αυτές που φτιάχνεις?

  
 

 

     Καλημέρα και καλή εβδομάδα , κανείς δεν πειράχτηκε από κανέναν και τίποτα .

     Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω , αυτή είναι η βάση και η ουσία της επεξεργασίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως κοιτάζω να είναι το καδράρισμα οκ αλλά μπορεί να σου ξεφύγει ελάχιστα και να θέλει μια μικρή  παρέμβαση. Από την άλλη, μπορεί να δεις κάτι άλλο που δεν είχες προσέξει και να κανείς κροπ και να βγει μια διαφορετική φωτο… δε μου αξίζει η φωτο να την φτιάξω και να την έχω επειδή δεν την είδα εξαρχής ;;; Και ποιος το ξέρει αν το είδα εξαρχής ή όχι;;

Αφαιρώ πράγματα που δε θέλω το είπα και πιο πάνω. Δεν προσθέτω.

Δε θαμπωνω περιοχές αλλά παίζει να βάλω μόνος μου βινιέτα. 
 

Οπως και με το καδράρισμα έτσι και με τη φωτεινότητα της φωτο, κοιτάω να είναι σωστή εξαρχής αλλά και πάλι σπάνια παίζει να φωτίσω συν μισό ή συν ένα στοπ ή να μειώσω αντίστοιχα για να δημιουργήσω κάτι που θέλω τελικά. 

Απο πριν αρχίσω να εκτυπώνω (έχω πάρει έναν εκτυπωτή και εκτυπώνω κάποιες) έκανα την ίδια επεξεργασια. 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Τί σας πειράζει αν ο άλλος κάνει επεξεργασία ή όχι;;
Ότι θέλει κάνει κάποιος με το υλικό του. Από εκεί και πέρα, δε σου αρέσει τον προσπερνάς και δεν ασχολείσαι. Αμα από την άλλη έχει κάνει επεξεργασία που δεν κατάλαβες ή ότι πρόσθεσε ή αφαίρεσε κάτι, τότε απλά έπεσες στην ''παγίδα'' του. Και τί έγινε? :P Τί να κάνουμε..

Προσωπικά με ενοχλεί η πολύ και υπερβολική επεξεργασία (όταν φαίνεται... υπάρχουν τεχνήτες που την κάνουν αλλά δεν φαίνεται) και προσπαθώ να μην κάνω τέτοια αλλά και θα αφαιρέσω πράγματα (πχ μια μύτη μιας βάρκας αν μπαίνει μέσα στο κάδρο μου και δεν την θέλω... μπορεί να την έχω δει και εξαρχής και να σκεφτώ θα την αφαιρέσω στο edit γιατί έτσι θέλω να καδράρω εδώ αλλίως δε θα μου αρέσει η φωτό πχ κλπ) και θα παίξω με αντίθεση, χρώματα κλπ.

Στην παρακάτω φωτό του Fan Ho η μεγάλη σκιά στον τοίχο προστέθηκε μετά, στον σκοτεινό θάλαμο.... (καταλαβαίνετε τί θα ήταν η φωτό χωρίς αυτή τη σκιά έτσι;;)

c5a0e63c-63a8-4abd-826b-b2b83d0b726f_570.webp.7a051eae23d35c53bb91d0a691e0314b.webp

 

Και το μοντέλο είναι η ξαδέρφη του....

...Την Καλημέρα μου...

το σώμα με τον σταθερό που εχει μπορούν να του δώσουν καταπληκτικές φωτογραφίες αρκει να μαθει φωτογραφία και τις ρυθμίσεις της μηχανής του. Απο τα γραφόμενα του καταλαβα οτι θελει να ριξει περισσοτερο βαρος στην επεξεργασία από ότι στην λήψη. Αυτό κατεμε ειναι λαθος. Νομιζω οτι ενας ερασιτέχνης δεν πρεπει να μπλεκει και πολυ με την επεργασία γιατί μετά πάει αλλου η δουλεια. Εχω δει φωτογραφιες που μετα απο τοσες εφαρμογες φιλτρων και αλλαγες χρωματων είναι οτιδοιποτε άλλο εκτός απο φωτο. Επίσης για να κάνει επεξεργασία θα πρεπει να έχει και οθόνη καλιμπραρισμένη όπως οι φωτογραφοι ς και να ειναι σιγουρος ότι δεν εχει προβληματα δυσχρωματοψίας γιατι αλλιως νομίζω δεν εχει νοημα. Και επειδη τον βλεπω λιγο μπερδεμενο θα πω οτι το οικοσυστημα που θα διαλεξει να δουλεψει το κανουν οι φακοί και οχι το σωμα. Τα σωματα αλλαζουν, οι φακοι που ειναι το κοστοβορο κομματι κανουν την διαφορά. 
 

    Επίσης ορθότατες οι επισημάνσεις από τον φίλο @dkstopo του οποίου παρελειψα προηγουμένως να αναφέρω το όνομα του . 

    Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου στο κομμάτι και τι σας πειράζει εσάς , όχι γιατί μας πειράζει σε κάτι , αλλά για να μαθαίνουν όλοι όσοι δεν γνωρίζουν ποιά είναι η αφετηρία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε αυτό συμφωνώ (πρώτα μάθε να τραβάς και ύστερα δες τι θα κανείς, βελτιώσεις με την επεξεργασια αν χρειάζονται/θέλεις κλπ) 

 

Γενικά για την επεξεργασια τα έγραψα που πολλοί έχουν κόλλημα στο να γίνεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Ναι, σε αυτό συμφωνώ (πρώτα μάθε να τραβάς και ύστερα δες τι θα κανείς, βελτιώσεις με την επεξεργασια αν χρειάζονται/θέλεις κλπ) 

 

Γενικά για την επεξεργασια τα έγραψα που πολλοί έχουν κόλλημα στο να γίνεται. 

    Δεν θέλω να χαρακτηρίζω καταστάσεις , κολλήματα κλπ , δεν είναι χρήσιμο σε καμία μορφή συζήτησης . Απόψεις υπάρχουν και έτσι πρέπει να είναι .

   Αν αναρωτηθώ εγώ , ποιός είναι ο λόγος να κάνω έρευνα αγοράς για φακούς με οξύτητα , μικρό chromatic aberration , ποιό είναι ένα κατάλληλο σώμα για μένα , αν με εξυπηρετεί το rolling shutter ενός κλείστρου και άλλα παρόμοια , προς τι τόση σκοτούρα λοιπόν , αν τελικά όλο αυτό καταλήξει σε μία δε βαριέσαι λήψη η οποία στην συνέχεια θα οδηγηθεί στην οθόνη για επεξεργασία . 

  Το αν θα " χρειαστεί " λοιπόν επεξεργασία η οποία διέπεται από κανόνες και σε ποιο βαθμό , είναι κάτι που πρέπει να γίνει γνωστό από που ξεκινάει και έως που μπορεί να φτάσει , διότι αν αφεθεί στο έως όπου ......... 

   Αυτά νομίζω θα είναι χρήσιμο να ειπωθούν , όχι από μένα , αφού δήλωσα άγνοια και αποστροφή στα " ότι νάναι " και όχι στα ότι πρέπει και χρειάζεται .

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Δεν θέλω να χαρακτηρίζω καταστάσεις , κολλήματα κλπ , δεν είναι χρήσιμο σε καμία μορφή συζήτησης . Απόψεις υπάρχουν και έτσι πρέπει να είναι .

   Αν αναρωτηθώ εγώ , ποιός είναι ο λόγος να κάνω έρευνα αγοράς για φακούς με οξύτητα , μικρό chromatic aberration , ποιό είναι ένα κατάλληλο σώμα για μένα , αν με εξυπηρετεί το rolling shutter ενός κλείστρου και άλλα παρόμοια , προς τι τόση σκοτούρα λοιπόν , αν τελικά όλο αυτό καταλήξει σε μία δε βαριέσαι λήψη η οποία στην συνέχεια θα οδηγηθεί στην οθόνη για επεξεργασία . 

  Το αν θα " χρειαστεί " λοιπόν επεξεργασία η οποία διέπεται από κανόνες και σε ποιο βαθμό , είναι κάτι που πρέπει να γίνει γνωστό από που ξεκινάει και έως που μπορεί να φτάσει , διότι αν αφεθεί στο έως όπου ......... 

   Αυτά νομίζω θα είναι χρήσιμο να ειπωθούν , όχι από μένα , αφού δήλωσα άγνοια και αποστροφή στα " ότι νάναι " και όχι στα ότι πρέπει και χρειάζεται .

     Και βάζω σαν παράδειγμα μία εικόνα ώστε να γίνει αντικείμενο συζήτησης γύρω από το πως λειτουργεί το sharpness στην επεξεργασία και τι δεν πρέπει να γίνεται και για ποιόν λόγο .

    Θα είναι εύκολο να αντιληφθεί κάποιος ότι μόνο sharpness δεν έγινε στην περίπτωση αυτή .

IMG_20220819_222527_716.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babisskg είπε

    

Screenshot_2022-08-30-13-33-38-226_co.vero.app.jpg

Το έβαλα και σου έστειλα κιολας friend request από το πρωι. 

Κάτι πάει να κάνει αλλά θέλει δουλειά ακόμα. Μου έλεγε φιλοσ μου όλοι οι φωτογράφοι πανε στο Vero και να το δω... Δεν είδα ολους τουσ φωτογράφους παντωσ εκεί χαχα και ποσα update και αλλαγεσ έχουμε να περασουμε. Αυτά σκέφτομαι και βαριέμαι... 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Το έβαλα και σου έστειλα κιολας friend request από το πρωι. 

Κάτι πάει να κάνει αλλά θέλει δουλειά ακόμα. Μου έλεγε φιλοσ μου όλοι οι φωτογράφοι πανε στο Vero και να το δω... Δεν είδα ολους τουσ φωτογράφους παντωσ εκεί χαχα και ποσα update και αλλαγεσ έχουμε να περασουμε. Αυτά σκέφτομαι και βαριέμαι... 

     Πάω να το δώ και ευχαριστώ για την συμμετοχή , το εκτιμώ ιδιαίτερα .

    Μέχρι στιγμής φαίνεται να ασχολείται με την φωτογραφία . Θα δούμε πως θα εξελιχθεί .

    Έχει φυσικά λόγω " beta " μορφής ψιλοκουσούρια αλλά ΟΚ ..... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά το Instagram έχει γίνει πιο πολύ για influencers και οι φωτογράφοι ερασιτέχνες και επαγγελματίες ξενέρωσαν γιατί δεν τους βοηθάει πλέον  το σύστημα εκεί να αναδείξουν τη δουλειά τους με τον τρόπο που δουλεύει πλέον και πάνε στο Vero που έχει πάνω κάτω την ίδια λογική (hashtags κλπ) και πιο «αγνό» , δεν έχει διαφημίσεις και αλλα διαφορά. 
 

Δεν είμαι και πολύ συγκεκριμένος γιατί και εγώ δεν το έχω καταλάβει ακριβώς. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...