Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά τις διακοπές με μπόλικες ευχές για το χειμώνα που έρχεται , μία δοκιμαστική φωτό  από το καλοκαίρι .

Τσέκαρα τη σταθεροποίηση του κιτ φακού 24-105 f/4-7.1 . Μάλλον κάνει καλή δουλειά.

Στα 105mm με ταχύτητα 1/6 . 

IMG_2920.jpg.2196c0333fd44af5ec20ad532c92d582.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ωραία!!

δυνατος φακός από ότι βλέπω.. 

https://www.dpreview.com/forums/thread/4521656

και μάλιστα πάνω σε Pentax.. ο φιλος Μπαμπης θα Pentaxε από τη χαρά του! 

Καλός οντως αν και έχει πλέον λίγα χρονακια στην πλάτη του από την αρχική του εκδοση (από την άλλη για αυτό κ μπόρεσαν τον πάρω χωρίς να πουλήσω αυτοκίνητο), οξύτατος και το σταθερό f2.8 του βοηθά για χρήση από πορτρέτο ως μεσαιο τηλεφακο.

Τι να κάνουμε; Πρέπει να στηριζόμαστε οι pentaxιανοί ...δεν μπορώ να αφήνω το Μπάμπη στα νύχια των υπολοίπων. 😎

Άλλη μια από την ίδια μέρα / ίδιο 4ποδο μοντέλο  / ιδιος φακός/μηχανή.

 

ΥΓ φανταστικά τα χρώματα κ η αντίθεση τους σε αυτή που ανέβασες ...

 

_IMG8210.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Καλός οντως αν και έχει πλέον λίγα χρονακια στην πλάτη του από την αρχική του εκδοση (από την άλλη για αυτό κ μπόρεσαν τον πάρω χωρίς να πουλήσω αυτοκίνητο), οξύτατος και το σταθερό f2.8 του βοηθά για χρήση από πορτρέτο ως μεσαιο τηλεφακο.

Τι να κάνουμε; Πρέπει να στηριζόμαστε οι pentaxιανοί ...δεν μπορώ να αφήνω το Μπάμπη στα νύχια των υπολοίπων. 😎

Άλλη μια από την ίδια μέρα / ίδιο 4ποδο μοντέλο  / ιδιος φακός/μηχανή.

 

ΥΓ φανταστικά τα χρώματα κ η αντίθεση τους σε αυτή που ανέβασες ...

 

_IMG8210.jpg

     Ευχαριστώ ιδιαίτερα , τους έχω πει φυσικά πως η σχέση μου με τις Pentax είναι από παλιά , από την K -7 , αλλά και την ME super . 

 

sketch-1661437522405.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι κ οι άλλοι ως χαβαλε τα λένε, στο ίδιο πνεύμα απαντώ  κι εγώ.

Άλλωστε δεν χρειάζεται ΚΑΙ σε αυτά οπαδισμος, σήμερα αυτή αύριο ίσως μια άλλη (θα πέσει φωτιά από κανένα ηφαιστειογενές βουνό της Ιαπωνίας - όχι το Fuji σίγουρα - να με κάψει με αυτές τις βλασφημίες που ξεστομίζω).

Η προηγούμενη (και πρώτη μου φωτογραφική) ήταν μια Olympus, τώρα έχω βρεθει με κάμποσες Pentax στην κατοχή μου ...και χθες μου τη βαρεσε κ αγόρασα μια μικροσκοπική αρχαία Samsung NX (!) μαζί με έναν prime φακο βάσει κριτικών για να έχω μια μηχανή στην τσέπη του μπουφάν μου συνέχεια μέσα στη  πολη (μικρή η KP για dslr αλλά δεν τη λες και μινιατούρα που την έχεις συνέχεια μαζί)

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sakis444 είπε

Φαντάζομαι κ οι άλλοι ως χαβαλε τα λένε, στο ίδιο πνεύμα απαντώ  κι εγώ.

Άλλωστε δεν χρειάζεται ΚΑΙ σε αυτά οπαδισμος, σήμερα αυτή αύριο ίσως μια άλλη (θα πέσει φωτιά από κανένα ηφαιστειογενές βουνό της Ιαπωνίας - όχι το Fuji σίγουρα - να με κάψει με αυτές τις βλασφημίες που ξεστομίζω).

Η προηγούμενη (και πρώτη μου φωτογραφική) ήταν μια Olympus, τώρα έχω βρεθει με κάμποσες Pentax στην κατοχή μου ...και χθες μου τη βαρεσε κ αγόρασα μια μικροσκοπική αρχαία Samsung NX (!) μαζί με έναν prime φακο βάσει κριτικών για να έχω μια μηχανή στην τσέπη του μπουφάν μου συνέχεια μέσα στη  πολη (μικρή η KP για dslr αλλά δεν τη λες και μινιατούρα που την έχεις συνέχεια μαζί)

 

 

 

      Η NX mini είναι εξαιρετικό μηχάνημα ! Εννοείται πως τους κουρντίζω ........ 🤣🤣🤣 ....... συν ότι δεν θέλω να τους ανοίξω και τα μάτια ........ 🤣🤣🤣 ....... από κάτι τέτοια ανεβαίνουν οι τιμές ........ 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα: αν είναι έτσι κάνε *λίγη* διαφήμιση ώστε να βρεθούν αγοραστές, γιατί κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο κ όρεξη θέλω να δώσω 5-6 κομμάτια φακούς / μηχανές, μιας που η συλλογή μου πλέον δε χωράει στα δύο αποθηκευτικά κουτιά που έχω ...αλλά μην κάνεις *πολύ* διαφήμιση ώστε να μείνουν και οι τιμές χαμηλα γιατί σιγά μην αντέξω πολύ μέχρι να ψάξω τον επόμενο φακό 😂

Απο την nx σειρά της samsung δεν πήρα τη mini αλλά την nx300 μαζί με έναν 30mm pancake φακό. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ ούτε στην ιδέα ούτε στην τιμή.  Θέλω ακόμα και στη βόλτα για καφέ ή προς τη δουλειά να έχω μια κάμερα μαζί.  Το κινητό το αντιπαθώ για αυτή τη χρήση. Όσο κι αν προσπάθησα δεν μπορώ να το δω ως φωτογραφική μηχανη ...πέρα από το ότι δεν με ικανοποιούν ούτε τα αποτελέσματα αν μιλάμε για android της "σειράς". Σίγουρα τα high end μοντέλα κάνουν καλή δουλειά ...αλλά από την άλλη κάνουν κι ένα σκασμο χρήματα που με τα ίδια παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο σε λίγο παλαιότερο μοντέλο μηχανής.

 

Κι επειδή πολυλογω σε τοπικ για φωτογραφίες κι όχι για μοντέλα (ξημερώματα απέναντι από το χώρο εργασίας).

Στα 300mm με επιπλέον κροπ :

_IMG1560.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Κοίτα: αν είναι έτσι κάνε *λίγη* διαφήμιση ώστε να βρεθούν αγοραστές, γιατί κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο κ όρεξη θέλω να δώσω 5-6 κομμάτια φακούς / μηχανές, μιας που η συλλογή μου πλέον δε χωράει στα δύο αποθηκευτικά κουτιά που έχω ...αλλά μην κάνεις *πολύ* διαφήμιση ώστε να μείνουν και οι τιμές χαμηλα γιατί σιγά μην αντέξω πολύ μέχρι να ψάξω τον επόμενο φακό 😂

Απο την nx σειρά της samsung δεν πήρα τη mini αλλά την nx300 μαζί με έναν 30mm pancake φακό. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ ούτε στην ιδέα ούτε στην τιμή.  Θέλω ακόμα και στη βόλτα για καφέ ή προς τη δουλειά να έχω μια κάμερα μαζί.  Το κινητό το αντιπαθώ για αυτή τη χρήση. Όσο κι αν προσπάθησα δεν μπορώ να το δω ως φωτογραφική μηχανη ...πέρα από το ότι δεν με ικανοποιούν ούτε τα αποτελέσματα αν μιλάμε για android της "σειράς". Σίγουρα τα high end μοντέλα κάνουν καλή δουλειά ...αλλά από την άλλη κάνουν κι ένα σκασμο χρήματα που με τα ίδια παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο σε λίγο παλαιότερο μοντέλο μηχανής.

 

Κι επειδή πολυλογω σε τοπικ για φωτογραφίες κι όχι για μοντέλα (από το χώρο εργασίας):

_IMG1560.jpg

     Θα γράψω αργότερα , ακόμη είμαι στο δρόμο ! 

35 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Κοίτα: αν είναι έτσι κάνε *λίγη* διαφήμιση ώστε να βρεθούν αγοραστές, γιατί κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο κ όρεξη θέλω να δώσω 5-6 κομμάτια φακούς / μηχανές, μιας που η συλλογή μου πλέον δε χωράει στα δύο αποθηκευτικά κουτιά που έχω ...αλλά μην κάνεις *πολύ* διαφήμιση ώστε να μείνουν και οι τιμές χαμηλα γιατί σιγά μην αντέξω πολύ μέχρι να ψάξω τον επόμενο φακό 😂

Απο την nx σειρά της samsung δεν πήρα τη mini αλλά την nx300 μαζί με έναν 30mm pancake φακό. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ ούτε στην ιδέα ούτε στην τιμή.  Θέλω ακόμα και στη βόλτα για καφέ ή προς τη δουλειά να έχω μια κάμερα μαζί.  Το κινητό το αντιπαθώ για αυτή τη χρήση. Όσο κι αν προσπάθησα δεν μπορώ να το δω ως φωτογραφική μηχανη ...πέρα από το ότι δεν με ικανοποιούν ούτε τα αποτελέσματα αν μιλάμε για android της "σειράς". Σίγουρα τα high end μοντέλα κάνουν καλή δουλειά ...αλλά από την άλλη κάνουν κι ένα σκασμο χρήματα που με τα ίδια παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο σε λίγο παλαιότερο μοντέλο μηχανής.

 

Κι επειδή πολυλογω σε τοπικ για φωτογραφίες κι όχι για μοντέλα (από το χώρο εργασίας):

_IMG1560.jpg

    Βαλε μου σε PM , μηχανές και φακούς να δώ τι υπάρχει , ευχαριστώ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Κοίτα: αν είναι έτσι κάνε *λίγη* διαφήμιση ώστε να βρεθούν αγοραστές, γιατί κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο κ όρεξη θέλω να δώσω 5-6 κομμάτια φακούς / μηχανές, μιας που η συλλογή μου πλέον δε χωράει στα δύο αποθηκευτικά κουτιά που έχω ...αλλά μην κάνεις *πολύ* διαφήμιση ώστε να μείνουν και οι τιμές χαμηλα γιατί σιγά μην αντέξω πολύ μέχρι να ψάξω τον επόμενο φακό 😂

Απο την nx σειρά της samsung δεν πήρα τη mini αλλά την nx300 μαζί με έναν 30mm pancake φακό. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ ούτε στην ιδέα ούτε στην τιμή.  Θέλω ακόμα και στη βόλτα για καφέ ή προς τη δουλειά να έχω μια κάμερα μαζί.  Το κινητό το αντιπαθώ για αυτή τη χρήση. Όσο κι αν προσπάθησα δεν μπορώ να το δω ως φωτογραφική μηχανη ...πέρα από το ότι δεν με ικανοποιούν ούτε τα αποτελέσματα αν μιλάμε για android της "σειράς". Σίγουρα τα high end μοντέλα κάνουν καλή δουλειά ...αλλά από την άλλη κάνουν κι ένα σκασμο χρήματα που με τα ίδια παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο σε λίγο παλαιότερο μοντέλο μηχανής.

 

Κι επειδή πολυλογω σε τοπικ για φωτογραφίες κι όχι για μοντέλα (από το χώρο εργασίας):

_IMG1560.jpg

Είχα βρεθεί σε ένα workshop και τότε είχα την nx300 και έλεγε ο εισηγητής που με είδε να την κρατάω, κοιτά μηχανές που έβγαζε η Samsung και πήγε και σταμάτησε. Πραγματικά πολύ καλή και πολύ καλή κατασκευή. 
 

Μεγεια και καλές λήψεις. Με το σετακι αυτό που έχεις είσαι άρχοντας. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Stratigos, Αυτά διάβαζα κι εγώ και είπα να τη δοκιμάσω (δεν την έχω παραλάβει), ειδικά από τη στιγμή που τη βρήκα με το συγκεκριμένο μικρό φακό ...δεν ήθελα ζουμ γιατί θα την κάνει περίπου στο μέγεθος αυτής που έχω. Ήθελα μηχανή να μπορώ να την έχω πάντα μαζι για τύπου street photography. Θα προτιμούσα ιδανικά έναν 24-27mm φακό αλλά πιστεύω παλεύεται. Επίσης ιδανικά θα ήθελα την nx500 που έχει σουπερ χαρακτηριστικά ακόμα και για σήμερα - μάλιστα μπορείς να πειράξεις το λειτουργικο της με κάτι προσθετα αφού η εταιρία το άφησε ανοιχτό και κάνει διάβασα παπάδες μετά...αλλά η τιμή της είναι ακόμα πολύ υψηλή οπότε και η nx300 σούπερ θα είναι για αυτό που θέλω. Θεωρώ δεδομένο ότι αν η samsung έμενε στο παιχνίδι θα είχε σβήσει τις μισές εταιρίες από το χάρτη σημερα, βλέποντας τι έβγαζε το 2013-2015. Ίσως έφυγε (;) γιατί θα έβγαζε τα μάτια της ...προφανώς θέλει τον κόσμο να στραφεί στα κινητά (της). Από περιέργεια, με τί την αντικατέστησες;

 

Μπάμπη, δεσμευομαι να σε ενημερώσω έγκαιρα ...ούτε καν έχω αποφασίσει ακριβώς τι θα δώσω. Από μηχανές δεν θα σε ενδιαφέρει κάτι. Αγόρασα κάποια στιγμή μια Κ10 γιατί μπήκα σε πειρασμό να δω όλο το ντόρο γύρω από τους CCD σενσορες που χρησιμοποιούσε τότε (και) η Pentax και τα χρώματα που παράγουν και βρέθηκα αργότερα να αποκτώ και μια δεύτερη που πήγαινε πακέτο με έναν φακό που ήθελα. Οπότε η μία θα δωθεί...αλλά εσυ την έχεις ήδη. Επίσης θα δώσω μια από τις δύο φιλμ που έχω της A σειράς. Από φακούς 2-3 μανουαλ παλιοί και 2-3 πιο καινούριοι . Όταν αποφασίσω θα σου πω, καλοκαίρι είπα να μην ασχοληθώ...τώρα ήρθε ο κοβιντ επίσκεψη στο σπίτι ...με τα πρωτοβροχια με το καλό! 🙂

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis444 είπε

Stratigos, Αυτά διάβαζα κι εγώ και είπα να τη δοκιμάσω (δεν την έχω παραλάβει), ειδικά από τη στιγμή που τη βρήκα με το συγκεκριμένο μικρό φακό ...δεν ήθελα ζουμ γιατί θα την κάνει περίπου στο μέγεθος αυτής που έχω. Ήθελα μηχανή να μπορώ να την έχω πάντα μαζι για τύπου street photography. Θα προτιμούσα ιδανικά έναν 24-27mm φακό αλλά πιστεύω παλεύεται. Επίσης ιδανικά θα ήθελα την nx500 που έχει σουπερ χαρακτηριστικά ακόμα και για σήμερα - μάλιστα μπορείς να πειράξεις το λειτουργικο της με κάτι προσθετα αφού η εταιρία το άφησε ανοιχτό και κάνει διάβασα παπάδες μετά...αλλά η τιμή της είναι ακόμα πολύ υψηλή οπότε και η nx300 σούπερ θα είναι για αυτό που θέλω. Θεωρώ δεδομένο ότι αν η samsung έμενε στο παιχνίδι θα είχε σβήσει τις μισές εταιρίες από το χάρτη σημερα, βλέποντας τι έβγαζε το 2013-2015. Ίσως έφυγε (;) γιατί θα έβγαζε τα μάτια της ...προφανώς θέλει τον κόσμο να στραφεί στα κινητά (της). Από περιέργεια, με τί την αντικατέστησες;

 

Μπάμπη, δεσμευομαι να σε ενημερώσω έγκαιρα ...ούτε καν έχω αποφασίσει ακριβώς τι θα δώσω. Από μηχανές δεν θα σε ενδιαφέρει κάτι. Αγόρασα κάποια στιγμή μια Κ10 γιατί μπήκα σε πειρασμό να δω όλο το ντόρο γύρω από τους CCD σενσορες που χρησιμοποιούσε τότε (και) η Pentax και τα χρώματα που παράγουν και βρέθηκα αργότερα να αποκτώ και μια δεύτερη που πήγαινε πακέτο με έναν φακό που ήθελα. Οπότε η μία θα δωθεί...αλλά εσυ την έχεις ήδη. Επίσης θα δώσω μια από τις δύο φιλμ που έχω της A σειράς. Από φακούς 2-3 μανουαλ παλιοί και 2-3 πιο καινούριοι . Όταν αποφασίσω θα σου πω, καλοκαίρι είπα να μην ασχοληθώ...τώρα ήρθε ο κοβιντ επίσκεψη στο σπίτι ...με τα πρωτοβροχια με το καλό! 🙂

     Η NX 2000 αντικαταστάθηκε από μία K - 7 συν μία Canon EOS 100d . Οι Samsung που πέρασαν από τα χέρια μου ήταν εξαιρετικές . Η ex2f μάλιστα ήταν φοβερή σαν compact , φυσικά με τον τρόπο που το αντιλαμβάνεται ο καθένας , όπως για μένα που δεν μπορώ να λειτουργήσω χωρίς viewfinder . 

    Η σειρά NX μάλλον ήταν αυτή που μετατράπηκε σε Sony a , δυστυχώς εκείνη την εποχή ήταν περιορισμένοι οι φακοί , οι αντάπτορες κλπ διότι το NX mount ήταν πρωτόγνωρο . 

   Πάντως ήταν θεόγερη , αφού επέζησε από την σέντρα που έφαγε στα χέρια μου .

  Τώρα για το ζήτημα των Pentax , μάλλον εκεί θα κλείσουμε οριστικά και δια παντός κι' αυτό είναι τελειωτικό . Το πώς θα μεταφραστεί θα είναι κάτι μεταξύ K - 5 , 5ii , K - 3 , K - 1 , φυσικά σύμφωνα με τα οικονομικά της στιγμής , αλλά και το απροσδόκητο που ίσως προκύψει . 

  Θα ήθελα να είναι K - 1 ......... 

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχετε κάποια άποψη για τον Sony 24-105g f4 ?? Με ενδιαφέρει Να το χρησιμοποιήσω περισσότερο σε Gimpal για βίντεο γιατί θα πάω ένα ταξίδι το οποίο θέλω κάθε τύπου τραβάω να είναι άψογο και με διαφέρει σταθεροποίηση του

841451BE-C9AD-4A02-8D72-E5E44E67AFBA.jpeg

Επεξ/σία από Just_travel_everywhere
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Γιατί φωνάζει συνέχεια το autofocus ........ γιατί πολύ απλά αντί να την γυρίσεις σε af single την γύρισες σε af continuous ....... βόδι ..... κι' αφού πέτυχε η εγχείρηση της αφαίρεσης του m42 αντάπτορα ....... την επόμενη θα βάλω τον γνήσιο της Pentax ...... μπήκε στην θέση του ο 35αρης f/2.4 ........ 

    Φαίνεται να διορθώθηκε το softness του αισθητήρα κάπως , αλλά πρέπει να το δώ και σε περισσότερο φώς .

sketch-1661497897133.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...