Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Εγώ μιά χαρά καθόμουνα , πες ο ένας πες ο άλλος , πήρα κι' εγώ mirrorles ....... 🤣🤣🤣 ........ αυτές βρε παιδί μου , που βάζεις αντάπτορα ....... πέντε βδομάδες πάει η μπαταρία της , τι τσαμπουνάνε και παραπονιούνται ότι δεν βαστάνε οι μπαταρίες τους ....... ποιά flip screen , μου έδωσαν κι' ένα καθρεφτάκι μαζί ........ 🤣🤣🤣 ........ βάζω την μηχανή κάτω , ρυθμίζω τον καθρέφτη και ........ ορίστε και η flip screen ....... 🤣🤣🤣 ....... και on body image stabilization ........ αμ πώς ............ υπόψιν πώς είναι το τελευταίο μοδέλο με και με Tav mode ....... το τονίζω ...... Tav ...... και με focus peaking παρακαλώ ...... και με Catch - in focus ...... τι είναι αυτό ...... εδώ σας θέλω ...... και ....... και ...... και ....... πως είπατε ...... δεν είναι autofocus ο φακός ........ γι' αυτό έχετε το Catch - in focus ........ και χωρίς να πατάτε το shutter release button κιόλας ........ από μόνο του ........ δεν θα πω περισσότερα ....... δεν θέλω να τρομάξετε ........ Pentax θα λέτε και θα κλαίτε ....... 

sketch-1661264822595.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Εγώ μιά χαρά καθόμουνα , πες ο ένας πες ο άλλος , πήρα κι' εγώ mirrorles ....... 🤣🤣🤣 ........ αυτές βρε παιδί μου , που βάζεις αντάπτορα ....... πέντε βδομάδες πάει η μπαταρία της , τι τσαμπουνάνε και παραπονιούνται ότι δεν βαστάνε οι μπαταρίες τους ....... ποιά flip screen , μου έδωσαν κι' ένα καθρεφτάκι μαζί ........ 🤣🤣🤣 ........ βάζω την μηχανή κάτω , ρυθμίζω τον καθρέφτη και ........ ορίστε και η flip screen ....... 🤣🤣🤣 ....... και on body image stabilization ........ αμ πώς ............ υπόψιν πώς είναι το τελευταίο μοδέλο με και με Tav mode ....... το τονίζω ...... Tav ...... και με focus peaking παρακαλώ ...... και με Catch - in focus ...... τι είναι αυτό ...... εδώ σας θέλω ...... και ....... και ...... και ....... πως είπατε ...... δεν είναι autofocus ο φακός ........ γι' αυτό έχετε το Catch - in focus ........ και χωρίς να πατάτε το shutter release button κιόλας ........ από μόνο του ........ δεν θα πω περισσότερα ....... δεν θέλω να τρομάξετε ........ Pentax θα λέτε και θα κλαίτε ....... 

sketch-1661264822595.jpg

κι εσυ MFT θα πάρεις στο τέλος

Παίξε για την ώρα με τις αντίκες να σου φύγει η κάψα! 😄

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

κι εσυ MFT θα πάρεις στο τέλος

Παίξε για την ώρα με τις αντίκες να σου φύγει η κάψα! 😄

     Pentax ........ τελεία και παύλα ....... 😎😎😎 ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Είναι κομμάτι soft , άλλαξα στην συνέχεια το sharpness σε 0 και το image tone σε bright αντί του default nature και ξαναβλέπουμε . 

      Pentax K - 10d μαζί με τον Industar 50 - 2 f/3.5 . 

sketch-1661268868817.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, costas_ είπε

51814035452_b42701a5d6_b.jpg

 

Πάντα με ενθουσιάζουν οι φωτογραφίες από φοίνικες σε συνδυασμό με αέρα. Πολύ όμορφη φωτό 👏

Το μόνο που θα διόρθωνα -αν μου επιτρέπεις- θα ήταν να ισιώσω τον ορίζοντα και ακόμα πιο ιδανικό θα ήταν να ήσουν πιο μακριά ή να είχες κόψει λίγο περισσότερο έδαφος για να μην κόβεται το πάνω μέρος από τους φοίνικες. Βέβαια αυτό μπορεί να μην ήταν εφικτό εκείνη την στιγμή.

Εννοείται ότι το σχόλιο μου είναι καλοπροαίρετο. 

Επεξ/σία από Iliemp
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Iliemp είπε

Πάντα με ενθουσιάζουν οι φωτογραφίες από φοίνικες σε συνδυασμό με αέρα. Πολύ όμορφη φωτό 👏

τότε να βάλω και μερικές ακόμα, που νομίζω ότι θα σου αρέσουν επίσης

(The Pearl Resort, Rovodrau Bay)

48722953301_f6d44abc73_b.jpg

 

48649293821_6ab9757837_b.jpg

 

Fiji

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2022 στις 10:37 ΜΜ, sakis444 είπε

Αγναντεύοντας...

(Pentax KP + 50-135*   @50mm -  f3,5 - 1/4000sec - iso100)

_IMG8231.jpg

Ωραία!!

δυνατος φακός από ότι βλέπω.. 

https://www.dpreview.com/forums/thread/4521656

και μάλιστα πάνω σε Pentax.. ο φιλος Μπαμπης θα Pentaxει από τη χαρά του! 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ωραία!!

δυνατος φακός από ότι βλέπω.. 

https://www.dpreview.com/forums/thread/4521656

και μάλιστα πάνω σε Pentax.. ο φιλος Μπαμπης θα Pentaxε από τη χαρά του! 

    Pentax ........ λειτουργεί και το pentaxforums.com με ιδιαίτερα μεγάλη βάση δεδομένων για φακούς γενικά και όχι μόνον !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...