Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, gotthard είπε

157206013_DSC_4624_Originalratio_1920x1440_U_70.jpg.eb1f81f2140356deddc2640738970748.jpg

Πολύ καλή. Άξιζε ίσως και μια πειραματική λήψη υπό χαμηλότερη γωνία ώστε να δείχνει το πλοίο να κολυμπάει στο...ξύλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Πωπω συνθεση!!!!!

Kαταπληκτική!!!..... από όλες της απόψεις...Μπράβο @pifilos

 

Ευχαριστώ. Να πω την αλήθεια με χαλάει λίγο η αριστερή μεριά αλλά σε πιο χαμηλή λήψη χανόταν η θάλασσα και σε πιο ψηλή φαίνονταν διάφορα έξτρα στοιχεία. Επίσης, επειδή η έκθεση ήταν πολύ μέτρια η επεξεργασία στην περιοχή που είναι ο ήλιος είναι κάπως "αμήχανη" να το πω. Αν το ψειρίσω θα πω και για το εκκλησάκι οπότε θα μείνω σε αυτά :D . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pifilos είπε

Ευχαριστώ. Να πω την αλήθεια με χαλάει λίγο η αριστερή μεριά αλλά σε πιο χαμηλή λήψη χανόταν η θάλασσα και σε πιο ψηλή φαίνονταν διάφορα έξτρα στοιχεία. Επίσης, επειδή η έκθεση ήταν πολύ μέτρια η επεξεργασία στην περιοχή που είναι ο ήλιος είναι κάπως "αμήχανη" να το πω. Αν το ψειρίσω θα πω και για το εκκλησάκι οπότε θα μείνω σε αυτά :D . 

Να μην το ψειρίσεις λέει, και να αποδεχθείς το ότι είναι μια πολύ καλά τραβηγμένη και ποιοτική φωτό.....μου θύμισε αυτόματα μια άλλη φωτό με εκκλησάκι του @NickSyk .....τις τοποθετώ και τις δυο στην ίδια ποιότητα.👍

Είναι φανερό ( τουλάχιστον σε εμένα) ότι την σκέφτηκες αρκετά πριν κάνεις το κλικ 👍

Και κάτι για το ψείρισμα......ευτυχώς που έβαλες τον κάθετο φωτισμένο βράχο αριστερά  έτσι λίγο μέσα κάνοντας ωραίο contrast με την σκοτεινή πλαγιά ακριβώς πίσω του και σήκωσες και τον ορίζοντα στο πάνω 1/3ο του κάδρου...αυτές οι δυο επιλογές σου, δίνουν ένα καλό balance στο κάδρο( δεν χρειάζονται περισσότερα), συν το καταπληκτικό timing(το αλατάκι στην συνταγή), ....και έδεσε το γλυκό καλά.

Άκου εκεί να το ψειρίσει λέει?.....🙂

Να σε πάρεις λέει, και να πας να σε κεράσεις έστω μια μπυρίτσα ....λέει 😄

Thx! που την μοιράστηκες μαζί μας.

Την καλημέρα μου από Holland.

ΥΓ, Την διαγώνιο σύνθεση-👍, όχι ότι δεν την είδα, απλά δεν την σχολιάζω, διότι νομίζω ότι σου βγήκε τυχαία τόσο καλά ένεκα μορφολογίας εδάφους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Να μην το ψειρίσεις λέει, και να αποδεχθείς το ότι είναι μια πολύ καλά τραβηγμένη και ποιοτική φωτό.....μου θύμισε αυτόματα μια άλλη φωτό με εκκλησάκι του @NickSyk .....τις τοποθετώ και τις δυο στην ίδια ποιότητα.👍

Είναι φανερό ( τουλάχιστον σε εμένα) ότι την σκέφτηκες αρκετά πριν κάνεις το κλικ 👍

Και κάτι για το ψείρισμα......ευτυχώς που έβαλες τον κάθετο φωτισμένο βράχο αριστερά  έτσι λίγο μέσα κάνοντας ωραίο contrast με την σκοτεινή πλαγιά ακριβώς πίσω του και σήκωσες και τον ορίζοντα στο πάνω 1/3ο του κάδρου...αυτές οι δυο επιλογές σου, δίνουν ένα καλό balance στο κάδρο( δεν χρειάζονται περισσότερα), συν το καταπληκτικό timing(το αλατάκι στην συνταγή), ....και έδεσε το γλυκό καλά.

Άκου εκεί να το ψειρίσει λέει?.....🙂

Να σε πάρεις λέει, και να πας να σε κεράσεις έστω μια μπυρίτσα ....λέει 😄

Thx! που την μοιράστηκες μαζί μας.

Την καλημέρα μου από Holland.

ΥΓ, Την διαγώνιο σύνθεση-👍, όχι ότι δεν την είδα, απλά δεν την σχολιάζω, διότι νομίζω ότι σου βγήκε τυχαία τόσο καλά ένεκα μορφολογίας εδάφους.

    Την καλημέρα όλων μας στον Ελληνισμό ....... όπου γης ...... συμπεριλαμβάνεται και η Ολλανδία φυσικά 🙋 .

    Φυσικά και η εικόνα είναι εξαιρετική χωρίς άλλες εξηγήσεις , μάλιστα η αρχική σκέψη ήταν να ταράξω τα νερά λέγοντας " Είδατε τι ωραίες φωτογραφίες βγάζουν οι Pentax ....... 🤣🤣🤣 ....... " αλλά επικράτησαν πιο ψύχραιμες λογικές ....... 

 

    Και η κατάσταση ως έχει αυτή την στιγμή στην Θεσσαλονίκη ....... το γνωστό " Συμβαίνει τώρα " διότι μία εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις ...... 

sketch-1660283362067.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pifilos είπε

Ευχαριστώ. Να πω την αλήθεια με χαλάει λίγο η αριστερή μεριά αλλά σε πιο χαμηλή λήψη χανόταν η θάλασσα και σε πιο ψηλή φαίνονταν διάφορα έξτρα στοιχεία. Επίσης, επειδή η έκθεση ήταν πολύ μέτρια η επεξεργασία στην περιοχή που είναι ο ήλιος είναι κάπως "αμήχανη" να το πω. Αν το ψειρίσω θα πω και για το εκκλησάκι οπότε θα μείνω σε αυτά :D . 

Η φωτογραφία είναι πολύ καλή. Τα πράγματα που μπορείς να ελέγξεις είναι το καδράρισμα και οι ρυθμίσεις. Με δεδομένο αυτά που μπορείς να ελέγξεις εσυ, πήρες το καλύτερο αποτέλεσμα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Να μην το ψειρίσεις λέει, και να αποδεχθείς το ότι είναι μια πολύ καλά τραβηγμένη και ποιοτική φωτό.....μου θύμισε αυτόματα μια άλλη φωτό με εκκλησάκι του @NickSyk .....τις τοποθετώ και τις δυο στην ίδια ποιότητα.👍

  καλημέρα..  όντως είναι μια  ενδιαφέρουσα και ποιοτική εικόνα !

  '' Snorky.GR ''   ευχαριστώ για τον καλό τον λόγο...  το κέρασμα πάντα  ισχύει , όταν με το καλό..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NickSyk είπε

  καλημέρα..  όντως είναι μια  ενδιαφέρουσα και ποιοτική εικόνα !

  '' Snorky.GR ''   ευχαριστώ για τον καλό τον λόγο...  το κέρασμα πάντα  ισχύει , όταν με το καλό..

´Ετσι ειναι οι καλές φωτό @NickSyk......σαν το παλιό καλό κρασί......δεν τις ξεχνάς ποτέ.

Το να ανεβάζετε εδώ τέτοιες φωτό, ειναι για μενα το καλύτερο κέρασμα......κι εγώ σε ευχαριστώ, αν κάποια φορά σμίξουμε, σύγουρα θα πέσουνε κεράσματα🙂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν είναι καλή φωτογραφία ή όχι, την ανεβάζω περισσότερο σαν κατόρθωμα για το timing  που είχα στο να την τραβήξω και εξηγούμαι. Την τράβηξα με full manual φακό, χωρίς καμία ένδειξη για φωτισμό(και χωρίς δοκιμές), και το παιδί που αχνοφαίνεται ήταν εντελώς άγνωστο, οπότε εντελώς τυχαία μπήκε και έμεινε σταθερό στο πλάνο

IMGP0012-01.jpeg

Επεξ/σία από judge_manos
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...