Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@stratigos24

 

Το ειχα πει και εγω αυτό! Οποτε ξερω τι λες!

Τις ιδιες σκέψεις κάνω, συνήθως οταν κανω την επεξεργασία, οταν εχω μπροστά μου 15 ληψεις του ουρανού, αλλες για το εδαφος κλπ...

Και λεω οκ, εντυπωσιακό ολο αυτό αλλα για μια "καλη φωτογραφία" δεν θελεις 20 φωτογραφίες μπροστά σου και άπειρο χρόνο στην επεξεργασία. 

Μια καλη στιγμή ενα καλο φως και λιγο τύχη να εισαι εκει αρκούν. (Να καταγράψεις μια καλη φωτογραφία) 

 

ΑΛΛΑ! Αλλα επειδή ειναι τώρα η εποχή του γαλαξία, το απολαμβάνω και αυτο, ολο, το να βρεις τη τοποθεσία, να πας εκει, να μελετάς το φεγγάρι ποτε εχει δεν εχει, την επεξεργασία μετα κλπ κλπ...

Γιατι εννοείται όπως λεει και ο @pifilosτο ολο νοημα είναι η σύνθεση, τι θα βρεις να βάλεις απο κατω για foreground. 

Και επειδή το καλοκαίρι συνήθως πλήττω λίγο να βγάζω landscape (λογο ηλιου, μηδεν σύννεφα..) τα βγαζω τη νύχτα! 

 

Επισης ηταν και ενας απο τους λογους που με έκαναν να θέλω κάμερα, οι αστροφωτογραφιες, τις έβλεπα και ελεγα οκ, αυτό θέλω να το δοκιμάσω και εγώ. 

Βαλε και το κομμάτι της δημιουργίας (επεξεργασία) που μου αρέσει..

Μου ειχες απαντήσει μάλιστα @stratigos24 πριν 2 χρόνια σε εκείνο το νήμα που ρώταγα και εγω τι καμερα να πάρω! 

 

Πάρτε και ενα δρακοσπιτο στην Εύβοια 

2022-08-05_09-04-58

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

@stratigos24

 

Το ειχα πει και εγω αυτό! Οποτε ξερω τι λες!

Τις ιδιες σκέψεις κάνω, συνήθως οταν κανω την επεξεργασία, οταν εχω μπροστά μου 15 ληψεις του ουρανού, αλλες για το εδαφος κλπ...

Και λεω οκ, εντυπωσιακό ολο αυτό αλλα για μια "καλη φωτογραφία" δεν θελεις 20 φωτογραφίες μπροστά σου και άπειρο χρόνο στην επεξεργασία. 

Μια καλη στιγμή ενα καλο φως και λιγο τύχη να εισαι εκει αρκούν. (Να καταγράψεις μια καλη φωτογραφία) 

 

ΑΛΛΑ! Αλλα επειδή ειναι τώρα η εποχή του γαλαξία, το απολαμβάνω και αυτο, ολο, το να βρεις τη τοποθεσία, να πας εκει, να μελετάς το φεγγάρι ποτε εχει δεν εχει, την επεξεργασία μετα κλπ κλπ...

Γιατι εννοείται όπως λεει και ο @pifilosτο ολο νοημα είναι η σύνθεση, τι θα βρεις να βάλεις απο κατω για foreground. 

Και επειδή το καλοκαίρι συνήθως πλήττω λίγο να βγάζω landscape (λογο ηλιου, μηδεν σύννεφα..) τα βγαζω τη νύχτα! 

 

Επισης ηταν και ενας απο τους λογους που με έκαναν να θέλω κάμερα, οι αστροφωτογραφιες, τις έβλεπα και ελεγα οκ, αυτό θέλω να το δοκιμάσω και εγώ. 

 

Μου ειχες απαντήσει μάλιστα @stratigos24 πριν 2 χρόνια σε εκείνο το νήμα που ρώταγα και εγω τι καμερα να πάρω! 

 

Πάρτε και ενα δρακοσπιτο στην Εύβοια 

2022-08-05_09-04-58

 

      Να πω μόνον , έχοντας πλήρη άγνοια περί αστροφωτογράφησης , πως η συγκεκριμένη εικόνα είναι από αυτές που κερδίζουν το βλέμμα του θεατή , ενώ την ίδια στιγμή μένουν στην άκρη τυχόν απορίες του είδους , με τι μάρκα μηχανή τραβήχτηκε , πόσα μεγαπιξελ κλπ .

    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stratigos24 είπε

ΥΓ: Για την κουβέντα (χωρίς να θέλω να πω κάτι για τα παιδιά παραπάνω και μπραβο για τις φωτογραφίες τους, απλά μια ερώτηση). 
Σας λένε τίποτα οι άστρο φωτογραφίες ;; Προσωπικά αν και παλιά ψαρωνα και ήθελα να βγάλω και να ασχοληθώ, μετά από λίγο μου έφυγε η τρέλα και δε με ενθουσιάζουν. Η εμπειρία είναι ωραία, πας βόλτα τη νύχτα, περπατάς, ψάχνεις το καδρο το μέρος κλπ αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι κάτι που αξίζει τελικά (και σαν ποιότητα εικόνας) και θα μείνει στο χρόνο; Έχω δει πολύ καλύτερες και ενδιαφέροντες φωτογραφίες από τα 2 παιδιά αυτά από ότι οποιοδήποτε μέρος και να μου βγάλεις νύχτα με γαλαξία. 
 

ΥΓ: εκεί δε που βγαίνω από τα ρούχα μου είναι όταν βλέπω ένα γαλαξία μόνο του ή ένα φεγγαρι μόνο του. Ναι οκ το έβγαλες.. και;; :P 

@Iliemp @Ntinlanden

ελπίζω να καταλαβαίνεται πως γράφω τα παραπάνω και ξέρετε ότι σας συμπαθώ. 

Προσωπικά μου βγάζουν κάτι το "μαγικό" (δεν μιλάω για τις δικές μου προφανώς μιας και εγώ τώρα μαθαίνω αυτό το κομμάτι περισσότερο). 

Δεν είναι απλά μια φωτογραφία. Είναι προσπάθεια, είναι γνώσεις, είναι το μετά. 

Συνδυάζουν την ομορφιά του landscape με την ομορφιά του βραδινού ουρανού. 

Σίγουρα ένας σκέτος γαλαξίας ή ένα σκέτο φεγγάρι δεν μου λένε και εμένα προσωπικά τίποτα και σίγουρα όλα είναι θέμα γούστου.

Όπως σε άλλους αρέσουν τα πορτραίτα, η φωτογραφία δρόμου κλπ έτσι κι αυτό είναι ένα κομμάτι που κάποιοι το αγαπάνε πολύ και σε άλλους είναι αδιάφορο.

Να πω και ένα ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια σου και εννοείται ότι όλοι είμαστε καλοπροαίρετοι εδώ μέσα μιας και έχουμε μια κοινή αγάπη. Την φωτογραφία. 

Θα βάλω και μια φωτό από την λίμνη Δόξα που δεν έχει και την καλύτερη ανάλυση το βουνό γιατί έτσι 😂

MILKY-LAKE

 

 

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Παρατίθεται όπως βγήκε , από την Olympus e - pl1 μαζί με τον νεοαποκτηθέντα Zuiko 12 - 50 ed msc glx sp l4 και turbo ........ 🤣🤣🤣 ....... f/3.5 - 6.2 με ελάχιστη απόσταση εστίασης τα 1.15 πόδια , έτσι για να σας μπω στο μάτι δλδ ........ 🤣🤣🤣 ....... σιγά μην κάθομαι να υπολογίζω την ελάχιστη απόσταση εστίασης , άλλη δουλειά δεν είχα να κάνω ........ καλό είναι το φακουδάκι ...... pas mal ........ 

1659807173530~3.JPG

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

_ANE7126.jpg

Οπότε να υποεκθέσω ? Ειχα την αίσθηση πως ημουν λιγο πανω αλλα δεν ήθελα να χάσω λεπτομέρειες απο τα κτηρια και η Fuji στον 1 μήνα δεν μου έχει δώσει σημάδια λανθασμένης φωτομμέτρησης (όπως η D7200)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grlazy είπε

Οπότε να υποεκθέσω ? Ειχα την αίσθηση πως ημουν λιγο πανω αλλα δεν ήθελα να χάσω λεπτομέρειες απο τα κτηρια και η Fuji στον 1 μήνα δεν μου έχει δώσει σημάδια λανθασμένης φωτομμέτρησης (όπως η D7200)

η φωτογραφία μου ειναι εκτός πόλης δεν έχει φώτα δεν έχει κτήρια οπότε δεν έχει κάτι ενδιαφέρον ειναι σκοτεινά εγω τα έκαψα τελείως για να φανούν καλύτερα τα light trails .... Η πρώτη ειναι ωραία η δεύτερη έπρεπε να περιμένεις λιγο να περάσει η ώρα για να ειναι βράδυ αυτη ειναι η γνώμη μου ... και λίγο ποιο προσεκτικό κάδρο ... αν δεν σε πειράζει θα σου πω τι με ενοχλεί .... πρώτον το ταξι και ο άνθρωπος  το φώς της λάμπας επάνω αριστερά .... δεν ξέρω ισως και να κάνω και λάθος αλλα αν πήγαινες ποιο αργά  να μπορούσες να κρύψεις και τα καλώδια .... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anestis1975 είπε

η φωτογραφία μου ειναι εκτός πόλης δεν έχει φώτα δεν έχει κτήρια οπότε δεν έχει κάτι ενδιαφέρον ειναι σκοτεινά εγω τα έκαψα τελείως για να φανούν καλύτερα τα light trails .... Η πρώτη ειναι ωραία η δεύτερη έπρεπε να περιμένεις λιγο να περάσει η ώρα για να ειναι βράδυ αυτη ειναι η γνώμη μου ... και λίγο ποιο προσεκτικό κάδρο ... αν δεν σε πειράζει θα σου πω τι με ενοχλεί .... πρώτον το ταξι και ο άνθρωπος  το φώς της λάμπας επάνω αριστερά .... δεν ξέρω ισως και να κάνω και λάθος αλλα αν πήγαινες ποιο αργά  να μπορούσες να κρύψεις και τα καλώδια .... 

Ευχαριστώ για την άποψη σου.Ζητω την κριτική, για αυτό οταν εχω να δειξω κάτι το ανεβαζω ώστε να καταλάβω τι εχω κάνει.....😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...