Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vagosofron είπε

Α οκ δεν ήξερα ότι ήθελε τόση επεξεργασία! Με ένα κλικ δηλαδή δεν βγαίνει μια τέτοια φωτό;

 

1 ώρα πριν, highpriest είπε

 

Γενικά οι φωτογραφίες με το γαλαξία χρειάζονται αρκετή επεξεργασία για να πάρεις εντυπωσιακό αποτέλεσμα. 

Ρίξε και μια ματιά σε αυτά τα άρθρα. Θα σου δώσουν μια γενική ιδέα για να ξεκινήσεις. Αν έχεις κάποια απορία το συζητάμε. 

https://www.ntounas.gr/how-to-photograph-the-milky-way-for-beginners/

https://www.ntounas.gr/6-tips-to-improve-your-milky-way-photography/

https://www.ntounas.gr/how-to-stack-milky-way-photos-using-sequator/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Ναι ανάλογα την τοποθεσία πρωτίστως και δευτερευόντως τον φακό. Η τρίτη φωτογραφία στο τελευταίο μου post είναι μονή λήψη. Μονή είναι και η παρακάτω αλλά όχι σε ιδιαίτερα σκοτεινή τοποθεσία (η Σαντορίνη στο βάθος). Γενικά δεν είναι κάτι να βγει ο γαλαξίας πιο κουραστικό είναι να βρεις μια τοποθεσία για τον πλαισιώσεις. 

 

1403463154_DSCF94631.jpg.56274f96ca423d95da959fce34cc00a3.jpg

 

Και αυτή εδώ είναι μεν μονή λήψη αλλά από πειραματισμό με αστροστάτη διάρκειας 4 λεπτών και τη βάζω ενδεικτικά (μια συσκευή που επιτρέπει λήψη μεγαλύτερης διάρκειας χωρίς να επηρεάζεται από την κίνηση της Γης στον ουρανό). 

 

912727209_DSCF00351.jpg.e776ac2c33f5ee5cc49fdea9c5b176d3.jpg

 

 

 

Αν θυμάμαι καλά έχεις μια Α7Μ3 και μένεις επαρχία. Βάλε ό,τι πιο ευρύ έχεις βρες καλό σκοτάδι χωρίς φεγγάρι (αυτές οι μέρες είναι αρκετά καλές η επόμενη πανσέληνος είναι στις 12 του μήνα οπότε κομπλε) και βγάλε δε μασάει από ISO η δικιά σου. Πειραματίσου με την ταχύτητα κλείστρου ώστε να μην υπάρχει κίνηση στα αστέρια και στην επεξεργασία θα το βρεις. 

Ναι, ναι τετοια να του λετε, να του βαζετε ιδεες, και να δω μετα πως θα τον μαζευουμε....🤣🤣🤣

 

58 λεπτά πριν, Axelfc είπε

 

Γενικά οι φωτογραφίες με το γαλαξία χρειάζονται αρκετή επεξεργασία για να πάρεις εντυπωσιακό αποτέλεσμα. 

Ρίξε και μια ματιά σε αυτά τα άρθρα. Θα σου δώσουν μια γενική ιδέα για να ξεκινήσεις. Αν έχεις κάποια απορία το συζητάμε. 

https://www.ntounas.gr/how-to-photograph-the-milky-way-for-beginners/

https://www.ntounas.gr/6-tips-to-improve-your-milky-way-photography/

https://www.ntounas.gr/how-to-stack-milky-way-photos-using-sequator/

Μην τους ακους @highpriest, επιτηδες τα λενε, για να σε ξεμυαλισουν απο την Macro....🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Ναι, ναι τετοια να του λετε, να του βαζετε ιδεες, και να δω μετα πως θα τον μαζευουμε....🤣🤣🤣

 

Μην τους ακους @highpriest, επιτηδες τα λενε, για να σε ξεμυαλισουν απο την Macro....🤣🤣

Δεν ρώτησα εγώ ρε συ για τις αστροφωτογραφίες! Ο @vagosofron ρώτησε κυρίως.

Εγώ απλώς ρώτησα για τα 13 μαύρα που ακόμη δεν κατάλαβα πως ακριβώς λειτουργούν, αλλά αν μπω σε κάποιο εξειδικευμένο γκρουπάκι για άστροφωτογραφία θα το πιάσω το νόημα. Όσοι ξέρω παίρνουν καμια 20αριά φωτογραφίες και στακάρουν σε layers. Δεν μου έχει πει κανείς για μαύρα.

Βρε λες να τα κρατάνε κρυφά για να μείνω στο σκοτάδι; (pun intented)😄

Μην ανησυχείς πάντως. Μέχρι να μάθω να δουλευω άριστα το μάκρο και τον φωτισμό του δεν πάω πουθενά. Δεν έχω και άλλον φακό δηλαδή για εξειδικευμένα πράγματα....που να πάω;🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ρώτησα εγώ ρε συ για τις αστροφωτογραφίες! Ο @vagosofron ρώτησε κυρίως.

Εγώ απλώς ρώτησα για τα 13 μαύρα που ακόμη δεν κατάλαβα πως ακριβώς λειτουργούν, αλλά αν μπω σε κάποιο εξειδικευμένο γκρουπάκι για άστροφωτογραφία θα το πιάσω το νόημα. Όσοι ξέρω παίρνουν καμια 20αριά φωτογραφίες και στακάρουν σε layers. Δεν μου έχει πει κανείς για μαύρα.

Βρε λες να τα κρατάνε κρυφά για να μείνω στο σκοτάδι; (pun intented)😄

Μην ανησυχείς πάντως. Μέχρι να μάθω να δουλευω άριστα το μάκρο και τον φωτισμό του δεν πάω πουθενά. Δεν έχω και άλλον φακό δηλαδή για εξειδικευμένα πράγματα....που να πάω;🤣

https://astrojourneyuk.com/lights-darks-bias-and-flats-what-are-they-how-do-you-take-them-and-what-do-you-do-with-them/

https://practicalastrophotography.com/a-brief-guide-to-calibration-frames/

Γενικά κάνεις ό,τι μπορείς για damage control :P είτε λόγω μηχανής και θορύβου είτε λόγω φακού (τη βινιέτα κυρίως αφού δουλεύεις σε ανοιχτά διαφράγματα). Απλώς από ένα σημείο και μετά ξεφεύγει η φάση από τη φωτογραφία και γίνεται τεχνικό, μέχρι το stacking παλεύεται. Βέβαια το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Ωστόσο, αν είναι να το κάψει κάποιος τόσο πολύ με τα διαφορετικού τύπου frames όπως στους συνδέσμους παραπάνω, νομίζω πως είναι καλύτερα να κάνει πανοράματα με μακρύτερο φακό που έχει μεν άλλου τύπου δυσκολίες αλλά τουλάχιστον καταλήγεις με μια εικόνα μεγαλύτερης ανάλυσης και κατά πάσα πιθανότητα καλύτερου αποτελέσματος συνολικά από δείγματα που έχω δει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, highpriest είπε

 

Εγώ απλώς ρώτησα για τα 13 μαύρα που ακόμη δεν κατάλαβα πως ακριβώς λειτουργούν

Νόμιζα ότι το έγραψα συγγνώμη 😅

Τα μαύρα τα βγάζουμε με το καπάκι της μηχανής στον φακό απλά με τις ίδιες ρυθμίσεις που έχουμε βγάλει τις φωτογραφίες μας. Είναι απλά μαύρες φωτογραφίες που μπορεί να μην βγάζουν νόημα εκείνη την στιγμή όμως όταν τις βάλουμε στο Sequator τότε θα βοηθήσει στο να μην έχει θόρυβο η φωτογραφίας μας 🙂

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2022 στις 11:00 ΠΜ, Iliemp είπε

Μαθαίνοντας αστροφωτογραφία δίπλα στον καλύτερο!!!

Η καθαρή αλήθεια είναι ότι εγω μαθαίνω! 😁😅

 

19 ώρες πριν, highpriest είπε

 

Υγ2 απο τις λίγες φορές που μπορούμε να διαπιστώσουμε διαφορα στον εξοπλισμό με κοινή φωτογραφία και να συγκρίνουμε. 

⤵️

19 ώρες πριν, Iliemp είπε

Όσον αφορά τώρα την φωτεινότητα του γαλαξία σε σχέση με του @Ntinlandenεκτός από τον φακό που θεωρώ ότι είναι από τους τοπ για αστροφωτογραφία (σε αυτά τα λεφτά μιλώντας πάντα), έχω απλά την τύχη να ξέρω λίιιγο καλύτερο photoshop και εννοείται ότι είναι και οι προτιμήσεις του καθενός σε ότι αφορά την επεξεργασία και το τελικό αποτέλεσμα. 

 

 

@highpriest

Αυτο ακριβώς το παραπάνω.

Με τον ιδιο ακριβώς εξοπλισμό να βγάλουμε, αλλη τελικη φωτογραφία θα εχεις εσυ και αλλη εγώ, ειδικα στην αστροφωτογραφία που εμπεριέχει αρκετό post processing και φαντασία μαζι (χρώματα, απόδοση κλπ κλπ) και το τελικό αποτέλεσμα εχει σίγουρα και τις προσωπικές προτιμήσεις!

Στη παραπάνω περίπτωση, σίγουρα παιζει ρολο ο φακός, sigma 16mm f1.4 έναντι του tokina 11-16 f2.8  και ΣΙΓΟΥΡΑ η εμπειρία και οι γνωσεις στην επεξεργασια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, pifilos είπε

912727209_DSCF00351.jpg.e776ac2c33f5ee5cc49fdea9c5b176d3.jpg

 

 

 

Αν θυμάμαι καλά έχεις μια Α7Μ3 και μένεις επαρχία. Βάλε ό,τι πιο ευρύ έχεις βρες καλό σκοτάδι χωρίς φεγγάρι (αυτές οι μέρες είναι αρκετά καλές η επόμενη πανσέληνος είναι στις 12 του μήνα οπότε κομπλε) και βγάλε δε μασάει από ISO η δικιά σου. Πειραματίσου με την ταχύτητα κλείστρου ώστε να μην υπάρχει κίνηση στα αστέρια και στην επεξεργασία θα το βρεις. 

Υ.Γ. αν έχεις facebook μπες στο group  "Milky Way Chasers Group"   ( https://www.facebook.com/groups/milkywaychasers). Οι χρήστες εκεί στο 99% του συνόλου των δημοσιεύσεων γράφουν για τις ρυθμίσεις που χρησιμοποίησαν κατά τη λήψη αν είναι ένωση πολλών ή μονές κλπ ώστε να πάρεις μια εικόνα. Είναι πολύ πιο βοηθητικό από όσα θα πούμε εμείς εδώ συν ότι θα δεις πραγματικά γαμάτες εικόνες :D

Ναι αυτην έχω και έναν samyang 75mm 1.8. Σε πιο wide δεν έχω, είναι αποτρεπτικός παράγοντας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Ναι αυτην έχω και έναν samyang 75mm 1.8. Σε πιο wide δεν έχω, είναι αποτρεπτικός παράγοντας?

Γενικά για αρχή ναι καθώς είναι αρκετά στενός οπότε δε θα μπορείς να αποτυπώσεις μεγάλο μέρος του ουρανού. Επίσης καθώς μεγαλώνει το εστιακό μήκος αναγκαστικά πρέπει να είναι μικρότερη η διάρκεια έκθεσης γιατί τότε εμφανίζεται κίνηση στα άστρα οπότε και ποιοτικά θα είναι κατώτερο το αποτέλεσμα λόγω έλλειψης φωτός στον αισθητήρα.  Ενδεικτικά σε αυτό το εστιακό μήκος η έκθεση ώστε να μην υπάρχει κίνηση στα άστρα είναι περίπου 5 δευτερόλεπτα. Το βασικό όμως είναι πως είναι στενό μήκος για να αποτυπώσεις τον γαλαξία. Όταν γυρίσω σπίτι θα βάλω φωτογραφία με τον δικό μου 50αρη που είναι crop να δεις περίπου τι κομμάτι αποτυπώνει.

Επεξ/σία από pifilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ έτσι εγκυκλοπεδικά παραπάνω

Ο δικός μου κιτ είναι 12-60. Στα 12 έχω 24 αντίστοιχο σε FF αλλά με f/3,5 το πιο ανοικτό. Παλεύεται ή το ξεχνάω;

Αντίστοιχα για να βγάλω το φεγγάρι ξέρω πως όσο πιο tele τόσο το καλύτερο. Ο πιο ανοικτός μου tele είναι ο 60άρης μάκρο (120mm σε FF) και ανοικτός στο f/2,8. Δευτερη επιλογή ο 45άρης (90άρης σε FF) στο f/1,8

Θα καταφέρω κάτι με αυτούς τώρα στην πανσέληνο ή μπα; Και αν ναι, τι ρυθμίσεις προτείνετε;

 

Υ.Γ Εχω και ένα τηλεσκόπιο που κάποιοι μου είπαν υπάρχει τρόπος να το συνδέσω στην κάμερα. Αλλά αν μπλέξω και με αυτά θα πρέπει να σταματήσω να δουλευω και μονο να βγάζω φώτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, highpriest είπε

Να ρωτήσω κι εγώ έτσι εγκυκλοπεδικά παραπάνω

Ο δικός μου κιτ είναι 12-60. Στα 12 έχω 24 αντίστοιχο σε FF αλλά με f/3,5 το πιο ανοικτό. Παλεύεται ή το ξεχνάω;

Ναι παλεύεται μια χαρά. Ειδικά αν είσαι σε καλή τοποθεσία. 

22 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αντίστοιχα για να βγάλω το φεγγάρι ξέρω πως όσο πιο tele τόσο το καλύτερο. Ο πιο ανοικτός μου tele είναι ο 60άρης μάκρο (120mm σε FF) και ανοικτός στο f/2,8. Δευτερη επιλογή ο 45άρης (90άρης σε FF) στο f/1,8

Θα καταφέρω κάτι με αυτούς τώρα στην πανσέληνο ή μπα; Και αν ναι, τι ρυθμίσεις προτείνετε;

Ότι θα βγει κάτι ναι αλλά αν θες να είναι η πανσέληνος το κυρίως θέμα χλωμό δυστυχώς. Θυμίσου και τις φωτογραφίες του @Ntinlanden σε προηγούμενες σελίδες λογικά θα τις έχει στο flickr να δεις περίπου το εστιακό μήκος. 

22 λεπτά πριν, highpriest είπε

 

Υ.Γ Εχω και ένα τηλεσκόπιο που κάποιοι μου είπαν υπάρχει τρόπος να το συνδέσω στην κάμερα. Αλλά αν μπλέξω και με αυτά θα πρέπει να σταματήσω να δουλευω και μονο να βγάζω φώτο!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να βγει το φεγγάρι καλά το ιδανικό είναι να έχεις φακό από 200mm και πάνω.

Μπορείς να βγάλεις όμως ωραίες βραδινές τοπίου με τα 60mm και να βγάλεις και το φεγγάρι ξεχωριστά για να μην βγει καμένο και να τις ενώσεις στο photoshop (τοπίο με το φεγγάρι με την υποέκθεση) .

Σίγουρα μπορείς να πειραματιστείς με τα εργαλεία που έχεις στα χέρια σου. 

Προσωπικά στην πανσέληνο αν είχα τηλεσκόπιο σίγουρα θα έμπαινα στο τρυπάκι να το χρησιμοποιήσω 😁

Αυτή η φωτό είναι με τον Canon 70-200 στα 200mm και αν θυμάμαι καλά είχα κάνει ελάχιστο crop.

Την είχα βγάλει στην πανσέληνο της φράουλας.

52262627751_fce5114df4_b.jpg

 

Επεξ/σία από Iliemp
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Iliemp είπε

 

Προσωπικά στην πανσέληνο αν είχα τηλεσκόπιο σίγουρα θα έμπαινα στο τρυπάκι να το χρησιμοποιήσω 😁

 

 

Σε κάποια φάση θα βγάλω φώτο το μοντέλο να το αναρτήσω, να μου πείτε τι θα χρειαστώ για να τα συνδέσω. Αν είναι κάτι απλο, why not!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, vagosofron είπε

Ναι αυτην έχω και έναν samyang 75mm 1.8. Σε πιο wide δεν έχω, είναι αποτρεπτικός παράγοντας?

Η παρακάτω φωτογραφία είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια για μια περιοχή κοντά στον πυρήνα του γαλαξία όπου λίγο παραπέρα βρίσκεται το Rho Ophiuchi (τσέκαρε το για να δεις, είναι φοβερά εντυπωσιακή περιοχή σε κανονικές εικόνες) και τη βάζω μόνο για να πάρεις μια εικόνα σχετικά με το πόσο σε περιορίζει ο 75mm. 

 

DSCF9999.jpg.b168da0fefe0c3c6d4d5c5ba258b4233.jpg

 

 

 

Έχω βάλει σε κόκκινο πλαίσιο στο περίπου βέβαια την περιοχή σε σχέση με την εικόνα στο παραπάνω post η οποία είναι στα 18mm (χοντρικά 28mm FF). 

 

ss.jpg.da18927913f902ef6cb1653b1277f63d.jpg

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vagosofron είπε

Ναι αυτην έχω και έναν samyang 75mm 1.8. Σε πιο wide δεν έχω, είναι αποτρεπτικός παράγοντας?

Προσωπικά τα βλέπω στενά τα mm. Είχα βγάλει κάποια στιγμή στα κυθηρα (από τα καλύτερα μέρη για αστροφωτογραφια λόγω πολύ χαμηλής φωτο ρύπανσης) με τον sigma 17-50 2.8 στα 17 (25.5 σε FF) και κάτι έγινε. Με τον 35mm (52.5 σε FF) δυσκολεύτηκα πολύ. 
 

ΥΓ: Για την κουβέντα (χωρίς να θέλω να πω κάτι για τα παιδιά παραπάνω και μπραβο για τις φωτογραφίες τους, απλά μια ερώτηση). 
Σας λένε τίποτα οι άστρο φωτογραφίες ;; Προσωπικά αν και παλιά ψαρωνα και ήθελα να βγάλω και να ασχοληθώ, μετά από λίγο μου έφυγε η τρέλα και δε με ενθουσιάζουν. Η εμπειρία είναι ωραία, πας βόλτα τη νύχτα, περπατάς, ψάχνεις το καδρο το μέρος κλπ αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι κάτι που αξίζει τελικά (και σαν ποιότητα εικόνας) και θα μείνει στο χρόνο; Έχω δει πολύ καλύτερες και ενδιαφέροντες φωτογραφίες από τα 2 παιδιά αυτά από ότι οποιοδήποτε μέρος και να μου βγάλεις νύχτα με γαλαξία. 
 

ΥΓ: εκεί δε που βγαίνω από τα ρούχα μου είναι όταν βλέπω ένα γαλαξία μόνο του ή ένα φεγγαρι μόνο του. Ναι οκ το έβγαλες.. και;; :P 

@Iliemp @Ntinlanden

ελπίζω να καταλαβαίνεται πως γράφω τα παραπάνω και ξέρετε ότι σας συμπαθώ. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

ΥΓ: Για την κουβέντα (χωρίς να θέλω να πω κάτι για τα παιδιά παραπάνω και μπραβο για τις φωτογραφίες τους, απλά μια ερώτηση). 
Σας λένε τίποτα οι άστρο φωτογραφίες ;;

Οι δικές μου όχι για αυτό και δεν τις ανεβάζω γενικά. Στο οινοποιείο που είναι και η μόνη που έβαλα κανονικά απλώς την έχωσα πακέτο με τις άλλες γιατί ήταν στην ίδια τοποθεσία. Οι υπόλοιπες ήταν για τη συζήτηση. 

Γενικά ναι τις εντάσσω στο σύνολο της φωτογραφίας τοπίου σαν υποκατηγορία (εκτός αν είναι deep sky φυσικά) και μπορούν να είναι εντυπωσιακές όπως και κάθε άλλη φωτογραφία. Όπως αντίστοιχα δε μου λέει κάτι και ένα σκέτο λιβάδι ή μια παραλία δε λέει κάτι και ο γαλαξίας από μόνος του. Η σύνθεση παραμένει σημαντικός παράγοντας.  

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

ΥΓ: εκεί δε που βγαίνω από τα ρούχα μου είναι όταν βλέπω ένα γαλαξία μόνο του ή ένα φεγγαρι μόνο του. Ναι οκ το έβγαλες.. και;; :P 

Συμφωνώ. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...