Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθεια bracketing και stacking ( 15 φωτο ) με τον Olympus 60mm 2.8 

 F8.0, S: 1/30 sec,  MF, ISO : 1600 ξεχασμένο. (το καταλαβα στο τέλος).

1OMD2192_15_focusstacking.jpg

Επεξ/σία από akatel
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαθαίνοντας αστροφωτογραφία δίπλα στον καλύτερο!!!

Μην κρίνετε την στάση μου, ήταν πιο ψηλά από ότι φαίνεται και κουνιόταν το σανό και επίσης φοβόμουν εντάξει??? Μόνο που δεν έκλαιγα μέχρι να περάσουν τα 15 δευτερόλεπτα και να βγει η φωτογραφία 😅 

52260528620_c847165ffb_b.jpg

 

Επεξ/σία από Iliemp
  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Iliemp είπε

Μαθαίνοντας αστροφωτογραφία δίπλα στον καλύτερο!!!

Μην κρίνετε την στάση μου, ήταν πιο ψηλά από ότι φαίνεται και κουνιόταν το σανό και επίσης φοβόμουν εντάξει??? Μόνο που δεν έκλαιγα μέχρι να περάσουν τα 15 δευτερόλεπτα και να βγει η φωτογραφία 😅 

52260528620_c847165ffb_b.jpg

 

     Αν δεν δω τα δάκρυα δεν πιστεύω τίποτα ........ 🤣🤣🤣 ....... 

33 λεπτά πριν, Iliemp είπε

Μαθαίνοντας αστροφωτογραφία δίπλα στον καλύτερο!!!

Μην κρίνετε την στάση μου, ήταν πιο ψηλά από ότι φαίνεται και κουνιόταν το σανό και επίσης φοβόμουν εντάξει??? Μόνο που δεν έκλαιγα μέχρι να περάσουν τα 15 δευτερόλεπτα και να βγει η φωτογραφία 😅 

52260528620_c847165ffb_b.jpg

 

     Δεν γνωρίζω για τον καλύτερο , αλλά το σκηνικό τα σπάει ........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Iliemp είπε

Μαθαίνοντας αστροφωτογραφία δίπλα στον καλύτερο!!!

Μην κρίνετε την στάση μου, ήταν πιο ψηλά από ότι φαίνεται και κουνιόταν το σανό και επίσης φοβόμουν εντάξει??? Μόνο που δεν έκλαιγα μέχρι να περάσουν τα 15 δευτερόλεπτα και να βγει η φωτογραφία 😅 

52260528620_c847165ffb_b.jpg

 

Τρομερή φωτογραφία! Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τις ρυθμίσεις?
Επειδή θέλω να πειραματιστώ με το είδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagosofron είπε

Τρομερή φωτογραφία! Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τις ρυθμίσεις?
Επειδή θέλω να πειραματιστώ με το είδος.

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου 🥰

Τραβήχτηκε με την Sony a6400 και τον Sigma 16mm f1.4.

Ταχύτητα 15'' , f2 και ISO 1000. Aν θυμάμαι καλά (γιατί είμαι στο γραφείο τώρα) είναι 23 λήψεις περίπου και 13 μαύρα με ίδιες ρυθμίσεις και τις έκανα stacking στο Sequator ώστε να μπορώ να πάρω όση περισσότερη λεπτομέρεια μπορώ από τον γαλαξία. 

Μετά η επεξεργασία έγινε στο Photoshop.

Ότι άλλο θέλεις να με ρωτήσεις και μπορώ να σε βοηθήσω μην διστάσεις 🙂

Επεξ/σία από Iliemp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Iliemp είπε

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου 🥰

Τραβήχτηκε με την Sony a6400 και τον Sigma 16mm f1.4.

Ταχύτητα 15'' , f2 και ISO 1000. Aν θυμάμαι καλά (γιατί είμαι στο γραφείο τώρα) είναι 23 λήψεις περίπου και 13 μαύρα με ίδιες ρυθμίσεις και τις έκανα stacking στο Sequator ώστε να μπορώ να πάρω όση περισσότερη λεπτομέρεια μπορώ από τον γαλαξία. 

Μετά η επεξεργασία έγινε στο Photoshop.

Ότι άλλο θέλεις να με ρωτήσεις και μπορώ να σε βοηθήσω μην διστάσεις 🙂

23 λήψεις με ταχύτητα 15'' , f2 και ISO 1000 η κάθε μια αν κατάλαβα καλά. 

13 μαύρα τι εννοείς;

 

Υ.Γ Πολύ καλή φώτο. Και σε σχέση με του @Ntinlanden ποιο φωτεινός ο γαλαξίας. Δεν ξέρω κατα πόσο οφείλεται στον εξοπλισμό ή στο post μιας και θεωρώ πως η τεχνική ήταν κοινή στο τράβηγμα της φώτο αφου ήσασταν και οι δύο εκει, και ήταν σωστή.

Υγ2 απο τις λίγες φορές που μπορούμε να διαπιστώσουμε διαφορα στον εξοπλισμό με κοινή φωτογραφία και να συγκρίνουμε. 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Iliemp είπε

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου 🥰

Τραβήχτηκε με την Sony a6400 και τον Sigma 16mm f1.4.

Ταχύτητα 15'' , f2 και ISO 1000. Aν θυμάμαι καλά (γιατί είμαι στο γραφείο τώρα) είναι 23 λήψεις περίπου και 13 μαύρα με ίδιες ρυθμίσεις και τις έκανα stacking στο Sequator ώστε να μπορώ να πάρω όση περισσότερη λεπτομέρεια μπορώ από τον γαλαξία. 

Μετά η επεξεργασία έγινε στο Photoshop.

Ότι άλλο θέλεις να με ρωτήσεις και μπορώ να σε βοηθήσω μην διστάσεις 🙂

Α οκ δεν ήξερα ότι ήθελε τόση επεξεργασία! Με ένα κλικ δηλαδή δεν βγαίνει μια τέτοια φωτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

23 λήψεις με ταχύτητα 15'' , f2 και ISO 1000 η κάθε μια αν κατάλαβα καλά. 

13 μαύρα τι εννοείς;

 

Υ.Γ Πολύ καλή φώτο. Και σε σχέση με του @Ntinlanden ποιο φωτεινός ο γαλαξίας. Δεν ξέρω κατα πόσο οφείλεται στον εξοπλισμό ή στο post μιας και θεωρώ πως η τεχνική ήταν κοινή στο τράβηγμα της φώτο αφου ήσασταν και οι δύο εκει, και ήταν σωστή.

Ευχαριστώ πολύ ☺️

Στο Sequator που κάνεις το stacking βάζεις πρώτα τις φωτό από τον γαλαξία που έχεις τραβήξει (συνήθως βγάζω γύρω στις 13 απλά τώρα έτυχε και έβγαλα παραπάνω) και μετά από κάτω βάζεις τις "Noise images" δηλαδή τα μαύρα που έχεις βγάλει που βοηθάνε στην καλύτερη ανάλυση της εικόνας.

Όμως όπως έγραψα πιο πάνω πρέπει να είναι τραβηγμένες με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Όσον αφορά τώρα την φωτεινότητα του γαλαξία σε σχέση με του @Ntinlandenεκτός από τον φακό που θεωρώ ότι είναι από τους τοπ για αστροφωτογραφία (σε αυτά τα λεφτά μιλώντας πάντα), έχω απλά την τύχη να ξέρω λίιιγο καλύτερο photoshop και εννοείται ότι είναι και οι προτιμήσεις του καθενός σε ότι αφορά την επεξεργασία και το τελικό αποτέλεσμα. 

Για να πάρεις τα αποτελέσματα από τον γαλαξία θέλει αρκετή δουλεία στο editing ώστε να τον φέρεις στην επιφάνεια.  Οι φωτογραφίες που βλέπεις δηλαδή από αστροφωτογραφίες είναι μετά από αρκετό editing για να πάρουν όλη την πληροφορία από την εικόνα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Α οκ δεν ήξερα ότι ήθελε τόση επεξεργασία! Με ένα κλικ δηλαδή δεν βγαίνει μια τέτοια φωτό;

Καλά θα ήταν!

Εχω φιλους που τραβανε τέτοιες. Για μια φώτο βαρανε ώρες επεξεργασιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Α οκ δεν ήξερα ότι ήθελε τόση επεξεργασία! Με ένα κλικ δηλαδή δεν βγαίνει μια τέτοια φωτό;

Μπορεί να βγει αλλά δεν θα μπορείς να πάρεις τόση λεπτομέρεια από τον γαλαξία γιατί δεν θα έχει καλή ανάλυση.

Καλά θα ήταν πάντως 😅😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vagosofron είπε

Α οκ δεν ήξερα ότι ήθελε τόση επεξεργασία! Με ένα κλικ δηλαδή δεν βγαίνει μια τέτοια φωτό;

Ναι ανάλογα την τοποθεσία πρωτίστως και δευτερευόντως τον φακό. Η τρίτη φωτογραφία στο τελευταίο μου post είναι μονή λήψη. Μονή είναι και η παρακάτω αλλά όχι σε ιδιαίτερα σκοτεινή τοποθεσία (η Σαντορίνη στο βάθος). Γενικά δεν είναι κάτι να βγει ο γαλαξίας πιο κουραστικό είναι να βρεις μια τοποθεσία για τον πλαισιώσεις. 

 

DSCF9463.jpg.243f95b421bba40d39495ff865b3b1b7.jpg

 

Και αυτή εδώ είναι μεν μονή λήψη αλλά από πειραματισμό με αστροστάτη διάρκειας 4 λεπτών και τη βάζω ενδεικτικά (μια συσκευή που επιτρέπει λήψη μεγαλύτερης διάρκειας χωρίς να επηρεάζεται από την κίνηση της Γης στον ουρανό). 

 

912727209_DSCF00351.jpg.e776ac2c33f5ee5cc49fdea9c5b176d3.jpg

 

 

 

Αν θυμάμαι καλά έχεις μια Α7Μ3 και μένεις επαρχία. Βάλε ό,τι πιο ευρύ έχεις βρες καλό σκοτάδι χωρίς φεγγάρι (αυτές οι μέρες είναι αρκετά καλές η επόμενη πανσέληνος είναι στις 12 του μήνα οπότε κομπλε) και βγάλε δε μασάει από ISO η δικιά σου. Πειραματίσου με την ταχύτητα κλείστρου ώστε να μην υπάρχει κίνηση στα αστέρια και στην επεξεργασία θα το βρεις. 

Υ.Γ. αν έχεις facebook μπες στο group  "Milky Way Chasers Group"   ( https://www.facebook.com/groups/milkywaychasers). Οι χρήστες εκεί στο 99% του συνόλου των δημοσιεύσεων γράφουν για τις ρυθμίσεις που χρησιμοποίησαν κατά τη λήψη αν είναι ένωση πολλών ή μονές κλπ ώστε να πάρεις μια εικόνα. Είναι πολύ πιο βοηθητικό από όσα θα πούμε εμείς εδώ συν ότι θα δεις πραγματικά γαμάτες εικόνες :D

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...