Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, and_64 είπε

Πολύ ωραία και τα trails και ο ουρανός 👍👍

Κατι κατι με χαλαει 

Στο δέσιμο, στην επεξεργασία, λιγο τα καμμένα φωτα, κατι...

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ανδρέα οπως και να εχει!!!! 🙏🙏🙏🙋‍♂️

 

Έπονται καλύτερες απο εκει!

Οχι δικιες μου 😁😅

 

Λίμνη Δόξα είναι για την ιστορία! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα το ψάχνω...σίγουρα θα γίνει stacking ώστε να είναι net όλοι οι σταυροί.
Πως σας φαίνεται ; Μήπως πρέπει να γυαλίσω το χαρτί, η υφή του σας ξενίζει ή προσθέτει στη φωτογραφία;
Ο φωτισμός;
345353.jpg.e1eaf1fe7a08d1a58d1ade00a6f07edd.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, alex_o_kanenas είπε

Οι 2 πρωτες φωτογραφίες θυμίζουν 80's ... θα σε ρωταγα αν ειναι τραβηγμένες τότε... μέχρι που ειδα τον κυριο με το κινητό στην 2η ...

Ποιο νησί βλεπουμε στην φωτο;

Αυτό προσπάθησα να πετύχω στην πρώτη να πω την αλήθεια. Η δεύτερη βγήκε έτσι και έκανα μικρές αλλαγές στη φωτεινότητα. Είναι η Σέριφος καθώς δένει το καράβι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Ακόμα το ψάχνω...σίγουρα θα γίνει stacking ώστε να είναι net όλοι οι σταυροί.
Πως σας φαίνεται ; Μήπως πρέπει να γυαλίσω το χαρτί, η υφή του σας ξενίζει ή προσθέτει στη φωτογραφία;
Ο φωτισμός;
345353.jpg.e1eaf1fe7a08d1a58d1ade00a6f07edd.jpg

      Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι πως είναι πολύ αραιό το πλάνο χάριν του πλήθους βέβαια και δεν γνωρίζω αν όταν έρθει κοντά θα χαθεί αυτό το υπέροχο background !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι πως είναι πολύ αραιό το πλάνο χάριν του πλήθους βέβαια και δεν γνωρίζω αν όταν έρθει κοντά θα χαθεί αυτό το υπέροχο background !

Η φωτογραφία δεν θα πάει για κάποιο crop θα μείνει έτσι να φαίνεται όλο το background.
Για κοντινό μπορεί να κάνω κάτι τέτοιο ή να στήσω τελείως διαφορετικό consept, ακόμα δεν έχω αποφασίσει.
2222311.jpg.daa035994219ae5a7864ce8d4e132ee1.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Η φωτογραφία δεν θα πάει για κάποιο crop θα μείνει έτσι να φαίνεται όλο το background.
Για κοντινό μπορεί να κάνω κάτι τέτοιο ή να στήσω τελείως διαφορετικό consept, ακόμα δεν έχω αποφασίσει.
2222311.jpg.daa035994219ae5a7864ce8d4e132ee1.jpg

    Αυτό εννοούσα , το μακρυνό πλάνο είναι φανταστικό και δεν γνωρίζω πόσο θα χάσει αν έρθει πιο κοντά !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Ακόμα το ψάχνω...σίγουρα θα γίνει stacking ώστε να είναι net όλοι οι σταυροί.
Πως σας φαίνεται ; Μήπως πρέπει να γυαλίσω το χαρτί, η υφή του σας ξενίζει ή προσθέτει στη φωτογραφία;
Ο φωτισμός;
345353.jpg.e1eaf1fe7a08d1a58d1ade00a6f07edd.jpg

Ενα-ενα, ......γιατί έριξες αρκετά στο τραπέζι 🙂

Η διαγώνια μινιμαλιστική σύνθεση είναι πολύ καλή και αγαπημένη μου....μην αλλάξεις τπτ σε αυτό...πέτυχε.
Το Focus-Stacking , μόνο στους σταυρούς και ίσως και την μισή αλυσίδα από τον καθένα....είναι απαραίτητο σε αυτή την φωτο.
Το χαρτί μην αλλάξεις κάτι ( και αυτό πέτυχε 👍)...ούτε και να το γυαλίσεις φυσικά( ούτε λόγος).
Έχεις ένα διπλό contrast απόλυτα πετυχημένο Blue/Raf-Gold το ένα και blue/highlights-shadows το αλλο 👍

Αυτό που δεν μου κάθεται τόσο καλά είναι κάτι άλλο....οι αναλογίες στο κάδρο.
Η προσοχή μου μαγνητίζεται περισσότερο επάνω στο  χαρτί , παρά στους σταυρούς....και φυσικά από αυτή την παρατήρηση , μου βγαίνει αυθόρμητα το ερώτημα..τελικά ποιο είναι το θέμα οι σταυροί , ή το χαρτί?

Αν είναι το χαρτί( background), τότε όλα είναι σωστά, άστο έτσι...

Αν όμως είναι οι σταυροί το θέμα, τότε ίσως να χρειάζεται να αλλάξεις τις αναλογίες που καταλαμβάνουν μέσα στο κάδρο, και να κροπαρεις αναγκαστικά, χάνοντας αρκετά από το όμορφο( ομολογουμένως) background, αλλά το θέμα θα βρίσκεται πλέον σε balance μέσα στο κάδρο..... δες το λιγο

Αααα και ο φωτισμός άψογος 👍😉

Όμορφη φωτο👍
 

58 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Αυτό εννοούσα , το μακρυνό πλάνο είναι φανταστικό και δεν γνωρίζω πόσο θα χάσει αν έρθει πιο κοντά !

Δεν είναι απαραίτητο να χάσει...ίσως και να κερδίσει περισσότερο🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Ενα-ενα, ......γιατί έριξες αρκετά στο τραπέζι 🙂

Η διαγώνια μινιμαλιστική σύνθεση είναι πολύ καλή και αγαπημένη μου....μην αλλάξεις τπτ σε αυτό...πέτυχε.
Το Focus-Stacking , μόνο στους σταυρούς και ίσως και την μισή αλυσίδα από τον καθένα....είναι απαραίτητο σε αυτή την φωτο.
Το χαρτί μην αλλάξεις κάτι ( και αυτό πέτυχε 👍)...ούτε και να το γυαλίσεις φυσικά( ούτε λόγος).
Έχεις ένα διπλό contrast απόλυτα πετυχημένο Blue/Raf-Gold το ένα και blue/highlights-shadows το αλλο 👍

Αυτό που δεν μου κάθεται τόσο καλά είναι κάτι άλλο....οι αναλογίες στο κάδρο.
Η προσοχή μου μαγνητίζεται περισσότερο επάνω στο  χαρτί , παρά στους σταυρούς....και φυσικά από αυτή την παρατήρηση , μου βγαίνει αυθόρμητα το ερώτημα..τελικά ποιο είναι το θέμα οι σταυροί , ή το χαρτί?

Αν είναι το χαρτί( background), τότε όλα είναι σωστά, άστο έτσι...

Αν όμως είναι οι σταυροί το θέμα, τότε ίσως να χρειάζεται να αλλάξεις τις αναλογίες που καταλαμβάνουν μέσα στο κάδρο, και να κροπαρεις αναγκαστικά, χάνοντας αρκετά από το όμορφο( ομολογουμένως) background, αλλά το θέμα θα βρίσκεται πλέον σε balance μέσα στο κάδρο..... δες το λιγο

Αααα και ο φωτισμός άψογος 👍😉

Όμορφη φωτο👍
 

Δεν είναι απαραίτητο να χάσει...ίσως και να κερδίσει περισσότερο🙂

    Το μακρινό με όλα τα αντικείμενα ήταν πολύ προσεγμένη δουλειά , μάλιστα θα έλεγα παρά το κλασσικό της εμφάνισης , των αντικειμένων , των αποχρώσεων , ο φωτισμός , η διάταξη και η γωνία κέρδιζαν την οπτική του θεατή !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...