Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις βγήκε απο τον φούρνο....ολόφρεσκια.....τώρα δεν ξέρω αν αχνίζει ή αν καπνίζει....σαν να εχει ψιλοαρπάξει νομίζω 🤣

Άλλο ενα τεστ με τον Zuiko 60mm, σε ενα stack απο 81 foto's, me f/4  -4stops, σε τεχνικες συνθηκες χαμιλού φωτισμού.

 

image.jpeg.da484a865ccce6a91c14072cadd460f4.jpeg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Μόλις βγήκε απο τον φούρνο....ολόφρεσκια.....τώρα δεν ξέρω αν αχνίζει ή αν καπνίζει....σαν να εχει ψιλοαρπάξει νομίζω 🤣

Άλλο ενα τεστ με τον Zuiko 60mm, σε ενα stack απο 81 foto's, me f/4  -4stops, σε τεχνικες συνθηκες χαμιλού φωτισμού.

 

image.jpeg.da484a865ccce6a91c14072cadd460f4.jpeg

Παρατηρώ πάνω αριστερά και σε 1-2 ακόμη σημεία το γνωστό θόλωμα. Αυτό συμβαίνει επειδή δεν μπορεί να κάνει καλό focus λόγω χαμηλού φωτισμού.

Έχω παρόμοια αποτελέσματα τόσο σε αυτόματο focus stack, όσο και μέσα απο το photoshop, με σταθερό φωτισμό.

Καταλήγω πως το σημαντικότερο πρόβλημα που δημιουργεί αυτά τα φαινόμενα είναι ο σταθερός και ελλιπής φωτισμός. Όσο δυνατός και αν είναι, δεν φτάνει!

Επίσης καταλήγω πως η macro φωτογραφία για να ακουμπήσεις το τέλειο, θέλει φλας.

 

Μπράβο για την φώτο. Τα σημεία που δεν σου έκανε θόλωμα βγήκαν ξυράφι. 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Παρατηρώ πάνω αριστερά και σε 1-2 ακόμη σημεία το γνωστό θόλωμα. Αυτό συμβαίνει επειδή δεν μπορεί να κάνει καλό focus λόγω χαμηλού φωτισμού.

Έχω παρόμοια αποτελέσματα τόσο σε αυτόματο focus stack, όσο και μέσα απο το photoshop, με σταθερό φωτισμό.

Καταλήγω πως το σημαντικότερο πρόβλημα που δημιουργεί αυτά τα φαινόμενα είναι ο σταθερός και ελλιπής φωτισμός. Όσο δυνατός και αν είναι, δεν φτάνει!

Επίσης καταλήγω πως η macro φωτογραφία για να ακουμπήσεις το τέλειο, θέλει φλας.

 

Μπράβο για την φώτο. Τα σημεία που δεν σου έκανε θόλωμα βγήκαν ξυράφι. 

Πολύ σωστά το παρατήρησες...όμως δεν έχει να κάνει με τον χαμηλό φωτισμό, αλλά με το focus-point σε κάθε stack.

Επειδή ο φακός είναι υπερβολικά κοντά στο θέμα το DOF μικραίνει αναγκαστικά σε σημείο που σχεδόν μηδενίζει. Αυτός είναι και ο λόγος για την επιλογή του focus-stacking, για να αυξησουμε το DOF.

Η συγκεκριμένη foto , είναι αποτέλεσμα από άθροισμα 9 διαφορετικών stacks ..δλδ 1stack=9 images X 9= 81 συνολικα φωτος

Η απόσταση όμως μεταξύ των images ρυθμίζει την επικάλυψη έτσι ώστε να μην παρατηρουντε θολαδες δλδ unfocusing-points στα ενδιάμεσα διαστήματα......είναι ακριβώς η ίδια τεχνική με τα πανοράματα, και η ίδια φιλοσοφία από πίσω.

Αυτές τισ θολαδες τισ μηδενίζουμε με το να αυξάνουμε τα βήματα ενδιάμεσα στο stack...δλδ αν χτίσεις ενα στακ με 8 φωτος, βάζεις άλλη μια φωτο ενδιάμεσα στα κενά....δλδ μεταξύ της 1ης και της 2ης φωτο , τραβας αλλη μια , έτσι ώστε το DOF της παρεμβαλλουσας να επικαλύπτει την κοιλία ανάμεσα στις καμπύλες της φωτο 1η και 2η........φαντάσου το κάτι σαν ημιτονοειδές γράφημα....όπως βλέπεις το ημιτονοειδές, σε κάθε κοιλία θα παρουσιάζεται αυτή η θολαδα .....και σε κάθε καμπύλη είναι το πιο οξυδερκές σημείο ........

Άρα στο προηγούμενο παράδειγμα βάζεις επιπλέον φωτος μεταξύ 1-2, 2-3, 3-4,4-5,5-6,6-7,7-8= σύνολο 7 επιπλέον φωτος.

Ένας άλλος τρόπος είναι να ανεβάσεις το διάφραγμα κατά ένα η δυο stops, αλλά έτσι ρισκάρεις να αυξήσεις πολύ πέρα από τα όρια το DOF, οποται αυτόματα θα χάσεις σε ευκρίνεια....πράγμα που δεν το θέλεις φυσικά.

Γι αυτό κρατάμε το διάφραγμα κάτω από f4 και απλά αυξάνουμε τα ενδιάμεσα images, ή μετακινούμαστε προς τα πίσω , μέχρι να βρούμε την σωστή απόσταση από το θέμα 😉

Το μυστικό είναι στην επικάλυψη των φωτός ανάμεσα, και όχι τόσο στον φωτισμο......αν η επικάλυψη είναι κάτω από το 35% ρισκάρεις θολαδες,

Σε ακραίες περιπτώσεις έχω δουλέψει και με 50% επικάλυψη....πολύ δουλειά, αλλά με σίγουρο το αποτελεσμα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο μια ακρωσ καυτη καλοκαιρινη μερα στη θεσααλονικη.Οι  φωτοσ εγιναν με το αγαπ μου σιγμα 17 50 και ενα φιλτρο 10 στοπσ που απεκτησα προσφατα.μαλιστα οταν γυρισα σπιτι ενιωθα σα να παθα ηλιαση γιαυτο και μαλλον ερημη η παραλια και πολη.οχι μονο οτι ειναι ολοι σε διακοπεσ

image.jpeg

_DSC0013.jpg

_DSC0017.jpg

_DSC0019.jpg

_DSC0020.jpg

_DSC0023.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Focus-stacking απο 37 foto's , με εμφανή την έλλειψη της επικάλυψης των ενδιάμεσων .......

@highpriest, ελπίζω να εννοείς αυτό εδώ το αποτέλεσμα, όταν λες"το γνωστό θόλωμα "......αν όχι τότε sorry, έχω καταλάβει λάθος.

 

 

Untitled-2-Recovered copy.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Focus-stacking απο 37 foto's , με εμφανή την έλλειψη της επικάλυψης των ενδιάμεσων .......

@highpriest, ελπίζω να εννοείς αυτό εδώ το αποτέλεσμα, όταν λες"το γνωστό θόλωμα "......αν όχι τότε sorry, έχω καταλάβει λάθος.

 

 

Untitled-2-Recovered copy.jpg

Ναι, αυτό εννοώ.

Δεν θα λυνόταν όμως με ένα φλας;

Εννοώ, κλείνεις λίγο περισσότερο το διάφραγμα, αλλά εξισορροπείς τον χαμένο φωτισμό με ένα flash. Οπότε και το DOF μεγαλώνεις, και το απαραίτητο φως έχεις, αλλά και δεν χρειάζεσαι να πας σε 100+ στακαρισμένες φώτο για να πάρεις αποτέλεσμα.

Εκ των προτέρων δηλώνω πως είναι πραγματικά απορία μου, μιας και παλεύω καιρό τώρα να διώξω αυτή την θολούρα κατά σημεία, χωρίς επιτυχία. Βέβαια δεν βγάζω πάνω απο 30-40 στακαρισμενες φώτο, ούτε χρησιμοποιώ φλας. Είπα να ξεκινησω απο το φλας, αλλά ίσως πρέπει να ξεκινήσω απο στακάρισμα περισσότερων φώτο. Το κακό είναι πως αν για μια φώτο πρέπει να στακαριστούν άνω των 100 φώτο, τότε είναι σχεδόν αντιπαραγωγικό.

Οπότε ξαναέρχομαι στο ερώτημα. Με ένα φλας δεν σώζεται;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Ναι, αυτό εννοώ.

Δεν θα λυνόταν όμως με ένα φλας;

Εννοώ, κλείνεις λίγο περισσότερο το διάφραγμα, αλλά εξισορροπείς τον χαμένο φωτισμό με ένα flash. Οπότε και το DOF μεγαλώνεις, και το απαραίτητο φως έχεις, αλλά και δεν χρειάζεσαι να πας σε 100+ στακαρισμένες φώτο για να πάρεις αποτέλεσμα.

Εκ των προτέρων δηλώνω πως είναι πραγματικά απορία μου, μιας και παλεύω καιρό τώρα να διώξω αυτή την θολούρα κατά σημεία, χωρίς επιτυχία. Βέβαια δεν βγάζω πάνω απο 30-40 στακαρισμενες φώτο, ούτε χρησιμοποιώ φλας. Είπα να ξεκινησω απο το φλας, αλλά ίσως πρέπει να ξεκινήσω απο στακάρισμα περισσότερων φώτο. Το κακό είναι πως αν για μια φώτο πρέπει να στακαριστούν άνω των 100 φώτο, τότε είναι σχεδόν αντιπαραγωγικό.

Οπότε ξαναέρχομαι στο ερώτημα. Με ένα φλας δεν σώζεται;

Ανοίγεις αρκετά μεγάλο θέμα, το οποίο είναι μακρύ σε ανάλυση....αλλά αξίζει τον κόπο.🙂

Όχι, δεν θα σου λύσει το πρόβλημα των συγκεκριμένων θολών περιοχών , διότι απλά δεν είναι πρόβλημα φωτισμού, αλλά πρόβλημα υπολογισμού DOF...υπάρχουν αρκετά στο νετ δωρεάν DOF calculators.....δεν είναι τόσο δύσκολο, μπορείς να ασκηθείς , και να κάνεις τους υπολογισμούς μόνος σου.

Ναι και σε καταλαβαίνω...στις ίδιες λούμπες είχα πέσει κι εγώ......αν ξεκινήσεις με την λάθος βάση στην σκέψη ότι το πρόβλημα είναι ο φωτισμός, θα παλεύεις εκεί 10 χρόνια και πάλι κάθε φορά θα είσαι στο μηδέν.......

Και ναι ακούγεται αντιπαραγωγικό....όμως δεν είναι έτσι....μόλις καταλάβεις τον μηχανισμό, θα δεις ότι θα τραβάς τόσες φωτο'ς όσες είναι μόνο απαραίτητες για το τρέχον project......επιμένω αξίζει τον κόπο 😉

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snorky.GR είπε

Ανοίγεις αρκετά μεγάλο θέμα, το οποίο είναι μακρύ σε ανάλυση....αλλά αξίζει τον κόπο.🙂

Όχι, δεν θα σου λύσει το πρόβλημα των συγκεκριμένων θολών περιοχών , διότι απλά δεν είναι πρόβλημα φωτισμού, αλλά πρόβλημα υπολογισμού DOF...υπάρχουν αρκετά στο νετ δωρεάν DOF calculators.....δεν είναι τόσο δύσκολο, μπορείς να ασκηθείς , και να κάνεις τους υπολογισμούς μόνος σου.

Ναι και σε καταλαβαίνω...στις ίδιες λούμπες είχα πέσει κι εγώ......αν ξεκινήσεις με την λάθος βάση στην σκέψη ότι το πρόβλημα είναι ο φωτισμός, θα παλεύεις εκεί 10 χρόνια και πάλι κάθε φορά θα είσαι στο μηδέν.......

Και ναι ακούγεται αντιπαραγωγικό....όμως δεν είναι έτσι....μόλις καταλάβεις τον μηχανισμό, θα δεις ότι θα τραβάς τόσες φωτο'ς όσες είναι μόνο απαραίτητες για το τρέχον project......επιμένω αξίζει τον κόπο 😉

 

 

 

Έχω DOF calculator  σε ένα app (μεταξύ άλλων εργαλείων)

Στην πρώτη ευκαιρία που θα έχω θέμα για macro φωτογράφιση, θα το δοκιμάσω!😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έχω DOF calculator  σε ένα app (μεταξύ άλλων εργαλείων)

Στην πρώτη ευκαιρία που θα έχω θέμα για macro φωτογράφιση, θα το δοκιμάσω!😉

Σου βάζω εδώ μια φωτο ( την έχω βάλει και παλαιότερα)η οποία είναι στην πραγματικότητα  ένα Focus-Stacking από 2 φωτό, ήθελε ακόμα άλλη μια φωτο στην μέση και να άνοιγα λίγο παραπάνω δεξιά και αριστερά την 1η και 2η και να κούμπωνα την 3η στην μέση...αλλά ήταν τότε που πειραματιζόμουν κι εγώ και πίεζα τον εξοπλισμό μου και τον εαυτό μου στα όρια.....

Όταν λέμε Focus-Stacking, αυτομάτως σκεφτόμαστε μια σειρά από εκατοντάδες φωτογραφίες με ειδικές συνθήκες και ένα σωρό τεχνικές ρυθμίσεις , που μόνο να το σκέφτεσαι ζαλίζεσαι......αλλά είναι μύθος.....μύθος του Youtube, και κάποιων forums και Bloger's που βρήκαν θέμα  για να πάρουν αξία......το ψητό βρίσκεται στα ψιλά γράμματα.

 

boeketje_v2.1.jpg.6d156c8b2e44528ed4dcab336c7b2622.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαλμένη από το τέρμα αιόλου. Στα 400mm . Σύμφωνα με το google maps, η απόσταση σε ευθεία , είναι ακριβώς 200m.

Δεν γνωρίζω όμως αν λαμβάνει υπόψη το υψόμετρο . Μάλλον υπολογίζει στη βάση του σημείου της ακρόπολης, οπότε η πραγματική απόσταση δεδομένου του υψόμετρου του βράχου, είναι μεγαλύτερη .

 IMG_2476.jpg.97f1690089a9f8903061f65f354daa85.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Βγαλμένη από το τέρμα αιόλου. Στα 400mm . Σύμφωνα με το google maps, η απόσταση σε ευθεία , είναι ακριβώς 200m.

Δεν γνωρίζω όμως αν λαμβάνει υπόψη το υψόμετρο . Μάλλον υπολογίζει στη βάση του σημείου της ακρόπολης, οπότε η πραγματική απόσταση δεδομένου του υψόμετρου του βράχου, είναι μεγαλύτερη .

 IMG_2476.jpg.97f1690089a9f8903061f65f354daa85.jpg

είναι η αρχική εικόνα   ή έχει γίνει κάποια μεγένθυση;

εδώ η οπτική  απ΄το ίδιο σημείο στα 50mm με μικρή περικοπή στο πάνω μέρος λόγω καλωδίων..

image.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...