Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Με τον Canon RF 100~400mm IS USM  στα 400mm . Τα κλαδιά είναι κάπου στα 12 μέτρα και το αυτοκίνητο πίσω άλλα τόσα από τα κλαδιά.  Με f/8 .IMG_2431.jpg.68a08eb842b40e742cd165ede68e4fa0.jpg

   Πολύ δυνατή , αν είναι και όπως βγήκε ακόμη περισσότερο !

    As is .......... no post processing at all whatsoever ........ 

sketch-1658857430513.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfox1 είπε

Γατοκατάσταση

soPsMmU.jpg

 

Εδώ το μοντέλο θύμωσε που το βγάλαμε φωτογραφία🤣

qLwiRm4.jpg

 

 

    Διακυβεύονται δικαιώματα ........ να προσφέρατε έστω κανένα ζελέ τροφής σε φάκελο ...... ένα κάτι τις ...... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Διακυβεύονται δικαιώματα ........ να προσφέρατε έστω κανένα ζελέ τροφής σε φάκελο ...... ένα κάτι τις ...... 

Α, θα την ανταμείψω αύριο, θα πάρει τον μισθό της🤣😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Αν σου αρέσει η προσομείωση φίλμ, πρέπει να αρχίσεις να χρησιμοποιείς dxo photolab. 

   Δεν είμαι πολύ φαν των εφαρμογών επεξεργασίας ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Δεν είμαι πολύ φαν των εφαρμογών επεξεργασίας ! 

Να γίνεις σιγά σιγά ! Εφόσον πλέον είμαστε ψηφιακοί , τελειώσαν τα παλιά που ξέραμε και έχουν μπει για τα καλά στο παιχνίδι . Υπάρχουν άπειρα βιβλία σε pdf για να μάθεις κάθε λεπτομέρεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Να γίνεις σιγά σιγά ! Εφόσον πλέον είμαστε ψηφιακοί , τελειώσαν τα παλιά που ξέραμε και έχουν μπει για τα καλά στο παιχνίδι . Υπάρχουν άπειρα βιβλία σε pdf για να μάθεις κάθε λεπτομέρεια. 

    I am to old for this ......... 🤣🤣🤣 ..... αυτά είναι για εσάς τους νέους ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

   Δεν είμαι πολύ φαν των εφαρμογών επεξεργασίας ! 

Παρε μια Fuji X-t3, τα έχει ενσωματωμένα.....😁

Εχει και site με συνταγες😜

Επεξ/σία από grlazy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, grlazy είπε

Παρε μια Fuji X-t3, τα έχει ενσωματωμένα.....😁

Εχει και site με συνταγες😜

    Δεν θέλω Φούντζι ........ δεν ταιριάζω εγώ μαζί τους ...... εκείνες δεν ξέρω τι λένε γι' αυτό το ζήτημα ....... 🤣🤣🤣 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Να γίνεις σιγά σιγά ! Εφόσον πλέον είμαστε ψηφιακοί , τελειώσαν τα παλιά που ξέραμε και έχουν μπει για τα καλά στο παιχνίδι . Υπάρχουν άπειρα βιβλία σε pdf για να μάθεις κάθε λεπτομέρεια. 

Ποια βιβλία προτεινεις;(και που μπορώ  να τα βρω;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Ποια βιβλία προτεινεις;(και που μπορώ  να τα βρω;)

Γνώμη μου είναι πως αντίστοιχου περιεχομένου βίντεο στο youtube εξυπηρετούν καλύτερα τον σκοπό αυτό λόγω του άμεσου αποτελέσματος των ρυθμίσεων που εξηγούνται σε μια εικόνα που χρησιμοποιείται ως παράδειγμα. Υπάρχουν από πολύ απλά και μαζεμένα βίντεο για να πάρεις άμεσα την πληροφορία, μέχρι μεγάλης διάρκειας και επεξηγηματικά ώστε να γίνουν κατανοητές οι παρεμβάσεις και να γίνει κτήμα σου το πότε και πόσο πρέπει να παρέμβεις. Φυσικά ό,τι εξυπηρετεί καλύτερα τον καθένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, θυμάσαι που λέγαμε για το soft focus όταν είμαστε πιο κοντά από την ελάχιστη απόσταση που απαιτείται για να εστιάσει ο φακός ; Εδώ είναι με τον Canon RF 100~400mm IS USM , στα 400mm που έχει ελάχιστη απόσταση εστίασης 1.2m.

Και είμαι αρκετά πιο κοντά, οπότε είναι soft η εικόνα. Η γλάστρα είναι σε σκεπαστό , είχε λίγο συννεφιά, με f/8 και 1/400 , 

έβαλε iso 25.000 . Πιστεύω είναι αρκετά καλά και η εικόνα δεν θα έλεγα ότι είναι άχρηστη . Επειδή διάβαζα διάφορους online experts ότι η RP δεν τα πάει πολύ καλά στις σκιές με υψηλά iso . 

IMG_2445.jpg.7d33c3165a2b2d2a9a12280b644bb54e.jpg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...