Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης πριν ψάξουμε μεταφυσικές ερμηνείες για μια φωτογραφία, καλό είναι να κοιτάμε τις τεχνικές προδιαγραφές του φακού . Εδώ Μπάμπη , διαβάζουμε ότι ελάχιστη απόσταση εστίασης για το συγκεκριμένο φακό , είναι 1.5m .

ΕΙΧΕ ΤΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΚΟ ; Γιατί αν δεν είχε, το softness 100% ωφείλεται σε αυτό . Δεν μπορούσε να εστιάσει στο λουλούδι !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Αν η απόσταση αισθητηρας-λουλουδακι, ήταν μικρή....και η απόσταση λουλουδάκι ομπρέλα  πάνω από το τριπλάσιο...... έκανες και λίγο zoom.....χρησιμοποίησες και μεγάλο σχετικά διάφραγμα......εεεε τότε είναι αναμενόμενο το softness

Δεν έχει να κάνει με το ISO(νομίζω κι εγώ)......στα δικά μου μάτια, περισσότερο ορατό είναι το " lens compression" του 300αρη......αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου.

Μια χαρά είναι η φωτό!

 

    Η απόσταση αισθητήρας / λουλουδάκι είναι όντως πολύ μικρή , ενώ η απόσταση λουλουδάκι / ομπρέλες είναι πραγματικά πολύ μεγάλη , ένα αεράκι που υπήρχε δυσκόλευε τα πράγματα , να εστιάσεις πάνω στο φυτό τελικά γιατί η εστίαση πάνω στο λουλούδι με τέτοια μηχανή ήταν άπιαστο όνειρο . Ήθελε άλλου είδους autofocus module , τουλάχιστον πολύ νεότερης τεχνολογίας η εναλλακτικά χειροκίνητη εστίαση με χρήση τρίποδα , ο οποίος υπήρχε στο πορτμπαγκάζ , αλλά ........ ήθελα και τις δύο ομπρέλες στο κάδρο , αν αφήνονταν μόνες τους το ενδιαφέρον έπεφτε , άσχετα που η εστίαση σε αυτές ήταν πολύ πιο εύκολη , όμως το φυτό θα φαίνονταν σαν μία άσχετη θολούρα στο κάδρο μπροστά από τις ομπρέλες .

   Φυσικά θα μπορούσε να πάει κανείς πολύ πιο πίσω , ώστε να μοιράσει την απόσταση μεταξύ των αντικειμένων λουλούδι και ομπρέλες , ώστε η εστίαση να χωρέσει περισσότερα πράγματα , όμως θα έλειπε η συμπίεση . 

  Θα δω σε λίγο και τα υπόλοιπα στοιχεία για να σιγουρευτώ , το ISO ήταν όντως στο 200 , ενώ το WB στο sunny . Δεν θυμάμαι το διάφραγμα και την ταχύτητα .

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Επίσης πριν ψάξουμε μεταφυσικές ερμηνείες για μια φωτογραφία, καλό είναι να κοιτάμε τις τεχνικές προδιαγραφές του φακού . Εδώ Μπάμπη , διαβάζουμε ότι ελάχιστη απόσταση εστίασης για το συγκεκριμένο φακό , είναι 1.5m .

ΕΙΧΕ ΤΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΚΟ ; Γιατί αν δεν είχε, το softness 100% ωφείλεται σε αυτό . Δεν μπορούσε να εστιάσει στο λουλούδι !

   Η απόσταση από τον φακό λιγότερο από 1.5 μέτρο , όμως εκείνη την στιγμή δεν βλέπω τέτοιες λεπτομέρειες , καταλαβαίνω από την αδυναμία εστίασης πως κάτι δεν πάει καλά , κινούμαι ελάχιστα πίσω κι' αν δω ότι κάτι καλυτερεύει συνεχίζω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν η απόσταση ήταν μικρότερη του 1.5m καμία σημασία δεν έχει το σύστημα εστίασης της μηχανής.

Ακόμη και στην καλύτερη ίδιας μοντούρας, νομίζω την K3 III , ο ίδιος φακός, δεν θα εστίαζε στο λουλούδι . 

Καλό είναι να τα ψάξεις και να τα έχεις υπόψη τα δεδομένα αυτά . Αναφέρομαι σε εσένα, εννοώντας τους πάντες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Παλιός ολλανδικός φούρνος του 1747...και στέκεται ακόμα με τα ίδια ξύλα και τούβλα.

Έχει μεγαλώσει γεννιες και γεννιες....

 

Oven_1747.jpg.e52f20808efa9f1323aa7f0f0b24ee0d.jpg

       Θα το έλεγες πως έρχεται σαν πίνακας ζωγραφικής . Ο φωτισμός , η χωροταξία .

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Επίσης πριν ψάξουμε μεταφυσικές ερμηνείες για μια φωτογραφία, καλό είναι να κοιτάμε τις τεχνικές προδιαγραφές του φακού . Εδώ Μπάμπη , διαβάζουμε ότι ελάχιστη απόσταση εστίασης για το συγκεκριμένο φακό , είναι 1.5m .

ΕΙΧΕ ΤΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΚΟ ; Γιατί αν δεν είχε, το softness 100% ωφείλεται σε αυτό . Δεν μπορούσε να εστιάσει στο λουλούδι !

      Εσύ καλά κάνεις και φροντίζεις από πριν να μελετάς τέτοια πράγματα όπως η ελάχιστη απόσταση που εστιάζει ένας φακός , εγώ δεν το ψάχνω σε τέτοιο σημείο , όχι φυσικά πως είναι κακό να το έχω κατά νου η πως δεν θα έπρεπε να πηγαίνω πιο οργανωμένος ας πούμε .

    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Όμορφη Μπάμπη.......ωραίο θέμα!....👍

   Κώστα την καλημέρα μου , κουβαλάει ένα πρόβλημα , αυτό της υπερόξυνσης η οποία συγχέεται με την βελτίωση της ευκρίνειας ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τον Canon RF 100~400mm IS USM  στα 400mm . Τα κλαδιά είναι κάπου στα 12 μέτρα και το αυτοκίνητο πίσω άλλα τόσα από τα κλαδιά.  Με f/8 .IMG_2431.jpg.68a08eb842b40e742cd165ede68e4fa0.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...