Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ωραίος ο Μπαμπης ! 

    Κάτι έγινε , τώρα να δούμε με άλλο φακό και ISO στα 200 . Ευτυχώς δεν φάνηκε ο λεκές πουθενά στον αισθητήρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Panpaiz79 είπε

Σιλουέτες σε μπλε φόντο 

Adobe_Express_20220722_1559170.6731949718941436.png

      καλησπέρα..  το  ανθρωπάκι στο φανάρι δίνει το κάτι παραπάνω στην σύνθεση,  όπως το βλέπω εγώ..             και δυο απορίες... στα χρώματα έχει γίνει επεξεργασία   ή ήταν λόγω της ώρας λήψης.. και με  τι iso έχει βγεί η φωτ/φια ;   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, NickSyk είπε

      καλησπέρα..  το  ανθρωπάκι στο φανάρι δίνει το κάτι παραπάνω στην σύνθεση,  όπως το βλέπω εγώ..             και δυο απορίες... στα χρώματα έχει γίνει επεξεργασία   ή ήταν λόγω της ώρας λήψης.. και με  τι iso έχει βγεί η φωτ/φια ;   

Αποκλείεται ο γρηγόρης στο φανάρι να είναι γαλάζιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickSyk είπε

      καλησπέρα..  το  ανθρωπάκι στο φανάρι δίνει το κάτι παραπάνω στην σύνθεση,  όπως το βλέπω εγώ..             και δυο απορίες... στα χρώματα έχει γίνει επεξεργασία   ή ήταν λόγω της ώρας λήψης.. και με  τι iso έχει βγεί η φωτ/φια ;   

Καλησπέρα!Προφανώς κι έχουν επεξεργαστεί τα χρώματα. Το iso ήταν 200.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Pentax K - 10d στα 200 ISO , μαζί με τον Tamron 100 - 300 f/ άστα να πάνε ....... στο  κατώτερο  άκρο , σοβαρές δυσκολίες στην εστίαση αφού το φυτό ήταν πολύ κοντά με αποτέλεσμα να μπερδεύεται το υπεραυτόματο σύστημα εστίασης ανάμεσα στο φυτό και τις ομπρέλες , αναμενόμενο άλλωστε ........ δεν θέλω μοδέρνους αισθητήρες , αλλοιώνουν την γεύση ....... 🤣🤣🤣 ......... 

sketch-1658641951740.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

   Pentax K - 10d στα 200 ISO , μαζί με τον Tamron 100 - 300 f/ άστα να πάνε ....... στο  κατώτερο  άκρο , σοβαρές δυσκολίες στην εστίαση αφού το φυτό ήταν πολύ κοντά με αποτέλεσμα να μπερδεύεται το υπεραυτόματο σύστημα εστίασης ανάμεσα στο φυτό και τις ομπρέλες , αναμενόμενο άλλωστε ........ δεν θέλω μοδέρνους αισθητήρες , αλλοιώνουν την γεύση ....... 🤣🤣🤣 ......... 

sketch-1658641951740.jpg

Με τον 50-135 δεν είχα ποτέ πρόβλημα στην εστίαση σε τέτοιες συνθήκες....
Βέβαια μετά από 2 χρόνια κάηκε το μοτέρ, αυτό είναι είναι μία άλλη ιστορία...
Επίσης αν και μπορεί να  φταίει το μέγεθος της φωτογραφία, όλη η εικόνα είναι πολύ soft

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Με τον 50-135 δεν είχα ποτέ πρόβλημα στην εστίαση σε τέτοιες συνθήκες....
Βέβαια μετά από 2 χρόνια κάηκε το μοτέρ, αυτό είναι είναι μία άλλη ιστορία...
Επίσης αν και μπορεί να  φταίει το μέγεθος της φωτογραφία, όλη η εικόνα είναι πολύ soft

     Δεν περίμενα κάτι λιγότερο σε παρατήρηση , είναι όντως soft , θα ξαναδώ κάποιες ρυθμίσεις διότι ανέβασα λίγο το sharpness ....... λίγο ....... θα ξαναδώ το ISO 200 ...... έπρεπε να μείνω στο 100 ..... φυσικά θα δω ξανά το περί spot φωτομέτρησης ....... φταίει και η παρουσία του cpl φίλτρου ....... είμαστε γενικά σε στάδιο διερεύνησης ........ 

  Σαφώς και η φωτογραφία με αντιπροσωπεύει τεχνικά , χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι όποιες παρατηρήσεις / κριτικές δεν είναι ευπρόσδεκτες ...... το αντίθετο μάλιστα ...... 

  Βλέπω μία διαφορά στην συμπεριφορά της σε σχέση με την 100d ....... σε ζητήματα εστίασης , τονικότητας ....... βγαίνει όντως πιο soft από την K - 100d ........ ενώ δεν οφείλεται στο απειροελάχιστο on the fly post processing ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊναι ο tamron 100-300 f/5 - 6.3 ; Στα 100mm με f/5 ; Γιατί δεν έβγαζες δοκιμαστικά και με 6.3 και 7.1 και 8 ;

Το iso 200 έναντι του 100 , δεν νομίζω να κάνει καμιά τρομερή διαφορά. 

Δυστυχώς δεν είμαστε στους προνομιούχους που έχουν 64 native. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εϊναι ο tamron 100-300 f/5 - 6.3 ; Στα 100mm με f/5 ; Γιατί δεν έβγαζες δοκιμαστικά και με 6.3 και 7.1 και 8 ;

Το iso 200 έναντι του 100 , δεν νομίζω να κάνει καμιά τρομερή διαφορά. 

Δυστυχώς δεν είμαστε στους προνομιούχους που έχουν 64 native. 

    Ναι , αυτό το βόδι είναι ....... 🤣🤣🤣 ....... f/5 - 6.3 ....... κι' όμως υπάρχει μία ελάχιστη διαφορά στην φωτεινότητα μεταξύ ISO 100 και 200 ....... για τον συγκεκριμένο συνδυασμό ....... δεν φαίνεται τόσο έντονα αλλά υπάρχει κι' έχει να κάνει και με το softness που ανέφερε πολύ σωστά προηγουμένως ο @GQPhDFBI ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η απόσταση αισθητηρας-λουλουδακι, ήταν μικρή....και η απόσταση λουλουδάκι ομπρέλα  πάνω από το τριπλάσιο...... έκανες και λίγο zoom.....χρησιμοποίησες και μεγάλο σχετικά διάφραγμα......εεεε τότε είναι αναμενόμενο το softness

Δεν έχει να κάνει με το ISO(νομίζω κι εγώ)......στα δικά μου μάτια, περισσότερο ορατό είναι το " lens compression" του 300αρη......αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου.

Μια χαρά είναι η φωτό!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...