Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Αρχίζει να μου αρέσει η ιδέα μιάς compact ...... εξελιγμένης διότι αυτές που έχω ήδη ναι μεν ....... αλλά ....... 

Μείνε στην ιδέα, γιατί αν πάρεις μια τέτοια με το στυλ φωτογραφίας που ασχολείσαι, δε σε βλέπω μετά να ξαναπαίρνεις μαζί σου κάποια από το υπόλοιπο χαρέμι που έχεις... και αν το κάνεις, θα είναι μόνο και μόνο για τίποτα περισσότερο ζοομ κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Σταμάτα ...... 🤣🤣🤣 ....... μην δείτε κανέναν άνθρωπο να προοδεύει ....... 🤣🤣🤣 ....... 

    Και προσέξτε ....... μη με συγχύσετε ........ γιατί δεν το έχω και σε τίποτε να πάρω καμιά Canon ....... και ν' αρχίσω μετά ....... πόσο καλό κάνουν στα νεφρά σας ........ στο στομάχι σας ...... 🤣🤣🤣 ...... μάλιστα θα πάρω M50 ...... μάλιστα ........ 🤣🤣🤣 ...... 

ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!

Μ50 να πάρεις!

Έχω κάτι περισσευούμενα αξεσουάρ που θέλω να ξεφορτωθώ! 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!

Μ50 να πάρεις!

Έχω κάτι περισσευούμενα αξεσουάρ που θέλω να ξεφορτωθώ! 😆

     Καλά ...... γέλα εσύ ...... καλά που το είπες ....... δεν είδα αν έχει tilt screen που με βολεύει ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Καλά ...... γέλα εσύ ...... καλά που το είπες ....... δεν είδα αν έχει tilt screen που με βολεύει ...... 

Πάντως αν βγάλεις τις Sony RX, οι μόνες εξελιγμένες compact είναι οι canon g7x, g5x με αισθητήρα μεγέθους 1 ίντσας, η Panasonic LX100 1 ή 2 με m43 αισθητήρα και μετά πάμε στην canon g1x και στις fuji X100 με apc αισθητήρα. Η Fujifilm X100V που βγήκε προσφατα, έχει καινούριο φακό, tilt screen, είναι αδιάβροχη, αλλά όπως όλες οι Χ100, δεν έχει zoom, είναι κάπως μεγάλη και φυσικά πανάκριβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfox1 είπε

 Η Fujifilm X100V που βγήκε προσφατα, έχει καινούριο φακό, tilt screen, είναι αδιάβροχη, αλλά όπως όλες οι Χ100, δεν έχει zoom, είναι κάπως μεγάλη και φυσικά πανάκριβη.

Αν δεν έχει ζουμ , δηλαδή μηχανισμό ζουμ , μπορεί να ζήσει πιο πολύ. Οι άλλες που έχουν , είναι σίγουρος ο θάνατος του μηχανισμού που συνεπάγεται πέταμα της μηχανής στα σκουπίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν δεν έχει ζουμ , δηλαδή μηχανισμό ζουμ , μπορεί να ζήσει πιο πολύ. Οι άλλες που έχουν , είναι σίγουρος ο θάνατος του μηχανισμού που συνεπάγεται πέταμα της μηχανής στα σκουπίδια.

Ναι, αλλά η έλλειψη ζουμ, μπορεί να είναι dealbreaker, εμένα δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα όταν είχα την Χ100Τ, αλλά άλλον μπορεί. Πέρυσι είχα την Canon g7x Mark 2 με ζουμ και δεν είχε πάθει τίποτα, όπως και η Sony Rx100 ii που έχω τώρα, που βγήκε το 13, ευτυχώς δεν έχει τίποτα, αλλά ναι, θέλουν λίγη προσοχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Πάντως αν βγάλεις τις Sony RX, οι μόνες εξελιγμένες compact είναι οι canon g7x, g5x με αισθητήρα μεγέθους 1 ίντσας, η Panasonic LX100 1 ή 2 με m43 αισθητήρα και μετά πάμε στην canon g1x και στις fuji X100 με apc αισθητήρα. Η Fujifilm X100V που βγήκε προσφατα, έχει καινούριο φακό, tilt screen, είναι αδιάβροχη, αλλά όπως όλες οι Χ100, δεν έχει zoom, είναι κάπως μεγάλη και φυσικά πανάκριβη.

 

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν δεν έχει ζουμ , δηλαδή μηχανισμό ζουμ , μπορεί να ζήσει πιο πολύ. Οι άλλες που έχουν , είναι σίγουρος ο θάνατος του μηχανισμού που συνεπάγεται πέταμα της μηχανής στα σκουπίδια.

     Η πάσα αλήθεια είναι πως , το βαρέλι με τον φακό αν καταρρεύσει , επισκευάζεται με κόστος σχετικό . Τώρα , κάποιος που χρησιμοποιεί " Συνειδητά " μιά τέτοια μηχανή , θα πάρει τα μέτρα του κι' αυτό που μένει είναι να αποφασίσει αν πρέπει ή δεν πρέπει να συνεχίσει .

    Φυλάω μία G11 , αποδεδειγμένα ικανότατη , μάλλον προς τα Χριστούγεννα θα πάω για τα περαιτέρω , αφού ξέρω ότι με 100 ευρώ τέτοιο μηχάνημα δεν θα βρούμε . Τώρα αν στο ενδιάμεσο , σκάσει μύτη κάτι πιο αξιόλογο ....... 

   

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

     Η πάσα αλήθεια είναι πως , το βαρέλι με τον φακό αν καταρρεύσει , επισκευάζεται με κόστος σχετικό . Τώρα , κάποιος που χρησιμοποιεί " Συνειδητά " μιά τέτοια μηχανή , θα πάρει τα μέτρα του κι' αυτό που μένει είναι να αποφασίσει αν πρέπει ή δεν πρέπει να συνεχίσει .

    Φυλάω μία G11 , αποδεδειγμένα ικανότατη , μάλλον προς τα Χριστούγεννα θα πάω για τα περαιτέρω , αφού ξέρω ότι με 100 ευρώ τέτοιο μηχάνημα δεν θα βρούμε . Τώρα αν στο ενδιάμεσο , σκάσει μύτη κάτι πιο αξιόλογο ....... 

   

 

Με λίγη υπομονή και λίγη τύχη επίσης, μπορείς να βρεις μια τέτοια compact σε καλή τιμή. Και την g7x mark 2και την Rx100ii που πήρα τώρα, τις βρήκα κάτω από 200€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Πάντως αν βγάλεις τις Sony RX, οι μόνες εξελιγμένες compact είναι οι canon g7x, g5x με αισθητήρα μεγέθους 1 ίντσας, η Panasonic LX100 1 ή 2 με m43 αισθητήρα και μετά πάμε στην canon g1x και στις fuji X100 με apc αισθητήρα. Η Fujifilm X100V που βγήκε προσφατα, έχει καινούριο φακό, tilt screen, είναι αδιάβροχη, αλλά όπως όλες οι Χ100, δεν έχει zoom, είναι κάπως μεγάλη και φυσικά πανάκριβη.

     Δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσεις Canon στα χέρια σου και να μην σου βγάλει στραβή ........ μιλάω πρωτίστως για τις compact ....... από το βαρέλι του φακού μέχρι τις μπαταρίες ........ σε αντίθεση με το τελικό αποτέλεσμα σε φωτογραφία , το οποίο είναι παραπάνω από εξαιρετικό ........ όσο για την Canon ..... ένα απαλό ψάξιμο στο δίκτυο θα σε κάνει να μάθεις όλες τις βρισιές σε όλες τις γλώσσες ......... φυσικά ...... οι ταγμένοι " Canonistas " όλα αυτά τα ακούν βερεσέ ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσεις Canon στα χέρια σου και να μην σου βγάλει στραβή ........ μιλάω πρωτίστως για τις compact ....... από το βαρέλι του φακού μέχρι τις μπαταρίες ........ σε αντίθεση με το τελικό αποτέλεσμα σε φωτογραφία , το οποίο είναι παραπάνω από εξαιρετικό ........ όσο για την Canon ..... ένα απαλό ψάξιμο στο δίκτυο θα σε κάνει να μάθεις όλες τις βρισιές σε όλες τις γλώσσες ......... φυσικά ...... οι ταγμένοι " Canonistas " όλα αυτά τα ακούν βερεσέ ....... 

Εγώ έχω αντίθετη εμπειρία με την g7x Mark 2 που είχα, ενώ δεν μου έβγαλε κανένα απολύτως πρόβλημα και λειτουργούσε άψογα, δεν με εντυπωσίασαν ποτέ οι φωτογραφίες που έβγαζα με αυτην🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά panning...

 

Τα δυο πρώτα δικά μου, η 3η φίλου που δεν εχει ξαναπιασει dslr, η τύχη του πρωτάρη, καλύτερη η δικια του 😅

 

 

2022-07-04_04-39-59

 

2022-07-04_04-40-57

 

2022-07-04_04-41-09

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Εγώ έχω αντίθετη εμπειρία με την g7x Mark 2 που είχα, ενώ δεν μου έβγαλε κανένα απολύτως πρόβλημα και λειτουργούσε άψογα, δεν με εντυπωσίασαν ποτέ οι φωτογραφίες που έβγαζα με αυτην🤣

     Αν εξαιρέσουμε το ψυχρό της Canon στα χρώματα , κάτι που αλλάζει φυσικά , είναι δύσκολο να μην μείνεις ικανοποιημένος από την χρωματική της απόδοση ......... ίσως δεν εμβάθυνες σε ρυθμίσεις ....... OK , το παίρνω πίσω , αυτές που γνώριζα είχαν CCD αισθητήρα ........ 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Αν εξαιρέσουμε το ψυχρό της Canon στα χρώματα , κάτι που αλλάζει φυσικά , είναι δύσκολο να μην μείνεις ικανοποιημένος από την χρωματική της απόδοση ......... ίσως δεν εμβάθυνες σε ρυθμίσεις ....... OK , το παίρνω πίσω , αυτές που γνώριζα είχαν CCD αισθητήρα ........ 

Δεν κάθισα να πειράξω, αντιθέσεις, κορεσμους κλπ, αλλά αυτό δεν το έχω κάνει ούτε στην Χ100Τ, ούτε στην Rx100ii γιατί δεν χρειάστηκε, μιας και οι φωτογραφίες που βγάζουν μου άρεσαν. Ίσως αυτές με τον ccd αισθητήρα να ήταν αλλιώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Δεν κάθισα να πειράξω, αντιθέσεις, κορεσμους κλπ, αλλά αυτό δεν το έχω κάνει ούτε στην Χ100Τ, ούτε στην Rx100ii γιατί δεν χρειάστηκε, μιας και οι φωτογραφίες που βγάζουν μου άρεσαν. Ίσως αυτές με τον ccd αισθητήρα να ήταν αλλιώς...

     Ήταν ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babisskg είπε

     Αν εξαιρέσουμε το ψυχρό της Canon στα χρώματα , κάτι που αλλάζει φυσικά

Αυτό αφορά τα jpg out of camera. Σε αυτά νομίζω ότι υπερέχει όλων η nikon. Ως προς τη ρεαλιστικότητα του jpg. Αλλά και το τελευταίο πρόγραμμα επεξεργασίας raw της canon , έχει επιλογή για φωτορεαλιστικά χρώματα , που είναι όπως η πραγματική εικόνα χωρίς καμία μεταβολή ή ωραιοποίηση.

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...