Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Ήμουν έτοιμος ........ αλλά κάτι που διάβασα από εδώ , κάτι άλλα που θυμήθηκα από εκεί ....... οπότε η μελέτη διακόπηκε προς το παρόν φυσικά ........ και θα συνεχιστεί , διότι θέλει κάμποση ...... μέχρι τότε θα καθήσουμε στ' αυγά μας ( ξαπλώστρες κατ' άλλους ) συνοδεία CCD αισθητήρων , τών οποίων οι αναλύσεις δεν ξεπέρασαν τα 10mp ...... εκείνα τα παχιά παχιά , που είχαν τρία στρέμματα απόσταση το ένα από το άλλο και τα κουκούλωναν και με φίλτρα Bayer , για να διατηρούν τον θερμό χαρακτήρα τους ........ θα πέσει και λίγο εξάσκηση σε Foveon ........ εδώ να δείς γέλια , που θέλει τον ήλιο κόντρα συν όλες τις λάμπες αναμμένες για να αποδώσει ....... πολύ φωτεινό το συνολάκι σας ...... ευτυχώς βέβαια που ο CEO της Sony μας αποκάλυψε πως σε μικρό ? ........ αυτοί έχουν μούρλα με τα μικρά ...... χρονικά διαστήματα ........ 🤣🤣🤣 ..... τα κινητά θα έχουν ξεπεράσει σε απόδοση τα φωτογραφικά συστήματα ......... οπότε ησύχασα όπως καταλαβαίνετε ........ αν και μου έμεινε μιά απορία ....... αν θα κυκλοφορήσουν neck strap κατάλληλα για τέτοιες συσκευές ........ δεν έχω όρεξη να βγω στο δρόμο φορώντας ότι ναναι ........ κι' έτσι με όλα αυτά ειπωμένα αναβλήθηκε η αγορά mirrorles , ευτυχώς ........ ήθελα ένα neck strap φαρδύ ....... σαν αυτά που κρεμάνε οι κιθαρίστες τις κιθάρες ......... αλλά δεν βρήκα τίποτε κατάλληλο στην πιάτσα ........ 

sketch-1656466530148.jpg

     Τι μου έλειψε από τις mirrorles ........ καλά μη τρελαίνεστε , κράτησα μία του τύπου τσουβαλέν τεριλέν πλύνε βάλε για τις κρύες νύχτες του χειμώνα ........ μου έλειψε εκείνος ο ψιθυριστός διακριτικός ήχος του κλείστρου ....... βγήκε τώρα η φωτογραφία , δεν βγήκε ....... έτσι για να απορείς δλδ ...... κάτι σαν ηλεκτρικό Τουότα που λέγαμε μικροί , αφού δεν ξέραμε πως λέγεται Τογιότα ....... που το βλέπεις στο φανάρι να ξεκινάει και λες ξεκίνησε τώρα , δεν ξεκίνησε ........ μου έλειψε το μενού στην οθόνη της πλάτης ........ με τα χρώματα και τα αρώματα ....... τι διαδικασία κι' εκείνη βρε παιδί μου ....... θες ένα βιβλίο  " Dummies " για την μηχανή κι' άλλο ένα για το μενού ........ γι' αυτό σημείωσα κάπου πως δεν έχουν ρίξει τον ίδιο κόπο και χρόνο ώστε να προσαρμόσουν τα μενού στις νέες συνθήκες και ανάγκες , αλλά πάτησαν επάνω στα γνωστά ........ σε ότι αφορά την διαρρύθμιση η οποία κατά την γνώμη μου , έπρεπε να ακολουθεί άλλη λογική ........ 

    Μου έλειψε ξεκάθαρα η ικανότητα προσαρμογής " Άλλων " φακών ........ όχι ότι τρελάθηκα κιόλας δλδ ....... ψιλοάνθρακες ο θησαυρός ....... οπότε καταλήγω άρδην στην χρήση με native φακούς , άντε και κανέναν αντάπτορα για κανέναν m42 της προκοπής και μέχρις εκεί ........ αφού τα καλύτερα αποτελέσματα θα παρθούν με ότι σχεδιάστηκε για να δουλεύει μ' αυτά τα συστήματα κι' όλα τ' άλλα είναι κόλπα μαγικά που κάνουν στην Ινδία ........ 

  Καλά για τις μπαταρίες δεν μου έλειψε τίποτε , φορτίζεις την K - 30 και πας μία εβδομάδα για πλάκα ....... έτσι πήγε περίπατο το περί βάρους στις mirrorles , όπου ότι κέρδιζες σε βάρος από το σύνολο , απλά το κουβαλούσες σε μπαταρίες μέσα στην τσάντα ...... εντάξει , βελτιώθηκε η κατάσταση ....... βγήκαν μεγαλύτερες τσάντες ....... 🤣🤣🤣 ........ εντάξει βρε παιδί μου , βγήκαν καλύτερες μπαταρίες ........ μιά κουβέντα είπαμε ........ ωχού ........ 🤣🤣🤣 ........ 

   Ααααααα ........ το κράτημα , πιάνεις μία DSLR στα χέρια σου και αναλόγως μοντέλου και μάρκας , την τακάρεις στα πίσω λάστιχα στον τρακτορα και δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει το αμάξι προς τα πίσω ........ φορτωμένο κιόλας ....... με μία mirrorles ....... γυρίζεις την tilt screen και ακουμπάς το κινητό σου επάνω στο καφέ ....... για να σερφάρεις στο διαδίκτυο ....... μήπως και βρείς οδηγίες για το που στα κομμάτια βρίσκεται μέσα στο μενού ο τρόπος που αλλάζεις χρώμα στο περίγραμμα του focus peaking ...... 

   Όποιος στεναχωρέθηκε , τι να κάνουμε ....... αυτά έχει η ζωή ...... όποιος θύμωσε ...... ξύδι ...... έχει και balsamico σε γεύσεις ....... 🤣🤣🤣 ....... όποιος βαρέθηκε ...... να πάρει κινητό ....... βγάζουν και ωραίες φωτογραφίες ........ από μόνα τους ....... τι φωτογραφίες βγάζουν ? ....... ότι θέλουν εκείνα ....... 🤣🤣🤣 ....... σιγά μη σας ρωτήσουν κιόλας ....... 🤣🤣🤣 ....... 

 

 

sketch-1656473165710.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Τι μου έλειψε από τις mirrorles ........ καλά μη τρελαίνεστε , κράτησα μία του τύπου τσουβαλέν τεριλέν πλύνε βάλε για τις κρύες νύχτες του χειμώνα ........ μου έλειψε εκείνος ο ψιθυριστός διακριτικός ήχος του κλείστρου ....... βγήκε τώρα η φωτογραφία , δεν βγήκε ....... έτσι για να απορείς δλδ ...... κάτι σαν ηλεκτρικό Τουότα που λέγαμε μικροί , αφού δεν ξέραμε πως λέγεται Τογιότα ....... που το βλέπεις στο φανάρι να ξεκινάει και λες ξεκίνησε τώρα , δεν ξεκίνησε ........ μου έλειψε το μενού στην οθόνη της πλάτης ........ με τα χρώματα και τα αρώματα ....... τι διαδικασία κι' εκείνη βρε παιδί μου ....... θες ένα βιβλίο  " Dummies " για την μηχανή κι' άλλο ένα για το μενού ........ γι' αυτό σημείωσα κάπου πως δεν έχουν ρίξει τον ίδιο κόπο και χρόνο ώστε να προσαρμόσουν τα μενού στις νέες συνθήκες και ανάγκες , αλλά πάτησαν επάνω στα γνωστά ........ σε ότι αφορά την διαρρύθμιση η οποία κατά την γνώμη μου , έπρεπε να ακολουθεί άλλη λογική ........ 

    Μου έλειψε ξεκάθαρα η ικανότητα προσαρμογής " Άλλων " φακών ........ όχι ότι τρελάθηκα κιόλας δλδ ....... ψιλοάνθρακες ο θησαυρός ....... οπότε καταλήγω άρδην στην χρήση με native φακούς , άντε και κανέναν αντάπτορα για κανέναν m42 της προκοπής και μέχρις εκεί ........ αφού τα καλύτερα αποτελέσματα θα παρθούν με ότι σχεδιάστηκε για να δουλεύει μ' αυτά τα συστήματα κι' όλα τ' άλλα είναι κόλπα μαγικά που κάνουν στην Ινδία ........ 

  Καλά για τις μπαταρίες δεν μου έλειψε τίποτε , φορτίζεις την K - 30 και πας μία εβδομάδα για πλάκα ....... έτσι πήγε περίπατο το περί βάρους στις mirrorles , όπου ότι κέρδιζες σε βάρος από το σύνολο , απλά το κουβαλούσες σε μπαταρίες μέσα στην τσάντα ...... εντάξει , βελτιώθηκε η κατάσταση ....... βγήκαν μεγαλύτερες τσάντες ....... 🤣🤣🤣 ........ εντάξει βρε παιδί μου , βγήκαν καλύτερες μπαταρίες ........ μιά κουβέντα είπαμε ........ ωχού ........ 🤣🤣🤣 ........ 

   Ααααααα ........ το κράτημα , πιάνεις μία DSLR στα χέρια σου και αναλόγως μοντέλου και μάρκας , την τακάρεις στα πίσω λάστιχα στον τρακτορα και δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει το αμάξι προς τα πίσω ........ φορτωμένο κιόλας ....... με μία mirrorles ....... γυρίζεις την tilt screen και ακουμπάς το κινητό σου επάνω στο καφέ ....... για να σερφάρεις στο διαδίκτυο ....... μήπως και βρείς οδηγίες για το που στα κομμάτια βρίσκεται μέσα στο μενού ο τρόπος που αλλάζεις χρώμα στο περίγραμμα του focus peaking ...... 

   Όποιος στεναχωρέθηκε , τι να κάνουμε ....... αυτά έχει η ζωή ...... όποιος θύμωσε ...... ξύδι ...... έχει και balsamico σε γεύσεις ....... 🤣🤣🤣 ....... 

 

 

sketch-1656473165710.jpg

Αυτά όλα για πρωινό Μπάμπη? ...... φαντάζομαι το μεσημεριανό πως θα είναι😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Snorky.GR είπε

Αυτά όλα για πρωινό Μπάμπη? ...... φαντάζομαι το μεσημεριανό πως θα είναι😅

    Περιμένω να ξυπνήσει το παιδί για να το πάω στην δουλειά του ........ οπότε συνεχίζω as scheduled μέχρι τις 8 και 40 ........ 🤣🤣🤣 ...... 

   Εσείς βέβαια , μπορεί να νομίζετε ότι σας κάνω πλάκα ....... μου μπήκε στο μάτι μια Lumix g7 ( used ) ....... μη ρωτάτε γιατί και πώς ........ άρχισα να μελετάω ...... αναποδογύρισα το φλυτζάνι ...... δεν ..... λέω δεν πάς στα σίγουρα ...... βρίσκω μία omd em10 mark iii S ...... ψιθυριστό κλείστρο είναι το S , μία από τα ίδια ...... 1/4000 κλείστρο ....... μία η άλλη ...... καλά δεν μιλάω για Nikon V1 και τέτοια ...... περσινά ξινά σταφύλια ....... το έχουμε δεί το έργο κλπ ....... θα πας για Fuji ....... έχω μεγάλη εκτίμηση στα μήλα ράτσας Fuji , αν βρείτε τα πρέποντα απλά πληρώστε τα ....... οπότε λέω για να έχουν το ίδιο όνομα δεν μπορεί ...... θα είναι εφάμιλλης ποιότητας ....... αμ δε ...... οι μηχανές κοστίζουν όσο 20 καφάσια μήλα ...... ενώ σε αναλογία , μία Fuji ( σώμα ) μεταχειρισμένη , σε αντίθεση με τα μήλα που είναι φρέσκα .... τα μήλα βγαίνουν στον πάγκο τελική τιμή πώλησης 4 ευρώ το κιλό και παίρνεις 6 μήλα ας πούμε , ενώ η Fuji ζυγίζει 600 γραμμάρια το σώμα και πιάνει 400 ευρώ παρακαλώ ....... κάντε τώρα την διαφορά πόσο θα έβγαινε αν ζύγιζε κιλό ...... και μπαγιάτικια κιόλας ........ 🤣🤣🤣 ...... θα μου πείτε , τα μήλα δεν βγάζουν φωτογραφίες ....... ναι , αλλά κάνουν καλό στο έντερο ....... και η καλή λειτουργία του εντέρου σας βοηθάει στο να βγάζετε καλές φωτογραφίες ....... 🤣🤣🤣 ....... ασύμφορες τελείως οι Fuji .......... και ανθυγιεινές θα έλεγα μάλιστα ....... 🤣🤣🤣 ....... οπότε απορρίφθηκαν ........ 

sketch-1656475890012.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

   

  Καλά για τις μπαταρίες δεν μου έλειψε τίποτε , φορτίζεις την K - 30 και πας μία εβδομάδα για πλάκα ....... έτσι πήγε περίπατο το περί βάρους στις mirrorles , όπου ότι κέρδιζες σε βάρος από το σύνολο , απλά το κουβαλούσες σε μπαταρίες μέσα στην τσάντα ...... 

   

Θες να αποκτησω ψυχολογικα πρωι πρωι??? 🤣🤣

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Θες να αποκτησω ψυχολογικα πρωι πρωι??? 🤣🤣

    Μην ανησυχείς , θα πάρω mirrorles όπως και ναχει !

31 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μην ανησυχείς , θα πάρω mirrorles όπως και ναχει !

     Θα πάρω μία καλή όμως , με πολλά κουμπιά , με τηλεχειριστήριο , γερμανικιά ........ σίγουρα πράγματα ....... πως , δεν βγήκαν ακόμη τέτοιες ........ ε δεν μπορεί , θα βγουν μέχρι τότε ........ 🤣🤣🤣 .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μην ανησυχείς , θα πάρω mirrorles όπως και ναχει !

Θέλω πολύ να σας δείξω ένα κόλπο που κάνουν όλες οι μηχανές με καθρέπτη, αλλά οι Mirrorless δεν μπορούν.
Εγώ χωρίς αυτή τη δυνατότητα ζορίζομαι πολύ....
Αν βρω χρόνο σήμερα θα σας το δείξω.
Πάει κάπου το μυαλό σας;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GQPhDFBI είπε

Θέλω πολύ να σας δείξω ένα κόλπο που κάνουν όλες οι μηχανές με καθρέπτη, αλλά οι Mirrorless δεν μπορούν.
Εγώ χωρίς αυτή τη δυνατότητα ζορίζομαι πολύ....
Αν βρω χρόνο σήμερα θα σας το δείξω.
Πάει κάπου το μυαλό σας;

    Όχι , οπότε περιμένουμε μόλις βρείς χρόνο ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Θέλω πολύ να σας δείξω ένα κόλπο που κάνουν όλες οι μηχανές με καθρέπτη, αλλά οι Mirrorless δεν μπορούν.
Εγώ χωρίς αυτή τη δυνατότητα ζορίζομαι πολύ....
Αν βρω χρόνο σήμερα θα σας το δείξω.
Πάει κάπου το μυαλό σας;

Ναι το μυαλό μας πηγαίνει σε πολλά πράγματα.......όπως κι εγώ ξέρω κάποια κόλπα που κάνουν οι mirrorless,και που με τις DSLR, τα κάναμε όλα αυτά με το χέρι στο post processing.

Κι εγώ ζορίζομαι.......μην νομίζεις ότι περνάω στην mirrorless κατάσταση με ευκολία....κάθε άλλο!

Φεύγω για την δουλειά....θα σας διαβάσω το βραδυ.

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Heaven is a place on earth"

Κάπου στην Ορεινή Αρκαδία, πηγαίνοντας προς το Βαλτεσινίκο κάναμε στάση σε ένα πανέμορφο φυσικό τοπίο να περπατήσουμε και να απολαύσουμε καθαρό οξυγόνο από τα όμορφα έλατα και τις καστανιές. 

Κάπου εκεί, δίπλα σε ένα εκκλησάκι υπήρχε αυτό το όμορφο πέτρινο παγκάκι έτοιμο να φιλοξενήσει όποιον πεζοπόρο ήθελε μια στάση να χαρεί και να χαλαρώσει στην ηρεμία του δάσους.

"Heaven is a place on earth"

 

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Iliemp είπε

"Heaven is a place on earth"

Κάπου στην Ορεινή Αρκαδία, πηγαίνοντας προς το Βαλτεσινίκο κάναμε στάση σε ένα πανέμορφο φυσικό τοπίο να περπατήσουμε και να απολαύσουμε καθαρό οξυγόνο από τα όμορφα έλατα και τις καστανιές. 

Κάπου εκεί, δίπλα σε ένα εκκλησάκι υπήρχε αυτό το όμορφο πέτρινο παγκάκι έτοιμο να φιλοξενήσει όποιον πεζοπόρο ήθελε μια στάση να χαρεί και να χαλαρώσει στην ηρεμία του δάσους.

"Heaven is a place on earth"

 

Εχεις προσπαθησει στο post edit να φτιαξεις καποιου ειδους ομιχλη? Με την sony το τραβηξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...