Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Επόμενο βήμα ..... πόσο θα βαρύνουν οι Zuiko ....... 

sketch-1656339309440.jpg

    Αυτοί οι Zuiko δεν πρέπει να βγήκαν καλοί ....... δεν είδα να κυκλοφορούν αρκετοί ........ 🤣🤣🤣

 

    To Zuiko or not to Zuiko ........ 

sketch-1656346024919.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ρωτησω για τισ 2 φωτοσ.ειχα παεει στο λιμανι και ειχα βγαλει φωτοσ τα movie posters περσυ το καλοκαιρι για το φεστιβαλ ντοκυμαντερ που εγινε εκει.το αποτελεσμα καπιοσ Μ καλεσε την ασφαλεια επειδη με ειδαν να φωτογραφιζω΄΄[οχι τα κτηρια σαν το κυριωσ φοκουσ.] και ο σεκ αν και φιλικοσ μου πε απαγορευεται και κατι τετιο και του λεγα οτι ειναι το φεστιβαλ αυτο φωτογραφιζω αλλα μου λεγε να παιρνα ειδικη αδεια απ το λιμανι  seriously???  

απο τοτε δεν εχω ξαναφωτογραφισει στο λιμανι 

και μετα εγινε το ιδιο στο μεγαρο που εβγαζα απλα τα χριστ στολιδια και αμεσωσ ενασ αλλοσ σεκ να μου τα πρηζει και οταν του ειπα πωσ και αλλοι φωτογραφιζαν μου λεγε ναι αυτοι εχουν κινητο και το κινητο εχει λιγοτερο καθαροτητα απο  μια καμερα ΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

μου ρθε να του πω μια φωτο μου πουληθηκε ηταν  απο κινητο αλλα  τελοσπαντων

Αρα επειδη βλεπω απο ανεστη και λιγο μπαμπη να ποσταρουν φωτοσ απ αυτα τα 2 λιμανι μεγαρο τελικα ειχατε παρομοιο θεμα??? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, star12 είπε

θελω να ρωτησω για τισ 2 φωτοσ.ειχα παεει στο λιμανι και ειχα βγαλει φωτοσ τα movie posters περσυ το καλοκαιρι για το φεστιβαλ ντοκυμαντερ που εγινε εκει.το αποτελεσμα καπιοσ Μ καλεσε την ασφαλεια επειδη με ειδαν να φωτογραφιζω΄΄[οχι τα κτηρια σαν το κυριωσ φοκουσ.] και ο σεκ αν και φιλικοσ μου πε απαγορευεται και κατι τετιο και του λεγα οτι ειναι το φεστιβαλ αυτο φωτογραφιζω αλλα μου λεγε να παιρνα ειδικη αδεια απ το λιμανι  seriously???  

απο τοτε δεν εχω ξαναφωτογραφισει στο λιμανι 

και μετα εγινε το ιδιο στο μεγαρο που εβγαζα απλα τα χριστ στολιδια και αμεσωσ ενασ αλλοσ σεκ να μου τα πρηζει και οταν του ειπα πωσ και αλλοι φωτογραφιζαν μου λεγε ναι αυτοι εχουν κινητο και το κινητο εχει λιγοτερο καθαροτητα απο  μια καμερα ΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

μου ρθε να του πω μια φωτο μου πουληθηκε ηταν  απο κινητο αλλα  τελοσπαντων

Αρα επειδη βλεπω απο ανεστη και λιγο μπαμπη να ποσταρουν φωτοσ απ αυτα τα 2 λιμανι μεγαρο τελικα ειχατε παρομοιο θεμα??? 

Δε μένω Θεσσαλονίκη αλλά μου συνέβη το ίδιο πρόσφατα στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος για πρώτη φορά. Με το που με είδαν να κρατάω μηχανή, χωρίς καν να βγάζω φωτογραφίες εκείνη τη στιγμή, με πλησίασαν και μου είπαν πως απαγορεύεται αν είναι επαγγελματική. Προφανώς δεν μπήκα σε διαδικασία συζήτησης τι ορίζεται ως επαγγελματική ή μη, την έβαλα μέσα προχώρησα 20 μέτρα παραπέρα την έβγαλα και συνέχισα να βγάζω κανονικά. 

Επίσης μου έχει τύχει στο κτήριο της ναυτιλιακής του Αγγελικούση που έχει σχεδιάσει η Ρένα Σακελλαρίδου (1 στενό πάνω από το Νιάρχος δηλαδή) να βγάζω φωτογραφίες από το απέναντι γωνιακό πεζοδρόμιο και να έρχεται τρέχοντας σεκιουριτάς να μου πει πως απαγορεύεται λόγω πνευματικής ιδιοκτησίας της αρχιτέκτονος. Ε οκ εκεί δεν κρατήθηκα του είπα πως βγάζω γενικά τον δρόμο με άλλα 10 κτήρια μαζί οπότε δεν επέμεινε. 

Από αντίστοιχα περιστατικά άλλων έχω καταλήξει στο ότι έρχονται και πρήζουν επειδή πρέπει, επειδή έτσι τους έχουν πει να κάνουν αμα δουν κάποιον, οπότε αν χαμογελάσεις τους πεις "ναι ναι εννοείται" και πας παρακάτω δεν τρέχει κάτι το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθούν ξανά. Να ξαναπάς μη μασάς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεία, Κατάκολο

Fujifilm X-E3

18 - 55mm f/2.8-4.0 στα 18mm

ISO 800, SS 50

 

Να βαλουμε και μεις κανενα βαπορι..

Εν μεσω κορονας αραγμενο για πολλες μερες.. Στολιδι το Mein Schiff 3..

IMG_2839~photo.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, star12 είπε

θελω να ρωτησω για τισ 2 φωτοσ.ειχα παεει στο λιμανι και ειχα βγαλει φωτοσ τα movie posters περσυ το καλοκαιρι για το φεστιβαλ ντοκυμαντερ που εγινε εκει.το αποτελεσμα καπιοσ Μ καλεσε την ασφαλεια επειδη με ειδαν να φωτογραφιζω΄΄[οχι τα κτηρια σαν το κυριωσ φοκουσ.] και ο σεκ αν και φιλικοσ μου πε απαγορευεται και κατι τετιο και του λεγα οτι ειναι το φεστιβαλ αυτο φωτογραφιζω αλλα μου λεγε να παιρνα ειδικη αδεια απ το λιμανι  seriously???  

απο τοτε δεν εχω ξαναφωτογραφισει στο λιμανι 

και μετα εγινε το ιδιο στο μεγαρο που εβγαζα απλα τα χριστ στολιδια και αμεσωσ ενασ αλλοσ σεκ να μου τα πρηζει και οταν του ειπα πωσ και αλλοι φωτογραφιζαν μου λεγε ναι αυτοι εχουν κινητο και το κινητο εχει λιγοτερο καθαροτητα απο  μια καμερα ΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

μου ρθε να του πω μια φωτο μου πουληθηκε ηταν  απο κινητο αλλα  τελοσπαντων

Αρα επειδη βλεπω απο ανεστη και λιγο μπαμπη να ποσταρουν φωτοσ απ αυτα τα 2 λιμανι μεγαρο τελικα ειχατε παρομοιο θεμα??? 

      Ναι , μαζί με την καλημέρα μου , έχει περάσει λίγος καιρός , παραλίγο θα έπαιρνα το 100 και θα πήγαινα μέσα μαζί με τον υπάλληλο της εταιρείας Security , πήρα και το Λιμενικό διότι όπως είπε ήταν οδηγία δική τους , εκείνοι είπαν πως δεν έχουν εκδώσει ποτέ τέτοια οδηγία ......... τα ίδια και στο Μέγαρο ........ εφόσον μπεις μέσα στον χώρο τους ........ όμως τελικά η ουσία όπως πάντα βρίσκεται στο αν σε δουν , καθώς και στο ποιός θα σε δεί .......... στο λιμάνι ουσιαστικά τους ζοριζει να μην τραβήξεις προς τον χώρο των επιβατικών ........ ενώ πουθενά στον χώρο δεν υπάρχει απαγορευτική σήμανση .......

    Αν θελήσει κάποιος να το τραβήξει το ζήτημα , απλά καλεί το 100 σε περίπτωση που τον ενοχλήσουν , πέφτουν μηνύσεις εκατέρωθεν ....... ώστε να πάει το θέμα πιο πέρα ....... καλείς και κάποιον να καλύψει το θέμα έστω και να ζοριστει η εταιρεία security ...... 

    Εδώ πήγα στην γιορτή της Αεροπορίας , μέσα στο αεροδρόμιο , ρώτησα τους ανθρώπους , μου είπαν απλά ΟΚ και τράβηξα ........ το Μέγαρο μάλλον είναι πιο σημαντικό στρατηγικό σημείο ....... οπότε δεν είναι πρέπον να αποκαλυφθεί η θέση του ........... 

    Και τον Ανέστη φυσικά απλώς δεν τον πήραν χαμπάρι ......... στο κρυοΜέγαρο ....... για το οποίο έχω και περισσότερες κρυανάλατες βιωματικού τύπου εντυπώσεις ...... μου θυμίζει αυτό που έλεγαν " Το κλίμα είναι θερμό ........ όπως ο ήλιος στην Αγγλία " ......... δεν το συνεχίζω για να μην χαρακτηριστώ κάπως ....... 

  Ο χώρος που είναι αφιερωμένος στην μουσική και την τέχνη , αρνείται να φωτογραφηθεί , ώστε τα μυστικά της τέχνης να μην γίνουν γνωστά στους πολλούς , εξαιρούνται τα παρτέρια του , στα οποία μπορούν να κάνουν ελεύθερα τα " κακά " τους όλα τα πέριξ δεσποζόμενα και αδέσποτα  ζώα ....... αφού το συρματόπλεγμα έπεσε , αλλά οι εισπράξεις φαίνεται πως δεν είναι αρκετές για την αποκατάσταση του ........ 

    Μακρινή άποψη του κρυοΜέγαρου Μουσικής ? ........ από αυτή την απόσταση δεν έχετε κανέναν φόβο να σας ενοχλήσει κανείς για την λήψη , ούτε και να σας το απαγορεύσει .

  Όσο για την λογική του να σας εμποδίζουν να κάνετε φωτογραφικές λήψεις μέσα στον χώρο του ....... αλήθεια ο αρχιτέκτονας που σχεδίασε το κτήριο τι άποψη έχει γι' αυτό το ζήτημα , αν είναι δλδ αρνητικός στο να φωτογραφηθεί το έργο του .

sketch-1656388681291.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά συμβαίνουν πολύ στο Ελλαδιστάν, που ο κάθε αγράμματος και άξεστος  γίνεται σεκιουριτάς( πως αλλιώς άλλωστε?)....και που ερμηνεύουν τον νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας κατά το δοκούν.

Αλλά ίσως να ήταν σοφότερο να μαθαίναμε κι εμείς να αντιδράμε διαφορετικά σε παρόμοιες περιπτώσεις....(να τα λέμε και αυτά).

Μου έτυχε σε πολυκατάστημα να δω κάποια ποτήρια με όμορφο κόκκινο χρώμα στο restaurant του πολυκαταστήματος, και σκέφτηκα να το φωτογραφίσω για να το προσ8εσω στην χρωματική παλέτα στο GIMP. Σε δυο λεπτά ήταν ένας νεαρός του καταστήματος δίπλα μου αγριεμένος και να προσπαθεί να μου ψάλλει το λογύδριον του απαγορεύεται η φωτογράφιση εδω μέσα , και μόνο με άδεια( αλη8εια από ποιον?)......αφού τον άφησα να τελειώσει το ποίημα του( το ήξερε καλά , και το έλεγε νεράκι), του είπα ότι δεν φωτογράφιζα τα ποτήρια, αλλά το χρώμα( εγώ την αλήθεια είπα)....έμεινε ξερός.

Τι να πει άλλωστε?.....το γνώριζε και ο ίδιος.

Δεν χρειάζεται η κόντρα με τον φουκαρά τον σεκιουριτά, αρκεί να του μιλήσεις, για το τι φωτογραφίζεις, ...το φως, το χρώμα, τον αέρα, την ανταύγεια, την διάχυση των δυο χρωμάτων, την καταπληκτική μετάβαση της φόρμας, την αυθεντικότητα της ποιότητας,την ατμόσφαιρα τής στιγμής, την αλληλεπίδραση της παρούσας σκηνής, την υπέρβαση....κι ένα σωρό άλλες τέτοιες εύηχες καλλιτεχνικές π@π@ριές......


Βγάζει κάποια έντονα σπυράκια, και απομακρύνεται........συνήθως οι σεκιουριτάδες είναι αλλεργικοί στην τέχνη και ιδιαίτερα στην ερμηνεία της και ακόμα περισσότερο στην ανάλυσή της.

Κακά τα ψέματα όποιος ασχολείται με φωτογραφία , ασχολείται και με την ΤΕΧΝΗ....έστω και αν δεν το αντιλαμβάνεται !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pifilos είπε

Δε μένω Θεσσαλονίκη αλλά μου συνέβη το ίδιο πρόσφατα στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος για πρώτη φορά. Με το που με είδαν να κρατάω μηχανή, χωρίς καν να βγάζω φωτογραφίες εκείνη τη στιγμή, με πλησίασαν και μου είπαν πως απαγορεύεται αν είναι επαγγελματική. Προφανώς δεν μπήκα σε διαδικασία συζήτησης τι ορίζεται ως επαγγελματική ή μη, την έβαλα μέσα προχώρησα 20 μέτρα παραπέρα την έβγαλα και συνέχισα να βγάζω κανονικά. 

Στο ίδιο ίδρυμα,  σε στιγμή που έβγαζαν 1000 άτομα με κινητά , κολλητά σε μένα καμιά 20ρια, με πλησιάζει σεκιουριτού και με ρωτάει , της απαντώ με ειρωνία "η διάκριση αφορά όσους βγάζουν με φωτογραφικές και όχι με κινητά ;" και με ρωτάει ξανά "τι θα κάνω τις φωτογραφίες" , οπότε της απάντησα ότι θα τις κοιτάω στην οθόνη του υπολογιστή μου  και μου είπε έπειτα ότι απαγορεύεται μόνο αν σκοπεύω να τις πουλήσω ή να τις δημοσιεύσω.  Την ίδια μέρα, στο πάρκο του ίδιου χώρου, γυναίκες που έβγαζαν η μία την άλλη, με dslr , δεν ενοχλήθηκαν . Οπότε οι παρατηρήσεις αφορούν πιθανότατα άνδρες, αποκλειστικά με φωτογραφικές. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Στο ίδιο ίδρυμα,  σε στιγμή που έβγαζαν 1000 άτομα με κινητά , κολλητά σε μένα καμιά 20ρια, με πλησιάζει σεκιουριτού και με ρωτάει , της απαντώ με ειρωνία "η διάκριση αφορά όσους βγάζουν με φωτογραφικές και όχι με κινητά ;" και με ρωτάει ξανά "τι θα κάνω τις φωτογραφίες" , οπότε της απάντησα ότι θα τις κοιτάω στην οθόνη του υπολογιστή μου  και μου είπε έπειτα ότι απαγορεύεται μόνο αν σκοπεύω να τις πουλήσω ή να τις δημοσιεύσω. 

Ναι ίσως φρικάρουν με το μέγεθος δεν ξερω, σου λέει αφού δεν είναι κινητό είναι σίγουρα επαγγελματίας. Νομίζω την επόμενη φορά θα τους πω οτι βγάζω με φιλμ που υποθέτω στο δικό τους μυαλό δεν είναι επαγγελματικό πια. 

Α ωραία δηλαδή δεν τους πειράζει μια συσκευή με την οποία βγάζουν όλοι, έχει άμεση πρόσβαση στο internet και κυριολεκτικά ο κόσμος τη χρησιμοποιεί για να δημοσιεύσει αυτό που μόλις έβγαλε, αλλά τους ενοχλεί η μηχανή που μέχρι να γυρίσεις σπίτι, να περάσεις τις εικόνες, να τις επεξεργαστείς και να τις δημοσιεύσεις θα έχει βγει στη σύνταξη ο σεκιουριτάς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναύπλιο, παλιά πόλη

Nikon D750

50mm f/1.8 στo f/5

ISO 1250, SS 1/100

 

Ηταν τοσο ηρεμη, απολαμβανοντας την απογευματινη σιεστα της..

Μετα απο ενα φαγοποτι ανευ προηγουμενου..

IMG_2841~photo.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ήμουν έτοιμος ........ αλλά κάτι που διάβασα από εδώ , κάτι άλλα που θυμήθηκα από εκεί ....... οπότε η μελέτη διακόπηκε προς το παρόν φυσικά ........ και θα συνεχιστεί , διότι θέλει κάμποση ...... μέχρι τότε θα καθήσουμε στ' αυγά μας ( ξαπλώστρες κατ' άλλους ) συνοδεία CCD αισθητήρων , τών οποίων οι αναλύσεις δεν ξεπέρασαν τα 10mp ...... εκείνα τα παχιά παχιά , που είχαν τρία στρέμματα απόσταση το ένα από το άλλο και τα κουκούλωναν και με φίλτρα Bayer , για να διατηρούν τον θερμό χαρακτήρα τους ........ θα πέσει και λίγο εξάσκηση σε Foveon ........ εδώ να δείς γέλια , που θέλει τον ήλιο κόντρα συν όλες τις λάμπες αναμμένες για να αποδώσει ....... πολύ φωτεινό το συνολάκι σας ...... ευτυχώς βέβαια που ο CEO της Sony μας αποκάλυψε πως σε μικρό ? ........ αυτοί έχουν μούρλα με τα μικρά ...... χρονικά διαστήματα ........ 🤣🤣🤣 ..... τα κινητά θα έχουν ξεπεράσει σε απόδοση τα φωτογραφικά συστήματα ......... οπότε ησύχασα όπως καταλαβαίνετε ........ αν και μου έμεινε μιά απορία ....... αν θα κυκλοφορήσουν neck strap κατάλληλα για τέτοιες συσκευές ........ δεν έχω όρεξη να βγω στο δρόμο φορώντας ότι ναναι ........ κι' έτσι με όλα αυτά ειπωμένα αναβλήθηκε η αγορά mirrorles , ευτυχώς ........ ήθελα ένα neck strap φαρδύ ....... σαν αυτά που κρεμάνε οι κιθαρίστες τις κιθάρες ......... αλλά δεν βρήκα τίποτε κατάλληλο στην πιάτσα ........ 

sketch-1656466530148.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...