Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκιμάζοντας τον Zuiko 40-150mm f2.8 επάνω σε μια Olympus E-M5 II, με ISO-200, 1/1500sec,  f/8,  και f.l./67mm, και με μια λιακάδα (περίπου ελληνική), μου προέκυψε αυτό εδώ......τελικά θα τον κρατήσω, αυτόν τον φακό.

P6140343-3.jpg.060ab0ecc050a0417e356c25ddc7bd0c.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Δοκιμάζοντας τον Zuiko 40-150mm f2.8 επάνω σε μια Olympus E-M5 II, με ISO-200, 1/1500sec,  f/8,  και f.l./67mm, και με μια λιακάδα (περίπου ελληνική), μου προέκυψε αυτό εδώ......τελικά θα τον κρατήσω, αυτόν τον φακό.

P6140343-3.jpg.060ab0ecc050a0417e356c25ddc7bd0c.jpg

     Ναι , ο συγκεκριμένος φακός πατάει επάνω στον 40 - 150 αυτόν που είχε βγει σε 4/3 mount , μάλιστα όταν τον δοκίμασα επάνω σε omd em10 mark ii , πέρα από την δυσκολία στο autofocus διότι ανάμεσα λειτουργούσε αντάπτορας με ηλεκτρονική επικοινωνία , το τελικό αποτέλεσμα ήταν ισάξιο , παρά τις εγγενείς δυσκολίες . 

   Παραμένει μία αξιοπρεπής επιλογή , η τελική διαφορά είναι πως ο αντίστοιχος δουλεύει ακόμη καλύτερα , όμως επάνω σε 4/3 σώματα .

   Είμαι ήδη στα σκαριά για μία Omd em1 , την πρώτη , αν ξεπεράσω τις Pentax .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, highpriest είπε

ΟΛΟΙ σε Μ4/3 θα καταλήξετε στο τέλος! Χεχεχε

😄

   Άντε να χαθείς ....... 🤣🤣🤣 ....... περιμένουμε δείγματα από το νέο απόκτημα κι' άσε κατά μέρος τα χαζά ....... 

12 λεπτά πριν, highpriest είπε

ΟΛΟΙ σε Μ4/3 θα καταλήξετε στο τέλος! Χεχεχε

😄

    Μα έχουμε ήδη ....... 😎😎😎 ...... την e - pl1 ...... αν είχε και viewfinder ..... θα σας άφηνα να τρώτε την σκόνη μου ....... ας οψεται ..... 

14 λεπτά πριν, highpriest είπε

ΟΛΟΙ σε Μ4/3 θα καταλήξετε στο τέλος! Χεχεχε

😄

    

16 λεπτά πριν, highpriest είπε

ΟΛΟΙ σε Μ4/3 θα καταλήξετε στο τέλος! Χεχεχε

😄

     Βαστάς εκτυπωτή 3D ........ 🤣🤣🤣 ...... όχι ..... μου φέρθηκες σπαθί κάποτε ..... ντρέπομαι να σε χτυπήσω μπαμπέσικα ...... 🤣🤣🤣 ........ πάρε ......... εσύ ..... 🤣🤣🤣 .......... έχω κι' άλλον ....... εκτυπωτή ....... 🤣🤣🤣 ....... 

12 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Άντε να χαθείς ....... 🤣🤣🤣 ....... περιμένουμε δείγματα από το νέο απόκτημα κι' άσε κατά μέρος τα χαζά ....... 

    Μα έχουμε ήδη ....... 😎😎😎 ...... την e - pl1 ...... αν είχε και viewfinder ..... θα σας άφηνα να τρώτε την σκόνη μου ....... ας οψεται ..... 

    

 

     Βαστάς εκτυπωτή 3D ........ 🤣🤣🤣 ...... όχι ..... μου φέρθηκες σπαθί κάποτε ..... ντρέπομαι να σε χτυπήσω μπαμπέσικα ...... 🤣🤣🤣 ........ πάρε ......... εσύ ..... 🤣🤣🤣 .......... έχω κι' άλλον ....... εκτυπωτή ....... 🤣🤣🤣 ....... 

     🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Άντε να χαθείς ....... 🤣🤣🤣 ....... περιμένουμε δείγματα από το νέο απόκτημα κι' άσε κατά μέρος τα χαζά ....... 

   

Αυτό τον καιρό βγάζω μονο φώτο προϊόντων και προσπαθώ να μάθω καλύτερα την δουλειά, ειδικά στον τομέα του φωτισμού studio. Ο @GQPhDFBI ξέρει, βοηθάει κιόλας.

Ακόμη δεν έχω προλάβει με την G9 να βγω για τοπίο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αυτό τον καιρό βγάζω μονο φώτο προϊόντων και προσπαθώ να μάθω καλύτερα την δουλειά, ειδικά στον τομέα του φωτισμού studio. Ο @GQPhDFBI ξέρει, βοηθάει κιόλας.

Ακόμη δεν έχω προλάβει με την G9 να βγω για τοπίο. 

     Να θυμάσαι ........ εκτός από την δουλειά υπάρχει και η ζωή ....... το λέω ευγενικά ........ 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, babisskg είπε

     Ναι , ο συγκεκριμένος φακός πατάει επάνω στον 40 - 150 αυτόν που είχε βγει σε 4/3 mount , μάλιστα όταν τον δοκίμασα επάνω σε omd em10 mark ii , πέρα από την δυσκολία στο autofocus διότι ανάμεσα λειτουργούσε αντάπτορας με ηλεκτρονική επικοινωνία , το τελικό αποτέλεσμα ήταν ισάξιο , παρά τις εγγενείς δυσκολίες . 

   Παραμένει μία αξιοπρεπής επιλογή , η τελική διαφορά είναι πως ο αντίστοιχος δουλεύει ακόμη καλύτερα , όμως επάνω σε 4/3 σώματα .

   Είμαι ήδη στα σκαριά για μία Omd em1 , την πρώτη , αν ξεπεράσω τις Pentax .

Κι εγώ στα ίδια σκαριά είμαι αλλά για την Ε-Μ1 ΙΙΙ ( πέσανε κι άλλο οι τιμές).

Περνάω στο διπλανό δωμάτιο.......https://www.insomnia.gr/forums/topic/780402-σκέψεις-και-φρένα-για-το-επόμενο-βήμα/page/27/#comments ........να μην σκονίζουμε το σαλόνι εδώ 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, babisskg είπε

   Άντε να χαθείς ....... 🤣🤣🤣 ....... περιμένουμε δείγματα από το νέο απόκτημα κι' άσε κατά μέρος τα χαζά .......

     🤣🤣🤣

True…😡

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Panpaiz79 είπε

Καλησπέρα, Αγία Τριάδα Θεσσαλονίκη. Ποια νομίζετε είναι η "σωστότερη" φωτογραφία;

FB_IMG_1655924020244.jpg

Adobe_Express_20220622_2156290.5542043764927024.png

Σωστό τεχνικά; Σωστό καδράρισμα; Σωστές ρυθμίσεις για καθαρότερη φώτο;
Δεν νομίζω πως έχει και τόση σημασία. Το θέμα είναι εσύ τι ήθελες να δώσεις με την φώτο.

Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα η δεύτερη. Την βλέπω πιο καθαρή λήψη. Αν κάτι θα άλλαζα θα ήταν να ανέβαινα λίγο πιο ψηλά, ώστε ο ορίζοντας εκει που συναντιέται η θάλασσα με την γη, να μη κόβει τον άνθρωπο στην μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Panpaiz79 είπε

Καλησπέρα, Αγία Τριάδα Θεσσαλονίκη. Ποια νομίζετε είναι η "σωστότερη" φωτογραφία;

FB_IMG_1655924020244.jpg

Adobe_Express_20220622_2156290.5542043764927024.png

Σωστότερη ως προς τί?....

Πιασε κοκκινο @highpriest 😀

Επεξ/σία από Snorky.GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snorky.GR είπε

Σωστότερη ως προς τί?....

Να το θέσω σωστότερα τότε, ποια θα επιλεγατε; Η δεύτερη είναι η δική μου εκδοχή. Είχα όμως σχόλια ότι θα ήταν καλύτερα να είμαι πιο κοντά στο θέμα

7 λεπτά πριν, highpriest είπε

Σωστό τεχνικά; Σωστό καδράρισμα; Σωστές ρυθμίσεις για καθαρότερη φώτο;
Δεν νομίζω πως έχει και τόση σημασία. Το θέμα είναι εσύ τι ήθελες να δώσεις με την φώτο.

Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα η δεύτερη. Την βλέπω πιο καθαρή λήψη. Αν κάτι θα άλλαζα θα ήταν να ανέβαινα λίγο πιο ψηλά, ώστε ο ορίζοντας εκει που συναντιέται η θάλασσα με την γη, να μη κόβει τον άνθρωπο στην μέση.

Αν σου πω ότι δεν το είχα προσέξει καν. Αλλά τώρα που το βλέπω, έχεις δίκιο, θα ήταν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Panpaiz79 είπε

Να το θέσω σωστότερα τότε, ποια θα επιλεγατε; Η δεύτερη είναι η δική μου εκδοχή. Είχα όμως σχόλια ότι θα ήταν καλύτερα να είμαι πιο κοντά στο θέμα

Αν σε ρώτησαν: Τι θέλεις να δείξεις; Και απάντησες: Τον άνθρωπο που ψαρεύει και πως το κάνει και την στάση του σώματος του και τα χαρακτηριστικά του, τότε σωστά σου είπαν

Αν σε ρώτησαν: Τι θέλεις να δείξεις; Και απάντησες: Το πόσο μικρός ή ασήμαντος δείχνει ένας μοναχικός άνθρωπος ανάμεσα στην φύση και τις κατασκευές των ανθρώπων, τότε λάθος σου είπαν

Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να επικοινωνήσεις με την φωτογραφία σου

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...