Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, D___G είπε

10536745097?profile=original

Άκρως εντυπωσιακή, μπράβο για τη λήψη, αλλά κατά τη δική μου γνώμη το έχεις παρακάνει στην επεξεργασία, μιλώντας από την τεχνική σκοπιά. Διακρίνεται μια έντονη φωτεινή άλως γύρω από το λαιμό και το κεφάλι του πουλιού, που εμένα προσωπικά δε μ' αρέσει. Αυτό προέρχεται από την έντονη αύξηση contrast, shadows, colors κλπ. Φιλικά μιλάμε πάντα, έτσι; :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D___G είπε

10536745097?profile=original

Πολύ ωραίο στιγμιότυπο.

Νομίζω ότι έχεις τραβήξει το HDR / Shadow details στα άκρα γιατί ο γλάρος ακτινοβολεί μια άσπρη άλω.

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Άκρως εντυπωσιακή, μπράβο για τη λήψη, αλλά κατά τη δική μου γνώμη το έχεις παρακάνει στην επεξεργασία, μιλώντας από την τεχνική σκοπιά. Διακρίνεται μια έντονη φωτεινή άλως γύρω από το λαιμό και το κεφάλι του πουλιού, που εμένα προσωπικά δε μ' αρέσει. Αυτό προέρχεται από την έντονη αύξηση contrast, shadows, colors κλπ. Φιλικά μιλάμε πάντα, έτσι; :)

Ούτε συνεννοημένοι να ήμασταν ☺

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζω και εγώ μία, απλά επειδή μου άρεσε. Σήμερα έκανα δοκιμές στους φακούς μου, στο μπαλκόνι μου, για να ξεσκουριάσω μετά από δύο χρόνια σχεδόν απραξίας λόγω covid και υποχρεώσεων, αλλά και για να ελέξγω ότι το AFMA έγινε στην εντέλεια.

Out of camera jpg, κανένα απολύτως edit, άλλωστε βαριόμουνα διότι η λήψη έγινε για τεχνικούς λόγους, όμως μου άρεσε πολύ μετά που την είδα και λέω ας την ανεβάσω. Μόνο ελάχιστο crop και σμίκρυνση για να ανέβει εδώ:

EDIT: Ερώτηση. Το φόρουμ μικραίνει τις φωτογραφίες από μόνο του; Διότι εγώ την ανέβασα αρκετά μεγαλύτερη από όσο την εμφανίζει.

ΟΚ, βρήκα τρόπο να την ανεβάσω στο σωστό μέγεθος μέσω ImgBB.

spacer.png

 

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2022 στις 8:05 ΠΜ, babisskg είπε

    Ευτυχώς ήταν καθαρό το παρμπρίζ ( ανεμοθραύστης ) του αυτοκινήτου , το φανάρι μόλις είχε ανάψει κόκκινο , η μηχανή ήταν ανοιχτή , ενώ από πίσω δεν είχε κολλήσει κανείς οπότε υπήρχε χρόνος για τα περαιτέρω ....... φυσικά η μηχανή παραμένει ακόμη σε φάση δυσλειτουργίας όπου μετά από κάθε λήψη , αλλάζει το διάφραγμα κατά πως το καταλαβαίνει εκείνη , κάτι σαν random  aperture bracketing ......... 

IMG_20220529_114604_947.jpg

  Ακόμη μία με το ίδιο πακέτο συνθηκών , κάτι σαν τι μπορείτε και τι δεν μπορείτε να κάνετε με μία χαλασμένη μηχανή .............. μάλιστα το σκέφτομαι αν πρέπει τελικά να προχωρήσω σε επισκευή η όχι ( φυσικά θα το κάνω μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά δεδομένα ) ........ εννοείται πως οι εικόνες έχουν περάσει από μία απαλή on fly επεξεργασία ....... on the road όπως πάντα ........ 

IMG_20220529_140734_325.jpg

Καλησπέρα. Είμαι σίγουρος ότι μιλάς για κάποια από τις Κ30/50/70 της Pentax, πιθανότατα για μια από τις δύο πρώτες μιας που στο πιο πρόσφατο μοντέλο διορθώθηκε κάπως το πρόβλημα (aperture block).

Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει καθόλου , ίσως λοιπόν σου λέω πράγματα που ήδη ξέρεις...το πρόβλημα δημιουργείται από το solenoid (συγνώμη, δεν ξέρω την ελληνική ορολογία) που τον παλιό πράσινο κινεζικό εξάρτημα που χρησιμοποιούσε η εταιρία ήταν υπερβολικα ισχυρό και κάποια στιγμή δημιουργούσε αυτό το θέμα (πρώτα πλάνα σκοτεινά γιατί φωτογράφιζε στο πιο χαμηλό δυνατό διάφραγμα κ στη συνέχεια στρωνει. Σε Manual mode νομίζω δεν έχει θέμα πάντως!).

Αν σε ενδιαφέρει να φτιάξεις τη μηχανή έχω διαβάσει ότι υπάρχει και οικονομική προχειρολύση χωρίς μάστορα. Σε κάποιο σημείο της μηχανής εξωτερικά κάποιοι τοποθετούν απλά έναν μαγνήτη και με κάποιο τρόπο αυτό παρακάμπτει το πρόβλημα.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι γιατί δεν το έψαξα παραπάνω (η πιο σύγχρονη KP που ζω δεν έχει αυτό το εξάρτημα αλλά λειτουργεί μέσω κάποιου ηλ. παλμού άρα δεν κινδυνεύω).

Όσο κι αν ψάχνω να βρω κάποιο αποτέλεσμα πάντως για να βοηθήσω δεν μπορώ τώρα. Δεν θυμάμαι που το είχε πάρει παλιά το μάτι μου (pentaxforums?)

 

Στις 26/5/2022 στις 9:14 ΜΜ, gotthard είπε

MKH_1871-Edit.jpg

Αν και υποθέτω ότι υπάρχουν εκατοντάδες τέτοια ορεινά ρεματα στην Ελλάδα το συγκεκριμένο δέντρο στη μέση της φωτογραφίας πρέπει να το έχω προσπεράσει (και φωτογραφήσει) τόσες φορές που το αναγνωρίζω αμέσως! 🤣

Περαστικός από το ηρωικό μονοπάτι ή κάποια σχέση;

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis444 είπε

Καλησπέρα. Είμαι σίγουρος ότι μιλάς για κάποια από τις Κ30/50/70 της Pentax, πιθανότατα για μια από τις δύο πρώτες μιας που στο πιο πρόσφατο μοντέλο διορθώθηκε κάπως το πρόβλημα (aperture block).

Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει καθόλου , ίσως λοιπόν σου λέω πράγματα που ήδη ξέρεις...το πρόβλημα δημιουργείται από το solenoid (συγνώμη, δεν ξέρω την ελληνική ορολογία) που τον παλιό πράσινο κινεζικό εξάρτημα που χρησιμοποιούσε η εταιρία ήταν υπερβολικα ισχυρό και κάποια στιγμή δημιουργούσε αυτό το θέμα (πρώτα πλάνα σκοτεινά γιατί φωτογράφιζε στο πιο χαμηλό δυνατό διάφραγμα κ στη συνέχεια στρωνει. Σε Manual mode νομίζω δεν έχει θέμα πάντως!).

Αν σε ενδιαφέρει να φτιάξεις τη μηχανή έχω διαβάσει ότι υπάρχει και οικονομική προχειρολύση χωρίς μάστορα. Σε κάποιο σημείο της μηχανής εξωτερικά κάποιοι τοποθετούν απλά έναν μαγνήτη και με κάποιο τρόπο αυτό παρακάμπτει το πρόβλημα.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι γιατί δεν το έψαξα παραπάνω (η πιο σύγχρονη KP που ζω δεν έχει αυτό το εξάρτημα αλλά λειτουργεί μέσω κάποιου ηλ. παλμού άρα δεν κινδυνεύω).

Όσο κι αν ψάχνω να βρω κάποιο αποτέλεσμα πάντως για να βοηθήσω δεν μπορώ τώρα. Δεν θυμάμαι που το είχε πάρει παλιά το μάτι μου (pentaxforums?)

 

Αν και υποθέτω ότι υπάρχουν εκατοντάδες τέτοια ορεινά ρεματα στην Ελλάδα το συγκεκριμένο δέντρο στη μέση της φωτογραφίας πρέπει να το έχω προσπεράσει (και φωτογραφήσει) τόσες φορές που το αναγνωρίζω αμέσως! 🤣

Περαστικός από το ηρωικό μονοπάτι ή κάποια σχέση;

    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση , πρόκειται για την K - 30 η οποία αποδείχθηκε πολύ καλύτερη σε κάποια σημεία της D7000 , ενώ έχει πάρει ήδη τον δρόμο της επισκευής , αφού συγκεντρώθηκαν τα απαραίτητα ανταλλακτικά και με την βοήθεια κάποιων φίλων εδώ μέσα . Σε δύο εβδομάδες το πολύ θα ξέρουμε . Η φωτογραφία τραβήχτηκε με τον 50 - 200 ( όχι τον WR ) όσο για το θέμα του διαφράγματος , μπορούσες να ζήσεις και έτσι , υπό όρους . Εφόσον τελειώσει η διαδικασία , θα δούμε μελλοντικά για κάποιον φακό τύπου 11 - 22 η παραπλήσιο και φυσικά έχει παρθεί η απόφαση για μία K - 1 , είτε K - 3 ...... ειδωμεν . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία! Προφανώς βρέθηκε λευκό αντί πράσινο ανταλλακτικό από παλιά μηχανή αν κατάλαβα που δουλεύει άψογα.

Με το καλό! Οσο για την K1 χτυπάς ευαίσθητες χορδές....😍

Άντε να βάλω και καμμία φωτό για να μην μιλάω απλά σε τοπικό που δεν είναι αυτός ο ρόλος του.

_IMG2356  FB.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sakis444 είπε

Πολύ ωραία! Προφανώς βρέθηκε λευκό αντί πράσινο ανταλλακτικό από παλιά μηχανή αν κατάλαβα που δουλεύει άψογα.

Με το καλό! Οσο για την K1 χτυπάς ευαίσθητες χορδές....😍

Άντε να βάλω και καμμία φωτό για να μην μιλάω απλά σε τοπικό που δεν είναι αυτός ο ρόλος του.

_IMG2356  FB.jpg

     Όχι , αγοράστηκε κουτουράδα ένα Κινέζικο ανταλλακτικό , το οποίο είτε θα αντικαταστήσει το υπάρχον , υπάρχει όμως και η προοπτική να βελτιώσουμε το παλιό με λιμάρισμα , θα δούμε πως θα εξελιχθεί . Αν μείνει αχρησιμοποίητο το ανταλλακτικό θα το διαθέσω σε όποιον το χρειάζεται πραγματικά . Η μηχανούλα βγήκε πολύ καλή , δεν ήθελα να την αφήσω , αν και χρησιμοποιώ πάντα και την K - 100d Super , μαζί με κάποιους φακούς μέχρι ο χρόνος να επιτρέψει το επόμενο βήμα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πολύ ωραίο στιγμιότυπο.

Νομίζω ότι έχεις τραβήξει το HDR / Shadow details στα άκρα γιατί ο γλάρος ακτινοβολεί μια άσπρη άλω.

Ούτε συνεννοημένοι να ήμασταν ☺

Δεν έκανα επεξεργασία HDR, αλλά άνοιξα λίγο τα shadows και έκλεισα τα highlights όντως αν και δεν είχα υπερέκθεση στα λευκά, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργήσει ένα περίγραμμα.

Ευχαριστώ για τα σχόλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...