Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/10/2021 στις 9:08 ΠΜ, Ntinlanden είπε

_DSC5255

 

_DSC5153

 

_DSC5182

 

Hello beautiful 🦊

 

Στις 21/10/2021 στις 12:39 ΠΜ, Ntinlanden είπε

_DSC4987

 

Απρόθυμος να με κοιτάξει..

Δε συνεργάζονται καθόλου αυτά τα ελάφια, δε βοηθάνε.. 🦌

Αγαπητέ @Ntinlanden

Συγχαρητήρια για τις απίστευτες πραγματικά φωτογραφίες σου!

Σε παρακαλώ λύσε μου μια απορία που έχω μόλις τις είδα. Σε ποιο μέρος τις τράβηξες; Μήπως σε ζωολογικό κήπο;

Γιατί αν είναι σε δάσος και τα ζώα είναι στο φυσικό τοπίο, δεν έχω λόγια... Πως μπόρεσες να πλησιάσεις τόσο κοντά και να μη φύγουν τα ζώα; Είναι τόσο εξοικειωμένα με τον άνθρωπο; Και μόνο από τον θόρυβο των βημάτων και τη μυρωδιά, τόσο το ελάφι όσο και η αλεπού έπρεπε να είχαν εξαφανιστεί πολύ πριν πλησιάσεις.

Έχουμε τέτοια μέρη στην Ελλάδα που τα άγρια ζώα δε φοβούνται;

Έχω και εγώ παρόμοιο setup μηχανής φακού, Canon 80D + 15-85 φακό, και ξέρω ότι για αυτές τις λήψεις πρέπει να πλησίασες πολύ!

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σου! :)

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρνηθα πιθανώς; Εκεί τα ελάφια κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά και παίζει να τα ταίσεις και κανενα hot dog αναλογα ποσο πεινάνε (δεν είναι σωστό προφανώς αλλά πολύς κόσμος τους δίνει οτι να ναι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Ευτυχώς ήταν καθαρό το παρμπρίζ ( ανεμοθραύστης ) του αυτοκινήτου , το φανάρι μόλις είχε ανάψει κόκκινο , η μηχανή ήταν ανοιχτή , ενώ από πίσω δεν είχε κολλήσει κανείς οπότε υπήρχε χρόνος για τα περαιτέρω ....... φυσικά η μηχανή παραμένει ακόμη σε φάση δυσλειτουργίας όπου μετά από κάθε λήψη , αλλάζει το διάφραγμα κατά πως το καταλαβαίνει εκείνη , κάτι σαν random  aperture bracketing ......... 

IMG_20220529_114604_947.jpg

  Ακόμη μία με το ίδιο πακέτο συνθηκών , κάτι σαν τι μπορείτε και τι δεν μπορείτε να κάνετε με μία χαλασμένη μηχανή .............. μάλιστα το σκέφτομαι αν πρέπει τελικά να προχωρήσω σε επισκευή η όχι ( φυσικά θα το κάνω μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά δεδομένα ) ........ εννοείται πως οι εικόνες έχουν περάσει από μία απαλή on fly επεξεργασία ....... on the road όπως πάντα ........ 

IMG_20220529_140734_325.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, babisskg είπε

    Ευτυχώς ήταν καθαρό το παρμπρίζ ( ανεμοθραύστης ) του αυτοκινήτου , το φανάρι μόλις είχε ανάψει κόκκινο , η μηχανή ήταν ανοιχτή , ενώ από πίσω δεν είχε κολλήσει κανείς οπότε υπήρχε χρόνος για τα περαιτέρω ....... φυσικά η μηχανή παραμένει ακόμη σε φάση δυσλειτουργίας όπου μετά από κάθε λήψη , αλλάζει το διάφραγμα κατά πως το καταλαβαίνει εκείνη , κάτι σαν random  aperture bracketing ......... 

IMG_20220529_114604_947.jpg

  Ακόμη μία με το ίδιο πακέτο συνθηκών , κάτι σαν τι μπορείτε και τι δεν μπορείτε να κάνετε με μία χαλασμένη μηχανή .............. μάλιστα το σκέφτομαι αν πρέπει τελικά να προχωρήσω σε επισκευή η όχι ( φυσικά θα το κάνω μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά δεδομένα ) ........ εννοείται πως οι εικόνες έχουν περάσει από μία απαλή on fly επεξεργασία ....... on the road όπως πάντα ........ 

IMG_20220529_140734_325.jpg

Με τι μπαζούκας βαράτε κύριε Μπάμπη; Η πρώτη σούπερ για τα γούστα μου.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Με τι μπαζούκας βαράτε κύριε Μπάμπη; Η πρώτη σούπερ για τα γούστα μου.

      Δεν πρόκειται για μπαζούκα , είναι ο 50 - 200 της Pentax , όπου σε crop αισθητήρα γίνεται έως 300 , αρκετό για τις περισσότερες περιπτώσεις . Η απόσταση που κάλυψε στην φωτογραφία είναι με πρόχειρο υπολογισμό κάπου στα 500 έως 600 μέτρα . Στην δεύτερη εικόνα με τα πλοία στο λιμάνι η απόσταση είναι σαφώς μεγαλύτερη και θάλεγα γύρω στα 2 χλμ , πάντα με επιφύλαξη . 

   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/5/2022 στις 9:47 ΜΜ, RTW4ever είπε

 

Αγαπητέ @Ntinlanden

Συγχαρητήρια για τις απίστευτες πραγματικά φωτογραφίες σου!

Σε παρακαλώ λύσε μου μια απορία που έχω μόλις τις είδα. Σε ποιο μέρος τις τράβηξες; Μήπως σε ζωολογικό κήπο;

Γιατί αν είναι σε δάσος και τα ζώα είναι στο φυσικό τοπίο, δεν έχω λόγια... Πως μπόρεσες να πλησιάσεις τόσο κοντά και να μη φύγουν τα ζώα; Είναι τόσο εξοικειωμένα με τον άνθρωπο; Και μόνο από τον θόρυβο των βημάτων και τη μυρωδιά, τόσο το ελάφι όσο και η αλεπού έπρεπε να είχαν εξαφανιστεί πολύ πριν πλησιάσεις.

Έχουμε τέτοια μέρη στην Ελλάδα που τα άγρια ζώα δε φοβούνται;

Έχω και εγώ παρόμοιο setup μηχανής φακού, Canon 80D + 15-85 φακό, και ξέρω ότι για αυτές τις λήψεις πρέπει να πλησίασες πολύ!

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σου! :)

 

Με την καλημέρα μου σε ολους! 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! 

Ναι, Πάρνηθα είναι αυτές, τα ζώα εκει εχουν εξοικειωθεί τόσο με τον άνθρωπο, που είτε τα πλησιάζεις εσύ, ειτε εκείνα..

Η αλεπού ήρθε εκείνη, στο εκκλησακι του Αγίου Γεωργίου ήμουν, το εκκλησακι έβγαζα και ξαφνικα την βλέπω μπροστά μου. 

Μάλιστα ειχα την τσάντα αφήσει πάνω σε ενα τραπεζι εκει και πήγε να την πάρει! Προσπαθουσε τουλάχιστον!

Η αλήθεια ηταν οτι δεν ήθελε και πολυ κοντινές επαφές η συγκεκριμένη, 

Εχω δει αλλες σε βίντεο ομως που έρχονται και τρωνε απο το χερι σου.

Αφήνω παρακάτω τι συνεβει οταν πηγα λιγο πιο κοντα!

 

Μπορει να ειδες 80mm αλλα εχω κροπαρει λίγο, δεν εφταναν τα 80mm (120mm FF) για να γεμισω το κάδρο εκει που ήθελα. 

 

Τα ελάφια τωρα, αφου τοσος κοσμος εκει τα ταιζει...νομιζουν οτι τους κάνουν καλο, αλλα κάνουν το αντίθετο...

Οποτε εχουν μάθει να τρώνε απο το χερι σου..

Τα θηλυκά μάλιστα (εκεινα που δεν εχουν κέρατα) μπορεί να τύχει να σε αφήσουν να τα χαϊδεψεις κ ολας..εντελώς κατοικιδιο..

Στο ελάφι δεν εχω κροπαρει, μάλιστα εκανα συνεχεια πίσω γιατι ερχοταν κοντά μου.

🙂

_DSC5253-Edit_copy_2207x3310.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...