Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, gotthard είπε

MKH_1664---Copy.png.892decb78d6144c39ac755b5dc3bb47f.png

Ωραία!

Δώσε αν θέλεις λίγα data και αν επίσης θέλεις πες μου που έκανες focus (αν είναι μια λήψη και όχι stacking κλπ).

 

Εdit: Βρήκα το 500px σου.. Πολύ ωραίες φωτογραφίες, μπράβο σου!

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ωραία!

Δώσε αν θέλεις λίγα data και αν επίσης θέλεις πες μου που έκανες focus (αν είναι μια λήψη και όχι stacking κλπ).

 

Εdit: Βρήκα το 500px σου.. Πολύ ωραίες φωτογραφίες, μπράβο σου!

Ευχαριστώ. Το αρχείο δεν έχει κρατήσει τα metadata, η φώτο είναι παλιότερη και δεν θυμάμαι και πολλά. Σίγουρα δεν έχω κάνει stacking εκεί , οπότε το πιθανότερο ένα φόκους 11-14 κάπου κοντά στην γέφυρα να έγινε. Μου θύμισες και το 500px και λίγο το ενεργοποίησα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ζωικό βασίλειο, από πρωινή βόλτα κοντά στο χώρο εργασίας.

Μήπως και πιάσουν τα βουντού και πείσουμε την άνοιξη να μείνει, γιατί δε λέει να μας κάνει το χατίρι για την ώρα ....

_IMG1322  FB.jpg

_IMG1366  FB.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους προχθές ενας φίλος φωτογράφος μου ζήτησε να μου πάρει μια συνέντευξη σχετικά με την φωτογραφία σήμερα ανέβηκε και σκέφτηκα να την ανεβάσω και εδω αν δεν υπάρχει πρόβλημα για να την διαβάσετε 

https://planetwebradio.gr/2022/05/07/ανέστης-παρασκευόπουλος-η-ασπρόμαυρ/?fbclid=IwAR2BCEm0LTpsSnsVdYqs_8H0lEw2zeONILmMda-M1yISm5nxydt1DZsAm_4

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Κάτι σαν random bracketing , όπου η αλληλουχία ρυθμίζεται κατά βούληση δική της φυσικά , σαν προσωπική άποψη της ίδιας της μηχανής ( σώμα ) η οποία σου λέει " Δλδ ρε μεγάλε , εσύ ξέρεις καλύτερα από μένα , κάτσε να σου δείξω εγώ τώρα " 🤣🤣🤣 ........ και αρχίζει τα γινάτια της ........ βέβαια αυτό σε κάποιες στιγμές έχει και ευχάριστα αποτελέσματα .......... πόσο διαφέρει λοιπόν μία χαλασμένη μηχανή από την αυτόματη λειτουργία ........ κι' όλα αυτά εξαιτίας ενός ηλεκτρομαγνήτη ο οποίος όταν μπήκε στο σώμα σε κάποιο στάδιο της συναρμολόγησης στο εργοστάσιο , δεν ελέγχθηκε όπως έπρεπε , με αποτέλεσμα όντας πολύ ισχυρός στο άκρο του δεν αφήνει το διάφραγμα να επανέλθει σε κατάσταση ηρεμίας μετά από κάποια λήψη .......... 

 

 

 

 

 

sketch-1651991253695.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, babisskg είπε

   πόσο διαφέρει λοιπόν μία χαλασμένη μηχανή από την αυτόματη λειτουργία ........

Στην αυτόματη λειτουργία ρυθμίζει σύμφωνα με την μέτρηση που θα πάρει απο όλο το κάδρο (histogram) ώστε να βρίσκεται σε προκαθορισμένες ρυθμίσεις.

όταν είναι χαλασμένη, μπορεί να δώσει το οτιδήποτε. Overexposed, underexposed και όλα ενδιάμεσα. Σαν σακουλάκι με γαριδάκια-έκπληξη! 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

   Pentax K - 30 συν τον 35 f/2.4 , με το διάφραγμα να κάνει τα δικά του ....... κλπ κλπ ....... σε αναμονή του μαγνήτη για επισκευές ....... 

sketch-1651986871335.jpg

 

2 ώρες πριν, babisskg είπε

   Pentax K - 30 συν τον 35 f/2.4 , με το διάφραγμα να κάνει τα δικά του ....... κλπ κλπ ....... σε αναμονή του μαγνήτη για επισκευές ....... 

sketch-1651986871335.jpg

  εκπληκτική η  σύνθεση αυτού του έργου - γλυπτού!!     όποια ώρα ημέρας/ νύχτας κι αν το κοιτάξεις  και  από πολλές γωνίες,   δημιουργεί εξαιρετικές οπτικές εικόνες + φωτογραφικές βεβαίως - βεβαίως  για τους τυχερούς της πόλης.. και ενίοτε και για μας τους περαστικούς..

  καλημέρα  στην Θεσσαλονίκη !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, highpriest είπε

Στην αυτόματη λειτουργία ρυθμίζει σύμφωνα με την μέτρηση που θα πάρει απο όλο το κάδρο (histogram) ώστε να βρίσκεται σε προκαθορισμένες ρυθμίσεις.

όταν είναι χαλασμένη, μπορεί να δώσει το οτιδήποτε. Overexposed, underexposed και όλα ενδιάμεσα. Σαν σακουλάκι με γαριδάκια-έκπληξη! 😄

     Η Pentax και στα τρόφιμα λοιπόν , με έναρξη από τα γαριδάκια ........ 🤣🤣🤣 ....... 

19 λεπτά πριν, NickSyk είπε

 

  εκπληκτική η  σύνθεση αυτού του έργου - γλυπτού!!     όποια ώρα ημέρας/ νύχτας κι αν το κοιτάξεις  και  από πολλές γωνίες,   δημιουργεί εξαιρετικές οπτικές εικόνες + φωτογραφικές βεβαίως - βεβαίως  για τους τυχερούς της πόλης.. και ενίοτε και για μας τους περαστικούς..

  καλημέρα  στην Θεσσαλονίκη !

      Ε καλά όχι και γλυπτό , ερασιτέχνης φωτογράφος είμαι όχι γλύπτης ....... 🤣🤣🤣 ........ ευχαριστώ πολύ πάντως για την καλημέρα και τον χαιρετισμό , ευχές για το πρωινό της Κυριακής .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...