Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/4/2022 στις 5:34 ΜΜ, star12 είπε

τρεισ εικονεσ με τη καμερα του αιφον 12 προ μαξimage.jpeg.765ff58ad1e2453e559d8f76e6f370ec.jpegimage.jpeg.abf11b095573042eead53116c40b7b4d.jpegimage.jpeg.3b0fdaf66a05eb022ad32d4d8a267b49.jpeg

    Καθόλου άσχημα , η τελευταία είναι ικανή να σε ξεγελάσει αν πάρθηκε από μηχανή η όχι , ακόμη κι' αν δεν τεθεί σαν ερώτημα , απορία κλπ. Βέβαια η εστίαση είναι εξίσου καθαρή στο κάδρο μέχρι το βάθος αριστερά , όμως ακόμη κι' αυτή η παρατήρηση ας πούμε , δεν θα γινόταν αν δεν υπήρχε η εξαρχής δήλωση πως τραβήχτηκε με smartphone . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2022-04-17_01-28-25

 

2022-04-17_01-29-50

 

Απο portait workshop που παρακολούθησα

Δεν ειναι τοσο το είδος μου, αλλα θέλω να μάθω 5 πραγματακια παραπάνω στον τεχνητο φωτισμό 

 

Ηθελα καιρο να το κάνω. 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

2022-04-17_01-28-25

 

2022-04-17_01-29-50

 

Απο portait workshop που παρακολούθησα

Δεν ειναι τοσο το είδος μου, αλλα θέλω να μάθω 5 πραγματακια παραπάνω στον τεχνητο φωτισμό 

 

Ηθελα καιρο να το κάνω. 

Τυχερός!

Όσοι είστε σε μεγάλες πόλεις με τέτοιες εκδηλώσεις και συλλόγους και workshops είστε πολύ τυχεροί!

Μαθαίνετε πολύ γρηγορότερα απο τους υπόλοιπους!

Συνέχισε έτσι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω επανω σε αυτο κατι..

Κλισέ λίγο τα ξέρουμε ηδη άλλωστε. 

Εαν κάποιος προτίθεται να ξοδέψει κάποιους πόρους για τη φωτογραφία να ειναι σε τέτοια..σε γνώση, αντί για ποιος φακός έχει καλύτερα t stop και πως γράφει τερμα ανοικτός ή ποιο σωμα στα ταδε reviews κλπ κλπ..καλύτερα νομίζω να ψάχτει ποιος δάσκαλος του κάνει, τι εχει να παρει απο εκει, τι θέλει να μαθει, και γενικά να επενδύσει σε γνώσεις...

 

Με λιγα λόγια καλύτερα να αγοράσουμε γνώση παρα εξοπλισμό..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Να προσθέσω επανω σε αυτο κατι..

Κλισέ λίγο τα ξέρουμε ηδη άλλωστε. 

Εαν κάποιος προτίθεται να ξοδέψει κάποιους πόρους για τη φωτογραφία να ειναι σε τέτοια..σε γνώση, αντί για ποιος φακός έχει καλύτερα t stop και πως γράφει τερμα ανοικτός ή ποιο σωμα στα ταδε reviews κλπ κλπ..καλύτερα νομίζω να ψάχτει ποιος δάσκαλος του κάνει, τι εχει να παρει απο εκει, τι θέλει να μαθει, και γενικά να επενδύσει σε γνώσεις...

 

Με λιγα λόγια καλύτερα να αγοράσουμε γνώση παρα εξοπλισμό..

Σωστά.

Αρκεί να υπάρχουν δάσκαλοι στην περιοχή του.

Βέβαια αυτό κάπως λύνεται πλέον (σε έναν βαθμό). Creativelive, skillshare, udemy και άλλες πλατφόρμες ονλάιν εκμάθησης προσφέρουν καλά μαθήματα για πολλά αντικείμενα. Θεωρώ πως πήρα πολλές γνώσεις για τα χρήματα που ξόδεψα. Τις προτείνω και τις 3 ανεπιφύλακτα.

Βασική προϋπόθεση τα καλά Αγγλικά όμως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα...

Γενικά σε οποιαδήποτε γνώση...

Συμφωνώ..

Και να σημειώσω ότι δεν βγαίνεις ως master απο ενα σεμινάριο ή οτι ειναι αυτο τέλος πάντων, απλα το σπας σε κομμάτια σιγα σιγα και το χτίζεις ισως με εναν πιο σωστο τρόπο το ολο πράγμα. 

Και μη βιάζεσαι...γιατι αν βιάζεσαι, θα πηδηξεις ίσως καποια κομμάτια για να πας στο ενδιαφέρον για εσένα (αυτο που βλέπεις τωρα ενδιαφέρον, αύριο θα ειναι ισως κατι αλλο που μπορει σήμερα ακόμα και να το βλέπεις τερμα λάθος, τυχαίο παράδειγμα, μια ανεστιαστη φωτογραφία, αστο στην άκρη ομως..μπορει να σου μιλήσει αργότερα...μπορει και οχι) αλλα με κενά..και καπως θα πρέπει να τα συμπληρώσεις εκεινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Μετάααααααα ......... κατάλαβε η γυναίκα μου ........ γιατί επέμενα να πάρουμε δίπορτο ψυγείο ....... 😂😂😂 ........ αλλά ήταν αργά φυσικά ....... 🤣🤣🤣 ........ 

sketch-1650218520300.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bnw bnw moon night

Καυτατζόγλειο πηγα μια βόλτα προχθές !!
 

συμφωνώ με τον  Ntinlanden καλα ειναι οι φακοι και ο εξοπλισμός αλλα πρέπει πρωτα να αποκτήσουμε γνώση .... Παρακολουθώ συνέχεια σεμινάρια μέσο ιντερνετ και με έχουν  ωφελήσει πολύ 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

bnw bnw moon night

Καυτατζόγλειο πηγα μια βόλτα προχθές !!
 

συμφωνώ με τον  Ntinlanden καλα ειναι οι φακοι και ο εξοπλισμός αλλα πρέπει πρωτα να αποκτήσουμε γνώση .... Παρακολουθώ συνέχεια σεμινάρια μέσο ιντερνετ και με έχουν  ωφελήσει πολύ 

Ελληνικά ή ξένα σεμινάρια ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ελληνικά ή ξένα σεμινάρια ; 

εγω Ελληνικά κάνω .... το μόνο που δέν μπορώ να κάνω μεσο ιντερνετ ειναι φλάς στούντιο ... αν μας ανοίξουν ποτε ειναι το πρώτο που θα κανω γιατι με ενδιαφέρει πολύ 

8 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

2022-04-17_01-28-25

 

2022-04-17_01-29-50

 

Απο portait workshop που παρακολούθησα

Δεν ειναι τοσο το είδος μου, αλλα θέλω να μάθω 5 πραγματακια παραπάνω στον τεχνητο φωτισμό 

 

Ηθελα καιρο να το κάνω. 

την καλύτερη δουλεία έκανες για εμένα και απο οτι βλέπω τα λεφτά έπιασαν τοπο !!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, anestis1975 είπε

εγω Ελληνικά κάνω .... το μόνο που δέν μπορώ να κάνω μεσο ιντερνετ ειναι φλάς στούντιο ... αν μας ανοίξουν ποτε ειναι το πρώτο που θα κανω γιατι με ενδιαφέρει πολύ 

την καλύτερη δουλεία έκανες για εμένα και απο οτι βλέπω τα λεφτά έπιασαν τοπο !!!!

Ανέστη! Αφου το θέλεις να το κάνεις! 

Το ιδιο έλεγα και εγώ, ηθελα να το κανω καιρό τώρα το συγκεκριμένο.

Ηταν 3μερο, την πρώτη ημέρα ηταν σε στούντιο, αρα μονο τεχνητό φωτισμό, δεύτερη σε μαγαζι, υπάρχον φωτισμός και εξισορρόπηση με τεχνητό και 3 ημέρα εξω φυσικο φως.

 

Είναι μεγαλο σχολείο να μάθεις και να δεις δια χειρός πως δουλεύει αυτο το φως..δεν βγαίνεις master απο ενα σεμινάριο, απλα βαζεις στο κεφάλι σου γνώση και οταν τις χρειαστούμε, εχουμε μια καλη βάση πες να κάνουμε την έναρξη..

Για το πως πανω κατω να ξεκινήσεις να διαμορφώνεις το φως σου.

Καπως ετσι το βλέπω. 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...