Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Μπάμπη! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Τι εχω να πω εδω..

Ενω η απόσταση και το μέγεθος του θέματος μου αρεσει οσο είναι εκει, έφτιαξα και μια δεύτερη εκδοχή με διαφορετικο crop, λιγο πιο "πνιγμενο" και με εστίαση στο θεμα μας, αφαίρεση κατι λιγα για τον εξης λογο, δεν βγάζει την ηρεμία που ήθελα η πρώτη γιατι εχει μπόλικη φασαρία γυρω γυρω και με χαλάει καπως, δεν βγαζει αυτο που ήθελα, ενω μ αρέσει η πρώτη εκδοχή σαν μεγεθος η δεύτερη τελικά περνάει πιο πολυ αυτο που ειχα φανταστεί..

Δεν ξερω, ποια σας κάθετε καλύτερα στο μάτι πείτε μου..

 

_DSC4030-Edit-Edit-Edit-Edit-3.jpg

    Η πρώτη ανεπιφύλακτα για μένα τουλάχιστον , όμως ας μιλήσουν όλοι διότι πρέπει να ακούσουμε και πιο εξειδικευμένες απόψεις !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Δεν ξερω, ποια σας κάθετε καλύτερα στο μάτι πείτε μου..

Η φωτογραφίες και οι 2 είναι πολύ όμορφες, επειδή το ζητάς, θα ψειρίσω λίγο τη μαϊμού...

Η κοντινή  (δεύτερη) εκδοχή δεν είναι αρκετά κοντινή και δεν μου αρέσει που έσβησες τα έξτρα λουλούδια.

Στην πρώτη σου εκδοχή, όπως αναφέρεις, το κάδρο είναι αρκετά γεμάτο όχι όμως πάρα πολύ.
Ιδιαίτερα κάτω αριστερά έχει ένα κενό και λίγο στο πάνω μέρος έχει παραπάνω αέρα από όσο χρειάζεται.
Αυτό που με "ενοχλεί" είναι το θέμα εμφανίζεται λίγο μικρό μέσα στο κάδρο.

Για δοκίμασε να κάνεις μία τρίτη εκδοχή χρησιμοποιώντας τον golden ratio (Fibonacci spiral) μήπως βγει κάτι....
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Η φωτογραφίες και οι 2 είναι πολύ όμορφες, επειδή το ζητάς, θα ψειρίσω λίγο τη μαϊμού...

Η κοντινή  (δεύτερη) εκδοχή δεν είναι αρκετά κοντινή και δεν μου αρέσει που έσβησες τα έξτρα λουλούδια.

Στην πρώτη σου εκδοχή, όπως αναφέρεις, το κάδρο είναι αρκετά γεμάτο όχι όμως πάρα πολύ.
Ιδιαίτερα κάτω αριστερά έχει ένα κενό και λίγο στο πάνω μέρος έχει παραπάνω αέρα από όσο χρειάζεται.
Αυτό που με "ενοχλεί" είναι το θέμα εμφανίζεται λίγο μικρό μέσα στο κάδρο.

Για δοκίμασε να κάνεις μία τρίτη εκδοχή χρησιμοποιώντας τον golden ratio (Fibonacci spiral) μήπως βγει κάτι....
 

Αν δε ψειρισουμε τη μαιμου δε κάνουμε δουλίτσα 😁

Ναι...εχω την εντύπωση ότι ήθελα το θέμα μου να βρίσκεται τριγύρω εκει σε αυτο το μέγεθος... δεν ξερω γατί, ισως γιατι παρατηρώ αντίστοιχες και βλεπω οτι σε αυτες που στέκομαι λιγο παραπανω μεσα σε ολα εκεινα που εχουν, το θέμα τους ειναι καπου εκει. Δηλ με λιγα λογια ψανχω να βρω τα γιατι, τι ειναι εκεινα που μου αρεσαν τι ειναι εκεινα που με τράβηξαν.

Κροπαρα με το ματι, πανω κατω στα τρίτα πρέπει να πατάει νομίζω, θα το ξαναδω με το golden ratio με βαση την αρχική να δω τι μπορώ να βγάλω και πως στέκεται. 

Η και με αλλο ratio (ηθελα να κρατήσω το 3:2, εχω και 4:5 εκδοχή που φεύγει λιγο ο περιττός αερας επάνω.)

Όλων οι κριτικές εχουμε ξαναπεί ειναι οτι καλύτερο μπορεί να κανει καποιος, να ασχοληθεί και να μας πει δυο πράγματα που ειτε ειναι πιο έμπειρος, ειτε απλα εχει ενα διαφορετικό ματι. Οτι καλύτερο..

Η δικια σου ας πουμε ειναι απο εκείνες που μετράνε κ ενα κατιτίς παραπάνω 🙏🙏🙏

 

 

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Η πρώτη ανεπιφύλακτα για μένα τουλάχιστον , όμως ας μιλήσουν όλοι διότι πρέπει να ακούσουμε και πιο εξειδικευμένες απόψεις !

Σύμφωνω και εγω με το χωρο που καταλαμβάνει το θεμα μεσα στο καδρο..και εμενα νομίζω καπου εκει μου άρεσε..

Οσο για το φως, νταλα μεσημέρι χωρις σύννεφα..δηλ οχι κ οτι καλύτερο.

Καθόλου ενδιαφέρον δηλ..τα "αγριεύει" κάπως..

Οκ μπορείς να βγεις για macro βλεπω κ με τέτοιες συνθήκες, δεν ειναι απαγορευτικό,  αλλα μια συννεφιά ή ενα golden hour με γυμνο ηλιο θα ειχε ενα πιο ενδιαφέρον φως.

Οπως για παράδειγμα να το βαλεις πισω απο το θεμα για ενα ωραιότατο rim light. 

Πολυ πρωι σκουρα τα πράγματα 😅

Απόγευμα τωρα που εχω βγει δεν βρίσκω τοσο ζωη εκει εξω..

Πρεπει να εχουν λουφαξει ολα..

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mια φωτογραφία  με το στιλ (περασα και δεν ακούμπησα) του αγαπημένου μου  Garry Winogrand !!!

_ANE4934.jpg

Δεν ξερω, ποια σας κάθετε καλύτερα στο μάτι πείτε μου..
 Η πρώτη θα έλεγα !!

Επεξ/σία από anestis1975
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Mια φωτογραφία  με το στιλ (περασα και δεν ακούμπησα) του αγαπημένου μου  Garry Winogrand !!!

_ANE4934.jpg

Δεν ξερω, ποια σας κάθετε καλύτερα στο μάτι πείτε μου..
 Η πρώτη θα έλεγα !!

      Με καταμπέρδεψες , ποιός είναι αυτός ο Wieno ........ πως τον είπες , ποιά είναι η πρώτη και ποιά η δεύτερη ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

      Με καταμπέρδεψες , ποιός είναι αυτός ο Wieno ........ πως τον είπες , ποιά είναι η πρώτη και ποιά η δεύτερη ?

Για την φωτογραφία με την πεταλούδα του ntinlanden... O Winograd είναι ένας φωτογράφος street... Σε ξεμπεδεψα;;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, anestis1975 είπε

Για την φωτογραφία με την πεταλούδα του ntinlanden... O Winograd είναι ένας φωτογράφος street... Σε ξεμπεδεψα;;

    Φυσικά , είδα την δική σου φωτογραφία , οπότε νόμιζα πως μιλούσες γι' αυτή , ενώ δεν έβλεπα κάποια δεύτερη να υπάρχει 🙋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, babisskg είπε

    Φυσικά , είδα την δική σου φωτογραφία , οπότε νόμιζα πως μιλούσες γι' αυτή , ενώ δεν έβλεπα κάποια δεύτερη να υπάρχει 🙋

ναι και εχεις και δίκιο και εγω θα μπερδευόμουν 😎😎😁😁

 

sunset

 

6 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

2022-04-14_09-41-52

 

Pet..

Οπου την αφηνες εμενε, τουλάχιστον ενα μισαωρο πόζαρε..

Καταλάβατε δηλ..έπεται τσουρεκίαση με την lady.

😁

Ειναι λιγο ντροπαλή η ιδέα μου ειναι !!!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...