Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, babisskg είπε

  Από τον τρόπο προσέγγισης πρέπει να έχει gusts πάνω από 40 κόμβους ......... η μπορεί να έχει κάνει ήδη abort την προσπάθεια ......... φυσικά το περιβάλλον γύρω δείχνει πολύ ήρεμο για κάτι τέτοιο ........ 

   πράγματι ,  υπήρχε ηρεμία στην παραλία,  απλά δεν ήταν σίγουρος ότι ήταν καλοδεχούμενος..τελικά όλα οκ..image.jpeg.6914348063240eeace2f61d51a2ed1ea.jpeg

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

    Άλλη μία ταλαίπωρη σε εστίαση και όχι μόνον , όπου η μεγέθυνση στην πλάτη της Olympus e - pl1 ( απουσία focus peaking ) με φακό στα 400mm , κάνει την εικόνα να χορεύει Τσάρλεστον ........ σ' αυτό το κομμάτι μία Nikon 1 v1 θα τα πήγαινε αρκούντως καλύτερα ........ δεν δοκίμασα αν μπορεί να λειτουργήσει το image stabilization σε τέτοια με κατάσταση .

  Δυστυχώς η γωνία θέασης του φακού δεν έδινε περιθώρια για πιο όμορφο κάδρο , εδώ θα βοηθούσε πάρα μα πάρα πολύ μία flip screen , όπως αυτή της omd em10 η της eos m10 . 

   Olympus e - pl1 μαζί με τον Tokina 400 f/6.3 .

IMG_20220410_094853_729.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

2022-04-12_11-12-10

 

   Εδώ πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια , πολλά εύγε και μία σημείωση σχετικά με την απόσταση . Αν δλδ η απόσταση είναι αυτή που πρέπει για μιά τέτοια φωτογραφία . Στα δικά μου μάτια φαίνεται ιδανική σε σχέση με το αντικείμενο , αλλά και με την θέση του στο κάδρο , τον φωτισμό κλπ . Φυσικά κάθε συμβουλή από αυτούς που γνωρίζουν περισσότερα , θα ήταν πολύ χρήσιμη για το είδος της φωτογραφίας .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

   Εδώ πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια , πολλά εύγε και μία σημείωση σχετικά με την απόσταση . Αν δλδ η απόσταση είναι αυτή που πρέπει για μιά τέτοια φωτογραφία . Στα δικά μου μάτια φαίνεται ιδανική σε σχέση με το αντικείμενο , αλλά και με την θέση του στο κάδρο , τον φωτισμό κλπ . Φυσικά κάθε συμβουλή από αυτούς που γνωρίζουν περισσότερα , θα ήταν πολύ χρήσιμη για το είδος της φωτογραφίας .

Μπάμπη! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Τι εχω να πω εδω..

Ενω η απόσταση και το μέγεθος του θέματος μου αρεσει οσο είναι εκει, έφτιαξα και μια δεύτερη εκδοχή με διαφορετικο crop, λιγο πιο "πνιγμενο" και με εστίαση στο θεμα μας, αφαίρεση κατι λιγα για τον εξης λογο, δεν βγάζει την ηρεμία που ήθελα η πρώτη γιατι εχει μπόλικη φασαρία γυρω γυρω και με χαλάει καπως, δεν βγαζει αυτο που ήθελα, ενω μ αρέσει η πρώτη εκδοχή σαν μεγεθος η δεύτερη τελικά περνάει πιο πολυ αυτο που ειχα φανταστεί..

Δεν ξερω, ποια σας κάθετε καλύτερα στο μάτι πείτε μου..

 

_DSC4030-Edit-Edit-Edit-Edit-3.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntinlanden είπε

Δεν ξερω, ποια σας κάθετε καλύτερα στο μάτι πείτε μου..

 

καλημέρα,   για μένα η πρώτη,  επειδή δίνει και μια ονειρική  αίσθηση του περιβάλοντος χώρου..

πέρα απ΄' αυτό,  και οι δύο εξαιρετικές!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NickSyk είπε

καλημέρα,   για μένα η πρώτη,  επειδή δίνει και μια ονειρική  αίσθηση του περιβάλοντος χώρου..

πέρα απ΄' αυτό,  και οι δύο εξαιρετικές!

Δεν εχω ξεχασει τη βολτα προς τα εκει Νικο!

Θα ειδοποιήσω οταν αξιωθώ!..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...