Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρ ότι είναι με ψηφιακή μηχανή, όταν τις είδα.... μου ξύπνησαν μνήμες φιλμ και motor driveΚαρλα1.jpg

Επεξ/σία από teot
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2022 στις 9:11 ΠΜ, babisskg είπε

    Pentax K - 30 επί το έργον , μαζί με τους ανέκαθεν παρεξηγημένους 50 - 200 / 55 - 200 f/ κάτι τίς - εκεί γύρω ........ σε Tav mode ....... μην ψάχνετε άσκοπα σε Canikon για τέτοια γλέντια ........ 

Τι εννοείς με αυτό ; Με μπέρδεψες, δεν σε κατάλαβα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα το χειμώνα τραβάω πολύ λιγότερες φωτογραφίες... Βγαίνοντας τώρα με την άνοιξη θα ξαναπάρω τα πάνω μου. Ορίστε από την εκδρομή της Καθαροδευτέρας στο Σφεντύλι, το χωριό που εγκαταλείφθηκε για να γίνει το φράγμα του Αποσελέμη από το οποίο υδρεύεται το Ηράκλειο και ο Αγ. Νικόλαος. Το 2017 που είχα ξαναπάει ήταν σχεδόν όλο το χωριό ακάλυπτο ακόμα. Τώρα είναι σχεδόν όλο καλυμμένο. 

DSC_8482-HDR.jpg

DSC_8491-3.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Τι εννοείς με αυτό ; Με μπέρδεψες, δεν σε κατάλαβα !

@babisskg, απαντάω εκ μέρους σου,  οι φωτογραφικές μηχανές πέρα από auto mode, manual mode κλπ, έχουν το Tv και το Av, προτεραιότητα ταχύτητας και προτεραιότητα διαφράγματος. Η Pentax έχει ένα έξτρα Mode το Tav που σου επιτρέπει να διαλέξεις συγκεκριμένη ταχύτητα, συγκεκριμένο διάφραγμα και ρυθμίζει αυτόματα η μηχανή μόνο τα Iso.

To mode ήταν όντως μοναδικό για την Pentax, μέχρι που  και οι υπόλοιπες εταιρείες άρχισαν να εφαρμόζουν κάτι αντίστοιχο, το Auto Iso, για παράδειγμα στην Canon  στο M mode  έχεις την επιλογή για Auto Iso.

@vangelis2696  όμορφες φωτογραφίες,  @luhe98922 η περιοχή φαίνεται να έχει ιδιαίτερο φωτογραφικό ενδιαφέρον, ωραίες φωτογραφίες.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2022 στις 6:21 ΜΜ, highpriest είπε

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να κάνουμε φωτογραφικές συναντήσεις, τουλάχιστον όσοι βρισκόμαστε σε κοντινές περιοχές.

Με την συνδυασμένη εμπειρία του καθενός θα είναι σαν να κάνουμε workshop

 

Στις 11/3/2022 στις 8:55 ΜΜ, anestis1975 είπε

ναι καλό θα ήταν να γνωριστούμε να κάνουμε φωτοβόλτα .... τα σουβλάκια πάνε μαζί 😎😎🤣🤣🤣

 

 

Στις 13/3/2022 στις 11:46 ΠΜ, babisskg είπε

     Αθήνα έχει πενήντα κάρα μεριές για φωτογράφιση ....... εδώ είναι κουτσοχώρι ........ πήγες μιά φορά και τα είδες όλα ......... ούτε Σούνια , ούτε Λαύρια , ούτε Πασαλιμάνια , ούτε Αναφιώτικα , ούτε Παλαιά Φάληρα , ούτε Μοναστηράκια , ούτε υπουργεία Χωροταξίας Οικισμού και Περιβάλλοντος , ούτε ....... ούτε ...... ούτε ...... 

Εγώ είμαι μέσα πάντως.

Αλλά αν και στην Αττική έχω αλλεργία στο πυκνοκατοικημένο αστικό περιβάλλον.

Για φωτοβόλτα θέλω φύση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

 

 

Εγώ είμαι μέσα πάντως.

Αλλά αν και στην Αττική έχω αλλεργία στο πυκνοκατοικημένο αστικό περιβάλλον.

Για φωτοβόλτα θέλω φύση.

      Οργανώστε το σιγά σιγά , ακόμη και δύο άτομα είναι αρκετά για να ανοίξουν τον δρόμο ........ και φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ........ τρώγοντας έρχεται η όρεξη ........ η σημειολογία είναι απολύτως συμπτωματική ......... 🤣🤣🤣 ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

@babisskg, απαντάω εκ μέρους σου,  οι φωτογραφικές μηχανές πέρα από auto mode, manual mode κλπ, έχουν το Tv και το Av, προτεραιότητα ταχύτητας και προτεραιότητα διαφράγματος. Η Pentax έχει ένα έξτρα Mode το Tav που σου επιτρέπει να διαλέξεις συγκεκριμένη ταχύτητα, συγκεκριμένο διάφραγμα και ρυθμίζει αυτόματα η μηχανή μόνο τα Iso.

To mode ήταν όντως μοναδικό για την Pentax, μέχρι που  και οι υπόλοιπες εταιρείες άρχισαν να εφαρμόζουν κάτι αντίστοιχο, το Auto Iso, για παράδειγμα στην Canon  στο M mode  έχεις την επιλογή για Auto Iso.

Το ίδιο και στη nikon , m(anual) με auto iso , που ρυθμίζεις μάλιστα και μέγιστο iso , ελάχιστη ταχύτητα κτλ .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το ίδιο και στη nikon , m(anual) με auto iso , που ρυθμίζεις μάλιστα και μέγιστο iso , ελάχιστη ταχύτητα κτλ .

     Ναι , αλλά Tav δεν γράφουν οι Nikon επάνω στο κουμπί ......... 🤣🤣🤣 ........ δεν βρήκα χρόνο για να απαντήσω λόγω υποχρεώσεων αλλά με κάλυψε ο @GQPhDFBI ως γνήσιος Pentaxian ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Ναι , αλλά Tav δεν γράφουν οι Nikon επάνω στο κουμπί ......... 🤣🤣🤣 ........ δεν βρήκα χρόνο για να απαντήσω λόγω υποχρεώσεων αλλά με κάλυψε ο @GQPhDFBI ως γνήσιος Pentaxian ...... 

Ούτε Sv 😜

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Ούτε Sv 😜

    Και δεν έχουν και dedicated αντάπτορα για χρήση με φακούς m42 !!! 

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Και δεν έχουν και dedicated αντάπτορα για χρήση με φακούς m42 !!! 

      Ευχαριστώ και δημόσια για την πραγματική βοήθεια τους @GQPhDFBI και @highpriest , στο ζήτημα με την Pentax K - 30 . 

IMG_20220315_225344_918.jpg

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...