Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να κάνουμε φωτογραφικές συναντήσεις, τουλάχιστον όσοι βρισκόμαστε σε κοντινές περιοχές.

Με την συνδυασμένη εμπειρία του καθενός θα είναι σαν να κάνουμε workshop

      Καθόλου κακή ιδέα , αλλά μόνο φωτογραφίες δεν πρόκειται να βγάλουμε ........ 🤣🤣🤣 ...... μας βλέπω σε καμιά ταβέρνα με την αιτιολογία πως θέλουμε να εξασκηθούμε σε macro λήψεις στα σουβλάκια ........ 🤣🤣🤣 ......... 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😅😅😅

Εχει παγωνια έξω που να τρέχεις!

 

Δοκίμασα και με non macro φακό τετοιου τύπου, όποιος δεν έχει μη μασάει...ακρως δημιουργικά και ωραία τα αποτελέσματα! 

Θα τις βαλω κ αυτες!

20220312_121645_copy_1512x2016.jpg

20220312_121719_copy_2016x1512.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

😅😅😅

Εχει παγωνια έξω που να τρέχεις!

 

Δοκίμασα και με non macro φακό τετοιου τύπου, όποιος δεν έχει μη μασάει...ακρως δημιουργικά και ωραία τα αποτελέσματα! 

Θα τις βαλω κ αυτες!

20220312_121645_copy_1512x2016.jpg

20220312_121719_copy_2016x1512.jpg

χαρας το κουράγιο σου μονο που τα βλέπω βγάζω σπυριά .... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Pentax K - 30 επί το έργον , μαζί με τους ανέκαθεν παρεξηγημένους 50 - 200 / 55 - 200 f/ κάτι τίς - εκεί γύρω ........ σε Tav mode ....... μην ψάχνετε άσκοπα σε Canikon για τέτοια γλέντια ........ 

IMG_20220312_113825_365.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2022 στις 6:06 ΜΜ, anestis1975 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ !!

Καλοχώρι  ειναι !!!!
Στο Αγγελοχώρι Μπαμπη για να έρθουμε πρέπει να πουλήσουμε κανενα νεφρό 🤣🤣🤣😎😎😎

 Η τέχνη θέλει θυσίες.

Και είστε τυχεροί,που μένετε τόσο κοντά σ' αυτά τα ωραία μέρη.

Σκέψου τώρα εμάς που σχεδιάζουμε να έρθουμε από Αθήνα .Εκτός του νεφρού μου θα πουλήσω και την μαμά μου.....!!!!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, konkarien είπε

 Η τέχνη θέλει θυσίες.

Και είστε τυχεροί,που μένετε τόσο κοντά σ' αυτά τα ωραία μέρη.

Σκέψου τώρα εμάς που σχεδιάζουμε να έρθουμε από Αθήνα .Εκτός του νεφρού μου θα πουλήσω και την μαμά μου.....!!!!😄

     Αθήνα έχει πενήντα κάρα μεριές για φωτογράφιση ....... εδώ είναι κουτσοχώρι ........ πήγες μιά φορά και τα είδες όλα ......... ούτε Σούνια , ούτε Λαύρια , ούτε Πασαλιμάνια , ούτε Αναφιώτικα , ούτε Παλαιά Φάληρα , ούτε Μοναστηράκια , ούτε υπουργεία Χωροταξίας Οικισμού και Περιβάλλοντος , ούτε ....... ούτε ...... ούτε ...... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Οι ασπρόμαυρες μια κλάση επάνω ... Για εμένα 

Είχαν κάπως ενδιαφέρον (φυσικό) φωτισμό γι αυτο και έκατσε κάπως ωραία το ΑΜ mood.

 

_DSC2522-2_copy_2668x3335.jpg

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Αθήνα έχει πενήντα κάρα μεριές για φωτογράφιση ....... εδώ είναι κουτσοχώρι ........ πήγες μιά φορά και τα είδες όλα ......... ούτε Σούνια , ούτε Λαύρια , ούτε Πασαλιμάνια , ούτε Αναφιώτικα , ούτε Παλαιά Φάληρα , ούτε Μοναστηράκια , ούτε υπουργεία Χωροταξίας Οικισμού και Περιβάλλοντος , ούτε ....... ούτε ...... ούτε ...... 

Δεν εχω ανέβει προς τα εκει και θα το ήθελα πολυ καποια στιγμή..αλλα τείνω να διαφωνήσω...τις πιο όμορφες εικόνες τις εχω δει απο εκει επάνω και οχι απο την απο εδω "χαβουζα"..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Είχαν κάπως ενδιαφέρον (φυσικό) φωτισμό γι αυτο και έκατσε κάπως ωραία το ΑΜ mood.

 

_DSC2522-2_copy_2668x3335.jpg

Δεν εχω ανέβει προς τα εκει και θα το ήθελα πολυ καποια στιγμή..αλλα τείνω να διαφωνήσω...τις πιο όμορφες εικόνες τις εχω δει απο εκει επάνω και οχι απο την απο εδω "χαβουζα"..

     Έχω ζήσει και στα δύο μέρη και σαν πρώην κάτοικος Σουρμένων και μάλιστα επί της οδού Θεσσαλονίκης ( καθόλου τυχαίο ) δικαιούμαι να έχω καλύτερη άποψη .......... μάλιστα σε εποχές όπου η λεωφόρος Αλίμου υπήρχε ως χάραξη μόνον ........ καλά για το ότι για να κατέβεις από Λεωφόρο Βουλιαγμένης και να συναντήσεις την Λεωφόρο Ποσειδώνος μετά την Γλυφάδα ( όταν δεν είχαν μπαζώσει το ρέμα , αυτό που βγαίνει στο Δημαρχείο ) ούτε λόγος ........ η ευρύτερη περιοχή των Αθηνών διατηρεί τα σκήπτρα με μεγάλη διαφορά ........ οι φίλοι μου είναι βέροι Κολονακιώτες ...... 

21 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Είχαν κάπως ενδιαφέρον (φυσικό) φωτισμό γι αυτο και έκατσε κάπως ωραία το ΑΜ mood.

 

_DSC2522-2_copy_2668x3335.jpg

Δεν εχω ανέβει προς τα εκει και θα το ήθελα πολυ καποια στιγμή..αλλα τείνω να διαφωνήσω...τις πιο όμορφες εικόνες τις εχω δει απο εκει επάνω και οχι απο την απο εδω "χαβουζα"..

     Ο Βαγγέλης από την Αθήνα , με τίμησε με την επίσκεψη και την παρουσία του , όπου φορτώσαμε τα φωτογραφικά , ήπιαμε τον καφέ μας , κάναμε τον φωτογραφικό μας περίπατο και θα με ευχαριστήσει ιδιαίτερα να τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή ........ άλλωστε φίλους στην Αθήνα , όπως ο Μιχάλης γέννημα θρέμμα της Καισαριανής , η γνωριμία μας κρατάει από το 1981 ........ τα λέμε τακτικά ...... 

26 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Είχαν κάπως ενδιαφέρον (φυσικό) φωτισμό γι αυτο και έκατσε κάπως ωραία το ΑΜ mood.

 

_DSC2522-2_copy_2668x3335.jpg

Δεν εχω ανέβει προς τα εκει και θα το ήθελα πολυ καποια στιγμή..αλλα τείνω να διαφωνήσω...τις πιο όμορφες εικόνες τις εχω δει απο εκει επάνω και οχι απο την απο εδω "χαβουζα"..

     Φυσικά μόνον εγώ διατηρώ το προνόμιο να θυμάμαι το λεωφορείο που κατεβαινε στην Δημοτική Πινακοθήκη ( σήμερα ) στην Μαρτίου , συνέχιζε μετά σε χωματόδρομο , περνούσε παραλιακά από το ύψος του Κελλάριου όρμου για να καταλήξει , στο αναψυκτήριο το οποίο σήμερα λειτουργεί σαν κατάστημα με την επωνυμία " Les Zazous " ........ ενδιάμεσα της διαδρομής βρίσκεται η κατοικία που φιλοξένησε πλάνα της ταινίας " Στρίβειν δια του αρραβώνος " με τον αείμνηστο Ντίνο Ηλιόπουλο τον οποίο είχα την τιμή να συναντήσω δια ζώσης με την σύζυγό του να χαζεύει τίτλους βιβλίων έξω από την βιτρίνα του " Μόλχο " στην Τσιμισκή , μία φιγούρα τόσο διακριτική και παράλληλα εμβληματική ....... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2022 στις 6:21 ΜΜ, highpriest είπε

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα να κάνουμε φωτογραφικές συναντήσεις, τουλάχιστον όσοι βρισκόμαστε σε κοντινές περιοχές.

Με την συνδυασμένη εμπειρία του καθενός θα είναι σαν να κάνουμε workshop

       Για την συνάντηση με μορφή workshop , καθόλου κακή ιδέα , να την οργανώσετε σε τοπικό επίπεδο αρχικά , αφού οι συνθήκες αυτή την στιγμή δεν είναι κατάλληλες , από την κατάσταση στα καύσιμα μέχρι και την γενικότερη κατήφεια ( έλλειψη διάθεσης ) .

      Σε τοπικό επίπεδο αρχικά θα είναι πολύ πιο εύκολο , με συγκεκριμένη θεματολογία , κατόπιν συναίνεσης των συμμετεχόντων πχ ξεκινάμε με την εστίαση και μένουμε εκεί .

     Είναι ευνόητο πλέον στους περισσότερους , πως ο εξοπλισμός του καθενός μπορεί να είναι όποιος έχει εκείνη την στιγμή στην διάθεση του .

    Ένα ιδιαίτερα χρήσιμο στοιχείο είναι πως , όλοι θα έχουν την δυνατότητα να δουν και άλλα σύνολα , ώστε να τους λυθούν τυχόν απορίες στην περίπτωση που κοίταζαν κάποια από αυτά σαν μελλοντική αγορά . 

   Δεν χρειάζεται να έχει κανείς το γενικό πρόσταγμα ας πούμε , εκτός και αποδεδειγμένα έχει επαγγελματική η άλλη παρόμοια εμπειρία , οπότε θα είναι μοναδική ευκαιρία να κλέψουμε ( εντός εισαγωγικών ) την γνώση και εμπειρία του .

   

14 λεπτά πριν, babisskg είπε

       Για την συνάντηση με μορφή workshop , καθόλου κακή ιδέα , να την οργανώσετε σε τοπικό επίπεδο αρχικά , αφού οι συνθήκες αυτή την στιγμή δεν είναι κατάλληλες , από την κατάσταση στα καύσιμα μέχρι και την γενικότερη κατήφεια ( έλλειψη διάθεσης ) .

      Σε τοπικό επίπεδο αρχικά θα είναι πολύ πιο εύκολο , με συγκεκριμένη θεματολογία , κατόπιν συναίνεσης των συμμετεχόντων πχ ξεκινάμε με την εστίαση και μένουμε εκεί .

     Είναι ευνόητο πλέον στους περισσότερους , πως ο εξοπλισμός του καθενός μπορεί να είναι όποιος έχει εκείνη την στιγμή στην διάθεση του .

    Ένα ιδιαίτερα χρήσιμο στοιχείο είναι πως , όλοι θα έχουν την δυνατότητα να δουν και άλλα σύνολα , ώστε να τους λυθούν τυχόν απορίες στην περίπτωση που κοίταζαν κάποια από αυτά σαν μελλοντική αγορά . 

   Δεν χρειάζεται να έχει κανείς το γενικό πρόσταγμα ας πούμε , εκτός και αποδεδειγμένα έχει επαγγελματική η άλλη παρόμοια εμπειρία , οπότε θα είναι μοναδική ευκαιρία να κλέψουμε ( εντός εισαγωγικών ) την γνώση και εμπειρία του .

   

     Η θεματολογία δεν χρειάζεται να έχει συγκεκριμένη μορφή , αφού οποιαδήποτε μέρα , ώρα , καιρική συνθήκη κλπ έχει μοναδικά χαρακτηριστικά από χέρι , τα οποία έχουν εφαρμογή σε τεχνικό επίπεδο . Δεν βλέπω δλδ την ανάγκη να είναι μία ηλιόλουστη μέρα σε κάποιο ειδυλλιακό τοπίο , σκηνικό , ηλιοβασίλεμα και πάει λέγοντας . Όμως αυτό παραμένει μία προσωπική εκτίμηση η οποία δεν δεσμεύει κανέναν . 

   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...