Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, babisskg είπε

Η ιστορία εδω ειναι η εξής: εκοψα τη μαργαρίτα να τη παρω μαζι να κανω καμία macro χαζομάρα και ηταν απο κάτω 😅

Σιγα μη το αφήνα!

 

Κατι πρέπει να κάνω με το φόντο, βαρέθηκα τη μαυρίλα πίσω, ισως τυπώσω κανενα σε Α4 να δω αν θα "δουλέψει"

Και σιγά σιγά να προσθέσω ακομα ενα φλας.

Ολο αυτο γίνεται αφενός γιατί μ αρέσει πολύ το macro, close up, still life κλπ κλπ, αλλα το πιο βασικο να μάθω πως δουλεύει το φως.

Εδω το φωτισα σχεδόν απο πίσω (παρότρυνση πιο πισω @GQPhDFBI και ευχαριστώ πολύ), πλαγια αριστερά και πισω λοξα + μια λεντοχαζομαρα που εχω (άσχετο, φωτιστικο ταχα μου γραφείου ενα μικρό) για τη δεύτερη φωτιστική πηγη τερμα απο πίσω κοντρα και απο κάτω. 

 

 

Το σαλιγκάρι αφεθηκε ελεύθερο σε κηπο εξω μετά το πέρας της φωτογραφισης για τους ευαισθητοποιημενους 😁 🐌

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Η ιστορία εδω ειναι η εξής: εκοψα τη μαργαρίτα να τη παρω μαζι να κανω καμία macro χαζομάρα και ηταν απο κάτω 😅

Σιγα μη το αφήνα!

 

Κατι πρέπει να κάνω με το φόντο, βαρέθηκα τη μαυρίλα πίσω, ισως τυπώσω κανενα σε Α4 να δω αν θα "δουλέψει"

Και σιγά σιγά να προσθέσω ακομα ενα φλας.

Ολο αυτο γίνεται αφενός γιατί μ αρέσει πολύ το macro, close up, still life κλπ κλπ, αλλα το πιο βασικο να μάθω πως δουλεύει το φως.

Εδω το φωτισα σχεδόν απο πίσω (παρότρυνση πιο πισω @GQPhDFBI και ευχαριστώ πολύ), πλαγια αριστερά και πισω λοξα + μια λεντοχαζομαρα που εχω (άσχετο, φωτιστικο ταχα μου γραφείου ενα μικρό) για τη δεύτερη φωτιστική πηγη τερμα απο πίσω κοντρα και απο κάτω. 

 

 

Το σαλιγκάρι αφεθηκε ελεύθερο σε κηπο εξω μετά το πέρας της φωτογραφισης για τους ευαισθητοποιημενους 😁 🐌

     🤣🤣🤣 ....... που τα βρήκες όλα αυτά για να τα πείς ........ αλλά ΟΚ , πάντως φαίνεται ενδιαφέρον το ζήτημα του μαύρου φόντου καθώς και τυχόν εναλλακτικές προτάσεις μαζί με συμβουλές από κάποιον που κατέχει το θέμα . Όπως και ναχει η εικόνα είναι εξαιρετική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, babisskg είπε

     🤣🤣🤣 ....... που τα βρήκες όλα αυτά για να τα πείς ........ αλλά ΟΚ , πάντως φαίνεται ενδιαφέρον το ζήτημα του μαύρου φόντου καθώς και τυχόν εναλλακτικές προτάσεις μαζί με συμβουλές από κάποιον που κατέχει το θέμα . Όπως και ναχει η εικόνα είναι εξαιρετική

Δε ξερω.. στον Ωρωπό ειχα παει για καλαμαράκια και χταπόδι (14€ ενα πλοκάμι;;; στο μετωπο ήταν γιατί τοσο ακριβό;;;) και ολα αυτα ήρθαν στη πορεία..

Το σαλιγκάρι εγινε πρωτευουσιάνος πλέον 🥲

 

 

😁

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinlanden είπε

Δε ξερω.. στον Ωρωπό ειχα παει για καλαμαράκια και χταπόδι (14€ ενα πλοκάμι;;; στο μετωπο ήταν γιατί τοσο ακριβό;;;) και ολα αυτα ήρθαν στη πορεία..

Το σαλιγκάρι εγινε πρωτεύουσινος πλέον 🥲

 

 

😁

     Το χταπόδι είναι από χέρι ακριβό , ειδικά σε μορφή αλίπαστου βγαίνει πιο ακριβό από φακό της Zeiss ........ 🤣🤣🤣 ......... κανείς δεν σκέφτηκε μέχρι τώρα να αλλάζουμε χταπόδια με φορτία LNG ............ θα έμενε και κέρδος ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ntinlanden εγώ έχω φτιάξει αυτήν την κατασκευή για backround τύπου softbox. Στο λευκό απλά κατεβάζω το ρολό. Αν θέλω κάποιο άλλο χρώμα πιάνω με κλιπς κάποια άλλα χρώματα χαρτόνια πάνω στο ρολό (έχω πάρει 3-4 διαφορετικά χρώματα, επειδή δεν βρήκα χρωματιστά ρολά) . Με τα δύο προβολάκια και ανάλογα τι βάζω μπροστά τους για να κόβει το δυνατό φως, πετυχαίνω με φτηνά μέσα ένα καλό αποτέλεσμα. Βέβαια εμένα αυτού του είδους η φωτογράφιση δεν με τραβάει και το κάνω καθαρά για λόγους εργασίας φωτογράφισης κάποιων προϊόντων. Αλλά νομίζω σε macro θα σε βοηθούσε κάτι παρόμοιο.

Το ρολό είναι απλά ρολό πλότερ. Το μεγαλύτερο που βρήκα σε νορμάλ τιμή. Κάπου 1 μέτρο πλάτος και 50 μέτρα μήκος

 

 

 

photo_rig.jpg

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Κατι πρέπει να κάνω με το φόντο, βαρέθηκα τη μαυρίλα πίσω, ισως τυπώσω κανενα σε Α4 να δω αν θα "δουλέψει"

Η οθόνη του υπολογιστή/ τηλεόραση είναι το καλύτερο background που έχω στο σπίτι !!!Συνήθως βάζω μία εικόνα ανοιχτή στο photoshop και αν κάτι δεν μου αρέσει το αλλάζω επιτόπου, π.χ χρώμα, blur, κλπ...

9 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Εδω το φωτισα σχεδόν απο πίσω (παρότρυνση πιο πισω @GQPhDFBI και ευχαριστώ πολύ)

🙏

8 ώρες πριν, highpriest είπε

@Ntinlanden εγώ έχω φτιάξει αυτήν την κατασκευή για backround τύπου softbox. Στο λευκό απλά κατεβάζω το ρολό. Αν θέλω κάποιο άλλο χρώμα πιάνω με κλιπς κάποια άλλα χρώματα χαρτόνια πάνω στο ρολό (έχω πάρει 3-4 διαφορετικά χρώματα, επειδή δεν βρήκα χρωματιστά ρολά) . Με τα δύο προβολάκια και ανάλογα τι βάζω μπροστά τους για να κόβει το δυνατό φως, πετυχαίνω με φτηνά μέσα ένα καλό αποτέλεσμα. Βέβαια εμένα αυτού του είδους η φωτογράφιση δεν με τραβάει και το κάνω καθαρά για λόγους εργασίας φωτογράφισης κάποιων προϊόντων. Αλλά νομίζω σε macro θα σε βοηθούσε κάτι παρόμοιο.

Το ρολό είναι απλά ρολό πλότερ. Το μεγαλύτερο που βρήκα σε νορμάλ τιμή. Κάπου 1 μέτρο πλάτος και 50 μέτρα μήκος

 

 

 

photo_rig.jpg

Πόσα γραμμάτια είναι το χαρτί;
Μπορείς να πάρεις background τύπου pvc και να το καθαρίζεις με ένα υγρό σφουγγάρι, σε διαστάσεις συνήθως είναι 2m X 1m και σε μερικά μπορείς να τα βρεις με διαφορετικό χρώμα σε κάθε πλευρά. Κοστίζουν περίπου 25€ (αυτά με τη διπλή όψη είναι ακριβότερα 40€+).
Προτείνω επίσης, μποστά από τα led να φτιάξεις  2 ξύλινα πλαίσια και να κολλήσεις ριζόχαρτο, θα κάνει τον φωτισμό περισσότερο soft.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Η οθόνη του υπολογιστή/ τηλεόραση είναι το καλύτερο background που έχω στο σπίτι !!!Συνήθως βάζω μία εικόνα ανοιχτή στο photoshop και αν κάτι δεν μου αρέσει το αλλάζω επιτόπου, π.χ χρώμα, blur, κλπ...

🙏

Πόσα γραμμάτια είναι το χαρτί;
Μπορείς να πάρεις background τύπου pvc και να το καθαρίζεις με ένα υγρό σφουγγάρι, σε διαστάσεις συνήθως είναι 2m X 1m και σε μερικά μπορείς να τα βρεις με διαφορετικό χρώμα σε κάθε πλευρά. Κοστίζουν περίπου 25€ (αυτά με τη διπλή όψη είναι ακριβότερα 40€+).
Προτείνω επίσης, μποστά από τα led να φτιάξεις  2 ξύλινα πλαίσια και να κολλήσεις ριζόχαρτο, θα κάνει τον φωτισμό περισσότερο soft.
 

Δεν ξέρω αν θα το σηκώσει το pvc το χαρτί απο άποψη βάρους μόλις το κλιπάρω πάνω. Το ρολό είναι 80gr. Τα πιο βαριά ξέφευγαν πολύ σε τιμή

Θα το δοκιμάσω πάντως, είναι στα προσεχώς.

Για το φως δοκίμασα με ρυζόχαρτο, αλλά αφήνει να περάσει πάλι δυνατό φως. Βρήκα την λύση με χαρτί ψησίματος φούρνου (η κοινή λαδόκολλα) που πιάνω με κλιπς απευθείας πάνω στα φώτα. Αντέχει και τις μεγάλες θερμοκρασίες που αναπτύσσονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καποια χαρτονια και εγώ για φοντο σε διάφορα χρώματα, αλλα βρήκα μόνο κάτι μονόχρωμα..

Επισης για μαύρο την παρακάτω καρέκλα, είτε ενα μαυρο φοντο 1.50x2.00 (!) εαν θελω κατι μεγαλύτερο. Συνήθως για τα macro/close up φτανουν και περισσεύουν τα χαρτονια και η καρέκλα! 

Γενικα βολεύει η καρέκλα γιατι ειναι κ πλαστική οποτε καθαρίζει εύκολα με τα διάφορα που κάνω (ψεκασμα με νερο κλπ κλπ)

Δε βολεύει για τη μέση μόνο 😅

Η παρακάτω ειναι με ενα απο αυτα, αλλά νομίζω θέλω κατι πιο "ρετρο"..κάτι με λίγο παραπάνω παιχνίδι τονικότητα κλπ αλλα σε καμια περιπτωση βαρύ και πολύπλοκο να αποσπάει τη προσοχή και να μπερδευει με το θέμα. 

 

Ίσως κατι σαν αυτα θα μπορουσε, δε ξέρω..

https://www.plaisio.gr/zografiki-diy/diy-kataskeues/decoupage/craft-paper-pad-grunge-light-tones-30-filla_3186415

 

https://www.plaisio.gr/zografiki-diy/diy-kataskeues/xartia-xeirotexnias/craft-paper-pad-metal-textures-30-filla_3735680

 

20220308_082221_copy_1512x2016.jpg

20220308_082228_copy_1512x2016.jpg

20220308_082303_copy_1512x2016.jpg

_DSC1411_copy_1478x1848.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ξέρω αν θα το σηκώσει το pvc το χαρτί απο άποψη βάρους μόλις το κλιπάρω πάνω. Το ρολό είναι 80gr. Τα πιο βαριά ξέφευγαν πολύ σε τιμή

Με χαρτοταινία το κολλάω και το κρατάει σχετικά εύκολα. Πάρε καλή χαρτοταινία έχει τύχη με κάτι πολύ φθηνές να ξεκολλάει στο 2ωρο, με άλλες, το έχω αφήσει και 3 μέρες και δεν έχει πέσει.
 

16 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για το φως δοκίμασα με ρυζόχαρτο, αλλά αφήνει να περάσει πάλι δυνατό φως. Βρήκα την λύση με χαρτί ψησίματος φούρνου (η κοινή λαδόκολλα) που πιάνω με κλιπς απευθείας πάνω στα φώτα. Αντέχει και τις μεγάλες θερμοκρασίες που αναπτύσσονται

👍

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Με χαρτοταινία το κολλάω και το κρατάει σχετικά εύκολα. Πάρε καλή χαρτοταινία έχει τύχη με κάτι πολύ φθηνές να ξεκολλάει στο 2ωρο, με άλλες, το έχω αφήσει και 3 μέρες και δεν έχει πέσει.
 

👍

 

Αν έχεις κάποιο λινκ για αυτά τα backround απο pvc θα το ήθελα 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

27 λεπτά πριν, pifilos είπε

Πηγαίνοντας προς Γύθειο

Όμορφες! Έχεις καμια ακομα απο το Ναυάγιο; Πρόλαβα να το φωτογραφίσω το 2015 (προτού αρχίσει να καταρρέει και το ξεφτυλίσουν με τα graffiti) αλλά δεν ξαναπήγα προς τα κεί απο τότε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, and_64 είπε

 

Όμορφες! Έχεις καμια ακομα απο το Ναυάγιο; Πρόλαβα να το φωτογραφίσω το 2015 (προτού αρχίσει να καταρρέει και το ξεφτυλίσουν με τα graffiti) αλλά δεν ξαναπήγα προς τα κεί απο τότε

Ευχαριστώ.  Έχω κάποιες όπως η παρακάτω αλλά δεν μπόρεσα να κάνω το long exposure που είχα κατά νου. Να πω την αλήθεια δεν έχω ξαναπάει, οπότε δεν ξέρω πως ήταν παλιά και μου φάνηκε σε πολύ νορμαλ κατάσταση. Θα ψάξω να βρω πως ήταν παλιότερα. 

DSCF8334.jpg.3126a690f413f434b4713690c28b773d.jpg
 

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...