Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, babisskg είπε

       Ερώτηση σχετικά με την είσοδο η την παρουσία τέλος πάντων ανθρώπου στο κάδρο . Θέλω να μάθω για τον συσχετισμό της θέσης του , αν πρέπει να έρχεται από αριστερά η δεξιά εφόσον κινείται , ποιά είναι η θέση του αν στέκεται και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται να ειπωθεί ώστε να έχω κι' εγώ σαφή εικόνα για την μεθοδολογία .

Δεν υπάρχει κάτι που είναι "σωστό" και κάτι που είναι "λάθος", όλα έχουν να κάνουν με το τι υπάρχει στο κάδρο και με την εικόνα  που θέλεις να περάσεις.. αν θες να προκαλέσεις σύγχυση θα σπάσεις τους κανόνες, αν όχι θα προσπαθήσεις να τα δέσεις όλα αρμονικά.
Συγκεκριμένα μιας και η κουβέντα ξεκίνησε από το σχολιασμό μου στην φωτογραφία του @pifilos    , παρόλο που μας αναφέρει πως ο λόγος που τράβηξε τη φωτογραφία είναι να μας δείξει τη "μουντάδα" εκείνης της μέρας, ο συνδυασμός του απαλού φωτισμού (η φωτογραφία δεν έχει ιδιαίτερη αντίθεση τονικά) και η αμφίεση της γυναίκας (δεν είναι φυσιολογική εικόνα σε μία παραλία να δεις μια γυναίκα με φούστα να κρατάει πλαστική σακούλα κλπ ) με έκανε αμέσως να νίωσω πως η φωτογραφία τραβήχτηκε για την γυναίκα και πως εκείνη είναι το κύριο στοιχείο. Όπως εξήγησα παραπάνω, κατά τη δική μου άποψη/ματιά το θέμα  στο συγκεκριμένο κάδρο "χάνεται" και για αυτό πρότεινα μία διαφορετική προσσέγιση στο κάδρο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Όσο κι αν λέμε, ότι με την επεξεργασία πλέον κάνουμε τα πάντα, δεν μου φεύγει τελείως η πεποίθηση , ότι για μαυρόασπρο , έχω καλύτερο αποτέλεσμα , αν βιδώσω μπροστά στο φακό χρωματιστό φίλτρο , όπως τον καιρό των φιλμ . Ίσως σπάνια το κάνω πλέον , τις περισσότερες φορές όταν θέλω να κάνω μαυρόασπρη , την φτιάχνω με επεξεργασία από έγχρωμη, αλλά όταν έχω κάνει τον κόπο να βιδώσω το φίλτρο , μου αρέσει πιο πολύ ! Ένα παράδειγμα , που η φωτογραφία βγήκε με βιδωμένο το κόκκινο , από το παρακάτω σετ

Tiffen_49BWFK_49mm_Black_and_1472381848_

 

Το αποτέλεσμα.

DSC_0792up.jpg.f5d0453290bbd72a8719fad0bd493bd1.jpg

Δηλαδη για να καταλάβουμε και εμείς οι νέοπες... Βαζεις το φιλτρο μπροστά, τραβας μια φωτό φουλ στα κόκκινα και μετα την κάνεις ασπρομαύρη ;   Τι κερδιζεις με αυτην την τεχνικη;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Δηλαδη για να καταλάβουμε και εμείς οι νέοπες... Βαζεις το φιλτρο μπροστά, τραβας μια φωτό φουλ στα κόκκινα και μετα την κάνεις ασπρομαύρη ;   Τι κερδιζεις με αυτην την τεχνικη;  

Εάν διαβάσεις το παρακάτω και έχεις κάποια έξτρα απορία εδώ είμαστε.

https://thedarkroom.com/color-filters-with-bw-film/

Για τη χρήση τους σε  ψηφιακή μηχανή θα πω ότι είναι περιττά, καθώς μπορείς πλέον με Luminocity/Color Masks να πάρεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα (απλά θα χρειαστείς λίγο περισσότερο χρόνο).
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

macro drops

 

Μόνο το φόντο δεν μου ταιριάζει, καθώς είναι ίδιο χρώμα και δεν αφήνει το θέμα να ξεπηδήσει.
Δεν ξέρω αν η μαύρη τρύπα (κέντρο του άνθους) πάνω δεξιά βοηθάει λίγο ή εάν προκαλεί μία σύγχυση στο μάτι.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Μόνο το φόντο δεν μου ταιριάζει, καθώς είναι ίδιο χρώμα και δεν αφήνει το θέμα να ξεπηδήσει.
Δεν ξέρω αν η μαύρη τρύπα (κέντρο του άνθους) πάνω δεξιά βοηθάει λίγο ή εάν προκαλεί μία σύγχυση στο μάτι.

Ναι...δεν είχα πολλα να πειραματιστώ..

Μια κιτρινη και μια άσπρη είχα ακόμα (μαργαρίτες ειναι)

Και εκείνο μπροστά είναι ενα φυλλο της. 

Δεν μου κάθησαν καλα τα αλλα δυο.

Και ειναι πολυ μικρα ωστε ν το πηγαινα πιο πισω η να διαλέξω αλλο σημείο του πισω λουλουδιού ως φόντο..

Δεν ηταν τπτ αλλο παρα προσπάθειες να πλησιάσω λιγο αυτο το ειδος που μου αρέσει και θα ηθελα να ασχοληθώ λιγο παραπανω. 

 

Αφηνω και αλλες δυο απο τα ιδιο "concept"

2022-02-26_06-17-12

 

2022-02-26_06-16-51

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Nikon D7500 + Sigma 100-400.

Ακούς @Ntinlanden??? :lol::lol::lol:

14 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Σε πτήση. Larus rudibundus.

NKN_0320_2.jpg

Πώς την βλέπεις την 7500??

Την χαίρεσαι σε αυτού του είδους τη φωτογράφιση περισσότερο από την 5600?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...