Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Θυμόμαστε τη σχετική συζήτηση το Νοέμβρη του 2018;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/692280-δείγματα-από-φακό-πως-σας-φαίνονται/page/2/#comment-56847610

Εδώ και μια εικόνα από εκείνη τη σύγκριση. Αριστερά crop εικόνας από το Silky, δεξιά από Dxo:

 

Silky vs DxO.png

Προφανώς βεβαίως ο χρήστης παίζει ρόλο. Μια καλή ιδέα είναι να ανοίξουμε ένα νέο νήμα σχετικό με το θέμα. Τα διάφορα RAW editing software και τι να περιμένει κανείς από αυτά.

Για την ιστορία έχω ακόμα το αρχείο RAW της παραπάνω cropped εικόνας. Όποιος θέλει να πειραματιστεί μπορώ να του το στείλω με mail.

Συζητάμε ότι στη δεξιά έχει γίνει κάτι λάθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Συζητάμε ότι στη δεξιά έχει γίνει κάτι λάθος ;

Δύο είναι οι υποθέσεις εργασίας. Η δεν έχει γίνει σωστή χρήση του DxO από μένα ή το πρόγραμμα παράγει υποδεεστερες εικόνες. Γι αυτό διαθέτω το RAW σε όποιον έμπειρο χρήστη θεωρεί ότι μπορεί να πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Δύο είναι οι υποθέσεις εργασίας. Η δεν έχει γίνει σωστή χρήση του DxO από μένα ή το πρόγραμμα παράγει υποδεεστερες εικόνες. Γι αυτό διαθέτω το RAW σε όποιον έμπειρο χρήστη θεωρεί ότι μπορεί να πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα.

Ανέβασέ το κάπου. Οι ρυθμίσεις είναι τελείως διαφορετικές στις δύο εικόνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ανέβασέ το κάπου. Οι ρυθμίσεις είναι τελείως διαφορετικές στις δύο εικόνες. 

Θέλεις να μου στείλεις με προσωπικό μήνυμα μια διεύθυνση mail να στο στείλω εκεί; Αλλοιώς που μπορώ να το ανεβάσω ώστε να είναι προσβάσιμο από κάθε ενδιαφερόμενο; Σε κάθε περίπτωση αυτό μπορεί να γίνει το βράδυ οπότε και θα έχω πρόσβαση στο αρχείο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Θέλεις να μου στείλεις με προσωπικό μήνυμα μια διεύθυνση mail να στο στείλω εκεί; Αλλοιώς που μπορώ να το ανεβάσω ώστε να είναι προσβάσιμο από κάθε ενδιαφερόμενο; Σε κάθε περίπτωση αυτό μπορεί να γίνει το βράδυ οπότε και θα έχω πρόσβαση στο αρχείο αυτό.

Dropbox, κάποιο drive (google drive/onedrive), wetransfer ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σελίδα

https://files.fm/

κάνει αυτή τη δουλειά νομίζω. Ανεβάζεις raw και μας δίνεις λινκ . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Η σελίδα

https://files.fm/

κάνει αυτή τη δουλειά νομίζω. Ανεβάζεις raw και μας δίνεις λινκ . 

Ανέβηκε!

Ελπίζω να βρείτε εύκολα το κροπαρισμένο κομμάτι με το πλατανόφυλλο για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

https://files.fm/f/u9dwnd7ak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά . Κάνουμε μια έκθεση με θέμα αστικό περιβάλλον με την λέσχη out of focus θα χαρώ να σας δω . Η διεύθυνση είναι αγνώστου στρατιώτη 3 Θεσσαλονίκη κάθετη της Αγίου Δημητρίου. Ώρες 19:00-21:00 καθημερινά και ΣΚ 11:00-13:00 και 19:00-21:00

Screenshot_2022-02-22-20-31-37-046_com.facebook.katana.jpg

274103836_667107734533522_7288221220121652428_n.jpg

274224236_363684362242711_1899042950383532277_n.jpg

Επεξ/σία από anestis1975
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Καλησπέρα παιδιά . Κάνουμε μια έκθεση με θέμα αστικό περιβάλλον με την λέσχη out of focus θα χαρώ να σας δω . Η διεύθυνση είναι αγνώστου στρατιώτη 3 Θεσσαλονίκη κάθετη της Αγίου Δημητρίου. Ώρες 19:00-21:00 καθημερινά και ΣΚ 11:00-13:00 και 19:00-21:00

Screenshot_2022-02-22-20-31-37-046_com.facebook.katana.jpg

274103836_667107734533522_7288221220121652428_n.jpg

274224236_363684362242711_1899042950383532277_n.jpg

Καλή επιτυχία!

Που τυπώνεις τις φώτο σου Ανέστη; Φωτογραφείο, κάποια online υπηρεσία ή σε δικό σου μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, highpriest είπε

Καλή επιτυχία!

Που τυπώνεις τις φώτο σου Ανέστη; Φωτογραφείο, κάποια online υπηρεσία ή σε δικό σου μηχάνημα;

Σ ευχαριστώ πολύ !!! Η έκθεση είναι ομαδική τις φωτογραφίες τις τύπωσαν από την λέσχη ,δεν ξέρω να σου πω τώρα αλλά μπορώ να μάθω !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

IMG_4807.JPG

Οι αντιθέσεις μέσα στο κάδρου μου βγάζουν ανάμεικτα συναισθήματα, η αντίθετη στάση των μανεκέν, ο τρόπος με τον οποίο οδηγείτε το μάτι από τα "ομορφα/φωτεινά ρούχα" στην αντανάκλαση της μουντάδας του τσιμεντένιου κτιρίου μπορώ να γράψω πολλά, πολύ καλή ματιά.
Έχεις να μοιραστείς κάτι για τη λήψη; Το είδες τυχαία σε κάποια βόλτα; κλπ..,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Οι αντιθέσεις μέσα στο κάδρου μου βγάζουν ανάμεικτα συναισθήματα, η αντίθετη στάση των μανεκέν, ο τρόπος με τον οποίο οδηγείτε το μάτι από τα "ομορφα/φωτεινά ρούχα" στην αντανάκλαση της μουντάδας του τσιμεντένιου κτιρίου μπορώ να γράψω πολλά, πολύ καλή ματιά.
Έχεις να μοιραστείς κάτι για τη λήψη; Το είδες τυχαία σε κάποια βόλτα; κλπ..,

     Ευχαριστώ πολύ , ήταν οι μέρες της Pentax K - 7 η οποία με συνόδευε στις πρωινές βόλτες νωρίς το πρωί , με έναν 50αρη manual . Απλώς προσπαθώ να βγάλω ότι περισσότερο από το τίποτα , να δώ πιο πέρα . 

    Συνήθως γυρίζω γύρω γύρω ώστε να δω μήπως μου ξέφυγε κάποια γωνία .

    Δεν χρησιμοποιώ image stabilization μάτια μου ........ είμαι μικρός ακόμα ....... 🤣🤣🤣 ........ μετά τα 80 θα δούμε ....... 

sketch-1645596639863.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...