Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Ψαρόνι.

 

NKN_0199_1.jpg

Πολύ ωραία! Προσωπικά θα την έκανα ένα τετράγωνο crop 1:1 για να φύγει και το κλαδί και να ζουμάρει ακόμη πιο κοντά. 

Αν επιτρέπεται με τι φακό και μηχανή; Ρωτάω επειδή είμαι στην γύρα για φακό wildlife

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ωραιος! Δυνατή!

Αν μου επιτρέπεις, ενα spot removal μόνο θα έκανα στο κλαδί δεξιά που μου αποσπάει την προσοχή. 

Ευχαριστώ! Ναι, είναι σωστή αυτή η σκέψη. Είναι πάντως ήδη μεγάλο crop (1728x1152) αυτή η φωτό και περαιτέρω crop θα έχανε σε λεπτομέρεια.

 

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Πολύ ωραία! Προσωπικά θα την έκανα ένα τετράγωνο crop 1:1 για να φύγει και το κλαδί και να ζουμάρει ακόμη πιο κοντά. 

Αν επιτρέπεται με τι φακό και μηχανή; Ρωτάω επειδή είμαι στην γύρα για φακό wildlife

Ευχαριστώ! Βγήκε με Nikon D7500 και φακό Sigma 100-400mm.

Εστιακό μήκος στη συγκεκριμένη φωτό 400mm.

Να πω ακόμα ότι η ανάκτηση από τα shadows του RAW αρχείου ήταν πολύ μεγάλη. Στη αρχική φωτό το πουλί ήταν σκοτεινό, σα σιλουέτα, λόγω αντίθετου φωτός.

Δοκιμάζαμε το παραπάνω σύνολο καθώς και το σύνολο Canon 800D με τον 70-300 USM του αδερφού μου. Να πω εδώ ότι σα φακός ο Canon υπερέχει σαφώς όσον αφορά την ταχύτητα εστίασης. Παιδιά, USM και άγιος ο Θεός. Και σε στατικά θέματα, παρά το μικρότερο εστιακό μήκος είναι πιο εύχρηστος και αν το κυνηγήσεις, βγάζεις πολλές φορές καλύτερες φωτογραφίες από ένα βαρύτερο σύνολο, όπως τον παραπάνω Sigma με μια οποιαδήποτε μηχανή. Αυτός ήταν και ο λόγος άλλωστε που προτίμησα 400άρη φακό από 600άρη. Μου αρέσει πολύ ο περίπατος και ο όγκος είναι σημαντικός.

Τώρα, όταν το ζητούμενο είναι η παρακολούθηση στόχου, τα πράγματα αντιστρέφονται. Μια μηχανή με ικανό σύστημα εστίασης και έναν μέτρια γρήγορο φακό υπερέχει από μια μηχανή με όχι προηγμένο σύστημα εστίασης και έναν ταχύτατο φακό. Η D7500 έβγαλε σχεδόν όλες τις φωτό εστιασμένες, αντίθετα με αρκετές ανεστίαστες της Canon 800D με τον ταχύτατο 70-300 USM. Και αυτό παρά το γεγονός ότι ο αδερφός μου είναι πολύ εμπειρότερος στη φωτογραφία από εμένα.

Εδώ, ένας καστανοκέφαλος γλάρος σε συνθήκες όχι και τόσο καλού φωτισμού. Nikon D7500, 400mm, ISO 400, 1/640sec.

NKN_0215.jpg

Εδώ ISO 450, 1/640sec, 400mm.

NKN_0217_2.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ευχαριστώ! Ναι, είναι σωστή αυτή η σκέψη. Είναι πάντως ήδη μεγάλο crop (1728x1152) αυτή η φωτό και περαιτέρω crop θα έχανε σε λεπτομέρεια.

 

Ευχαριστώ! Βγήκε με Nikon D7500 και φακό Sigma 100-400mm.

Εστιακό μήκος στη συγκεκριμένη φωτό 400mm.

Να πω ακόμα ότι η ανάκτηση από τα shadows του RAW αρχείου ήταν πολύ μεγάλη. Στη αρχική φωτό το πουλί ήταν σκοτεινό, σα σιλουέτα, λόγω αντίθετου φωτός.

Δοκιμάζαμε το παραπάνω σύνολο καθώς και το σύνολο Canon 800D με τον 70-300 USM του αδερφού μου. Να πω εδώ ότι σα φακός ο Canon υπερέχει σαφώς όσον αφορά την ταχύτητα εστίασης. Παιδιά, USM και άγιος ο Θεός. Και σε στατικά θέματα, παρά το μικρότερο εστιακό μήκος είναι πιο εύχρηστος και αν το κυνηγήσεις, βγάζεις πολλές φορές καλύτερες φωτογραφίες από ένα βαρύτερο σύνολο, όπως τον παραπάνω Sigma με μια οποιαδήποτε μηχανή. Αυτός ήταν και ο λόγως άλλωστε που προτίμησα 400άρη φακό από 600άρη. Μου αρέσει πολύ ο περίπατος και ο όγκος είναι σημαντικός.

Τώρα, όταν το ζητούμενο είναι η παρακολούθηση στόχου, τα πράγματα αντιστρέφονται. Μια μηχανή με ικανό σύστημα εστίασης και έναν μέτρια γρήγορο φακό υπερέχει από μια μηχανή με όχι προηγμένο σύστημα εστίασης και έναν ταχύτατο φακό. Η D7500 έβγαλε σχεδόν όλες τις φωτό εστιασμένες, αντίθετα με αρκετές ανεστίαστες της Canon 800D με τον ταχύτατο 70-300 USM. Και αυτό παρά το γεγονός ότι ο αδερφός μου είναι πολύ εμπειρότερος στη φωτογραφία από εμένα.

Εδώ, ένας καστανοκέφαλος γλάρος σε συνθήκες όχι και τόσο καλού φωτισμού. Nikon D7500, 400mm, ISO 400, 1/640sec.

NKN_0215.jpg

Εδώ ISO 450, 1/640sec, 400mm.

NKN_0217_2.png

Πολύ χρήσιμα όσα παραθέτεις! Ευχαριστώ που ήσουν τόσο αναλυτικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ευχαριστώ! Ναι, είναι σωστή αυτή η σκέψη. Είναι πάντως ήδη μεγάλο crop (1728x1152) αυτή η φωτό και περαιτέρω crop θα έχανε σε λεπτομέρεια.

 

Ευχαριστώ! Βγήκε με Nikon D7500 και φακό Sigma 100-400mm.

Εστιακό μήκος στη συγκεκριμένη φωτό 400mm.

Να πω ακόμα ότι η ανάκτηση από τα shadows του RAW αρχείου ήταν πολύ μεγάλη. Στη αρχική φωτό το πουλί ήταν σκοτεινό, σα σιλουέτα, λόγω αντίθετου φωτός.

Δοκιμάζαμε το παραπάνω σύνολο καθώς και το σύνολο Canon 800D με τον 70-300 USM του αδερφού μου. Να πω εδώ ότι σα φακός ο Canon υπερέχει σαφώς όσον αφορά την ταχύτητα εστίασης. Παιδιά, USM και άγιος ο Θεός. Και σε στατικά θέματα, παρά το μικρότερο εστιακό μήκος είναι πιο εύχρηστος και αν το κυνηγήσεις, βγάζεις πολλές φορές καλύτερες φωτογραφίες από ένα βαρύτερο σύνολο, όπως τον παραπάνω Sigma με μια οποιαδήποτε μηχανή. Αυτός ήταν και ο λόγως άλλωστε που προτίμησα 400άρη φακό από 600άρη. Μου αρέσει πολύ ο περίπατος και ο όγκος είναι σημαντικός.

Τώρα, όταν το ζητούμενο είναι η παρακολούθηση στόχου, τα πράγματα αντιστρέφονται. Μια μηχανή με ικανό σύστημα εστίασης και έναν μέτρια γρήγορο φακό υπερέχει από μια μηχανή με όχι προηγμένο σύστημα εστίασης και έναν ταχύτατο φακό. Η D7500 έβγαλε σχεδόν όλες τις φωτό εστιασμένες, αντίθετα με αρκετές ανεστίαστες της Canon 800D με τον ταχύτατο 70-300 USM. Και αυτό παρά το γεγονός ότι ο αδερφός μου είναι πολύ εμπειρότερος στη φωτογραφία από εμένα.

Εδώ, ένας καστανοκέφαλος γλάρος σε συνθήκες όχι και τόσο καλού φωτισμού. Nikon D7500, 400mm, ISO 400, 1/640sec.

NKN_0215.jpg

Εδώ ISO 450, 1/640sec, 400mm.

NKN_0217_2.png

Ευχαριστούμε για την αναλυτική απάντηση. 
 

Ναι, πολύ δυνατό το focus της 7500. Την δούλευα σχεδόν μόνιμα σε af-c και ακόμα και με τον 35αρη στο 1.8 οι περισσότερες ήταν εστιασμένες 100%.
 

Μια ερώτηση περί ταχύτητας εστίασης. Usm που λες παραπάνω ή 70-300 afp? 
 

Όσον αφορά το θόρυβο ππυ εμφανίστηκε, θεωρώ είναι ο ίδιος ππυ θα εμφανιζόταν με το αντίστοιχο iso αν είχες επιλέξει ώστε να βγει το ίδιο φωτεινή το πουλί. Δυνατός o αισθητήρας πάντως σε δυναμικό εύρος της 7500.

ΥΓ: δε ξέρω που φτιάχνεις τις φωτο. Δεν εννοούσα κροπ αλλά αφαίρεση του κλαδιου με κάποιο spot removal. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Μια ερώτηση περί ταχύτητας εστίασης. Usm που λες παραπάνω ή 70-300 afp? 

Έχω τον 70-300 AF-P VR. Πολύ καλός φακός, ελαφρύς και πολύ γρήγορος. Με εσωτερική εστίαση. Δεν υπολείπεται σε ποιότητα εικόνας σε σχέση π.χ. με τον Nikkor 55-300 VR παρόλο που ο τελευταίος έχει λίγο μεγαλύτερο διάφραγμα στο tele άκρο.

Όμως, όσον αφορά την ταχύτητα εστίασης σε σχέση με τον 70-300 USM της Canon, ο Nikkor μοιάζει προϊστορικός.

Βασικά, USM = ακαριαία εστίαση. Πιο γρήγορη από όσο προλαβαίνεις να βλεφαρίσεις. Αξίζει να κάνει κανείς μια δοκιμή αλλαγής εστίασης από το κοντινότερο σημείο στο άπειρο και αντιστρόφως. Η λέξη ακαριαία δεν είναι υπερβολική εδώ.

17 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

ΥΓ: δε ξέρω που φτιάχνεις τις φωτο. Δεν εννοούσα κροπ αλλά αφαίρεση του κλαδιου με κάποιο spot removal.

Για RAW editing: RAW Therapee και Silkypix.

Για επεξεργασία εικόνας GIMP.

Δεν είμαι κατά τον συνδρομητικών μοντέλων όπως π.χ. το Photoshop. Είμαι όμως κατά του να γίνονται τέτοια μοντέλα το standard στη φωτογραφία. Η φωτογραφία και η επεξεργασία εικόνας είναι πολύ σημαντικές για να φτάσουν να ποδηγετούνται από μια εταιρία software, όσο σπουδαία δουλειά κι αν κάνει αυτή. Αν από τη μεριά μου μπορώ να βάλω ένα λιθαράκι προς την κατεύθυνση αυτή, μπορώ να ελπίζω ότι η κατάσταση κάποια στιγμή θα αλλάξει.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν είπα για να δουλεύεις κάτι συγκεκριμένο σε προγραμμα επεξεργασίας, απλά να μάθω τι δουλεύεις για να δω πως μπορεί να αφαιρέσει το κλαδί. 
 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Για RAW editing: RAW Therapee και Silkypix.

Για επεξεργασία εικόνας GIMP.

Δεν είμαι κατά τον συνδρομητικών μοντέλων όπως π.χ. το Photoshop. Είμαι όμως κατά του να γίνονται τέτοια μοντέλα το standard στη φωτογραφία. Η φωτογραφία και η επεξεργασία εικόνας είναι πολύ σημαντικές για να φτάσουν να ποδηγετούνται από μια εταιρία software, όσο σπουδαία δουλειά κι αν κάνει αυτή. Αν από τη μεριά μου μπορώ να βάλω ένα λιθαράκι προς την κατεύθυνση αυτή, μπορώ να ελπίζω ότι η κατάσταση κάποια στιγμή θα αλλάξει.

Είναι φρι όλα τα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toni31 είπε

Είναι φρι όλα τα παραπάνω?

Τα Gimp και Raw therapee είναι. Το Silkypix το πληρώνεις εφάπαξ ή το βρίσκεις δωρεάν συνοδευτικό με αγορά κάμερας. Δεν είναι συνδρομητικό όπως το Photoshop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Τα Gimp και Raw therapee είναι. Το Silkypix το πληρώνεις εφάπαξ ή το βρίσκεις δωρεάν συνοδευτικό με αγορά κάμερας. Δεν είναι συνδρομητικό όπως το Photoshop.

Πολύ καλό είναι και το Affinity με χαμηλή εφάπαξ τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πολύ καλό είναι και το Affinity με χαμηλή εφάπαξ τιμή

Ενδιαφέρον. Θα κοιτάξω να μάθω περισσότερα. Είχα επίσης εγκαταστήσει και το Darktable αλλά κάτι δε μου κόλλαγε. Καλό είναι ακόμα και το Workspace της Olympus (μόνο για Olympus όμως) καθώς και το NX-D της Nikon. Έχει και η Canon ένα πρόγραμμα με τραγικό κατά τη γνώμη μου interface. Μια φορά επίσης δοκίμασα και το DxO. Αφύσικα αποτελέσματα, χαμηλότερης οξύτητας εικόνα από άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

 Μια φορά επίσης δοκίμασα και το DxO. Αφύσικα αποτελέσματα, χαμηλότερης οξύτητας εικόνα από άλλα.

Ανχρησιμοποιείται σωστά το πρόγραμμα, μια χαρά εικόνες δίνει και δεν χαλάει καμία οξύτητα. Π χρήστης μπορεί να το κάνει αυτό , αλλά με οποιοδήποτε πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ανχρησιμοποιείται σωστά το πρόγραμμα, μια χαρά εικόνες δίνει και δεν χαλάει καμία οξύτητα. Π χρήστης μπορεί να το κάνει αυτό , αλλά με οποιοδήποτε πρόγραμμα. 

Θυμόμαστε τη σχετική συζήτηση το Νοέμβρη του 2018;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/692280-δείγματα-από-φακό-πως-σας-φαίνονται/page/2/#comment-56847610

Εδώ και μια εικόνα από εκείνη τη σύγκριση. Αριστερά crop εικόνας από το Silky, δεξιά από Dxo:

 

Silky vs DxO.png

Προφανώς βεβαίως ο χρήστης παίζει ρόλο. Μια καλή ιδέα είναι να ανοίξουμε ένα νέο νήμα σχετικό με το θέμα. Τα διάφορα RAW editing software και τι να περιμένει κανείς από αυτά.

Για την ιστορία έχω ακόμα το αρχείο RAW της παραπάνω cropped εικόνας. Όποιος θέλει να πειραματιστεί μπορώ να του το στείλω με mail. Και, ακόμα, το RAW therapee, ειδικά στα πορτραίτα, μου δίνει ακόμα οξύτερες εικόνες. Δεν αναφέρομαι σε contrast και τονισμό περιγράμματος, αλλά σε καθαρή λεπτομέρεια και ποσότητα πληροφορίας.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...