Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pentax P30 + Pentax A* 50mm f1.4 Ilford Delta 3200 (@1000) Εμφάνιση σε Ilfotec DDX.
Είναι το καρέ που κατάλαβα γιατί βγήκε υπό όλο το φιλμ, παρόλο που το τράβηξα στα 1000 και εμφάνισα κανονικά στα 3200. Υποτίθεται ότι η φωτογραφία βγήκε με ανοιχτό διάφραγμα 1.4 (βράδυ στο ίδρυμα Σ.Νιάρχος) όμως τα φώτα πίσω λένε κάτι άλλο..
Με τιμώρησε ο φακός για το οριζόντιο πορτρέτο!

2345.jpg

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμές πορτραίτα με τον sigma 105mm macro..

Πρώτη η αφεντιά μου ( 😅 ).. και δεύτερη ένας φίλος.

 

Παραειναι τελε..θα τον προτιμούσα αυτούσιο 105mm σε μια ff.

Τέλειο focal length, μου αρέσει πολύ εκει αυτο για πορτραίτα (στα 70-80mm δηλ πανω κατω με aps-c)

 

2022-02-17_01-15-53

 

2022-02-17_01-14-29

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Δοκιμές πορτραίτα με τον sigma 105mm macro..

Πρώτη η αφεντιά μου ( 😅 ).. και δεύτερη ένας φίλος.

 

Παραειναι τελε..θα τον προτιμούσα αυτούσιο 105mm σε μια ff.

Τέλειο focal length, μου αρέσει πολύ εκει αυτο για πορτραίτα (στα 70-80mm δηλ πανω κατω με aps-c)

 

2022-02-17_01-15-53

 

2022-02-17_01-14-29

 

Ωραίο bokeh αλλά δεν ξέρω πόσο "χώρο" χρειάστηκες για να το πετύχεις.
Πόση απόσταση απο την μηχανή έως το θέμα για να βγάλει αυτό το αποτέλεσμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Pentax P30 + Pentax A* 50mm f1.4 Ilford Delta 3200 (@1000) Εμφάνιση σε Ilfotec DDX.
Είναι το καρέ που κατάλαβα γιατί βγήκε υπό όλο το φιλμ, παρόλο που το τράβηξα στα 1000 και εμφάνισα κανονικά στα 3200. Υποτίθεται ότι η φωτογραφία βγήκε με ανοιχτό διάφραγμα 1.4 (βράδυ στο ίδρυμα Σ.Νιάρχος) όμως τα φώτα πίσω λένε κάτι άλλο..
Με τιμώρησε ο φακός για το οριζόντιο πορτρέτο!

2345.jpg

    Μαζί με την καλημέρα μου , λέτε δλδ πως δεν έπρεπε να τα συμπεριλάβετε στο κάδρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ωραίο bokeh αλλά δεν ξέρω πόσο "χώρο" χρειάστηκες για να το πετύχεις.
Πόση απόσταση απο την μηχανή έως το θέμα για να βγάλει αυτό το αποτέλεσμα;

Χμ...ποσο να ειναι; 4-5 μετρα;

Για δε ολόσωμο πρεπει να φύγεις πισω αρκετά, 10 μετρα+

Θελω πιο κοντα να είμαι μου κάθετε, μου βγαίνει καλύτερα..

Γι αυτο ειπα σε μια FF και ως 105mm θα μου αρεσε καλύτερα.

"Κερδίζεις" και λιγο φως παραπάνω μιας και μπορείς να εισαι λιιιιγο πιο χαμηλα σε ταχύτητα κλειστρου, οποτε οταν εισαι οριακά χωρις φως ειναι χρησιμο και εκείνο 😅

 

Και πιο κοντά στο θεμα για το ιδιο καδρο, οπότε πιο ρηχο βαθος πεδιου ως εξτρα bonus! Χαχαχα

 

 

Θα μου επιτρέψεις να αφησω ενα πρόχειρο edit απο το κινητό (crop & κλωνοποίησα λιγο το κατω να δωσω χωρο ώστε να πω τι θα ηθελα με παράδειγμα) για τη βαρκα σου, θεωρώ πως επάνω στον ουρανο δεν σου χρειάζεται ολος αυτος ο χώρος, η βαρκα ειναι το κυρίως θεμα σου, δεν κερδιζεις κατι με το να το εχεις ολο αυτο μέσα..και θα ήθελα να ανέβει η βαρκα λιιιγο πιο πανω. Δεν ξερω βέβαια αν γινοταν, τι ειχε απο κατω ωστε να σε εκανε να "κροπαρεις" εκει τη ληψη σου (να καδραρεις ετσι δηλ) και να μη κατεβεις ακομα λιγο.

Απλα να μην ειναι τοσο "κολλημένη" στο κατω ακρο του καδρου..να παρει αυτο τον λιγο αερα παραπάνω! 

 

Και ακόμα πιο στενό καδρο μονο με τη βαρκα, ενα πιο "fill the frame" τύπου δηλ παλι καλα μου κάθετε κ εκεινο!

 

Με τη καλημέρα μου και φυσικα καλοπροαιρετα! 

🙂

Screenshot_20220217-013102_Samsung Internet-01.jpeg

Screenshot_20220217-013102_Samsung Internet-01-01.jpeg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μαζί με την καλημέρα μου , λέτε δλδ πως δεν έπρεπε να τα συμπεριλάβετε στο κάδρο ?

Εάν παρατηρήσεις τα φώτα έχουν το σχήμα του διαφράγματος(λεπίδες)  και σε ανοιχτό διάφραγμα 1.4 θα έπρεπε να είναι σχεδόν στρογγυλό. Κόλλησε και δεν έπεφτε σωστά το διάφραγμα. Οπότε παρόλο που εγώ πούσαρα το φιλμ 2 στοπ κατά τη λήψη στην πραγματικότητα ήμουν 1~2 στοπ υπό (κάπου κοντά στο f4 κολλάει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Εάν παρατηρήσεις τα φώτα έχουν το σχήμα του διαφράγματος(λεπίδες)  και σε ανοιχτό διάφραγμα 1.4 θα έπρεπε να είναι σχεδόν στρογγυλό. Κόλλησε και δεν έπεφτε σωστά το διάφραγμα. Οπότε παρόλο που εγώ πούσαρα το φιλμ 2 στοπ κατά τη λήψη στην πραγματικότητα ήμουν 1~2 στοπ υπό (κάπου κοντά στο f4 κολλάει)

    Κατάλαβα , ευχαριστώ πολύ , φυσικά δεν γινόταν να γνωρίζω πως υπήρχε τέτοιο ζήτημα με τις λεπίδες , υπέθεσα πως αν το κάδρο δεν είχε μέσα του τα φώτα , παρά μόνον το πορτραίτο οι τυχόν ατέλειες θα είχαν απομακρυνθεί . Πάντως η εξήγηση ήταν αρκουντως διαφωτιστική για τον χειρισμό τέτοιων περιπτώσεων και ευχαριστώ γι' αυτό .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

 

Θα μου επιτρέψεις να αφησω ενα πρόχειρο edit απο το κινητό (crop & κλωνοποίησα λιγο το κατω να δωσω χωρο ώστε να πω τι θα ηθελα με παράδειγμα) για τη βαρκα σου, θεωρώ πως επάνω στον ουρανο δεν σου χρειάζεται ολος αυτος ο χώρος, η βαρκα ειναι το κυρίως θεμα σου, δεν κερδιζεις κατι με το να το εχεις ολο αυτο μέσα..και θα ήθελα να ανέβει η βαρκα λιιιγο πιο πανω. Δεν ξερω βέβαια αν γινοταν, τι ειχε απο κατω ωστε να σε εκανε να "κροπαρεις" εκει τη ληψη σου (να καδραρεις ετσι δηλ) και να μη κατεβεις ακομα λιγο.

Απλα να μην ειναι τοσο "κολλημένη" στο κατω ακρο του καδρου..να παρει αυτο τον λιγο αερα παραπάνω! 

 

Και ακόμα πιο στενό καδρο μονο με τη βαρκα, ενα πιο "fill the frame" τύπου δηλ παλι καλα μου κάθετε κ εκεινο!

 

Με τη καλημέρα μου και φυσικα καλοπροαιρετα! 

🙂

Screenshot_20220217-013102_Samsung Internet-01.jpeg

Screenshot_20220217-013102_Samsung Internet-01-01.jpeg

Κανένα πρόβλημα. Καλοδεχούμενες όλες οι κριτικές και οι προτάσεις.

Οφείλω όμως να επεξηγήσω πως θέμα μου δεν είναι η βάρκα. Η βάρκα συμπληρώνει το κάδρο και την χρησιμοποιώ ως "άγκυρα" της υπόλοιπης εικόνας. Στις ασπρόμαυρες μου φώτο συνήθως πηγαίνω για να βγάλω συναισθήματα απο αυτόν που την βλέπει. Εδώ χρησιμοποιώ τον κενό χώρο στον ορίζοντα, μετρημένο σχεδόν ίδιο με το κάτω μέρος της λίμνης για να βγάλω μια ηρεμία, μοναξιά και την αίσθηση της μικρότητας του ανθρώπου μέσα σε όλο αυτό. Ήταν δηλαδή μια συνειδητή επιλογή. Ίσως να μην πέτυχε αυτό για το οποίο πήγαινα.

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες και μην διστάσεις να το ξανακάνεις σε όποια φώτο νιώσεις πως θα μπορούσε να γίνει καλύτερη.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Θα μου επιτρέψεις να αφησω ενα πρόχειρο edit απο το κινητό (crop & κλωνοποίησα λιγο το κατω να δωσω χωρο ώστε να πω τι θα ηθελα με παράδειγμα) για τη βαρκα σου, θεωρώ πως επάνω στον ουρανο δεν σου χρειάζεται ολος αυτος ο χώρος, η βαρκα ειναι το κυρίως θεμα σου, δεν κερδιζεις κατι με το να το εχεις ολο αυτο μέσα..και θα ήθελα να ανέβει η βαρκα λιιιγο πιο πανω.

Θα συμφωνήσω και εγώ με την ιδέα σου άλλα όχι με το crop.Νομίζω απλά ήθελε λίγο αέρα κάτω όλος ο υπόλοιπος αρνητικός χώρος ταιριάζει.Κάτι τέτοιο ίσως λίγο ακόμα αέρα κάτω:
 

1129646358_agiosPanteleimon.webp

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Κανένα πρόβλημα. Καλοδεχούμενες όλες οι κριτικές και οι προτάσεις.

Οφείλω όμως να επεξηγήσω πως θέμα μου δεν είναι η βάρκα. Η βάρκα συμπληρώνει το κάδρο και την χρησιμοποιώ ως "άγκυρα" της υπόλοιπης εικόνας. Στις ασπρόμαυρες μου φώτο συνήθως πηγαίνω για να βγάλω συναισθήματα απο αυτόν που την βλέπει. Εδώ χρησιμοποιώ τον κενό χώρο στον ορίζοντα, μετρημένο σχεδόν ίδιο με το κάτω μέρος της λίμνης για να βγάλω μια ηρεμία, μοναξιά και την αίσθηση της μικρότητας του ανθρώπου μέσα σε όλο αυτό. Ήταν δηλαδή μια συνειδητή επιλογή. Ίσως να μην πέτυχε αυτό για το οποίο πήγαινα.

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες και μην διστάσεις να το ξανακάνεις σε όποια φώτο νιώσεις πως θα μπορούσε να γίνει καλύτερη.

    Το μόνο βέβαιο πως όλοι μας εδώ μέσα δεν διεκδικούμε κανενός είδους δάφνες , αλλά έχουμε τα μάτια και τα αυτιά μας ανοιχτά στην γνώση και την εξέλιξη . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Θα συμφωνήσω και εγώ με την ιδέα σου άλλα όχι με το crop.Νομίζω απλά ήθελε λίγο αέρα κάτω όλος ο υπόλοιπος αρνητικός χώρος ταιριάζει.Κάτι τέτοιο ίσως λίγο ακόμα αέρα κάτω:
 

1129646358_agiosPanteleimon.webp

Για τον χώρο κάτω, ειλικρινά δεν θυμάμαι για ποιον λόγο δεν άφησα λίγο παραπάνω αέρα. Θυμάμαι πάντως πως το αριστερό κουπί δεν το έβγαλα επειδή έμπαινε μέσα σε κάτι καλαμιές. Πάντως δεν είναι κροπαρισμένη απο κάτω. 

 

Α, επίσης να πω πως η φώτο είναι τραβηγμένη με κινητό και σε jpeg απευθείας. Αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς την στιγμή για να προσδιορίσω που ακριβώς στεκόμουν και αν ήταν λόγω δυσκολίας του να πάω πιο πίσω, ή απλά αβλεψίας απο μέρους μου να ανοίξω το κάδρο λίγο περισσότερο κάτω.

Αυτές οι συζητήσεις κάνουν πολύ καλό! 🙂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αυτές οι συζητήσεις κάνουν πολύ καλό! 🙂

Μα φυσικα! 🙂

 

Ολο αυτό μας κάνει την επόμενη φορά να σκεφτούμε λιγο διαφορετικα, ακομα και πριν τη λήψη, ακομα και πριν σηκώσουμε τη καμερα! Ακομα και να μας κάνει πως την εχουμε φανταστεί..και ολο αυτο δουλεύει μεσα μας..

Οποιο και να ειναι "το επίπεδο" του άλλου που εκανε μια πρόταση, ενα σχόλιο κλπ αν μ αρέσει το κρατάω, μενει στην άκρη και την επόμενη φορά θα έρθει και θα λειτουργήσει αυτόματα μόνο του, 

Ποσο μαλλον εαν ειναι και εκείνος ο αλλος ενα "πιο εμπειρο μάτι" ενα πιο δουλεμένο και με καλύτερη φωτογράφιση παιδεία και εμπειρία! (Φυσικά και δεν ανηκω εκει μη παρεξηγηθώ! 😅 Στην αντίθετη μερια ανήκω) 

 

Έχω φαει δυνατες σφαλιάρες απο τέτοιου τυπου μικρα σχόλια και προτάσεις..και ας μη το ξερει ο αλλος που το εκανε..(το εχω πει βέβαια, αρκετες φορες, τωρα εφαγα σφαλιάρα με αυτο κλπ κλπ να του δωσω να καταλάβει οτι με βοήθησε) οχι εδω στο τοπικ, σε μια φωτογραφική ομαδα αλλου, αλλα και εδω το εχω πει ναι..) για εμενα ειναι εκει και δουλεύουν!..

 

Ολο αυτό νομίζω σε κάνει να σκέφτεσαι διαφορετικα, με κάποιον αλλο τρόπο σκέψης που ισως εμεις δεν τον είχαμε προσέξει. 

 

Άσχετο ολο αυτο με τη φωτογραφία σου! Γενικά αναφέρομαι! 

🙂

Και εννοείται φυσικά και στις δικιες μου εδω ψοφαω για τετοια σχόλια! Δεν μου τη λεει ο αλλος εαν το κανει, δεν θελει να με πικαρει, να με βοηθησει θέλει και ισα ισα που τον ευχαριστώ για το χρονο κ τον κοπο που το εκανε! 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...