Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λήψη σήμερα κοντά στο λιμάνι της Αίγινας, καθώς ο γλάρος έδιωχνε άρον-άρον το μαύρο πουλί (που δεν κατάλαβα αν ήταν καρακάξα ή κάτι άλλο)

Το διώξιμο.JPG

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, D___G είπε

Η λήψη σήμερα κοντά στο λιμάνι της Αίγινας, καθώς ο γλάρος έδιωχνε άρον-άρον το μαύρο πουλί (που δεν κατάλαβα αν ήταν καρακάξα ή κάτι άλλο)

Το διώξιμο.JPG

Kουρούνα (Corvus cornix).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο μια εκθεση φωτογραφιασ θεσσαλονικη, σε σχεση με τα 200 χρονια του θανατου του ντοστογιεφσκι που παιζει στο casa bianka δημοτικη πινακοθηκη ...σε αυτη την εκθεση συμμετεχω και γω με ενα εργο μου Μανωλησ λεγωμαι..θα ναι η εκθεση μεχρι 27 φεβρουαρη...οσοι ενδιαφερονται να τη δουν 

DSC00510 7.JPG

IMG_2899.JPG

Επεξ/σία από star12
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, star12 είπε

απο μια εκθεση φωτογραφιασ θεσσαλονικη, σε σχεση με τα 200 χρονια του θανατου του ντοστογιεφσκι που παιζει στο casa bianka δημοτικη πινακοθηκη ...σε αυτη την εκθεση συμμετεχω και γω με ενα εργο μου Μανωλησ λεγωμαι..θα ναι η εκθεση μεχρι 27 φεβρουαρη...οσοι ενδιαφερονται να τη δουν 

DSC00510 7.JPG

IMG_2899.JPG

καλη επιτυχία ... θα ήθελα πολυ να έρθω αλλα δεν μπορώ λογο μέτρων !!

look at me !!!
Παίζει ωραία με τα βλέμματα !!!

_ANE7665.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, costas_ είπε

Με DSLR

Απιστευτη φωτο μόνο που την ειδα γαληνεψα!  :)Βλέπω και αλλες φωτογραφίες στο flickr σου, απιθανη δουλεια εχεις κανει !! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες φωτογραφιες ειναι τραβηγμένες με κινητο η μου φαινεται; 

Αλλη μια αποδειξη οτι ο εξοπλισμος δεν κανει τον φωτογράφο. (Αν και αυτό θα πήγαινε καλύτερα στο γειτονικό thread , dslr vs smartphones) :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και σου άρεσε η σημερινή φωτο από τον Σαρονικό, δες και το βιντεάκι που προέκυψε. Στο τέλος έχει και πλάνα από το σκάφος της φωτογραφίας. 

 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2022 στις 6:39 ΠΜ, costas_ είπε

μια από τις ποιό γνωστές τεχνικές φωτογράφισης λέει ότι η φωτογραφία πρέπει να είναι εστιασμένη στο κάτω 1/3 της φωτογραφίας ώστε κερδίζει το μάτι

Μπορείς να μου στείλεις την τεχνική αυτή; Πιστεύω ότι έχεις παρερμηνεύσει κάτι και ότι η τεχνική αναφέρεται καθαρά στο βάθος πεδίου που κερδίζεις εστιάζοντας στο 1/3 του κάδρου (σωστότερα στο 1/3 της απόστασης που βλέπεις μέσα στο κάδρο σου)  και όχι στο ότι θα κερδίσει το μάτι.

Είμαι με FF Μηχανή και 50mm φακό,  στο κάδρο μου βλέπω από το 1 μέτρο μέχρι το άπειρο.
Βάζοντας διάφραγμα 4 και εστιάζοντας σε ένα σημείο στα 10 μέτρα έχω ανεκτό βάθος πεδίου περίπου 12 μέτρων,  4 μέτρα μπροστά από από το αντικείμενο που εστίασα και 8 πίσω, 1/3 εστιασης μπροστά και 2/3 πίσω. Έτσι λειτουργεί το βάθος πεδίου, μειώνεται γρηγορότερα στα σημεία κοντινότερα από το σημείο εστίασης σε σχέση με τα σημεία που είναι μακρύτερα από το σημείο εστίασης.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...