Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NickSyk είπε

υδροβιότοπος , δίπλα στην παραλία της Αρτέμιδας. τον χειμώνα  ''κρατάει΄΄ πολλά  πουλιά,  λίγα τον υπόλοιπο χρόνο, τα οποία δεν πλησιάζονται.. εκεί τα 300mm σε ff  είναι απαραίτητα..  με τα 120mm πού έχω,  δεν..DSC_1596.jpg.4bf7ca00014ca06230f08c848a58e37d.jpg

Εδω εχω την εντύπωση, απο οτι υποθέτω οπως τη βλεπω, ουτε σε crop σε έφταναν τα 300mm (450mm) ....

 

Πλακα πλακα μου εχει διαφύγει αυτο..θα το επισκεφτώ! 

Και φυσικα θα βαλω μια φωνη απο πριν αν εισαι τριγύρω!..

Φορας και τον 70 300 μου να κάνεις τις λήψεις σου!

14 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Πήρα το θάρρος και έκανα μία λίγο διαφορετική εκδοχή
51852735541_cf8fd5297b_b.jpg.c7be1b06113c7794493cefaa333424ca.jpg

Χμ....

Δεν ειναι καθόλου κακό, αλλα δεν το ζορισα τοσο πολυ να κροπαρω τοσο (εχω κροπαρει ήδη) γιατι ηδη ειναι λασπωμενη απο πληροφορία, details, θόρυβο κλπ...

 

Με εναν καλύτερο φακο καπως έτσι θα ειχα κινηθεί και εγώ. 

Υποψιν, λιγο σχετικό και με τα mm που ειπαμε πιο πριν για του Νικου τον υδροβιοτοπο, 300mm, 450mm ξαναλεω βλεπω και ημουν κατω απο το συρμα..

Και δε φτάνουν να κάνεις "σωστη" λήψη για πτηνο.

Σωστή..όπως του αξιζει εννοω 😁

 

 

Αν αυτο το θάρρος που πήρες να το πεις με παράδειγμα το καναμε ολο και περισσότερο το τοπικ απο ηδη εξαιρετικό, θα εκτοξευτεί. Ηδη ειναι.

Ε ακομη πιο...

 

Τέτοια σχόλια θέλουμε..εγω τουλάχιστον τα επικροτώ με 1000...

Σε ευχαριστώ πολυ! 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον tamron, αρκετά μέτριος ποιοτικά σε σχετικά φρέσκους αισθητήρες d7200/d7500 ειδικά στα άκρα. 

Κέντρο με f7.1-11 ίσως παλεύεται ανάλογα το εστιακό μήκος/θεμα/ταχύτητα κλπ

VC όντως πολύ δυνατό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, and_64 είπε

+1 για τον tamron, αρκετά μέτριος ποιοτικά σε σχετικά φρέσκους αισθητήρες d7200/d7500 ειδικά στα άκρα. 

Κέντρο με f7.1-11 ίσως παλεύεται ανάλογα το εστιακό μήκος/θεμα/ταχύτητα κλπ

VC όντως πολύ δυνατό!

Ενω σε κατι landscape, σε πορτραίτα και σε διάφορα μου εχει δωσει καλα εως πολυ καλα εξαιρετικά αποτελέσματα, παντα για αυτο που ειναι ετσι, σε θεματα οπως πουλια, και αλλα μικρα θεματα μακρυα που θελω να λοκαρω, λάσπη..

Θα βαλω μερικες που οντως εκει τα εχει παει καλα.

Τις εχω βαλει σίγουρα ξανά πιο πίσω.

_DSC4119

 

_DSC4250

 

DSC_7507

 

DSC_6536

 

DSC_5515

 

DSC_5512

 

 

_DSC1160_copy_4176x2784.jpg

 

20220131_213223.jpg

DSC_6870_copy_2643x3964.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Συνεχίζουμε όντας στο στάδιο εξοικείωσης με την Olympus Camedia C - 5050 ........ μοδέλο 2002 ....... πρόσφατο δλδ ........ 🤣🤣🤣 ........ θα μειώσουμε στην συνέχεια το sharpening περίπου στο - 3 , μήπως και δούμε κάποια διαφορά στο θόρυβο ....... συν μία σκέψη να αλλάξουμε το CPL φίλτρο με ένα Linear ........ λέμε τώρα ....... και φυσικά σε πρώτη ευκαιρία θα τσακώσουμε έναν Tcon - 17 για να αποκτήσουμε και tele ικανότητες ....... αν και τους ζητάνε πανάκριβα μετά από τόσα χρόνια ........ όλα θα εξαρτηθούν από τον λογαριασμό του αερίου ....... 🤣🤣🤣 ...... δυστυχώς ξέχασα τον τρόπο να μην ζητάει κάθε φορά που την ανοίγεις να απομονώσεις το φλας ........ αν και τα εξωτερικά dedicated buttons δίνουν άμεση πρόσβαση σε διάφορες ρυθμίσεις χωρίς να χρειάζεται είσοδο σε μενού κλπ ....... άλλωστε δεν χαρακτηρίστηκε τζάμπα semi DSLR ........ 

sketch-1643698289273.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Καλό μήνα! 

2022-02-01_10-18-18

 

Καλό μήνα.
Σε "ζηλεύω", έχω βάλει βάλει φίλμ στη μηχανή από την περασμένη Τετάρτη και ακόμα δεν έχω βγάλει καρέ.
Ωραίο μέρος, βγάζει μία ηρεμία και ήδη νιώθω τη μυρωδιά των φύλλων.

Τεχνικά έχεις εστιάσει επίτηδες τόσο μπροστά; Έχεις πολύ μικρό βάθος πεδίου, μετά τα 3 μέτρα.
Εμπειρικά με τις ρυθμίσεις σου, εάν είχες εστιάσει περίπου στο 1 μέτρο, θα ήσουν νετ από 50cm μέχρι άπειρο.
Πόσο κοντά είναι τα μπροστινά φύλλα, μήπως έπρεπε να χρησιμοποιήσεις μικρότερο f; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Πλακα πλακα μου εχει διαφύγει αυτο..θα το επισκεφτώ! 

Και φυσικα θα βαλω μια φωνη απο πριν αν εισαι τριγύρω!..

Φορας και τον 70 300 μου να κάνεις τις λήψεις σου!

         καλοδεχούμενος..   και ο καφές κέρασμα  δίπλα στον γιαλό.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Καλό μήνα.
Σε "ζηλεύω", έχω βάλει βάλει φίλμ στη μηχανή από την περασμένη Τετάρτη και ακόμα δεν έχω βγάλει καρέ.
Ωραίο μέρος, βγάζει μία ηρεμία και ήδη νιώθω τη μυρωδιά των φύλλων.

Τεχνικά έχεις εστιάσει επίτηδες τόσο μπροστά; Έχεις πολύ μικρό βάθος πεδίου, μετά τα 3 μέτρα.
Εμπειρικά με τις ρυθμίσεις σου, εάν είχες εστιάσει περίπου στο 1 μέτρο, θα ήσουν νετ από 50cm μέχρι άπειρο.
Πόσο κοντά είναι τα μπροστινά φύλλα, μήπως έπρεπε να χρησιμοποιήσεις μικρότερο f; 

 

Καλο μηνα! 

Αυτο ηταν απο μια εξορμήση στο χωριό (Νότιο Εύβοια) το ΣΚ..

Και εγω στην Αθήνα κουβαλαω κάθε ημέρα τη μηχανή μαζί αλλα δύσκολα βάζω φωτογραφίες στη κάρτα..

Τι να βγάλω και εδω..

 

Εδω ειχα εστιασει περιπου στο ενα μέτρο μπροστά μου ωστε να εκμεταλλευτώ οσο μπορώ την υπερεστιακη..

f9 είχα, πιο κλειστα ξεκινάνε τα προβλήματα με crop (diffraction) γι αυτο εμεινα μεχρι εκει..

Το επανω μέρος ηταν νετ κ εκεινο αλλα κατέβασα λιγο την οξυτητα στο post-processing γιατι στο πισω μερος, πισω απο το καταρακτη στο κέντρο δηλ, είχε ενα τσιμεντένιο τοίχο που το εκανε να μη κολλαει, "παραταιρο με τη φυση" εκει και το έβγαλα. Συνέχισα το post με αυτο το τροπο ωστε να το κρυψω οσο μπορώ..

Τωρα τα μπροστά φύλλα, ναι, ηταν πολυ κολλημένα στο φακό γι αυτο και δεν ειναι τελειως sharp, θα μπορούσα να κανω εκει δυο τρεις λήψης για focus stacking!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Καλο μηνα! 

Αυτο ηταν απο μια εξορμήση στο χωριό (Νότιο Εύβοια) το ΣΚ..

Και εγω στην Αθήνα κουβαλαω κάθε ημέρα τη μηχανή μαζί αλλα δύσκολα βάζω φωτογραφίες στη κάρτα..

Τι να βγάλω και εδω..

 

Εδω ειχα εστιασει περιπου στο ενα μέτρο μπροστά μου ωστε να εκμεταλλευτώ οσο μπορώ την υπερεστιακη..

f9 είχα, πιο κλειστα ξεκινάνε τα προβλήματα με crop (diffraction) γι αυτο εμεινα μεχρι εκει..

Το επανω μέρος ηταν νετ κ εκεινο αλλα κατέβασα λιγο την οξυτητα στο post-processing γιατι στο πισω μερος, πισω απο το καταρακτη στο κέντρο δηλ, είχε ενα τσιμεντένιο τοίχο που το εκανε να μη κολλαει, "παραταιρο με τη φυση" εκει και το έβγαλα. Συνέχισα το post με αυτο το τροπο ωστε να το κρυψω οσο μπορώ..

Τωρα τα μπροστά φύλλα, ναι, ηταν πολυ κολλημένα στο φακό γι αυτο και δεν ειναι τελειως sharp, θα μπορούσα να κανω εκει δυο τρεις λήψης για focus stacking!..

Εύβοια, το ομορφότερο νησί !!!!
Τα μπροστά φύλλα είναι μια χαρά δεν ενοχλούν καθόλου, το πίσω μέρος μου έκανε εντύπωση, αλλά κατάλαβα τώρα τι έχεις κάνει.

Και ένα still life, ομπρέλα με ένα speedlight.
 

45.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, m4is είπε

 

Πολύ ωραίες! Έχουμε στοιχεία για τις λήψεις;

Το φλας τοποθετημένο αριστερά περίπου 60 μοίρες από τη μηχανή και με κλίση προς το θέμα σχεδόν 45 μοίρες με απόσταση περίπου 50cm (το μέγεθος της ομπρέλας 80cm).
Για  background γκρι τοίχος που ίσα ίσα φωτίστηκε από το φλας και το μαύρισα στο post.
1/125  f/8 iso 200 αρκετά για να κόψουν το περιβάλλον φως.
Έγιναν λήψεις και με μεγαλύτερο βάθος πεδίου, αλλά τελικά με κέρδισε να είναι από τα 3/4 και πίσω λίγο soft.
 

1 ώρα πριν, star12 είπε

The eye Η φωτο εγινε με αιφον 12 προ μαξ με την ultra wide camera στο βαθοσ ενοσ φλιτζανιου καφε επεξ με φοτοσοπ 

IMG_2505-1.jpg

Πολύ έξυπνη λήψη!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m4is είπε

 

Πολύ ωραίες! Έχουμε στοιχεία για τις λήψεις;

Σ ευχαριστώ πολυ !!

F 4 -1/2500 -iso 100 -82 mm 

αλλα αν πατήσεις πάνω στην φωτογραφία γράφει metadata 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...